Urlopy związane z macierzyństwem? Jesteś pod ochroną!

Urlopy związane z macierzyństwem? Jesteś pod ochroną!
Każdy przyszły rodzic może obawiać się, jak da sobie radę z pogodzeniem życia zawodowego z wychowywaniem dziecka. Pomóc mogą urlopy związane z macierzyństwem, z których może skorzystać pracownik.

Jeżeli niedawno odkryłaś, że jesteś w ciąży, to zdajesz sobie z pewnością wiele pytań. Jednym z nich może być pytanie o pogodzenie życia zawodowego z wychowywaniem dziecka. Czy jako kobieta w ciąży lub matka powinnaś obawiać się o swoje stanowisko pracy? Co musisz wiedzieć o urlopach związanych z macierzyństwem?


Przedłużenie umowy o pracę

Ochrona pracownicy w ciąży przejawia się na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest sposób przedłużania umowy o pracę zawartej na:

  • czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy,
  • na okres próbny przekraczający jeden miesiąc,

w sytuacji, gdy umowa ta uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Wówczas pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy do dnia porodu.


Rozwiązanie umowy. Kiedy to możliwe?

Ochrona pracownicy w ciąży lub wychowującej dziecko dotyczy również przypadku, gdy przebywa ona na urlopie macierzyńskim. W jego trakcie pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Wyjątkiem jest sytuacja uzasadniająca rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Wówczas na rozwiązanie umowy musi wyrazić zgodę reprezentująca ją organizacja związkowa, jeżeli pracownica skorzystała z jej pomocy.

Poza wspomnianym przykładem, rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub w czasie trwania urlopu macierzyńskiego, może nastąpić tylko w przypadku:

  • upadłości pracodawcy,
  • likwidacji zakładu pracy.

W takich sytuacjach pracodawca jest zobowiązany do tego, by uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę.

Gdy dochodzi do likwidacji zakładu pracy, pracownica nie pozostaje jednak bez pomocy. Wówczas, jeżeli nie jest możliwe zapewnienie jej zatrudnienia, może ona skorzystać ze świadczeń przewidzianych w przepisach.


Pod ochroną jest również ojciec

Nowelizacja Kodeksu pracy sprawiła, że nie tylko kobieta w ciąży czy wychowująca dziecko znajduje się pod ochroną. Dotyczy ona również pracowników będących ojcami. Powyższe zasady stosuje się również do pracowników korzystających z części urlopu macierzyńskiego. Możliwość taką przewidział ustawodawca – zgodnie z przepisami, pracownica musi wykorzystać co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, bo w tym czasie ma zregenerować się jej organizm. Pozostałą częścią urlopu może rozporządzać zgodnie z własnym uznaniem. W praktyce zatem może wykorzystać pozostałą część urlopu, ale może również z niej zrezygnować. W drugim przypadku to ojciec dziecka może skorzystać z niewykorzystanego przez matkę urlopu macierzyńskiego, którzy jest też zwany „tacierzyńskim”.

To Cię powinno też zainteresować: Wniosek o urlop macierzyński


Ochrona również na urlopie wychowawczym

Urlop wychowawczy to urlop, o który pracownik może zawnioskować po wykorzystaniu pozostałych urlopów związanych z macierzyństwem. W czasie korzystania z tego urlopu pracownik również jest chroniony – pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z nim umowy w okresie od dnia złożenia przez podwładnego wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego aż do dnia jego zakończenia. Jednym z wyjątków jest jednak np. ogłoszenie upadłości zakładu pracy.

Oceń ten wpis
Urlopy związane z macierzyństwem? Jesteś pod ochroną!
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Izabela
2019-12-17, 12:46
Ochrona jest owszem mogę to potwierdzić, wracam w lutym do pracy i wiem, że mam gdzie wracać. Tak więc tylko się cieszyć z tego powodu.
Franczeska
2019-12-12, 10:30
Trzeba także mieć na uwadze, że urlop macierzyński może zostać skrócony do jednego roku lub do dziewięciu miesięcy. Dlatego stoję na stanowisku by to sprawdzać.
Michałł OK
2019-12-03, 14:47
Bardzo fajny artykuł. Przydatny. """""""""""nie tylko kobieta w ciąży czy wychowująca dziecko znajduje się pod ochroną. Dotyczy ona również pracowników będących ojcami''''''''''''''''''''''. Tego nie wiedziałem...
Baltazar Gąbka
2019-05-13, 13:24
Gdy wiesz, że jesteś w ciąży i poinformować pracodawcę, musi pamiętać o ochronie macierzyństwa przepisów. To może oznaczać, że zostanie zwolniony ze skutkiem natychmiastowym z pracy.
Wiencławski
2019-05-09, 12:02
Zapoznaj się z prawem, aby jasno określić, co jest legalne, a co nie przed ogłoszeniem, że będziesz chodził na urlop macierzyński. Ustawa chroni takie sytuacje.
Kasia
2019-05-04, 13:01
Nie oznacza to, że wyjazd na urlop macierzyński jest obowiązkiem kobiety. Nie możesz chodzić, a tym samym ograniczyć urlop macierzyński. Trzeba wszystko poznać.
Natalia
2019-04-15, 12:42
Ochrona jest dobra wtedy nie trzeba się dodatkowo stresować, że pracy zabraknie. DObrze, że tak jest podobnie jak z osobami w wieku emerytalnym, że nie można zwolnić.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.