Twoje wsparcie w rekrutacji

Upały w pracy - o tym warto pamiętać!

Upały w pracy - o tym warto pamiętać!
Wiele czynników może powodować, że nie jesteśmy w stanie skupić się na wykonywanej pracy. Świetnym przykładem jest hałas. Uciążliwy nie pozwala nam skoncentrować się na zadaniach. Podobnie jest z upałem.

Praca w upały a BHP

Gdy temperatura w zakładzie pracy przekracza 30°C, możemy czuć się osłabieni, zaspani czy po prostu zmęczeni. Wówczas skupić się na pracy jest bardzo trudno. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem w pomieszczeniach zamkniętych jest zadbanie przez pracodawcę o klimatyzację, jednak nie każdy właściciel firmy będzie w stanie to zapewnić. Jako pracownik powinieneś znać swoje prawa i obowiązki w czasie upalnych dni, bo dzięki temu łatwiej będzie Ci je przetrwać w pracy.

Kodeks pracy a upały

Zasady dotyczące warunków zatrudnienia w szczególnie uciążliwych warunkach pracy zostały określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 roku dotyczącym profilaktycznych posiłków i napojów.  Praca w czasie upałów zalicza się do tych tzw. ciężkich warunków pracy. Wysoka temperatura wpływa na nasz refleks i szybkość kojarzenia faktów. Właśnie dlatego, gdy pracownik czuje, że wykonując powierzone mu czynności, może narazić na niebezpieczeństwo osoby trzecie, to powinien się powstrzymać od ich wykonywania. Wówczas ma obowiązek poinformować o tym fakcie osobę przełożoną. 

Praca w uciążliwych warunkachWykonywaniem obowiązków w szczególnie uciążliwych warunkach prawo określa pracę:
  • na otwartej przestrzeni w temperaturze powyżej 25°C,
  • w pomieszczeniach zamkniętych w temperaturze ponad 28°C.

Przerwanie prac może mieć związek z faktem, że pracodawca nie zadbał o bezpieczeństwo pracowników. W takiej sytuacji pracownicy nie powinni narażać na niebezpieczeństwo siebie czy osoby trzecie, ale właśnie zrezygnować z wykonywania pracy. Jeżeli praca jest wykonywana w szczególnie ciężkich warunkach, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom m.in. dodatkowe napoje. 

Masz prawo do wody lub napojów

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest dostarczenie swoim podwładnym wody zdatnej do picia. W przypadku pracy w upale przepisy podają wspomniane wyżej normy, w których należy już mówić o szczególnie uciążliwych warunkach, w których trzeba dostarczyć dodatkowe napoje. Jest to szczególnie ważne, bo odwodnienie organizmu jest bardzo niebezpieczne. W przypadku pracy w tak wysokich temperaturach będziesz miał prawo, oprócz dostępu do wody pitnej, również do zimnych napojów wzbogaconych witaminami i solami mineralnymi.

To Cię powinno też zainteresować: Prawa pracownika - nawet nie wiesz, ile Ci się należy

Zdecydowana większość pracodawców tworzy w zakładach pracy pomieszczenia socjalne, w których – poza wodą – znajdują się również czajnik, herbata, kawa i kubki. Jeżeli Twój pracodawca nie spełnia jednak tego obowiązku, to dobrze mu o tym przypomnieć.

Pracodawca ponosi odpowiedzialnośćWedług zasad BHP pracodawca sam powinien udostępnić dodatkowe napoje pracownikom wykonującym obowiązki w ciężkich warunkach – nie muszą oni o to wnioskować.

Jeżeli organy inspekcji pracy stwierdzą brak zastosowania się do tych zasad, pracodawca może się spodziewać kary grzywny, która może wynieść nawet do 30 000 złotych (art. 283 § 1 Kodeksu pracy).

Skrócenie czasu pracy w upał – przerwy regeneracyjne 

Gdy upał naprawdę przeszkadza nam w pracy, wielu pracowników zastanawia się, czy jest sens zostawać w firmie przez całe osiem godzin. Faktycznie, niektórzy pracodawcy sami uważają, że wypuszczenie pracowników szybciej do domu sprawi, że będą oni w stanie efektywniej pracować wówczas, gdy temperatury będą niższe. W takich sytuacjach mowa o tzw. przerwach regeneracyjnych.

Pracownicy często błędnie zakładają, że mają prawo do przerw regeneracyjnych. Nie jest to prawda, bo ich wprowadzenie zależy wyłącznie od pracodawcy. Jeżeli zdecyduje się on skrócić dzień pracy podwładnych, to będą oni mogli wcześniej wyjść do domu. W innych przypadkach konieczne jest jednak pozostanie w pracy do ostatnich minut.

Praca w upale – jak sobie radzić?

Praca podczas upału jest bardzo uciążliwa, a niekiedy nawet niebezpieczna, dlatego kwestie związane z tym problemem reguluje prawo pracy. Temperatura oznaczająca upał wynosi 25°C dla pracy na otwartych przestrzeniach oraz 28°C dla pracy w zamkniętych pomieszczeniach. Pracodawca musi wówczas zapewnić odpowiednie warunki pracy.

Ważne!Temperatura przekraczająca 30°C w pomieszczeniu oznacza, iż nie mogą w nim pracować osoby młodociane – dla innych osób pracodawca może wyznaczyć dodatkowe przerwy w pracy lub skrócić czas pracy.

Krótszych „dniówek” wynikających z upału pracownik nie musi odpracowywać i nie ma za nie obniżonego wynagrodzenia. Niektórzy pracodawcy organizują też specjalne pokoje relaksacyjne, w których można się odprężyć i odpocząć od upału.

Praca w upalne dni jest bardzo męcząca, dlatego warto zastosować się do znanych, skutecznych sposobów na radzenie sobie z wysokimi temperaturami. Jednym z nich jest picie dużych ilości wody – zgodnie z prawem, pracodawca musi zapewnić ciągły dostęp do wody wszystkim pracownikom. Warto dosypać do wody szczyptę soli, aby uzupełnić utracone z potem elektrolity. Można też wypróbować tradycyjny sposób Beduinów, którzy w czasie upałów wypijają szklankę gorącej i słodkiej herbaty. Takie postępowanie ma na celu wyrównanie temperatury ciała, przez co upał ma być nieco mniej odczuwalny. Czy ten sposób działa, każdy może ocenić na sobie.

Czy wiesz, że...Włoska metoda walki z upałem to unikanie tłustych, mięsnych posiłków i wypijanie przynajmniej 2 litrów wody dziennie. Warto więc, zamiast kanapki, przygotować sobie do pracy sałatkę owocową, a na obiad, zamiast schabowego, zjeść porcję lodów. Oczywiście należy też stosować kremy z filtrem, zwłaszcza jeśli wykonuje się prace na zewnątrz.

Pracownikom biurowym, którzy nie mają możliwości korzystania z dobrodziejstw klimatyzacji, przydadzą się klasyczne wiatraczki. Ustawodawcy doskonale wiedzą, jak niebezpieczna może być praca w upale. Kodeks pracy szczegółowo reguluje więc kwestie związane z obowiązkami pracodawcy względem pracowników i dba o to, aby praca w czasie wysokich temperatur nie była zanadto uciążliwa.

Oceń ten wpis
Upały w pracy - o tym warto pamiętać!
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

pr. geodez.
2019-12-11, 12:27
U mnie w zakładzie pracy, a jest to firma prywatna geodezyjna, jak są upały to makabra. Jest nas 15 osób i ciężko się pracuje. Właścicielka firmy daje napoje zimne. Powinna zdecydować się , aby zrobić klimatyzację. Jak mamy w pomieszczeniach 30 stopni, to każe nam iść do domu po 4 godzinach pracy.
Tadek
2019-05-20, 10:29
Bardzo ważne jest, aby pracownik wiedział jakie ma prawa, gdy tam gdzie pracuje jest wysoka temperatura dochodząca do 30 stopni. Przysługują jemu nie tylko zimne napoje... Zapoznajcie się co jest napisane w tym artykule.
Monika
2019-05-08, 12:06
Trzeba oczywiście zadbać o to by dało się pracować. Ustawa przewiduje jakie są graniczne temperatury i inne warunki w pracy. Jest to bardzo oczywista rzecz jest.
Zdzisław
2019-04-03, 12:08
To pracodawca musi zapewnić odpowiednie warunki pracy. W biurze musi być zapewniona klimatyzacja, na budowie z kolei odpowiednia ilość napojów i innych materiałów pomocnych w walce z upałami.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.