Twoje wsparcie w rekrutacji

Dress code i... co wolno pracodawcy?

Dress code i... co wolno pracodawcy?
Lato już prawie za nami, niemniej jak co roku o tej właśnie porze roku pojawia się problem, przed którym stoją niemal wszyscy pracownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z klientami. Pytania: „Jak się ubrać do pracy?” czy: „Co założyć do pracy w biurze?” to nie nowość na rozmaitych portalach społecznościowych. Jak wygląda problem dress codu z punktu widzenia aktualnie obowiązujących przepisów? Co może pracodawca? I do czego będzie zobowiązany każdy pracownik?

To oczywiste, że pracodawca chce, aby jego pracownicy wyglądali przyzwoicie i swoim strojem prezentowali standardy firmy. Niestety, część zatrudnionych zapomina o tej zasadzie zwłaszcza latem, gdy żar leje się z nieba, zaś oficjalny garnitur czy garsonkę koniecznie chce się zastąpić czymś znacznie lżejszym.

Kodeks cywilny, w zakresie dress codu, jak i wielu innych obowiązków pracowników odsyła do wewnętrznych uregulowań danej firmy. W przepisach nie znajdziemy jasnych wytycznych ustawodawcy na ten temat, gdyż te wskazują jedynie na elementarne obowiązki zatrudnionych. Czym zatem kierować się przy wyborze biurowego stroju? I co może szef, który po raz kolejny upomina pracownika właśnie w zakresie jego nieadekwatnego do zajmowanego stanowiska stroju?

 

Zapis w umowie

Pracodawca często oceniany jest przez pryzmat właśnie pracowników. Naturalne ? w takiej sytuacji ? wydaje się, że ingeruje on w ich wygląd i próbuje kształtować ich obowiązki w zakresie właśnie stroju. Wymaganie określonego ubioru musi być jednak w odpowiedni sposób umotywowane.

Większość działających aktualnie na rynku przedsiębiorstw, wprowadza do regulaminów odpowiednie zapisy właśnie z zakresie zbioru zasad dotyczących wyglądu na danym stanowisku. Ponadto, część pracodawców idzie dalej i informacje takie umieszcza również w umowach o pracę zawieranych z pracownikami. Taki punkt w dokumentach daje zatrudniającym dużo więcej ? nie tylko mogą oni wymagać od pracownika przestrzegania reguł, ale również ? w przypadku ich nieprzestrzegania ? również nakładać kary porządkowe czy też nagany zgodnie z art. 108 Kodeksu pracy. W wyjątkowych sytuacjach, zapis taki może być też podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego.

 

Różowe skarpetki na zapleczu

Kod formalny, czyli oficjalny wygląd nie musi dotyczyć każdego pracownika. Warto zauważyć, że zasadność zachowania określonych standardów odnosi się tylko do pewnej grupy zatrudnionych. I tak, z całą pewnością odpowiednie punkty o sposobie ubierania się mogą znaleźć się w umowach pracowników, którzy mają choćby bezpośredni kontakt z klientami. Dalej, dress code może obowiązywać menadżerów czy też kierowników, jak również pracowników odpowiedzialnych za zawieranie kontraktów. W takim przypadku pracodawca ma prawo zastosować nawet najbardziej rygorystyczny kod formalny. Wskazać może, że osoby te powinny zakładać jedynie garnitury lub garsonki uszyte z jakościowych tkanin i to w stonowanych kolorach. W żadnym przypadku szef nie może wymagać, aby stroje te były określonej marki lub też pochodziły z jednego zakładu krawieckiego. Wydaje się, że takie zapisy mogą być połamaniem praw pracowniczych, gdyż może to narazić pracowników na konieczność ponoszenia zbędnych kosztów.

To Cię powinno też zainteresować: Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

 

Pracodawca ponosi koszty

Co w przypadku, gdy dress code ma dotyczyć wszystkich pracowników? Warto zauważyć, że w pewnych przypadkach pracodawca może nałożyć obowiązek noszenia tak zwanego stroju korporacyjnego. Na ten mogą składać się choćby oficjalne stroje dopełnione apaszkami w jednolitym kolorze z nadrukiem logo. W takim jednak przypadku to pracodawca powinien ponieść koszty ich uszycia i zapewnić każdemu pracownikowi dostęp do nich.

Pracodawca może również ponieść koszty swoich... nieprzemyślanych i błędnych jednocześnie decyzji. Mowa o sytuacji, w której dopuścił się on zatwierdzenia stroju firmowego, który uwłacza i godzi bezpośrednio w dobra osobiste pracownika. W takim przypadku, za wprowadzenie kontrowersyjnego ubioru, może on liczyć się z poważnymi konsekwencjami finansowymi, gdyż pracownicy mają prawo dochodzenia swoich racji na drodze sądowej.

 

A gdy żar leje się z nieba...

Osobnym zagadnieniem i problemem jednocześnie jest dress code latem. Niestety, wielu pracowników zapomina, że latem ? mimo upałów ? nie są oni zwolnieni z firmowej etykiety w zakresie odpowiedniego doboru poszczególnych części stroju. Wręcz przeciwnie! Można by powiedzieć, że właśnie ten okres to prawdziwe wyzwanie dla wszystkich tych, którzy w godzinach pracy muszą prezentować się oficjalnie i w ten sposób odpowiednio przedstawiać wizerunek firmy. Cóż wówczas? Warto postawić przede wszystkim na doskonałe, jakościowe tkaniny, które będą przepuszczać powietrze i pozwolą skórze swobodnie oddychać. Z drugiej strony warto pokusić się o ewentualne negocjacje z szefem. Prawdopodobieństwo, że pozwoli on zamieścić w regulaminie odpowiednie zapisy w zakresie strojów obowiązujących w letniej porze, jest bardzo duże i może przede wszystkim dotyczyć tych pracowników, którzy nie mają bezpośredniej styczności z klientami lub też kontrahentami firmy.

Oceń ten wpis
Dress code i... co wolno pracodawcy?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Marian
2019-12-12, 12:48
Dla mnie pojęcie "Dress code" było pojęciem nie znanym. Dress code to zbiór zasad, dotyczących odpowiedniego dopasowania ubioru do okazji; jeden z elementów savoir-vivre. Zaś nieznane pojęcie. Savoir-vivre to nic innego jak właściwe zachowanie w określonych miejscach i sytuacjach.
Podsumowując- wszystko fajnie ujęliście w tym ciekawym artykule.
WA andreas
2019-05-21, 11:43
Dress code to dla mnie nowe pojęcie. Dress code to angielskie określenie, które na stałe weszło do naszego biznesowego języka. Według najprostszej definicji jest to po prostu zbiór zasad i wskazówek na temat ubioru w konkretnym miejscu pracy i na konkretnym stanowisku. Proponuje przeczytać artykuł, on Wam da więcej, bo ja podałem definicję.
Onia1
2019-05-08, 14:35
Właściwy ubiór pracowników w zakładzie pracy określają regulaminy i musi się on do tego stosować. W wielu jednak przypadkach widać, że może być z ty, problem.
Katarzyna
2014-11-29, 08:47
Witam
czy pracodawca ktory nakazuje chodzenie w czarnych spodniach na kant i czarnym obuwiu wizytowym.musi nam to zapewnic ????????
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.