Rozmowa kwalifikacyjna

Jak mówić o swoim poprzednim szefie na rozmowie kwalifikacyjnej?

15 maja 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 23 głosy

23 głosy

12 komentarzy
Jak mówić o swoim poprzednim szefie na rozmowie kwalifikacyjnej?
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej najczęściej padają pytania odnośnie poprzedniego miejsca zatrudnienia. Jak mówić o swoim byłym szefie? Tylko dobrze!

Co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej o byłym szefie?

Jednymi z najpopularniejszych pytań pojawiających się na rozmowach kwalifikacyjnych są: „Dlaczego odszedł pan/pani z poprzedniej pracy?”, „Dlaczego nie pracuje pan/pani dla swojego poprzedniego pracodawcy?”, „Jaki był pana/pani poprzedni pracodawca?”. Pytania te są tak skonstruowane, by wyeliminować odpowiedź „tak” lub „nie”. Kandydat musi powiedzieć co najmniej kilka zdań. A jakie odpowiedzi uchodzą za najlepsze na powyższe pytania i co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej, gdy o to właśnie zostaniemy spytani?

Z całą pewnością nie ma uniwersalnych odpowiedzi – każdy odchodzi z pracy z innego powodu. Część pracowników nie może porozumieć się z przełożonymi, część uważa, że zarobki są zbyt niskie, jeszcze inni są niezadowoleni z tego, jak układa się współpraca z pozostałymi pracownikami. Powyższe pytania są jednak podchwytliwe, bo to, jak odpowie na nie pracownik, będzie świadczyło przede wszystkim o nim i jego postawie oraz preferencjach.

Zapamiętaj!
Jeśli na rozmowie o pracę pytanie na temat przyczyn odejścia lub chęci odejścia z danej pracy nie padnie, nie wyrywaj się i nie poruszaj sam tego tematu. Lepiej jest wówczas uniknąć niewygodnego zagadnienia, niż samemu podjąć temat i w ryzykować, że w stresie powiemy o poprzednim pracodawcy o jedno słowo za dużo.

O poprzednim szefie mów prawdę, ale w sposób dyplomatyczny

…nie mów źle o byłym pracodawcy czy współpracownikach. Postaw się w roli osoby przeprowadzającej rekrutację. Czy chciałbyś, by Twój rozmówca przekazywał Ci niepochlebne informacje o poprzednim pracodawcy? Czy chciałbyś słuchać narzekań na byłych współpracowników? Jak takie zachowanie świadczy o lojalności danej osoby i jej opanowaniu? Takiemu kandydatowi po prostu byś podziękował. Właśnie dlatego lepiej, abyś odpowiednio wcześniej przygotował odpowiedź. Jak powinna ona brzmieć?

Jeżeli rzeczywiście odszedłeś z powodu złych warunków zatrudnienia lub niemożności porozumienia się ze współpracownikami, to powinieneś o tym poinformować. Nie wdawaj się jednak w szczegóły – Twój rozmówca nie musi ich znać, a wręcz nie powinno się mówić na rozmowie kwalifikacyjnej drobiazgowo o wadach poprzedniego miejsca pracy. Stwierdzenie, że np. nie odpowiadał Ci sposób zarządzania, komunikacja w zespole, czy organizacja pracy jest zwięzłą, a zarazem nienacechowaną emocjonalnie informacją, która powinna rekruterowi w zupełności wystarczyć. 

Szukasz pracy?

Kierownik budowy

FIRMA BUDOWLANA ROBERT LICHOSYT

  • 5 000-8 000 zł / mc
  • Sucha Beskidzka
Dodana

Sprzedawca

SKLEP ŻABKA

  • 4 300-5 200 zł / mc
  • Poznań
Dodana

Pracownik produkcji w Kędzierzyn Koźle

SGP APT Sp. z o.o.

  • 4 800-5 000 zł / mc
  • Kędzierzyn-Koźle
Dodana
Dodana
Dodana

Co powiedzieć o poprzednim pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej

Powyższa zasada odnosi się również do przekazywania informacji o bezpośrednim przełożonym czy właścicielu firmy. Jeżeli jedno z pytań będzie dotyczyło wymienionych osób, to wcale nie musisz ich chwalić – wystarczy, że nie będziesz informował o nieporozumieniach czy sprzeczkach. W ten sposób będziesz mógł pokazać się z dobrej strony – jako osoba dyskretna, która nie chce roztrząsać spraw dotyczących poprzednich pracodawców na forum publicznym.

Video

Jeżeli pytanie, które zada Ci rekruter będzie dotyczyło Twojego szefa, to najlepiej zrobisz, jeżeli zasugerujesz rozmówcy, że chcesz skoncentrować się na swoim doświadczeniu zawodowym, nie zaś konkretnych osobach. Przy tym jednak bardzo ważne jest, w jaki sposób to zakomunikujesz – ton głosu również ma znaczenie! Te same słowa wypowiedziane z nutą pogardy, zniecierpliwienia lub drwiny mogą zostać odebrane niekorzystnie.

Bądź ostrożny, mówiąc o powodach odejścia z pracy

Zastosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli Ci uniknąć sytuacji, w której zaprezentujesz się potencjalnemu pracodawcy jako osoba niedyskretna, której nie warto powierzać informacje. Opinia wyrobiona podczas rozmowy o pracę może mieć wpływ na Twoją dalszą karierę zawodową. Zdarza się, że pracodawcy przekazują sobie opinie o pracownikach. Jeżeli będziesz się źle wypowiadał o byłym szefie, to taka informacja może dojść do jego uszu.

Warto wiedzieć!
Zawsze podczas rozmowy z rekruterem miej w pamięci, na jaką ofertę aplikujesz. Jeśli np. odszedłeś z pracy, bo nie dogadywałeś się z zespołem, a na nowej posadzie miałbyś pracować w grupie – zastanów się dobrze, jak ująć w słowa przyczynę zmiany pracy, by nie zepsuć przy tym dobrego wrażenia jako odpowiedni kandydat na to stanowisko.

Jeżeli nie chcesz stracić w oczach osoby przeprowadzającej rekrutację, to powinieneś mówić o byłych firmach z dystansem. Dobrze też schować do kieszeni emocje. Te nie zawsze są dobrym doradcą – warto o tym pamiętać.

Czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, warto zastanowić się nie tylko nad tym, co mówić w jej trakcie, ale również nad tym, czego nie mówić na rozmowie o pracę. Przede wszystkim należy wykazać się dyskrecją, jeśli chodzi o wady poprzedniej pracy. Można oczywiście powiedzieć coś więcej, ale najlepiej tylko wtedy, jeśli ta informacja będzie w oczach rekrutera na korzyść firmy, którą reprezentuje. Na przykład, jeśli wcześniej pracowaliśmy w biurze, w którym były zaledwie dwie osoby, klienci rzadko tam zaglądali, a teraz ubiegamy się o pracę w dużej firmie związanej z bezpośrednią obsługą klientów, to śmiało możemy powiedzieć, że zdecydowaliśmy się na poszukiwanie nowego zatrudnienia właśnie z powodu braku kontaktu z innymi osobami czy klientami.

Video

Lepiej też nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej o takich faktach, jak np. posiadanie dziecka czy rodziny lub niechęć do pracy w godzinach nadliczbowych. Choć o sytuację rodzinną rekruterzy nie mogą pytać, to dla wielu z nich nadal jest zdania, że najlepszymi kandydatami są osoby bezdzietne i bez zobowiązań. Nie warto też poruszać takich tematów jak polityka, przekonania religijne itp. Warto za to rozmawiać o swoich pasjach, sukcesach zawodowych i prywatnych, czyli o wszystkim tym, co stworzy wrażenie, że jesteśmy osobami energicznymi, odważnymi i otwartymi.

Rozmowa kwalifikacyjna – wady i zalety byłej pracy

Co mówić na rozmowie o pracę o byłym szefie? To wyjątkowo ważne pytanie, bo rekruterzy coraz odważniej i częściej o to pytają. Możemy w ogóle zbyć ten temat, mówiąc, że wolelibyśmy porozmawiać o naszych prywatnych kwalifikacjach niż o innych osobach, ale tutaj trzeba przyznać, że może to stworzyć wrażenie, iż nie rozstaliśmy się z poprzednim pracodawcą w dobrych stosunkach.

Przygotowanie do rozmowy o pracę powinno także zawierać takie kwestie, jak poznanie charakteru firmy, do której się udajemy, przypomnienie sobie o obowiązkach, które mieliśmy w poprzednich pracach czy o posiadanych zaletach.

To może Cię również zainteresować

Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

12 komentarzy

Tadeusz

Tadeusz

Dzięki za przypomnienie o tym, czego nie powinniśmy mówić na rozmowie kwalifikacyjnej. Często nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre tematy mogą obniżyć nasze szanse na zdobycie pracy.
Jacek Szuta

Jacek Szuta

To prawda, że rekruterzy szukają dyskretnych osób, więc warto zachować ostrożność wypowiadając się o poprzednich szefach na rozmowie kwalifikacyjnej. Dobrze, że ten artykuł przypomina o tym.
Bukowian

Bukowian

Bardzo ciekawy artykuł, szczególnie zważywszy na to, że właśnie przystępuję do kolejnych rozmów kwalifikacyjnych. Mam nadzieję, że zastosowanie się do rad w tekście pomoże mi zdobyć wymarzoną pracę.
Jankes

Jankes

Dzięki za wyjaśnienie, że warto zachować dyskrecję w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. W końcu ciężko jest przewidzieć, jakie pytania otrzymamy w trakcie rekrutacji.
Komasa1

Komasa1

W pełni się zgadzam, że trzeba mówić prawdę o poprzednim szefie, ale w sposób dyplomatyczny. Niechętnie mówię źle o innych ludziach, ale czasami muszę powiedzieć prawdę.
Oleg

Oleg

Ja z tym nie mam problemu jak rozmawiać. To przecież wychodzi naturalnie.
bibuła

bibuła

Jeśli to możliwe, ćwicz krytyczne sytuacje w rozmowie z kimś, kto gra trudnego partnera do rozmowy.
spec

spec

Na rozmowie kwalifikacyjnej o ile byłoby pytanie o godzinach nadliczbowych, odpowiedzieć, że jak konieczność taka będzie będę zawsze do dyspozycji. O firmie w której pracowałeś, nie krytykuj ją. Nie mówić o przekonaniach politycznych, religii... Na pewno rady w tym artykule są pozytywne.
Wiktoria

Wiktoria

Guzik prawda
Olek

Olek

Gdy nie jest to Twoja pierwsza praca, pytanie może dotyczyć starej pracy. Jak mówić o swoim poprzednim szefie na rozmowie kwalifikacyjnej? Opisane jest to w tym artykule. Ja się wymigałem z takiego pytania. Powiedziałem, że do szefa nie mam nic, ale wolę pracę w waszym zakładzie niż w tamtym co pracowałem.
kandydat

kandydat

Musisz intuicyjnie zrozumieć, gdzie i co należy powiedzieć. W końcu wywiad to proces wzajemnego podejmowania decyzji o współpracy między dwiema stronami: tobą i pracodawcą.
Anita

Anita

W zależności od tego, co mówisz, nie jest trudno zrozumieć, jak obiektywnie traktujesz siebie jako profesjonalistę, czy sam zawód jest dla Ciebie interesujący, czy bardziej interesuje Cię rozwój kariery.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.