Jeżeli niedawno odkryłaś, że jesteś w ciąży, to zdajesz sobie z pewnością wiele pytań. Jednym z nich może być pytanie o pogodzenie życia zawodowego z wychowywaniem dziecka. Czy jako kobieta w ciąży lub matka powinnaś obawiać się o swoje stanowisko pracy? Co musisz wiedzieć o urlopach związanych z macierzyństwem?
Przedłużenie umowy o pracę
Ochrona pracownicy w ciąży przejawia się na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest sposób przedłużania umowy o pracę zawartej na:
- czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy,
- na okres próbny przekraczający jeden miesiąc,
w sytuacji, gdy umowa ta uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Wówczas pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy do dnia porodu.
Rozwiązanie umowy. Kiedy to możliwe?
Ochrona pracownicy w ciąży lub wychowującej dziecko dotyczy również przypadku, gdy przebywa ona na urlopie macierzyńskim. W jego trakcie pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Wyjątkiem jest sytuacja uzasadniająca rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Wówczas na rozwiązanie umowy musi wyrazić zgodę reprezentująca ją organizacja związkowa, jeżeli pracownica skorzystała z jej pomocy.
Poza wspomnianym przykładem, rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub w czasie trwania urlopu macierzyńskiego, może nastąpić tylko w przypadku:
- upadłości pracodawcy,
- likwidacji zakładu pracy.
W takich sytuacjach pracodawca jest zobowiązany do tego, by uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę.
Gdy dochodzi do likwidacji zakładu pracy, pracownica nie pozostaje jednak bez pomocy. Wówczas, jeżeli nie jest możliwe zapewnienie jej zatrudnienia, może ona skorzystać ze świadczeń przewidzianych w przepisach.
Pod ochroną jest również ojciec
Nowelizacja Kodeksu pracy sprawiła, że nie tylko kobieta w ciąży czy wychowująca dziecko znajduje się pod ochroną. Dotyczy ona również pracowników będących ojcami. Powyższe zasady stosuje się również do pracowników korzystających z części urlopu macierzyńskiego. Możliwość taką przewidział ustawodawca – zgodnie z przepisami, pracownica musi wykorzystać co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, bo w tym czasie ma zregenerować się jej organizm. Pozostałą częścią urlopu może rozporządzać zgodnie z własnym uznaniem. W praktyce zatem może wykorzystać pozostałą część urlopu, ale może również z niej zrezygnować. W drugim przypadku to ojciec dziecka może skorzystać z niewykorzystanego przez matkę urlopu macierzyńskiego, którzy jest też zwany „tacierzyńskim”.
Ochrona również na urlopie wychowawczym
Urlop wychowawczy to urlop, o który pracownik może zawnioskować po wykorzystaniu pozostałych urlopów związanych z macierzyństwem. W czasie korzystania z tego urlopu pracownik również jest chroniony – pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z nim umowy w okresie od dnia złożenia przez podwładnego wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego aż do dnia jego zakończenia. Jednym z wyjątków jest jednak np. ogłoszenie upadłości zakładu pracy.
To może Cię również zainteresować