5 cennych rad jak napisać Curriculum Vitae

Napisanie CV od zera może wydawać się dosyć mozolną i ciężką pracą, ponieważ to właśnie od tego dokumentu zależy, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. W sieci można znaleźć wiele rad, które na pierwszy rzut oka w łatwy i przyjemny sposób tłumaczą, jak napisać dobre oraz skuteczne Curriculum Vitae. Jednak czy wszystkie porady oraz wskazówki są naprawdę dobre? Wychodząc naprzeciw Twoim oczekiwaniom, zebraliśmy w tym artykule 5 najważniejszych rad, z których dowiesz się jak napisać wartościowe CV.

Curriculum Vitae

Współczesne czasy uczą nas wygody oraz bardzo często podążania za tłumem. Jeśli chcesz stworzyć dobre Curriculum Vitae, musisz stosować się do pewnych zasad jego pisania. Pamiętaj jednak, że CV powinno zostać stworzone pod konkretną ofertę, na jaką będziesz aplikował. Tu nie chodzi o ilość wysłanych aplikacji, bowiem często bywa tak, że kandydat wysyłając 100 takich samych CV, otrzymuje zaledwie kilka zaproszeń na rozmowę rekrutacyjną. Dlaczego? Ponieważ jego życiorys został stworzony w identyczny sposób, a odpowiadał na różne oferty. Idąc tym tropem, sprawisz że Twoje szanse na zrobienie dobrego wrażenia na rekruterze wrosną.

CV – kilka słów o Tobie

Ta rada może wydać Ci się dziwna, ponieważ w Twoim CV znajdują się wyłącznie informacje o Tobie, ale tu chodzi o coś zupełnie innego. Istnieje coś takiego jak „podsumowanie zawodowe”. Powinno znaleźć się na samej górze dokumentu – wtedy mamy pewność, że zostanie przeczytane. Niestety nadal niewiele osób umieszcza je w swoim życiorysie, a więc Twoja przewaga rośnie już na samym starcie. Podsumowanie nie może być dłuższe niż trzy linijki. Zawrzyj w nim informacje o tym, kim jesteś, jakie masz doświadczenie zawodowe, osiągnięcia i co Cię motywuje do dalszego rozwoju. Treść tych zdań powinna odnosić się bezpośrednio do stanowiska, na które aplikujesz, tym samym wzbudzasz jeszcze większe zaciekawienie i wrażenie, że dana firma szuka właśnie Ciebie!

Doświadczenie zawodowe w CV

Jedną z najważniejszych części Twojego CV jest dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Bardzo często ludzie, którzy w swoim życiu piastowali wiele funkcji, chcą się tym wszystkim dzielić. Nie ma jednak nic gorszego od życiorysu, który będzie składał się z większej ilości stron niż dwie! Twoje doświadczenie zawodowe to ważny element, ale liczy się tylko to, co jest związane ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz, oraz w gruncie rzeczy dwa ostatnie miejsca Twojej pracy.

Aby zwrócić uwagę na to, jakie stanowisko obejmowałeś/aś oraz w jakiej firmie pracowałeś/aś, wybolduj tę część tekstu. Nie zapomnij o datach i nie dodawaj sobie większego doświadczenia, niż masz w rzeczywistości – to i tak w końcu wyjdzie na jaw. Pisząc o swoim doświadczeniu, możesz to zrobić w dwojaki sposób. Poniżej dwa przykłady, sam/a zdecyduj, który jest lepszy.

Przykład nr 1: Prowadzenie kampanii marketingowych.

Przykład nr 2: W ciągu ostatniego roku pozyskałem/am 37% nowych klientów, którzy dokonali zakupu produktu po raz pierwszy.

Większość kandydatów napisze o swoim doświadczeniu właśnie w taki sposób, w jaki przedstawia to przykład pierwszy. Chcąc się wyróżnić, powinieneś/aś podać konkretne efekty Twojej pracy poparte liczbami i procentami.

Umiejętności w CV

To zaraz po doświadczeniu druga najważniejsza sekcja Twojego CV. Bardzo mało osób potrafi umiejętnie przedstawić swoje umiejętności oraz udowodnić, że jest idealnym kandydatem na dane stanowisko.  W którym miejscu CV opisać swoje umiejętności? Wiedząc, że są one tak ważne, nie mogą znaleźć się na dole Twojego CV. Opisuj je najlepiej za pomocą liczb – tak, by pokazać, że efekty Twojej pracy są jak najbardziej mierzalne. Osoby, które w swoim CV nie posiadają żadnych liczb (no może poza tymi w numerze telefonu), są niewiarygodne. Jeżeli potrafisz posługiwać się jakimś programem komputerowym napisz, co potrafisz w nim zrobić. Uwierz, że to od razu lepiej wygląda!

Jak napisać Curriculum Vitae

Tak naprawdę im mniej, tym lepiej. Wiele osób uważa, że jeżeli mamy na swoim koncie liczne kursy, szkolenia, skończyliśmy wiele szkół, prowadziliśmy wolontariat, to o tym wszystkim należy napisać. Niestety jest to bardzo duży błąd. Zawierając w naszym CV wiele, z punktu widzenia pracodawcy, nieistotnych informacji, sprawiamy wrażenie osób nieprzygotowanych. Rekruter, w którego ręce wpadnie taki dokument, może nie znaleźć w nim tego, czego tak naprawdę szuka.

Przed wysłaniem swojego życiorysu radzimy ponownie przeczytać daną ofertę pracy i sprawdzić, czy w CV znajduje się TYLKO to, co potrzebne. Resztę po prostu usuń. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce, może na inne wartościowe informacje, o których jeszcze nie napisałeś. Jak napisać perfekcyjne CV? Krótko, zwięźle i na temat, z przejrzyście ułożoną treścią. Stosując się do 5 najważniejszych zasad pisania CV, możesz być pewny/a że odbędziesz wiele rozmów rekrutacyjnych. Do dzieła!

Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych jest jedną z najważniejszych czynności, o jakich musi pamiętać każda osoba poszukująca posady. Większość bezrobotnych skupia się na przygotowaniu ciekawego CV, którym zainteresuje potencjalnego pracodawcę. Poza jednak tym dokumentem nie można zapomnieć o liście motywacyjnym. Czy to wszystko? Mimo, że nie istnieją formalne regulacje dotyczące tego, co musi zawierać poprawna aplikacja, w obliczu konkurencyjnego rynku pracy warto zatroszczyć się o wyróżnienie z grona innych kandydatów. Jeśli do tej pory ograniczałeś się do stworzenia CV i uniwersalnego listu motywacyjnego, miej świadomość, że zaniżałeś swoje szanse na własne życzenie. Aplikacja o pracę to pierwszy krok do znalezienia pracy, dlatego warto podejść do niej zadaniowo.

Aplikacja o pracę

Proces rekrutacji wygląda różnie w każdej firmie i zależy od jej wewnętrznych procesów. Zasadniczo wszystko zaczyna się od wolnego wakatu i ogłoszenia o pracę zamieszczonego w środkach masowego przekazu. Tym samym pojawia się możliwość aplikacji o pracę. Najpowszechniejszym sposobem jest zgłoszenie swojej kandydatury poprzez dostarczenie dokumentów aplikacyjnych.  Warto pamiętać, że aplikacja o pracę składa się z wielu komponentów, dlatego poszukujący pracy powinni zdać sobie sprawę jak istotny jest każdy z nich. Oprócz samych dokumentów, liczy się także sposób ich dostarczenia oraz informacja jaką do nich dołączamy. . W autoprezentacji jesteśmy skłonni do przesady, dlatego postaraj się unikać banałów, tautologii i zwrotów, które nie tylko niczego nie wnoszą, ale wręcz sprawiają, że dokumenty przestają być rzetelne i warte uwagi. Wykaż się kreatywnością i profesjonalizmem jednocześnie. Najprostszym sposobem, jest stworzenie kompleksowego pakietu dokumentów aplikacyjnych i zachowanie wysokiego standardu wymiany komunikatów z rektuterem.

CV najważniejszy dokument

Najpopularniejszym dokumentem przygotowywanym przez kandydatów szukających zatrudnienia, jest CV. W nim osoba aplikująca na wybraną posadę, przedstawia swoje wykształcenie, doświadczenie zawodowe i umiejętności. Nie każdy pracownik musi wychodzić poza ustalone zasady. Osoby poszukujące zatrudnienia tymczasowego, powinny bez większych obaw skorzystać z dostępnych np. w Internecie wzorów CV. Życiorys można przy tym przygotować w sposób chronologiczny lub np. zdecydować się na wyeksponowanie swojego dotychczasowego doświadczenia. Fakt, że nie ma jednego wzoru CV oznacza, że w praktyce każdy poszukujący pracy może przygotować ten dokument w taki sposób, by zaakcentować swoje zalety i ukryć niedociągnięcia np. brak wykształcenia kierunkowego, doświadczenia czy znajomości języka obcego.

Mimo wszystko istnieje szereg nieoficjalnych reguł, które pomagają w utworzeniu profesjonalnego CV. Przede wszystkim zawiera się w nim tylko obiektywne fakty i zdarzenia prawdziwe. Wszelkie przekłamania zostaną natychmiast zweryfikowane, dlatego nie warto ryzykować ośmieszenia. Ponadto kandydaci zastanawiają się jaki sekcje zamieścić. Specjaliści z branży HR wskazują, że wpis o zainteresowaniach oraz posiadanych umiejętnościach i kompetencjach, może nie tylko zainteresować rekrutera ale także uzupełnić braki w opisanym doświadczeniu czy kwalifikacjach. Dlatego absolutnie nie warto z nich rezygnować. Obecnie bardzo popularne jest także zamieszczanie w CV swojego zdjęcia, które ma za zadanie personalizację CV oraz uzupełnić dopracowaną koncepcję szaty graficznej dokumentu. Przygotowując CV, warto zatem postawić na kreatywność i przyciągnąć wzrok pracodawcy informacjami, które mogą być dla niego najważniejsze. Mimo tego, że Curriculum Vitae to z pewnością najważniejszy dokument, dokumenty aplikacyjne się na nim nie kończą. Nie wolno zapomnieć o liście motywacyjnym, załączeniu certyfikatów oraz w przypadku wielu branż twórczych także swojego portfolio.

List motywacyjny – kiedy go wysłać?

Czym jest list motywacyjny? Zasadniczo to dokument, w którym osoba poszukująca pracy szerzej opowiada o swoim doświadczeniu zawodowym niż w CV. To tutaj pojawiają się także opisy predyspozycji życiowych oraz wzmianki o posiadanych cechach charakteru. Tu możliwe jest poinformowanie pracodawcy o najważniejszych zrealizowanych projektach czy swoich możliwościach. W praktyce list motywacyjny pozwala potencjalnemu pracodawcy lepiej poznać kandydata.

Listu motywacyjnego nie musi sporządzać każdy potencjalny pracownik i często informację o tym, czy pracodawca wymaga wysłania takiego dokumentu, można znaleźć już w ogłoszeniu. Mimo wszystko, warto wysłać list motywacyjny zawsze przy aplikacji o pracę. Informacje w nim zawarte nigdy nie zaszkodzą – wręcz przeciwnie, zawsze stawiają kandydata w nieco innym świetle i zazwyczaj pomagają w wywarciu lepszego wrażenia. Oczywiście najczęściej list motywacyjny muszą przygotować ci, którzy poszukują pracy na wyższych stanowiskach np. kierowniczych.

Taki dokument są też zobowiązane dostarczyć osoby,= chcące pracować np. w reklamie czy mediach, czyli zawodach kreatywnych. Choć można znaleźć kanon zasad, jakimi należy się kierować przy pisaniu listu motywacyjnego, nie można zapomnieć, że treść tego dokumentu powinna pracodawcy pozwolić lepiej poznać potencjalnego pracownika. Z tego względu tak ważne jest, by skupić się na wyeksponowaniu swoich najważniejszych umiejętności.  Podstawą przy tworzeniu listu motywacyjnego jest sporządzanie go w kontekście nie tylko danej branży, ale konkretnego stanowiska, a nawet ogłoszenia.

Poszukujący pracy, którzy wysyłają kilka aplikacji tygodniowo, często tworzą jednolity wzór listu i zmieniają w nim jedynie główne składniki.  Nie ma w tym nic złego, rekuterzy zachęcają jednak, aby kandydaci postarali się poświęcić listowi motywacyjnemu nieco więcej czasu i uwagi, w celu stworzenia niepowtarzalnego dokumentu, uzupełniającego CV oraz odpowiadającego na wymagania danej posady. Jak zapewniają jest to inwestycja , która z pewnością się opłaci, gdyż list motywacyjny to wbrew pozorom dokument z ogromnym potencjałem w kwestii składania swojej kandydatury i doskonałe narzędzie to wyróżnienia się z grona konkurentów.

Portfolio – wyeksponuj swoje osiągnięcia

Oczywiście wysyłając aplikację o pracę opartą jedynie na załączeniu CV może skutkować otrzymaniem propozycji pracy. Takie działania są jednak niedopuszczalne, gdy mowa o osobach poszukujących zatrudnienia w branży kreatywnej. Skoro w danej firmie szef będzie wymagał kreatywności, to warto wykazać się nią już na etapie rekrutacji. W jaki sposób to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem będzie więc załączenie portfolio, czyli zbioru prac, dokonań lub próbek i przykładów posiadanych możliwości oraz umiejętności. Postać portfolio jest dowolna i przyjmuje różne formy. Przykładowo grafik może stworzyć własną stronę internetową, na której zamieści swoje przykładowe prace. Taka realizacja umożliwi mu zaprezentować swoją kreskę i sposób myślenia. A w branży kreatywnej nieszablonowe podejście do codziennych spraw jest wyjątkowo dobrze widziane.

Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest to, że grafik może nawiązać współpracę z osobami, które np. przypadkowo natrafią na jego stronę, poszukując specjalisty. Internet pozwala także na zamieszczenie portfolio pod postacią linku do posiadanej strony z pracami fotograficznymi, filmami lub przykładami zastosowań i opiniami wcześniejszych zleceniodawców. Inżynierzy, konstruktorzy, malarze lub projektanci mody mogą przygotować wersję materialną, czyli księgę zdjęć lub makiety. Zasadniczo nie istnieje żadne ograniczenie, jednak warto pamiętać, aby swoimi pracami, zwłaszcza sposobem ich prezentacji nie przytłoczyć rekrutera. Zaleca się więc wybranie kilku najlepszych prac i zamieszczenie ich wizerunku w optymalnym i kompaktowym formacie, do którego rekruter będzie mógł wrócić w każdej chwili.

 Co napisać w mailu z CV?

Aplikacja o pracę przybiera obecnie kilka postaci, które są zależne od wielkości firmy oraz samej branży. Kandydat może dostarczyć dokumenty aplikacyjne w wersji papierowej osobiście lub wysłać je pocztą. W takim przypadku, dołączanie notatki lub komentarza nie jest wymagane. W dobie Internetu najczęstszym sposobem kontaktu z firmą jest jednak kontakt mailowy. Ja napisać maila z CV? Tutaj warto zastanowić się, jak opisać załączone dokumenty aplikacyjne. Przede wszystkim zadbajmy, aby adres naszego e-maila niczego nie sugerował i był profesjonalny. Zaleca się założenie e-maila branżowego stanowiącego kombinację imienia i nazwiska. Mail z CV powinien zawierać konkretny przekaz, czyli wyrażać zainteresowanie ofertą i chęć podjęcia zatrudnienia.  Zamieszczanie opisu doświadczenia czy zainteresowań w treści wiadomości to poważny błąd. Co więc napisać w mailu z CV? Ogranicz się do komunikatu, że jesteś osobą poszukującą pracy i zgłaszasz swoją kandydaturę. Uzupełnij aplikację informacją, o załączonych dokumentach aplikacyjnych oraz wskaż, że chętnie zaprezentujesz się dokładniej na ewentualnej rozmowie kwalifikacyjnej.

W poszukiwaniu pracy z pewnością pomoże ci analiza rynku oraz pomysł na siebie i przedstawianie własnej kandydatury. Pamiętaj, że aplikacja o pracę to w głównej mierze stworzenie kompleksowego pakietu dokumentów aplikacyjnych, które mogą zagwarantować ci przepustkę do kariery zawodowej.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,00 Liczba głosów: 2
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań