Czy odpowiedzieć jeszcze raz na tę samą ofertę pracy?

Być może spotkałeś się z taką sytuacją – odpowiedziałeś na ogłoszenie, które po kilku tygodniach lub miesiącach pojawiło się ponownie. Czy powinieneś zgłosić swoją kandydaturę raz jeszcze?

Ponowne aplikowanie na tę samą ofertę pracy?

Poszukiwanie pracy w Tychach to żmudne zajęcie – z pewnością masz tego świadomość. Łatwo się zniechęcić, łatwo popaść w marazm, łatwo też natknąć się na ogłoszenie, na które… już raz się odpowiedziało. Czy w takiej sytuacji warto wysłać dokumenty aplikacyjne raz jeszcze, czy lepiej zrezygnować? Okazuje się, że odpowiedź wcale nie jest tak oczywista, jakby się mogło wydawać.

Dlaczego to samo ogłoszenie pojawiło się na portalu ogłoszeniowym ponownie?

Jeżeli po raz kolejny widzisz ogłoszenie, na które już aplikowałeś, słusznie masz obawy. To może oznaczać, że firma nie proponuje dobrych warunków pracy, a kolejni zatrudnieni bardzo szybko postanawiają się pożegnać z pracodawcą. Z drugiej jednak strony musisz mieć świadomość, że mogą istnieć również inne powody, dla których firma zdecydowała się ponownie zgłosić zapotrzebowanie na pracownika. Przykłady? Oto one:

  • wśród otrzymanych aplikacji firma nie znalazła takich, które uznałaby za interesujące,
  • wyłoniony w trakcie rekrutacji pracownik nie sprawdził się, a ponieważ od chwili opublikowania ogłoszenia minęło kilka tygodni lub miesięcy, firma zdecydowała się odświeżyć anons, zamiast kontaktować się z osobami, które aplikowały na stanowisko,
  • firma stworzyła kolejne stanowisko pracy, na które wymagania są identyczne, ale ponieważ nie może wykorzystywać poprzednich aplikacji, ogłoszenie pojawiło się ponownie,
  • niektóre firmy na stałe współpracują z jednym portalem ogłoszeniowym i wówczas mają dostęp do bazy ogłoszeń. Pracownik odpowiedzialny za wystawianie ogłoszeń mógł po prostu popełnić błąd.

Jak zatem widzisz, nie zawsze powinieneś zakładać złą wolę pracodawcy – powodów, dla których ogłoszenie pojawiło się w sieci ponownie może być naprawdę wiele.

Czy aplikować drugi raz do tej samej firmy?

Zakładając, że powodem ponownego pojawienia się ogłoszenia nie jest zła atmosfera w firmie, to zdecydowanie powinieneś powtórnie wysłać swoje dokumenty aplikacyjne. Zanim to jednak zrobisz, pamiętaj, żeby:

  • jeszcze raz przejrzeć CV i list motywacyjny – może znajdziesz sposób, aby wyeksponować najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy informacje?
  • napisać wiadomość, w której poinformujesz, że ponownie przesyłasz swoją aplikację, bo zauważyłeś, że ogłoszenie zostało odświeżone.

Jeżeli zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, nie wahaj się zapytać, co było przyczyną ponownego zamieszczenia ogłoszenia. Odpowiedź, którą otrzymasz, może ci wiele powiedzieć o sposobie traktowania zarówno pracowników, jak i kandydatów do pracy. Gdy rekruter odpowie wprost, że wyłoniona wcześniej osoba się nie sprawdziła lub zrezygnowała, będziesz wiedział, na czym stoisz. Twoje obawy powinna zaś wzbudzić choćby odmowa udzielenia odpowiedzi na takie wątpliwości.

Ponowna odpowiedź na ofertę pracy, gdy byłeś już na rozmowie kwalifikacyjnej

Po wysłaniu pierwszej aplikacji byłeś na rozmowie kwalifikacyjnej, ale nie dostałeś się do kolejnego etapu? Możesz po raz kolejny wysłać dokumenty aplikacyjne, ale pamiętaj o polityce wewnętrznej realizowanej przez wiele firm. Sprowadza się ona do tego, że tego samego kandydata na rozmowę można zaprosić ponownie po upływie np. pół roku. W takiej sytuacji powinieneś jednak otrzymać informację zwrotną z wyjaśnieniem przyczyn, dla których nie możesz zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną do siedziby firmy.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,00 Liczba głosów: 3
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań