Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 929        SUBSKRYBUJE: 6959
Tematy, które interesują czytelników:  Pół etatu, Urlop, Oferta pracy

Urlop w świadectwie pracy. Sprawdź, czy wszystko się zgadza!

Urlop w świadectwie pracy. Sprawdź, czy wszystko się zgadza!

W dniu, w którym pracownik odchodzi z firmy, trzeba pamiętać o odebraniu świadectwa pracy. Jest ono potwierdzeniem, że zatrudniony świadczył on pracę w danym zakładzie pracy. Z punktu widzenia osoby odchodzącej, istotne jest sprawdzenie, czy zawarte w świadectwie pracy informacje dotyczące urlopów, są prawidłowe.

Termin „urlop” należy rozumieć jako czas, w którym pracownik nie musi świadczyć pracy na rzecz swojego pracodawcy. W polskim prawie rodzajów urlopów, z których może skorzystać pracownik jest wiele (poza najpopularniejszym urlopem wypoczynkowym, nie można zapomnieć o urlopie na żądanie, urlopach ściśle związanych z posiadaniem dzieci, np. macierzyńskim czy urlopie bezpłatnym). Są one dostępne jednak tylko dla tych osób, które świadczą pracę w oparciu o umowę o pracę.

W dniu, w którym pracownik odchodzi z firmy, trzeba pamiętać o odebraniu świadectwa pracy. Jest ono potwierdzeniem, że zatrudniony świadczył on pracę w danym zakładzie pracy. Z punktu widzenia osoby odchodzącej, istotne jest sprawdzenie, czy zawarte w świadectwie pracy informacje dotyczące urlopów, są prawidłowe.
 

Co musi znaleźć się w świadectwie pracy?

Szczegółowe wytyczne dotyczące tego, co musi znaleźć się w świadectwie pracy, znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy i trybu jego wydawania i prostowania. Zgodnie z przepisami, pracodawca w przygotowanym świadectwie pracy powinien uwzględnić informacje o następujących urlopach:

  • wypoczynkowym, z którego skorzystał pracownik w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
  • dodatkowym, z którego skorzystał pracownik i który został przewidziany przepisami prawa pracy,
  • bezpłatnym, jeżeli pracownik z takiego skorzystał i podstawy prawnej jego udzielenia,
  • wychowawczym, jeżeli z takiego pracownik zdecydował się skorzystać,
  • na żądanie.

Warto pamiętać, że zawarte w świadectwie pracy informacje dotyczące poszczególnych urlopów, powinny dotyczy wyłącznie tego roku kalendarzowego, w którym ustało zatrudnienie. Oznacza to, że pracodawca nie powinien podawać danych o latach poprzednich, bo takie nie są potrzebne kolejnemu pracodawcy.


Co z ekwiwalentem?

Zdarza się, że pracownik nie miał możliwości skorzystania z urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku ma on prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Wypłacenie zatrudnionemu takiego również powinno zostać odnotowane w świadectwie pracy.

Ponieważ do wymienionego Rozporządzenia został dołączony wzór świadectwa, pracodawcy mają obowiązek w ust. 4 pkt 1 wskazać nie tylko liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w danym roku kalendarzowym, lecz także wykorzystanego i tego, za który pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. O tym, jak należy wykazać urlop pracownika świadczącego pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy, można przeczytać w artykule: „Jak wykazać w świadectwie pracy urlop pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy?”.

Sprawdzenie informacji zamieszczonych w świadectwie pracy jest istotne. Co prawda, pracownik może domagać się sprostowania świadectwa pracy, lecz informacja o wykorzystanych dniach np. urlopu na żądanie jest o tyle istotna, że pracownikowi przysługują tylko 4 dni takiego urlopu w ciągu roku kalendarzowego i to niezależnie od ilości pracodawców, dla których pracę świadczył.

 

 

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.