Twoje wsparcie w rekrutacji

Jak mówić o swoim poprzednim szefie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jak mówić o swoim poprzednim szefie na rozmowie kwalifikacyjnej?
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej najczęściej padają pytania odnośnie poprzedniego miejsca zatrudnienia. Jak mówić o swoim byłym szefie? Tylko dobrze!

Co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej o byłym szefie?

Jednymi z najpopularniejszych pytań pojawiających się na rozmowach kwalifikacyjnych są: „Dlaczego odszedł pan/pani z poprzedniej pracy?”, „Dlaczego nie pracuje pan/pani dla swojego poprzedniego pracodawcy?”, „Jaki był pana/pani poprzedni pracodawca?”. Pytania te są tak skonstruowane, by wyeliminować odpowiedź „tak” lub „nie”. Kandydat musi powiedzieć co najmniej kilka zdań. A jakie odpowiedzi uchodzą za najlepsze na powyższe pytania?

Z całą pewnością nie ma uniwersalnych odpowiedzi – każdy odchodzi z pracy z innego powodu. Część pracowników nie może porozumieć się z przełożonymi, część uważa, że zarobki są zbyt niskie, jeszcze inni są niezadowoleni z tego, jak układa się współpraca z pozostałymi pracownikami. Powyższe pytania są jednak podchwytliwe, bo to, jak odpowie na nie pracownik będzie o nim świadczyło.

O poprzednim szefie mów prawdę, ale w sposób dyplomatyczny

…nie mów źle o byłym pracodawcy czy współpracownikach. Postaw się w roli osoby przeprowadzającej rekrutację. Czy chciałbyś, by twój rozmówca przekazywał ci niepochlebne informacje o poprzednim pracodawcy? Czy chciałbyś słuchać narzekań na byłych współpracowników? Takiemu kandydatowi po prostu byś podziękował. Właśnie dlatego lepiej, abyś odpowiednio wcześniej przygotował odpowiedź. Jak powinna ona brzmieć?

Jeżeli rzeczywiście odszedłeś z powodu złych warunków zatrudnienia lub niemożności porozumienia się ze współpracownikami, to powinieneś o tym poinformować. Nie wdawaj się jednak w szczegóły – twój rozmówca nie musi ich znać.

Co powiedzieć o poprzednim pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej

Powyższa zasada odnosi się również do przekazywania informacji o bezpośrednim przełożonym czy właścicielu firmy. Jeżeli jedno z pytań będzie dotyczyło wymienionych osób, to wcale nie musisz ich chwalić – wystarczy, że nie będziesz informował o nieporozumieniach czy sprzeczkach. W ten sposób będziesz mógł pokazać się z dobrej strony – jako osoba dyskretna, która nie chce roztrząsać spraw dotyczących poprzednich pracodawców na forum publicznym.

To Cię powinno też zainteresować: Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Jeżeli pytanie, które zada ci rekruter będzie dotyczyło twojego szefa, to najlepiej zrobisz, jeżeli zasugerujesz rozmówcy, że chcesz skoncentrować się na swoim doświadczeniu zawodowym, nie zaś konkretnych osobach.


Bądź ostrożny

Zastosowanie się do powyższych zasad pozwoli ci uniknąć sytuacji, w której zaprezentujesz się potencjalnemu pracodawcy jako osoba niedyskretna, której nie warto powierzać informacje. Opinia wyrobiona podczas rozmowy o pracę może mieć wpływ na twoją dalszą karierę zawodową. Zdarza się, że pracodawcy przekazują sobie opinie o pracownikach. Jeżeli będziesz się źle wypowiadał o byłym szefie, to taka informacja może dojść do jego uszu.

Jeżeli nie chcesz stracić w oczach osoby przeprowadzającej rekrutację, to powinieneś mówić o byłych firmach z dystansem. Dobrze też schować do kieszeni emocje. Te nie zawsze są dobrym doradcą – warto o tym pamiętać.

Czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, warto zastanowić się nie tylko nad tym, co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej, ale również nad tym, czego nie mówić. Przede wszystkim należy wykazać się dyskrecją, jeśli chodzi o wady poprzedniej pracy. Można oczywiście powiedzieć coś więcej, ale najlepiej tylko wtedy, jeśli ta informacja będzie w oczach rekrutera na korzyść firmy, którą reprezentuje. Na przykład, jeśli wcześnie pracowaliśmy w biurze, w którym były zaledwie dwie osoby, klienci rzadko tam zaglądali, a teraz ubiegamy się o pracę w dużej firmie związanej z bezpośrednią obsługą klientów, to śmiało możemy powiedzieć, że zdecydowaliśmy się na poszukiwanie nowego zatrudnienia właśnie z powodu braku kontaktu z innymi osobami czy klientami.

Nie warto na rozmowie kwalifikacyjnej wychodzić z takimi informacjami, jak np. posiadanie dziecka czy rodziny lub niechęć do pracy w godzinach nadliczbowych. Choć o sytuację rodzinną rekruterzy nie mogą pytać, to dla wielu z nich nadal najlepszymi kandydatami są osoby bezdzietne i bez zobowiązań. Nie warto też poruszać takich tematów jak polityka, przekonania religijne itp. Warto za to rozmawiać o swoich pasjach, sukcesach zawodowych i prywatnych, czyli o wszystkim tym, co stworzy wrażenie, że jesteśmy osobami energicznymi, odważnymi i otwartymi.

Rozmowa kwalifikacyjna - wady i zalety byłej pracy

Co mówić na rozmowie o pracę o byłym szefie? To wyjątkowo ważne pytanie, bo rekruterzy coraz odważniej i częściej o to pytają. Możemy w ogóle zbyć ten temat mówiąc, że wolelibyśmy porozmawiać o naszych prywatnych kwalifikacjach niż o innych osobach, ale tutaj trzeba przyznać, że może to stworzyć wrażenie, iż nie rozstaliśmy się z poprzednim pracodawcą w dobrych stosunkach.

Przygotowanie do rozmowy o pracę powinno także zawierać takie kwestie, jak poznanie charakteru firmy, do której się udajemy, przypomnienie sobie o obowiązkach, które mieliśmy w poprzednich pracach czy o posiadanych zaletach.

Oceń ten wpis
Jak mówić o swoim poprzednim szefie na rozmowie kwalifikacyjnej?
Ocena: 3.6, liczba głosów: 24
Tematy, które interesują czytelników:  Wypadek przy pracy, Rozmowa kwalifikacyjna przygotowanie, Praca zdalna

Zobacz inne porady

Opinie

Olek
2019-05-24, 09:01
Gdy nie jest to Twoja pierwsza praca, pytanie może dotyczyć starej pracy. Jak mówić o swoim poprzednim szefie na rozmowie kwalifikacyjnej? Opisane jest to w tym artykule. Ja się wymigałem z takiego pytania. Powiedziałem, że do szefa nie mam nic, ale wolę pracę w waszym zakładzie niż w tamtym co pracowałem.
kandydat
2019-05-07, 09:12
Musisz intuicyjnie zrozumieć, gdzie i co należy powiedzieć. W końcu wywiad to proces wzajemnego podejmowania decyzji o współpracy między dwiema stronami: tobą i pracodawcą.
Anita
2019-04-15, 09:25
W zależności od tego, co mówisz, nie jest trudno zrozumieć, jak obiektywnie traktujesz siebie jako profesjonalistę, czy sam zawód jest dla Ciebie interesujący, czy bardziej interesuje Cię rozwój kariery.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.