Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 989        SUBSKRYBUJE: 6948
Tematy, które interesują czytelników:  Wypadek przy pracy, Rozmowa kwalifikacyjna przygotowanie, Praca zdalna

Urlopy związane z macierzyństwem? Jesteś pod ochroną!

Urlopy związane z macierzyństwem? Jesteś pod ochroną!

Każdy przyszły rodzic może obawiać się, jak da sobie radę z pogodzeniem życia zawodowego z wychowywaniem dziecka. Pomóc mogą urlopy związane z macierzyństwem, z których może skorzystać pracownik.

Jeżeli niedawno odkryłaś, że jesteś w ciąży, to zdajesz sobie z pewnością wiele pytań. Jednym z nich może być pytanie o pogodzenie życia zawodowego z wychowywaniem dziecka. Czy jako kobieta w ciąży lub matka powinnaś obawiać się o swoje stanowisko pracy? Co musisz wiedzieć o urlopach związanych z macierzyństwem?


Przedłużenie umowy o pracę

Ochrona pracownicy w ciąży przejawia się na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest sposób przedłużania umowy o pracę zawartej na:

  • czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy,
  • na okres próbny przekraczający jeden miesiąc,

w sytuacji, gdy umowa ta uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Wówczas pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy do dnia porodu.


Rozwiązanie umowy. Kiedy to możliwe?

Ochrona pracownicy w ciąży lub wychowującej dziecko dotyczy również przypadku, gdy przebywa ona na urlopie macierzyńskim. W jego trakcie pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Wyjątkiem jest sytuacja uzasadniająca rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Wówczas na rozwiązanie umowy musi wyrazić zgodę reprezentująca ją organizacja związkowa, jeżeli pracownica skorzystała z jej pomocy.

Poza wspomnianym przykładem, rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub w czasie trwania urlopu macierzyńskiego, może nastąpić tylko w przypadku:

  • upadłości pracodawcy,
  • likwidacji zakładu pracy.

W takich sytuacjach pracodawca jest zobowiązany do tego, by uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę.

Gdy dochodzi do likwidacji zakładu pracy, pracownica nie pozostaje jednak bez pomocy. Wówczas, jeżeli nie jest możliwe zapewnienie jej zatrudnienia, może ona skorzystać ze świadczeń przewidzianych w przepisach.


Pod ochroną jest również ojciec

Nowelizacja Kodeksu pracy sprawiła, że nie tylko kobieta w ciąży czy wychowująca dziecko znajduje się pod ochroną. Dotyczy ona również pracowników będących ojcami. Powyższe zasady stosuje się również do pracowników korzystających z części urlopu macierzyńskiego. Możliwość taką przewidział ustawodawca – zgodnie z przepisami, pracownica musi wykorzystać co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, bo w tym czasie ma zregenerować się jej organizm. Pozostałą częścią urlopu może rozporządzać zgodnie z własnym uznaniem. W praktyce zatem może wykorzystać pozostałą część urlopu, ale może również z niej zrezygnować. W drugim przypadku to ojciec dziecka może skorzystać z niewykorzystanego przez matkę urlopu macierzyńskiego, którzy jest też zwany „tacierzyńskim”.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop wychowawczy. Czego jeszcze o nim nie wiesz?


Ochrona również na urlopie wychowawczym

Urlop wychowawczy to urlop, o który pracownik może zawnioskować po wykorzystaniu pozostałych urlopów związanych z macierzyństwem. W czasie korzystania z tego urlopu pracownik również jest chroniony – pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z nim umowy w okresie od dnia złożenia przez podwładnego wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego aż do dnia jego zakończenia. Jednym z wyjątków jest jednak np. ogłoszenie upadłości zakładu pracy.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.