Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy śmierć dziadka

15 stycznia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

13 komentarzy
Urlop okolicznościowy śmierć dziadka
Życie składa się zarówno z przyjemnych i radosnych chwil, jak i niezwykle trudnych. Do tych należy zaliczyć między innymi śmierć bliskiej osoby. Kiedy spotka Cię przykra okoliczność, jaką jest śmierć dziadka, warto, byś znał swoje prawa pracownicze. Być może należy Ci się po śmierci dziadka dzień wolny. Dowiedz się więcej o urlopie okolicznościowym po śmierci dziadka.

Prawo reguluje wiele kwestii związanych z życiem zawodowym. To zarówno Kodeks pracy, jak i liczne rozporządzenia. Mają one na celu regulację kwestii pracowniczych, określanie obowiązków i przysługujących praw. Wszystko po to, aby móc utrzymać równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Jedną z istotnych kwestii jest urlop okolicznościowy, który daje szansę zatrudnionemu na pogodzenie sytuacji osobistej z zawodowymi zobowiązaniami. Dotyczy to takich sytuacji jak ślub, urodzenie dziecka czy śmierć bliskiego. Z niniejszego artykułu dowiesz się czy należy Ci się w przypadku śmierci dziadka urlop okolicznościowy, ile dni wynosi oraz jak się o niego ubiegać.

Śmierć dziadka a dzień wolny

Dziadek to bezsprzecznie jedna z ważniejszych osób w życiu człowieka. Nie bez powodu. Uczy, bierze udział w wychowaniu wnuków, pomaga i nagradza. Opowiada wspaniałe historie, motywuje i gani, kiedy narozrabiamy. Z dziadkiem często mamy cudowne wspomnienia – naukę jazdy na rowerze, zbieranie kasztanów czy ciąganie na sankach. Kiedy go zabraknie, na myśl przychodzą wyłącznie pozytywne skojarzenia, które rozczulają, bawią i wywołują liczne refleksje. Trudno oswoić się z myślą, że już nigdy nie usłyszymy jego głosu i historii w stylu „za moich czasów”. Kiedy więc odejdzie, potrzebna jest chwila nostalgii i oswojenia się z tą sytuacją. Po śmierci dziadka urlop okolicznościowy jest więc dobrą okazją do tego, aby w spokoju pożegnać tak ważną dla nas osobę.

Czy rzeczywiście po śmierci dziadka należy się dzień wolny? Tak, ale nie każdemu. Jest to ściśle uzależnione od rodzaju zatrudnienia, co wyjaśnimy niżej.

Urlop z tytułu śmierci dziadka – podstawa prawna
Prawo do urlopu okolicznościowego zostało uregulowane nie w Kodeksie pracy, lecz w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dziennik Ustaw rok 2014, poz. 1632).

Dotyczy ono osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, a także na zasadzie mianowania, powołania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę.

Zgodnie z wyżej podanym dokumentem, urlop okolicznościowy po śmierci dziadka czy z tytułu innych sytuacji życiowych nie przysługuje pracującym na umowach cywilnoprawnych. Osoby te powinny indywidualnie dogadać tę kwestię ze swoim zleceniodawcą. A zatem urlop na okoliczność śmierci dziadka otrzymają tylko zatrudnieni na umowie o pracę, ten przywilej przysługuje im według prawa pracy.

Szukasz pracy?

Magister Farmacji - Mikołów

Dr.Max Sp. z o. o.

 • Gdów
Dodana
Dodana

Operator maszyny w fabryce słodyczy

Kirsch Services Sp. z o.o. Sp. K

 • Niemcy
Dodana

Praca na sortowni paczek- tygodniówki- Cholerzyn

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Cholerzyn
 • 26-28 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Praca dodatkowa- sortowanie paczek- tygodniówki

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Cholerzyn
 • 28-28 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Taki dodatkowy dzień wolny może okazać się bardzo przydatny. Nie tylko na emocjonalne ochłonięcie, ale też uporządkowanie licznych spraw – formalnych i rodzinnych. W przypadku śmierci dziadka urlop okolicznościowy może zostać przeznaczony na organizację ceremonii pogrzebu czy załatwienie spraw formalnych.

Zastanawiasz się, co musisz zrobić? Otóż, jeśli nikt z bliższej rodziny (małżonka, dzieci) nie zatroszczył się o kwestie związane z kartą zgonu, aktem zgonu, sprawami w urzędzie, spadkiem, kwestiami ubezpieczeniowymi czy samym pochówkiem, wówczas na Tobie może spoczywać ten obowiązek. To między innymi poinformowanie Urzędu Stanu Cywilnego o zgonie w ciągu 3 dni od daty śmierci, ubieganie się o zasiłek pogrzebowy od ZUS, jeśli poniosło się koszty związane z organizacją pogrzebu, czy poinformowanie różnych instytucji o zdarzeniu (np. banku, ubezpieczyciela, właściciela mieszkania, w którym mieszkał dziadek itp.).

Śmierć dziadka urlop okolicznościowy

Jedną z kwestii, którą warto uregulować jest odebranie należnego po śmierci dziadka urlopu okolicznościowego. Jaki jest jego wymiar? Otóż zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem, kiedy dotknie nas śmierć dziadka lub babci, mamy prawo do otrzymania jednego dnia wolnego. Nie musi to być ani dzień, kiedy odszedł bliski, ani też dzień, kiedy odbywają się uroczystości pogrzebowe. Musi to być natomiast taki dzień, który ściśle wiąże się z tym przykrym doświadczeniem. Ubiegając się o przysługujące wolne, musisz złożyć wniosek o urlop okolicznościowy śmierć dziadka. W nim wskazujemy okoliczności, na jakie zostanie wykorzystany po śmierci dziadka dzień wolny – np. organizacja pochówku, wizyta w USC czy uczestnictwo w pogrzebie.

Video

Śmierć dziadka urlop okolicznościowy – komu i kiedy przysługuje? Prawo do dnia wolnego mają wszystkie wnuki – nie tylko ci, którzy organizują pochówek czy załatwiają sprawy w urzędzie. Warto jednak pamiętać, że powód urlopu powinien być związany z okolicznością, a zatem po śmierci dziadka dzień wolny należy przeznaczyć wedle wskazanych we wniosku powódek. Nie warto też przeciągać w czasie przysługującego po śmierci dziadka urlopu okolicznościowego – np. na kolejny miesiąc, ponieważ pracodawca może podważyć zasadność wniosku.

Wniosek o urlop okolicznościowy śmierć dziadka

Otrzymanie urlopu okolicznościowego zawsze powinno zostać poprzedzone złożeniem u pracodawcy dokumentu, w którym wskazuje się chęć otrzymania należnego dnia wolnego oraz powody, na które zostanie on wykorzystany.

Wniosek o urlop okolicznościowy na śmierć dziadka powinien więc zawierać następujące informacje:

 • Data i miejsce sporządzenie dokumentu
 • Dane pracownika
 • Dane pracodawcy
 • Treść informującą o zdarzeniu, wskazującą cel wykorzystania przysługującego dnia wolnego
 • Liczbę przysługujących po śmierci dziadka dni wolnych
 • Termin wykorzystania urlopu okolicznościowego po śmierci dziadka
 • Odręczny podpis pracownika

Warto mieć na uwadze, że pracodawca dodatkowo może żądać potwierdzeń związanych z okolicznością – na przykład aktu zgonu dziadka. Również istotną kwestią jest to, że zwolnienie od pracy na wniosek o urlop okolicznościowy śmierć dziadka, może zostać udzielony wyłącznie w takie dni, w których zgodnie z rozkładem czasu pracy zatrudniony miałby świadczyć pracę. Nie należy się więc dzień wolny, kiedy okoliczność przypada w okresie nieświadczenia pracy – np. w trakcie urlopu wypoczynkowego, urlopu bezpłatnego czy L4. Oznacza to, że jeśli dotknie Cię śmierć dziadka w trakcie Twojego urlopu wakacyjnego, nie zyskujesz uprawnień do odbioru po śmierci dziadka dnia wolnego, który mógłbyś wykorzystać w późniejszym terminie.

Urlop okolicznościowy to specyficzny, aczkolwiek bardzo przydatny rodzaj przysługującego urlopu. Dzięki temu można uporać się ze stratą czy załatwić formalności związane ze śmiercią bliskiego. Po śmierci dziadka urlop okolicznościowy to 1 dzień wolny, który możesz otrzymać na wniosek złożony u pracodawcy.

Najczęściej zadawane pytania

Czy należy się urlop okolicznościowy po śmierci dziadka?

Tak, prawo do urlopu okolicznościowego z tytułu śmierci dziadka mają pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę. Dzień ten nie musi być wykorzystany w dniu pogrzebu lub śmierci, ale powinien być przeznaczony na czynności związane z tym zdarzeniem (wizyty notarialne, inne formalności).

Ile urlopu okolicznościowego na śmierć dziadka przysługuje?

Urlop okolicznościowy ze względu na śmierć dziadka przysługuje w wymiarze jednego dnia. Nie należy się on osobom zatrudnionym na umowach cywilno-prawnych - wówczas ta kwestia musi być ustalona z pracodawcą.

Jak otrzymać urlop okolicznościowy na śmierć dziadka?

Aby otrzymać dzień urlop okolicznościowy na śmierć dziadka, należy złożyć stosowny wniosek, w którym znajdują się niezbędne dane oraz informacja o tym, w jakim celu wykorzystamy ten urlop. Dodatkowo, jeśli pracodawca wymaga dokumentów potwierdzających zaistniałą okoliczności, potrzebny będzie akt zgonu lub jego kopia.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

13 komentarzy

Kolejny Szczęśliwy Pracodawca

Kolejny Szczęśliwy Pracodawca

To straszne, że nie wszyscy mają czas, aby dobrze się pożegnać i uporać sie z formalnościach. Prawo akurat w tym przypadku powinno byc bardziej elastyczne.
Kinder

Kinder

Uważam, że to słuszne, że pracownikom na umow. o pracę przysługuje dzień wolny po śmierci dziadka. To potwierdza, że prawa pracy są sprawiedliwe w takich trudnych sytuacjach.
Kartop

Kartop

Mysle że 1ny dzień wolny, dla pożegnania z dziadkem to powinien być wg. mnie przysługujący wszystkim – ciekawe jak to by wyglądało gdybym prowadził własną firmę ;)
Lidka

Lidka

Czy małżonce też przysługuje dzień wolny po śmierci dziadka męża?
Regina

Regina

Zawsze tak było, że akt zgonu się brało i 2 kopie i było do różnych instytucji, a nawet ksera czy odpisy wystarczały.
Krzysiek

Krzysiek

czy wystarczy akt zgonu do okazania pracodawcy , czy potrzebne jest tworzenie notatki służbowej ?
Pancerny

Pancerny

Z powodu powikłań medycznych, takich jak wypadki lub choroba, pracownicy mogą wziąć urlop chorobowy z pracy. Chyba dwa dni też jest za dziadka?
Darek

Darek

Bardzo fajnie jest opisane wszystko co związane jest ze śmiercią dziadka w tym artykule. To co chciałem wiedzieć, teraz dokładnie już wiem.
Jadwiga Gizyńska

Jadwiga Gizyńska

Dobrze, że są dni wolne na różne okoliczności. Nie tak dawno skorzystałam z jednego dnia, bo zmarł mi dziadek. Wypełniłam wniosek o urlop okolicznościowy związany ze śmiercią dziadka i nie ukrywam, że skorzystałam z tej strony
Finez

Finez

Jeśli pracownik ma bliskiego krewnego umierającego, pracodawca musi mu zapewnić pewne gwarancje. Przedstawia się kopię aktu zgodu i realizuje jak z przepisami.
kala

kala

Śmierć jest zawsze nieoczekiwana. Ustawodawstwo RP umożliwiło członkom rodziny zorganizowanie pogrzebu zmarłego i przetrwanie żalu poprzez tymczasową przerwę w pracy.
Bogusław Zwardoń

Bogusław Zwardoń

W moim przypadku to był jeden chyba dzień. Nie wiem czy te przepisy są lotne czy działają już niezmiennie od czasów PRLu? Ciekawe jak z tym jest w innych krajach?
Alicja Pajda

Alicja Pajda

Niestety są takie chwile, że trzeba to wykorzystać w przykrej sytuacji. Wiem, że w moim przypadku najwazniejsze by ło zgłoszenie i przyniesienie kopii aktu zgonu. To jednak było w 2008 roku. Ciekawe czy przepisy się zmieniają w tym zakresie?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka