Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31972        SUBSKRYBUJE: 7434
Tematy, które interesują czytelników:  Pół etatu, Urlop, Oferta pracy

Urlop w świadectwie pracy. Sprawdź, czy wszystko się zgadza!

Urlop w świadectwie pracy. Sprawdź, czy wszystko się zgadza!
W dniu, w którym pracownik odchodzi z firmy, trzeba pamiętać o odebraniu świadectwa pracy. Jest ono potwierdzeniem, że zatrudniony świadczył on pracę w danym zakładzie pracy. Z punktu widzenia osoby odchodzącej, istotne jest sprawdzenie, czy zawarte w świadectwie pracy informacje dotyczące urlopów, są prawidłowe.

Urlop w świadectwie pracy

Termin „urlop” należy rozumieć jako czas, w którym pracownik nie musi świadczyć pracy na rzecz swojego pracodawcy. W polskim prawie rodzajów urlopów, z których może skorzystać pracownik jest wiele (poza najpopularniejszym urlopem wypoczynkowym, nie można zapomnieć o urlopie na żądanie, urlopach ściśle związanych z posiadaniem dzieci, np. macierzyńskim czy urlopie bezpłatnym). Są one dostępne jednak tylko dla tych osób, które świadczą pracę w oparciu o umowę o pracę.

W dniu, w którym pracownik odchodzi z firmy, trzeba pamiętać o odebraniu świadectwa pracy. Jest ono potwierdzeniem, że zatrudniony świadczył on pracę w danym zakładzie pracy. Z punktu widzenia osoby odchodzącej, istotne jest sprawdzenie, czy zawarte w świadectwie pracy informacje dotyczące urlopów, są prawidłowe.
 

Co musi znaleźć się w świadectwie pracy?

Szczegółowe wytyczne dotyczące tego, co musi znaleźć się w świadectwie pracy, znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy i trybu jego wydawania i prostowania. Zgodnie z przepisami, pracodawca w przygotowanym świadectwie pracy powinien uwzględnić informacje o następujących urlopach:

  • wypoczynkowym, z którego skorzystał pracownik w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
  • dodatkowym, z którego skorzystał pracownik i który został przewidziany przepisami prawa pracy,
  • bezpłatnym, jeżeli pracownik z takiego skorzystał i podstawy prawnej jego udzielenia,
  • wychowawczym, jeżeli z takiego pracownik zdecydował się skorzystać,
  • na żądanie.

Warto pamiętać, że zawarte w świadectwie pracy informacje dotyczące poszczególnych urlopów, powinny dotyczy wyłącznie tego roku kalendarzowego, w którym ustało zatrudnienie. Oznacza to, że pracodawca nie powinien podawać danych o latach poprzednich, bo takie nie są potrzebne kolejnemu pracodawcy.

Ekwiwalent za urlop na świadectwie pracy

Zdarza się, że pracownik nie miał możliwości skorzystania z urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku ma on prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Wypłacenie zatrudnionemu takiego również powinno zostać odnotowane w świadectwie pracy.

Ponieważ do wymienionego Rozporządzenia został dołączony wzór świadectwa, pracodawcy mają obowiązek w ust. 4 pkt 1 wskazać nie tylko liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w danym roku kalendarzowym, lecz także wykorzystanego i tego, za który pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. O tym, jak należy wykazać urlop pracownika świadczącego pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy, można przeczytać w artykule: „Jak wykazać w świadectwie pracy urlop pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy?”.

Sprawdzenie informacji zamieszczonych w świadectwie pracy jest istotne. Co prawda, pracownik może domagać się sprostowania świadectwa pracy, lecz informacja o wykorzystanych dniach np. urlopu na żądanie jest o tyle istotna, że pracownikowi przysługują tylko 4 dni takiego urlopu w ciągu roku kalendarzowego i to niezależnie od ilości pracodawców, dla których pracę świadczył.

Informacja o urlopie w treści świadectwa pracy

Jakie informacje powinno zawierać świadectwo pracy? Urlop wypoczynkowy, okres zatrudnienia, wymiar etatu, sposób rozwiązania umowy oraz ewentualne zajęcie komornicze – to podstawowe z nich. Spośród tych wszystkich rzeczy, pracodawcy mają najczęściej problem z kwestią podania informacji o urlopie w sposób prawidłowy.

Jak odnotować urlop na świadectwie pracy? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że cały przysługujący danemu pracownikowi urlop wypoczynkowy na świadectwie pracy nie musi być odnotowany. Na świadectwie podaje się przede wszystkim bieżący urlop, z aktualnego roku kalendarzowego, bez wliczania w to zaległego urlopu. Trzeba również zaznaczyć, czy urlop był wykorzystany w naturze czy wypłacono za niego ekwiwalent. Dodatkowo należy wskazać liczbę dni i godzin, które zostały wykorzystane do dnia zakończenia stosunku pracy. W razie wystąpienia takich okoliczności, należy również zaznaczyć, czy pracownik korzystał z urlopu dodatkowego. Natomiast sam ekwiwalent za urlop w świadectwie pracy musi być określony dokładnie, czyli np. w następującej formie: Wypłacono ekwiwalent pieniężny za 8 dni urlopu wypoczynkowego.

Informacji o wypłaceniu pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za niewybrane dni urlopowe nie powinno się zamieszczać, jeśli do fizycznego wypłacenia pieniędzy jeszcze nie doszło, ponieważ pracownik w takiej sytuacji będzie miał prawo żądać sprostowania świadectwa pracy w tym zakresie.

Pracodawcy powinni mieć na uwadze również to, że termin dochodzenia przez pracownika wypłacenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop jest dość długi, bo wynosi do 3 lat, licząc oczywiście od daty, w której to roszczenie stało się wymagalne, a najczęściej jest to dzień wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy.

Większość wzorów świadectw pracy dostępnych w Internecie posiada dokładnie opisane kwestie wprowadzania danych związanych z urlopem wypoczynkowym pracownika, dlatego poprawne wypełnienie takiego dokumentu nie powinno stanowić większego problemu.

Oceń ten wpis
Urlop w świadectwie pracy. Sprawdź, czy wszystko się zgadza!
Ocena: 5.0, liczba głosów: 10

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.