Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 30157        SUBSKRYBUJE: 7197
Tematy, które interesują czytelników:  Staż a praktyka, Umowa o dzieło, List motywacyjny wzór

Czy list motywacyjny jest zawsze potrzebny?

Czy list motywacyjny jest zawsze potrzebny?
Jeżeli poszukujesz zatrudnienia, to z pewnością doskonale wiesz, że musisz przygotować w tym celu dokumenty aplikacyjne. Czy stworzenie listu motywacyjnego jest zawsze koniecznością? Okazuje się, że nie.

List motywacyjny nie jest podstawowym dokumentem, którego dostarczenia wymagają pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem pracownika. Zdecydowana większość z nich oczekuje, że potencjalni pracownicy w odpowiedzi na ogłoszenie wyślą CV. Jeszcze do niedawna uznawano, że list motywacyjny należy dołączyć do CV tylko wówczas, gdy pracodawca wprost wymaga takiego dokumentu. Jak kwestia ta wygląda dziś?
 

Gdy pracodawca oczekuje listu motywacyjnego…

…to taką informację najczęściej umieszcza w ogłoszeniu zamieszczonym np. na internetowym serwisie ogłoszeniowym. W takiej sytuacji osoby poszukujące zatrudnienia nie powinny ignorować wymagań zawartych w ogłoszeniu. W przeciwnym razie może się okazać, że pracodawca w ogóle nie zapozna się z twoimi dokumentami aplikacyjnymi, bo uzna, że nie dostarczyłeś ich wymaganego zestawu.

Gdy pracodawca zaznacza, że chce otrzymać list motywacyjny, powinieneś napisany przez siebie dokument spersonalizować. Nie musisz przy tym podawać pełnej nazwy swojego potencjalnego pracodawcy – możesz zaadresować list np. do działu odpowiedzialnego za przeprowadzaną rekrutację.


Brak informacji o liście motywacyjnym w ogłoszeniu

Nie każdy pracodawca wymaga jednak dostarczenia listu motywacyjnego przez osoby aplikujące na wybrane stanowisko. Bardzo często zdarza się, że w ogłoszeniu nie ma ani słowa o takim dokumencie. Co wówczas? Czy warto wychodzić przed szereg i przygotowywać list, czy może lepiej zrezygnować z tego pomysłu i wysłać tylko CV?

Brak listu motywacyjnego nie będzie błędem, jeżeli pracodawca nie wymaga takiego dokumentu. Zdecydowana większość przedsiębiorców jest w stanie zaprosić potencjalnego pracownika na rozmowę kwalifikacyjną tylko na podstawie CV – nie należy zapominać, że listy motywacyjne przez długi czas musieli tworzyć wyłącznie specjaliści. Z drugiej strony, dziś sytuacja nieco się zmieniła – coraz częściej list jest wymagany nawet przy rekrutacji na stanowiska niższego szczebla.

Jeżeli mimo wszystko zdecydujesz się przygotować list, to możesz dzięki niemu lepiej zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy. Nie zawsze istnieje możliwość zawarcia wszystkich najważniejszych informacji w CV. Zdarza się, że ten dokument nie wystarczy, by pokazać pracodawcy, że jesteś właśnie tą osobą, której on poszukuje. Przygotowanie listu motywacyjnego wówczas, gdy nie jest on wymagany przez pracodawcę, wcale nie jest błędem – przeciwnie, może wręcz pomóc.


O czym pamiętać, przygotowując list motywacyjny?

List motywacyjny to dokument, który powinien zostać stworzony na podstawie pewnego schematu. Powinieneś pamiętać przede wszystkim o tym, by nie powielać informacji zawartych w CV, lecz je uzupełnić. Napisanie dobrego listu motywacyjnego nie jest zadaniem łatwym, ale dokument ten z pewnością może ci pomóc w otrzymaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Podobnie jak CV, w liście motywacyjnym również musisz umieścić klauzulę, w której wyrazisz zgodę na przetwarzanie twoich danych osobowych. Brzmi ona następująco: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji, zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.)”. Bez niej pracodawca nie będzie mógł wykorzystać otrzymanego dokumentu.

Oceń ten wpis
Czy list motywacyjny jest zawsze potrzebny?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 4

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.