Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1116        SUBSKRYBUJE: 7289
Tematy, które interesują czytelników:  Wypadek przy pracy, Rozmowa kwalifikacyjna przygotowanie, Praca zdalna

Jak mówić o swoim poprzednim szefie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jak mówić o swoim poprzednim szefie na rozmowie kwalifikacyjnej?
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej najczęściej padają pytania odnośnie poprzedniego miejsca zatrudnienia. Jak mówić o swoim byłym szefie? Tylko dobrze!

Jednymi z najpopularniejszych pytań pojawiających się na rozmowach kwalifikacyjnych są: „Dlaczego odszedł pan/pani z poprzedniej pracy?”, „Dlaczego nie pracuje pan/pani dla swojego poprzedniego pracodawcy?”, „Jaki był pana/pani poprzedni pracodawca?”. Pytania te są tak skonstruowane, by wyeliminować odpowiedź „tak” lub „nie”. Kandydat musi powiedzieć co najmniej kilka zdań. A jakie odpowiedzi uchodzą za najlepsze na powyższe pytania?

Z całą pewnością nie ma uniwersalnych odpowiedzi – każdy odchodzi z pracy z innego powodu. Część pracowników nie może porozumieć się z przełożonymi, część uważa, że zarobki są zbyt niskie, jeszcze inni są niezadowoleni z tego, jak układa się współpraca z pozostałymi pracownikami. Powyższe pytania są jednak podchwytliwe, bo to, jak odpowie na nie pracownik będzie o nim świadczyło.


Mów prawdę, ale…

…nie mów źle o byłym pracodawcy czy współpracownikach. Postaw się w roli osoby przeprowadzającej rekrutację. Czy chciałbyś, by twój rozmówca przekazywał ci niepochlebne informacje o poprzednim pracodawcy? Czy chciałbyś słuchać narzekań na byłych współpracowników? Takiemu kandydatowi po prostu byś podziękował. Właśnie dlatego lepiej, abyś odpowiednio wcześniej przygotował odpowiedź. Jak powinna ona brzmieć?

Jeżeli rzeczywiście odszedłeś z powodu złych warunków zatrudnienia lub niemożności porozumienia się ze współpracownikami, to powinieneś o tym poinformować. Nie wdawaj się jednak w szczegóły – twój rozmówca nie musi ich znać.


Co powiedzieć o byłym szefie?

Powyższa zasada odnosi się również do przekazywania informacji o bezpośrednim przełożonym czy właścicielu firmy. Jeżeli jedno z pytań będzie dotyczyło wymienionych osób, to wcale nie musisz ich chwalić – wystarczy, że nie będziesz informował o nieporozumieniach czy sprzeczkach. W ten sposób będziesz mógł pokazać się z dobrej strony – jako osoba dyskretna, która nie chce roztrząsać spraw dotyczących poprzednich pracodawców na forum publicznym.

Jeżeli pytanie, które zada ci rekruter będzie dotyczyło twojego szefa, to najlepiej zrobisz, jeżeli zasugerujesz rozmówcy, że chcesz skoncentrować się na swoim doświadczeniu zawodowym, nie zaś konkretnych osobach.


Bądź ostrożny

Zastosowanie się do powyższych zasad pozwoli ci uniknąć sytuacji, w której zaprezentujesz się potencjalnemu pracodawcy jako osoba niedyskretna, której nie warto powierzać informacje. Opinia wyrobiona podczas rozmowy o pracę może mieć wpływ na twoją dalszą karierę zawodową. Zdarza się, że pracodawcy przekazują sobie opinie o pracownikach. Jeżeli będziesz się źle wypowiadał o byłym szefie, to taka informacja może dojść do jego uszu.

Jeżeli nie chcesz stracić w oczach osoby przeprowadzającej rekrutację, to powinieneś mówić o byłych firmach z dystansem. Dobrze też schować do kieszeni emocje. Te nie zawsze są dobrym doradcą – warto o tym pamiętać.

Oceń ten wpis
Jak mówić o swoim poprzednim szefie na rozmowie kwalifikacyjnej?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 23

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.