Twoje wsparcie w rekrutacji

Praca na urlopie macierzyńskim - poradnik

Praca na urlopie macierzyńskim - poradnik
W ostatnim czasie wiele się zmieniło, jeżeli chodzi o urlopy, z których mogą skorzystać rodzice aktywni zawodowo. Zostały uproszczone zasady korzystania z urlopów związanych z macierzyństwem, dzięki czemu rodzice obopólnie mogą cieszyć się tym niezwykłym czasie. W związku z tym, kobiety coraz częściej zastanawiają się czy na urlopie macierzyńskim można pracować i jeśli tak, to na podstawie jakiego typu umowy.

Jeżeli więc spodziewasz się dziecka albo po prostu zastanawiasz się jak to jest, to już teraz warto dowiedzieć się, ile trwają poszczególne urlopy oraz jak o nie zawnioskować. Pewna część urlopu macierzyńskiego, a dokładniej 14 tygodni, jest przeznaczona wyłącznie dla matki dziecka. Takie rozwiązanie jest podyktowane tym, aby kobieta mogła dojść do siebie po porodzie. W tym czasie konieczne jest zregenerowanie organizmu po wysiłku.

Co z pozostałą częścią urlopu macierzyńskiego? Przepisy w tej kwestii są bardzo precyzyjne – ustawodawca daje rodzicom możliwość zdecydowania, czy pozostałą część urlopu macierzyńskiego, czyli 6 tygodni, wykorzysta matka, czy też pracujący ojciec. Tak elastyczne rozwiązanie pozwala rodzicom podzielić się obowiązkami związanymi z opieką i wychowaniem dziecka. Warto przy tym pamiętać, że ojcowie otrzymali do swojej wyłącznej dyspozycji 2 tygodnie urlopu ojcowskiego. O udzielenie tego mogą zawnioskować w każdym momencie, aż do ukończenia przez dziecko 2. roku życia. W związku z podziałem obowiązków, kobiety coraz chętniej rozważają opcję pracy na urlopie macierzyńskim. Odciążane przez partnerów, rodziców, teściów i inne bliskie osoby, pragną realizować się zawodowo. Sprawdźmy, czy towarzyszą temu jakieś przeciwwskazania.
 

Urlop macierzyński i rodzicielski

 

Pojawienie się dziecka to duża zmiana w życiu rodziców. Aby poukładać na nowo pewne rzeczy, konieczny jest czas. Kobieta, która urodziła dziecko, musi mieć również co najmniej kilka tygodni na regenerację organizmu. Od momentu wprowadzenia nowych regulacji w zakresie urlopów związanych z macierzyństwem, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej systematycznie odnotowuje coraz większe zainteresowanie nimi.

Zastosowanie podziału na urlop macierzyński i rodzicielski okazało się bardzo dobrym rozwiązaniem. Wyeliminowało m.in. dodatkowe urlopy macierzyńskie i tym samym uprościło przepisy. W efekcie również korzystanie z tych urlopów stało się łatwiejsze. W 2018 roku nie ma więc dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jednak nie ma powodu do obaw - jego czas, czyli 6 tygodni, nie przepadł, lecz został dopisany do urlopu rodzicielskiego. Z przepisów obowiązujących od 2018 roku wynika, że urlop macierzyński i rodzicielski razem wynoszą aż 52 tygodnie lub 54 w przypadku ciąży mnogiej. Wymiar ten został podzielony na dwa rodzaje: macierzyński w wymiarze 20 tygodni oraz rodzicielski w wymiarze 32 tygodni (bądź 34 w przypadku ciąży mnogiej).

Na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim można liczyć na świadczenie pieniężne. Taki zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. pensji przez pierwszych 20 tygodni, a później – 60 proc. Jeśli kobieta zdecyduje się zostać z dzieckiem przez cały rok po porodzie, otrzyma wówczas 80 proc. zasiłku. Jeśli zasiłek wyniesie poniżej1000 złotych, można liczyć na wyrównanie do tej kwoty.
 

Czy na urlopie macierzyńskim można pracować?
 

Podjęcie pracy podczas urlopu macierzyńskiego jest możliwe. Może mieć do miejsce w oparciu zarówno umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych  czy  też w ramach prowadzenia własnej firmy, czyli działalności gospodarczej. Kobiety po porodzie, a nawet jeszcze przed, zastanawiają się czy na macierzyńskim można pracować, a jeśli tak, to czy praca pozbawia prawa do zasiłku macierzyńskiego? Otóż nie ma powodu do obaw – świadczenie pracy czy też działanie w oparciu o umowy cywilnoprawne czy prowadzenie działalności gospodarczej nie powodują likwidacji prawa do zasiłku. Dzieje się tak, ponieważ osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu, wraz z chwilą urodzenia dziecka otrzymuje prawo do zasiłku macierzyńskiego, który przysługuje za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.

Wątpliwości rodzą się, ponieważ artykuł 17 ustawy zasiłkowej zabrania podjęcia pracy w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy, a także wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Trzeba jednak wiedzieć, że obostrzenie to nie ma zastosowania w przypadku zasiłku macierzyńskiego. Co więcej, praca może być świadczona zarówno dla tego samego pracodawcy, który udzielił urlopu, jak i dla innego. Istnieją jednak pewne regulacje, o których warto pamiętać.

Dla tego samego pracodawcy, etat można ponownie podjąć dopiero po upływie 20 tygodni od narodzin dziecka, czyli w okresie urlopu rodzicielskiego. Zatrudnienie wówczas może być tylko na ½ etatu, a uzyskiwane z takiej pracy dochody są proporcjonalne pomniejszane o wysokość pobieranego zasiłku macierzyńskiego. Tym samym, dla wielu kobiet podejmowanie pracy etatowej u tego samego pracodawcy, który udziela urlopu macierzyńskiego jest nieopłacalne finansowo.

Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest podjęcie działań w oparciu o umowy cywilnoprawne – np. umowę o dzieło albo umowę zlecenie. Wówczas uzyskiwane z takiego tytułu wynagrodzenie nie oddziałuje na ograniczenie wysokości zasiłku macierzyńskiego i co więcej, taka prace może być podjęta w dowolnym momencie pobierania zasiłku macierzyńskiego. W takim wypadku kobieta otrzyma zarówno zasiłek w pełnej wysokości, jak i pełne wynagrodzenie z tytułu wykonania umowy o dzieło czy umowy zlecenie. W związku z tym, że składki na ubezpieczenie są pobierane z tytułu zasiłku, umowa cywilnoprawna nie podlega pomniejszeniu o składki emerytalną i rentową, a jedynie o samą składkę zdrowotną.

Choć najczęściej macierzyństwo kojarzy się z natłokiem obowiązków, wiele kobiet poszukuje dodatkowej pracy na urlopie macierzyńskim. Okazuje się bowiem, że wiele z nich odczuwa zastój w samorealizacji zawodowej albo potrzebuje dodatkowej gotówki. W chwilach, kiedy maluch śpi, możliwe jest wykonywanie obowiązków służbowych zdalnie – na przykład pracując jako grafik komputerowy, copywriter, programistka itd. Nowe technologie umożliwiają kobietom prace na urlopie macierzyńskim, dzięki czemu mogą wykonywać swoje dotychczasowe obowiązku sprzed domowego komputera albo przyjmować nowe zlecenia, np. jako freelancer.

Kobiety przebywające na urlopie macierzyńskim mogą również świadczyć pracę poza swoim miejscem zamieszkania. Jeśli tylko ich partner może zostawać z dzieckiem albo też mają ku temu warunki – np. dzieckiem zajmie się babcia, siostra czy opiekunka, mama swobodnie może iść do miejsca pracy. Tam przysługują jej dodatkowe przywileje – na przykład przerwy na karmienie piersią, która jest wliczana do czasu pracy. Ilość i długość przerw na karmienie dziecka w godzinach pracy uzależniona jest od dwóch czynników: wymiaru zatrudnienia pracownicy oraz ilości karmionych dzieci. W przypadku korzystania z takiego przywileju, pracownica ma prawo sama zadecydować o tym, kiedy z przerwy na karmienie skorzysta.
 

O ile tygodni może wnioskować pracownik?
 

Urodzenie jednego dziecka podczas jednego porodu oznacza, że rodzicom przysługuje:

  • urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni,
  • urlop rodzicielski w wymiarze 32 tygodni.

Łącznie to aż 52 tygodnie, które rodzice mogą spędzić z dzieckiem. Na dłuższe urlopy związane z macierzyństwem mogą liczyć ci pracownicy, którym rodzina powiększyła się o więcej niż jednego dziecko. W przypadku urodzenia bliźniąt, trojaczków czy jeszcze większej ilości dzieci, rodzice mogą liczyć, że skorzystają z:

  • urlopu macierzyńskiego w wymiarze od 31 do 37 tygodni,
  • urlopu rodzicielskiego, który maksymalnie może trwać 34 tygodnie.
     

Urlop rodzicielski – jakie są zasady korzystania z niego?
 

Poza urlopem macierzyńskim, rodzice mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Może on być udzielony przez pracodawcę tuż po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Jako osoba potencjalnie zainteresowana skorzystaniem z takiego urlopu, musisz wiedzieć, że możesz skorzystać z niego:

  • jednorazowo, czyli od razu zawnioskować o udzielenie urlopu za cały przysługujący ci okres,
  • w częściach, przy czym maksymalnie urlop rodzicielski można podzielić na 4 części.

Nie chcesz korzystać z urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego? Nie musisz. Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie pracy, możesz zawnioskować o udzielenie takiego do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł rozwiał Twoje wątpliwości dotyczące tego, czy na urlopie macierzyńskim można pracować. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, aby zachować równowagę – czyli aby praca na urlopie macierzyńskim nie odebrała Ci przyjemności z bycia szczęśliwym rodzicem, a rodzicielstwo nie ujmowało Twoje samorealizacji zawodowej.

Oceń ten wpis
Praca na urlopie macierzyńskim - poradnik
Ocena: 4.0, liczba głosów: 22

Opinie

Ela
2019-12-03, 13:57
Fajny artykuł. Nie wiedziałam, że można pracować podczas urlopu macierzyńskiego...
Emilia
2019-08-18, 14:27
A jakie.ma.prawa osoba po macierzynskim Zmieniajaca prace? Czy tez przysluguje mnjejsza ilosc godzin pracy wliczajac przerwe na karmienia?
Jurand
2019-05-13, 13:15
Pracownicy pełnoetatowi i niepełnoetatowi mają do tego prawo. Jeśli kobieta zaczyna pracować wcześniej, roszczenie ulega przepadkowi. Warto poznac swoje prawa.
Roch
2019-05-09, 11:55
Urlop macierzyński jest niezależny od wynagrodzenia macierzyńskiego, które ma inne zasady dotyczące tego, kto może go otrzymać. Zasady są określone i jasne.
Lizard
2019-05-04, 12:54
Na tej podstawie słuszne będzie uznanie, że taki urlop to urlop macierzyński wydawany na podstawie listy chorych. Jakie jest prawo do wzywania takiego urlopu?
Rita Z.
2019-04-15, 12:22
Ciekawe jak to jest teraz. Kiedyś dało się też z zusu pozyskać wynagrodzenie w takich sytuacjach. Nie wiem czy dobrze myślę ale już nie ma tej luki co ludzie robili?
Travelissimo
2019-03-26, 10:56
Dzisiaj dość często także mężczyźni biorą taki urlop. Według mnie wszystko zależy od tego jaka jest opłącalność tego w przypadku pracy kobiety i mężczyzny. No i co wybrać? 80% na rok czy inaczej?
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.