Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31808        SUBSKRYBUJE: 7281
Tematy, które interesują czytelników:  Praca na czarno, Call center, Odprawa pracownicza, Czas pracy możliwości, Biuro rachunkowe, Zdjęcie do CV, Rozliczenie PIT, CV wzór

5 mitów o urlopie na żądanie

5 mitów o urlopie na żądanie
Urlop na żądanie to jedno z uprawnień przysługujących pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Z punktu widzenia pracodawcy możliwość skorzystania przez pracownika z dnia wolnego bez wcześniejszych ustaleń jest kłopotliwe – konieczne jest przeorganizowanie dnia pracy. Sprawdź 5 mitów o urlopie na żądanie.

1) Dodatkowe 4 dni wolnego w roku kalendarzowym

Właśnie tyle dni tytułem urlopu na żądanie przysługuje ci w każdym roku kalendarzowym. Na liczbę dni nie ma wpływu m.in. zmiana miejsca zatrudnienia czy zmniejszenie lub zwiększenie wymiaru czasu pracy. Dlaczego? Urlop na żądanie to nie dodatkowo pula dni wolnych – to część wyodrębniona z urlopu wypoczynkowego (czyli 4 dni z 20 lub 26 dni). Jeżeli nie wykorzystasz urlopu na żądanie, to „zamieni” się on w zwykły urlop.

Pamiętaj, że nie musisz zawnioskować o urlop na żądanie. Gdy nie będziesz miał potrzeby skorzystania z takiego urlopu, to pracodawca cię do tego nie zmusi.


2) Pracodawcę trzeba poinformować telefonicznie

Często powtarzanym mitem jest stwierdzenie, że pracodawcę należy poinformować o chęci skorzystania z urlopu na żądanie telefonicznie. Nie jest to prawda – w kodeksie pracy nie ma informacji o formie, w jakie należy zgłosić wniosek o udzielenie takiego urlopu. Oznacza to, że nie musisz dzwonić – możesz napisać SMS-a lub wysłać wiadomość drogą elektroniczną. Ważniejsze niż forma zgłoszenia jest termin – powinieneś poinformować pracodawcę o chęci skorzystania z urlopu najpóźniej przed rozpoczęciem pracy.


3) Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu na żądanie

To kolejne błędne przekonanie żywione przez pracowników. Załóżmy, że doskonale wiesz, że w danym dniu masz np. poprowadzić szkolenie lub umówiłeś się na spotkanie z ważnym dla firmy kontrahentem. Czy w takiej sytuacji możesz skorzystać z urlopu na żądanie, gdy nie wystąpiła żadna nagła okoliczność? Jeżeli pracodawca ci odmówi, to powinieneś jak najszybciej stawić się do zakładu pracy. Gdy nie pojawisz się w pracy, twój przełożony może wykorzystać ten fakt, aby zwolnić cię w trybie dyscyplinarnym. 


4) Niewykorzystany urlop na żądanie przechodzi na kolejny rok

Gdy nie wykorzystasz urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym, to automatycznie przechodzi on na rok kolejny. Być może błędnie zakładasz, że ten sam mechanizm ma miejsce w przypadku urlopu na żądanie. Nie ma – urlop na żądanie to wyodrębniona pula dni z urlopu wypoczynkowego. Jeżeli zatem w ciągu roku kalendarzowego nie skorzystasz z takiego urlopu, to na kolejny rok faktycznie przejdą 4 dni urlopu wypoczynkowego.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop na żądanie ile dni


5) Chęć skorzystania z urlopu na żądanie trzeba uzasadnić

Urlop na żądanie został wprowadzony, aby pracownik mógł z niego skorzystać w wyjątkowej sytuacji, które wcześniej nie mógł przewidzieć, a która to uniemożliwia mu dotarcie do firmy na czas. Zamierzając skorzystać z urlopu na żądanie, nie musisz podawać przyczyny. Również twój przełożony nie powinien wymagać od ciebie uzasadnienia. Jeżeli chcesz, to możesz poinformować pracodawcę, co jest powodem twojej nieobecności, ale nie jest to konieczne.

Oceń ten wpis
5 mitów o urlopie na żądanie
Ocena: 3.5, liczba głosów: 23

Zobacz inne porady

Opinie

Mirosława Boguta
2019-05-12, 09:57
Będę potrzebowała w najbliższym czasie skorzystać z 3 dni urlopu na żądanie. Wiem, że można w roku kalendarzowym skorzystać z 4 dni urlopu tego typu. Bardzo fajnie, że na tej stronie jest to dokładnie opisane. Myślałam, że muszę wniosek złożyć taki, ale też teraz wiem, że inne możliwości też są.
Zeus
2019-05-09, 11:40
Jak są zawsze określone ścisłe zasady to wszystko powinno być realizowane dobrze. Urlop na żądanie ma zasady i dobrze w takich tekstach je poznać by wiedzieć wszystko.
Moda
2019-05-07, 10:24
Firma może mieć wytyczne dotyczące tego, kto kwalifikuje się do urlopu oraz kiedy i jak często można wziąć urlop. W naszej firmie jednak taki urlop się otrzymuje od ręki.
Prima
2019-04-15, 10:42
Uzasadnienie nie jest potrzebne tylko często i tak się z szefem mówi czemu co i jak. Wtedy chyba jest bardziej czytelnie, że człowiek czegoś ni eolewa i ma swój własny powód.
Stękała Kamil
2019-03-29, 15:15
Zależy kto ma jakiego pracodawcę. Jeżeli jest osobą nieludzką i urzędasem lub prywatnie lubi stawiać na swoim to nie ma opcji. Dobre relacje w pracy to jednak podstawa.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.