Pracownik, który świadczy pracę w oparciu o umowę o pracę korzysta z szerokiej ochrony i przywilejów, które ustanowione zostały przez ustawodawcę. Jednym z jego praw jest możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego, czyli odpłatnego dnia lub dni wolnego od świadczenia pracy, gdy zaistniały szczególne okoliczności, jak choćby ślub, narodziny cz pogrzeb. Trzeba przy tym zauważyć, że prawo do urlopu okolicznościowego nie wynika bezpośrednio z Kodeksu pracy, ale rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Urlop okolicznościowy - potoczny termin
W wyżej wymienionym rozporządzeniu zainteresowani nie znajdą pojęcia "urlop okolicznościowy". To określenie jest wyłącznie potoczne. Ustawodawca przewiduje udzielenie pracownikowi płatnego zwolnienia od pracy na czas wystąpienia w jego życiu określonych wydarzeń?. W praktyce kadrowej jednak pojęcie "urlop okolicznościowy" zostało przyjęte i każdy zainteresowany doskonale wie, o jaki urlop chodzi. Z drugiej strony, w zależności od okoliczności, jaka ma miejsce, pracownik może ubiegać o 1 lub też 2 dni płatnego urlopu.
Wniosek o urlop okolicznościowy
Z punktu widzenia zatrudnionego, który stara się o udzielenie mu urlopu okolicznościowego ważne jest, że powinien on złożyć stosowny wniosek. Inaczej mówiąc, podmiot zatrudniający udziela urlopu tylko i wyłącznie na wniosek zainteresowanego. Od pracownika zależy zaś, w jakim terminie wykorzysta przysługujące mu dni wolne. W tym przypadku ustawodawca chroni zatrudnionego uznając, że obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie wolnego dodatkowego dnia podwładnemu, gdy zachodzą ku temu określone okoliczności.
Urlopy okolicznościowe
Z powyższego stanowiska ustawodawcy wynika, że pracownik nie musi wykorzystywać przysługujących mu dni łącznie. Jeżeli do wykorzystania, zgodnie z przepisami, ma 2 dni urlopu okolicznościowego, to może zawnioskować o ich udzielenie w dogodnych dla siebie terminach. Jedynym ograniczeniem jest tu to, że dni wolne powinny wiązać się bezpośrednio z wydarzeniem. Jeżeli występuje zbyt długi odstęp czasu pomiędzy zdarzeniem uzasadniającym a urlopem, to pracodawca ma prawo udzielić odmowy przyznania dni wolnych.
Ile dni urlopu okolicznościowego
Zgodnie z § 15 wyżej wskazanego rozporządzenia, pracownikowi może przysługiwać jeden dzień lub dwa dni wolnego od świadczenia pracy. Zgodnie z przepisem, w razie:
- ślubu pracownika, urodzenia się jego dziecka, zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy ? pracownikowi przysługują 2 dni,
- ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką ? pracownikowi przysługuje 1 dzień.
Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy
Co do zasady pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za skorzystanie z dnia wolnego, który jest urlopem okolicznościowym. W takim przypadku nie świadczy on pracy, niemniej jednak ustawodawca, z uwagi na doniosłość wyżej wymienionych zdarzeń przewiduje, że ten dzień jest dniem wolnym odpłatnym. Warto pamiętać, że pracownik ? w takim przypadku ? musi jednak złożyć wniosek o jego udzielenie.
Urlop okolicznościowy - alternatywy
Z punktu widzenia pracownika istotna jest też treść § 6 rozporządzenia: "Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenie." Wynika z tego, że pracownik może skorzystać z odpłatnego dnia wolnego również wówczas, gdy dla przykładu - rozwodzi się.
To może Cię również zainteresować