Twoje wsparcie w rekrutacji

Urlop w świadectwie pracy. Sprawdź, czy wszystko się zgadza!

Urlop w świadectwie pracy. Sprawdź, czy wszystko się zgadza!
W dniu, w którym pracownik odchodzi z firmy, trzeba pamiętać o odebraniu świadectwa pracy. Jest ono potwierdzeniem, że zatrudniony świadczył pracę w danym zakładzie pracy. Z punktu widzenia osoby odchodzącej, istotne jest sprawdzenie, czy zawarte w świadectwie pracy informacje dotyczące urlopów, są prawidłowe.

Urlop w świadectwie pracy

Termin „urlop” należy rozumieć jako czas, w którym pracownik nie świadczy pracy na rzecz swojego pracodawcy. W polskim prawie rodzajów urlopów, z których może, skorzystać pracownik jest wiele (poza najpopularniejszym urlopem wypoczynkowym, nie można zapomnieć o urlopie na żądanie, urlopach ściśle związanych z posiadaniem dzieci, np. macierzyńskim czy urlopie bezpłatnym). Są one jednak tylko w zasięgu osób, które świadczą pracę na podstawie umowę o pracę. W dniu, w którym pracownik odchodzi z zakładu pracy, trzeba pamiętać o odebraniu świadectwa pracy. Jest ono potwierdzeniem, że zatrudniony świadczył pracę w danej firmie. Z punktu widzenia osoby odchodzącej, istotne jest sprawdzenie, czy urlop w świadectwie pracy będący jedną z istotnych informacji na tym dokumencie został wpisany prawidłowo.

Co musi się znaleźć w świadectwie pracy?

Szczegółowe wytyczne dotyczące tego, co musi znaleźć się w świadectwie pracy, znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 czerwca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. Zgodnie z przepisami, pracodawca w przygotowanym świadectwie pracy powinien uwzględnić informacje o urlopach odbytych przez pracownika.

Jakie urlopy wymienione są w świadectwie pracy?

  • wypoczynkowy, wykorzystany przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
  • dodatkowy, z którego skorzystał pracownik i który został przewidziany przepisami prawa pracy,
  • bezpłatny, jeżeli pracownik z takiego skorzystał i podstawy prawnej jego udzielenia,
  • wychowawczy, jeżeli z takiego pracownik zdecydował się skorzystać, urlopie na żądanie
  • od 2017 roku w świadectwie pracy nie widnieje już urlop macierzyński, jednak został wprowadzony obowiązek wykazywania urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego.

Warto pamiętać, że zawarte w świadectwie pracy informacje dotyczące poszczególnych urlopów powinny dotyczyć wyłącznie tego roku kalendarzowego, w którym ustało zatrudnienie. Oznacza to, że pracodawca nie powinien podawać danych o latach poprzednich, bo takie nie są potrzebne kolejnemu pracodawcy.

Ekwiwalent za urlop na świadectwie pracy

Zdarza się, że pracownik nie miał możliwości skorzystania z urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku zyskuje ekwiwalent za urlop w świadectwie pracy, co oznacza, że wypłacenie zatrudnionemu takiego ekwiwalentu za urlop zostanie odnotowane w świadectwie pracy, jako wykorzystane dni urlopu wypoczynkowego. W praktyce ekwiwalent za urlop w świadectwie pracy w 2019 traktuje się jako urlop wykorzystany w naturze. Jeśli dany pracownik w danym roku wykorzystał 3 dni urlopu wypoczynkowego, a za 5 wypłacono mu ekwiwalent, to w świadectwie pracy w ust. 6 pkt 1 świadectwa pracy wskazuje się, że urlop wypoczynkowy został wykorzystany w wymiarze 8 dni. O tym, jak należy wykazać urlop pracownika świadczącego pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy, można przeczytać w artykule: „Jak wykazać w świadectwie pracy urlop pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy?”.

Sprawdzenie informacji zamieszczonych w świadectwie pracy jest istotne. Co prawda, pracownik może domagać się sprostowania świadectwa pracy, lecz informacja o wykorzystanych dniach np. urlopu na żądanie jest o tyle istotna, że pracownikowi przysługują tylko 4 dni takiego urlopu w ciągu roku kalendarzowego i to niezależnie od ilości pracodawców, dla których pracę świadczył.

Czy urlop przechodzi do nowej pracy?

Z zasady, jeśli przechodzimy do nowej pracy, nasza karta urlopowa jest czysta i nie ma problemu z wykorzystaniem zaległego urlopu. Pracodawcy wypłacają zwykle ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Co jednak w sytuacji, gdy pozostały dni wolne? Wielu pracowników zadaje sobie pytanie: czy urlop przechodzi do nowej pracy? Jest to możliwe jedynie w przypadku zawartej wcześniej umowy pomiędzy dotychczasowym i nowym pracodawcą zawartą za zgodą pracownika. Wówczas obliguje ona nowego pracodawcę do udzielenia zatrudnionemu urlopu wypoczynkowego, który nabył u poprzedniego pracodawcy.

Dlatego też wystawienie odpowiedniego świadectwa pracy jest decydujące – błędy skutkują przykrymi konsekwencjami dla pracownika, który może być np. bezpodstawnie pozbawiony ekwiwalentu lub jego części. W ostatnich latach wprowadzono zmiany we wzorze świadectwa pracy – z poniższej prezentacji dowiesz się, jak powinien wyglądać prawidłowo wypełniony dokument:

Jakie informacje powinno zawierać świadectwo pracy? Urlop wypoczynkowy, okres zatrudnienia, wymiar etatu, sposób rozwiązania umowy oraz ewentualne zajęcie komornicze – to podstawowe z nich. Spośród tych wszystkich rzeczy, pracodawcy mają najczęściej problem z kwestią podania informacji o urlopie w sposób prawidłowy.

Jak odnotować urlop na świadectwie pracy? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że cały przysługujący danemu pracownikowi urlop wypoczynkowy na świadectwie pracy nie musi być odnotowany. Na świadectwie podaje się przede wszystkim bieżący urlop, z aktualnego roku kalendarzowego, bez wliczania w to zaległego urlopu. Dodatkowo należy wskazać liczbę dni i godzin, które zostały wykorzystane do dnia zakończenia stosunku pracy. W razie wystąpienia takich okoliczności należy również zaznaczyć, czy pracownik korzystał z urlopu dodatkowego. Natomiast sam ekwiwalent, jaki został wypłacony za urlop, zaznaczony jest jako urlop wypoczynkowy wykorzystany. W sytuacji, gdy pracownik nie wykorzystał urlopu w naturze, ale pracodawca zapłacił pracownikowi ekwiwalent za urlop 2019, to i tak w świadectwie pracy ten ekwiwalent traktuje się jako urlop wypoczynkowy wykorzystany w naturze.

Pracodawcy powinni mieć na uwadze również to, że termin dochodzenia przez pracownika wypłacenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop jest dość długi, bo wynosi do 3 lat, licząc oczywiście od daty, w której to roszczenie stało się wymagalne, a najczęściej jest to dzień wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy.

Reasumując, aktualne wzory świadectwa pracy dostępne są w Internecie. Znajdziecie w nich dokładne objaśnienie kwestii wprowadzania danych związanych z urlopem wypoczynkowym pracownika. Uzupełnienie tego dokumentu o tak istotną informację, jaką jest urlop na świadectwie pracy, nie powinno stanowić większego problemu.

Oceń ten wpis
Urlop w świadectwie pracy. Sprawdź, czy wszystko się zgadza!
Ocena: 5.0, liczba głosów: 11

Opinie

Mimi
2020-01-17, 23:03
Zakończyłam pracę 7.01. Na świadectwie mam zapisane wykorzystano 3 dni urlopu. Na urlopie nie byłam a HR wytłumaczył mi to tym, ze tyle dni urlopu przysługiwało mi od początku roku do dnia rozwiązania umowy. Oczywiście wypłacą ekwiwalent. Czy to możliwe aby przez siedem dni w nowym roku nabyć prawa do 3 dni urlopu? U nowego pracodawcy będę mieć o trzy dni mniej urlopu.
Patrycja
2020-01-07, 14:04
Odebrałam przed chwila świadectwo pracy a mam niewykorzystane 14 dni. Pisze tylko ze pracownik wykorzystał 20dni w tym Nie!
Temida
2019-12-17, 13:40
Tak, to jest ważna kwestia bowiem za niewykorzystany urlop muszą albo zapłacić bądź przenoszony jest on dalej.
Number One 1997
2019-12-03, 11:48
Też jestem zdania, że wszystko zawsze trzeba sprawdzać, umowy jakiekolwiek z kimkolwiek. Błędów jest co nie miara a często mogą mieć negatywny skutek.
Ania
2019-08-10, 11:05
Roztalam się szefem na podstawie porozumienia stron ...prosiłam go o odbiór osobisty swiadectwa ...oczywiście po złości wysłał mi poczta ...na świadectwie jest że wykorzystałam urlop ....A ja na żadnym urlopie nie byłam....po prostu nie chce mi zapłacić....jeśli odebrałam świadectwo z poczty to tak jakbym to podpisała i przyjęła do wiadomości...czy nie ....czy mam jakieś szanse na odzyskanie pieniędzy...? ..czy dac sobie spokój bo i tak nic nie wskoram ? Pozdrawiam
Kasia
2019-06-14, 16:05
Mój były pracodawca wpisał mi na świadectwie pracy informacje o tym ,że wykorzystałam 5 dni urlopu , gdzie tak naprawdę nie wykorzystałam żadnego z nich i nie składałam wniosku. Twierdzi ,że ekwiwalent i tak zostanie mi wypłacony i zasłania się ustawą z 2002 roku, która rzekomo mówi o tym ,że pracodawca nie ma obowiązku pisać na świadectwie pracy o ekwiwalencie, a sama informacja, że wykorzystałam urlop jest informacją dla mojego przyszłego pracodawcy a nie dla mnie....czy to prawda ,że mimo zapisu, iż wykorzystałam urlop, otrzymam ekwiwalent? (Ponieważ go fizycznie nie wykorzystałam)
Irena Boguta
2019-05-14, 12:44
Wszystko co ma być ujęte w świadectwie pracy, znajduje się w tym artykule. Warto otrzymując świadectwo pracy zerknąć, czy wszystko jest prawidłowo ujęte. Każdy chyba pamięta, z jakich np. urlopów korzystał i czy wykorzystał całość przysługującemu jemu urlopu wypoczynkowego.
Cesarz
2019-05-08, 17:14
W świadectwie pracy musi wszystko być uwzględnione np. ile dni wolnych pozostało, ile zostało wykorzystanych. To wtedy jest konkretne dla nowego pracodawcy.
Czad
2019-05-02, 10:31
Urlop roczny, który został naliczony i nie został uzyskany, ma zostać wypłacony pod koniec okresu zatrudnienia. Zawsze jest wpisane ile pozostało dni lub jeśli zapłacono.
Leila
2019-04-01, 11:51
O to zawsze trzeba zadbać. przecież zaległy urlop przy np. zwolnieniu i zmianę pracy to dodatkowe korzyści finansowe. W sprawach papierkowych o wszystko trzeba zadbać.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.