Jak napisać list motywacyjny? 4 praktyczne wskazówki

Jeśli szukasz pracy, to listem motywacyjnym możesz pokazać jak bardzo Ci na niej zależy oraz jakim będziesz pracownikiem. To dokument stanowiący uzupełnienie CV, ale też Twoja reklama i wizytówka w jednym. Sprawdź więc jak napisać list motywacyjny i aplikuj na stanowisko, o którym marzysz.

Rekrutując na pożądane stanowisko, zwykle dobrze jest wysłać zarówno CV, jak i list motywacyjny. Oba dokumenty mogą pomóc w znalezieniu pracy, ale może się także zdarzyć, że tylko jeden z nich zostanie otwarty i przeczytany, dlatego oba muszą być na wysokim poziomie. Podstawowym błędem podczas tworzenia listu motywacyjnego jest zlecenie napisania go osobie trzeciej. Kandydaci szukający pracy z reguły nie fatygują się o stworzenie oryginalnego i godnego zainteresowania dokumentu, który pomógł by im otrzymać wymarzone stanowisko. Raczej decydują się na skorzystanie z gotowych wzorców, zmieniając tylko adres firmy, nazwę pracodawcy, uzupełniając własnymi danymi osobowymi. Nie na tym jednak rzecz polega. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom uda Ci się stworzyć niepowtarzalny i atrakcyjny list motywacyjny, który pomoże Ci w znalezieniu pracy!

List motywacyjny – czym dokładnie jest?

List motywacyjny, to inaczej list objaśniający motywację piszącego w danej kwestii. Najczęściej jest on składany przez kandydata na dane miejsce pracy, jednak czasem może też być złożony przez osobę, która w danej firmie już pracuje, ale stara się o inne stanowisko lub o awans. Z założenia jednak, list motywacyjny ma służyć przekonaniu drugiej strony o zaletach kandydata i zachęcić do poznania bliżej jego kandydatury.

Dokument ten lokuje się tuż obok CV i jest niemal zawsze wymagany na wstępnych etapach rekrutacji. List motywacyjny to dokument formalny, zatem powinien przyjmować odpowiednią formę. Po pierwsze, powinien być napisany jednolitą czcionką typu szeryfowego, zawierać umiarkowaną liczbę informacji (nie może to być kilku stronnicowy esej), a treść powinna mieć wyróżnione akapity z odpowiednimi odstępami. Po drugie, trzeba też pamiętać, że list motywacyjny adresuje się do konkretnej osoby lub instytucji, więc forma powinna być osobowa. Zwięzłe i treściwe akapity powinny zostać opatrzone zwrotem grzecznościowym i podpisem. Po trzecie, pamiętaj, że list motywacyjny nie powinien być dłuższy niż strona A4, niezależnie od tego jak ciekawe masz doświadczenia i jak wiele chcesz pokazać rekruterowi. Tutaj masz go zainteresować, a na rozmowie kwalifikacyjnej możesz sięgać po kolejne argumenty. Wszystkie te cechy mają służyć temu, aby list motywacyjny był czytelny, przejrzysty i nie budził wątpliwości o profesjonalizmie kandydata. Sprawdź, o co jeszcze musisz się zatroszczyć pisząc właśnie ten dokument.

Zadbaj o wygląd wizualny oraz estetykę dokumentów

Pierwszą kwestią, gdy zastanawiasz się jak napisać list motywacyjny, jest dobranie właściwej szaty graficznej. W związku z tym, że list motywacyjny jest dopełnieniem CV, oba dokumenty powinny więc wybrzmiewać podobnie, mieć zbliżoną estetykę i stylistykę. Starajmy się zatem pisać je na tym samym formularzu i szablonie lub wykorzystajmy tę samą paletę kolorystyczną. Można korzystać tutaj z infografiki, która obecnie budzi duże zainteresowanie – w łatwy i przystępny sposób używa przejrzystego układu treści, uwidacznia jej najważniejsze fragmenty. Choć w liście motywacyjnym to treść powinna być na pierwszym planie, nie można zapominać o jej odpowiednim uwydatnieniu. W tym celu można skorzystać z rubryk, nagłówków, a nawet gotowych szablonów graficznych, przeznaczonych do spójnej prezencji listu motywacyjnego i innych dokumentów aplikacyjnych.

Nie pisz szablonowo

Zrób wszystko, aby nie pisać w sposób szablonowy i oklepany. Staraj się stworzyć coś od siebie. W tym celu z popularnych formuł, które kryją się pod postacią „list motywacyjny przykład” albo „jak napisać list motywacyjny”. Do takich należą między innymi: „W odpowiedzi na ogłoszenie, chciałbym przedstawić swoją kandydaturę”. Raczej już w pierwszym zdaniu spróbuj zainteresować potencjalnego pracodawcę swoją oryginalnością, np. „Poniżej przedstawię trzy powody, dla których warto rozważyć moją kandydaturę” lub „Czy chcą Państwo wiedzieć, dlaczego warto mnie zatrudnić?”. Taki początek jest charakterystyczny i trudno nie zatrzymać na nim wzroku. Zbędne jest też wymienianie samy cech jakie posiadasz, czy kompetencji miękkich – zamieszczają je niemal wszyscy. Jeśli chcesz o nich wspomnieć, koniecznie poprzyj je przykładem. Jesteś urodzonym przywódcą? Opowiedz o projektach, które koordynowałeś. A może cenisz współpracę? Wówczas dobrym argumentem będzie wskazanie w liście motywacyjnym działań takich jak wolontariat.

Nie pisz tego, co w CV

W CV zawarłeś zarówno wykształcenie, jak i doświadczenie oraz swoje zainteresowania. Nie ujmuj tych samych informacji w liście motywacyjnym. Raczej staraj się zwrócić uwagę na swoje mocne strony, spróbuj się zareklamować. Czyń to jednak umiejętnie i nienachalnie. Wczytaj się dokładnie w ofertę zamieszczoną przez pracodawcę i staraj się odpowiedzieć na jego oczekiwania poprzez analizę cech osobowości. Dbaj o to, aby wszystko brzmiało oryginalnie, choć nie przesadzaj ze zbytnią kwiecistości języka czy użyciem metafor. W liście motywacyjnym nie należy powielać treści z CV, z tego względu, że najczęściej jedna osoba skrupulatnie śledzi oba dokumenty. List motywacyjny nie ma być więc duplikacją CV, ani Twoją biografią (choć z pewnością jest ciekawa), ale ma pokazać pracodawcy, że to właśnie Ty zasługujesz na miejsce w jego firmie.

Zwróć uwagę na siebie

Wskaż trzy powody, dla których warto ciebie zatrudnić. Oczywiście, powodów takich mogą być tysiące, jednak postaraj się je ująć zwięźle i wybierz te, które będą dla pracodawcy najbardziej wartościowe. Pokaż mu, co mógłby dzięki Tobie zyskać, jak rozwinęłaby się jego firma, gdybyś to Ty pracował na stanowisku, które  proponuje. Już tutaj możesz popisać się własną wyobraźnią oraz umysłem twórczym do kreowania nowych, rozwojowych wizji firmy. Jeśli jesteś na tyle zmotywowany i zależy Ci na pracy w tej firmie, jak na mało której, możesz poświęcić więcej czasu i wykazać się nadzwyczajną kreatywnością – możesz na przykład przygotować swój własne „case study”, w którym rozwiążesz problem, z jakim Twoim zdaniem boryka się firma lub przestawisz swój innowacyjny pomysł na nowy produkt albo kampanię. Niech to będzie Twój pierwszy pomysł, jaki mógłbyś wnieść zaczynając pracę. Taki list motywacyjny będzie twórczy i może się okazać przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej, a nawet i wymarzonej posady.

List motywacyjny może mieć znaczący wpływ na to, jak będzie postrzegany kandydat. Warto więc postarać się o jego estetykę oraz zawrzeć wszelkie istotne informacje, które zachęcą przyszłego pracodawcę lub osobę rekrutującą do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Im bardziej dopracujesz swój list motywacyjny, tym większe masz szanse na sukces.

Pozostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.
Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 5,00 Liczba głosów: 2
Loading...