W ostatnich latach wzrasta liczba banków, które w swojej ofercie posiadają produkty przygotowane z myślą o początkujących przedsiębiorcach. Osoby sięgające po takie środki są najczęściej zdecydowane na rozpoczęcie działalności gospodarczej i doskonale wiedzą, co chcą osiągnąć. Bywa jednak, że nie wszystko układa się po ich myśli. W takiej sytuacji zostają z długiem. Choć prowadzenie firmy wiąże się z ryzykiem, warto je ograniczać.
W jaki sposób można ograniczyć szanse niepowodzenia lub bankructwa założonego przedsiębiorstwa? Podstawą jest biznesplan. Osoby potrzebujące środków finansowych na rozkręcenie własnego biznesu powinny też pamiętać o poszukiwaniu alternatywnych w stosunku do kredytu środków finansowych. Nie bez znaczenia jest również własne doświadczenie i umiejętności.
Biznesplan, czyli jak będzie wyglądał twój biznes
Stworzenie biznesplanu jest najprostszym rozwiązaniem, by zorientować się w potencjalnych kosztach prowadzenia firmy i możliwych do osiągnięcia zyskach. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się stworzyć taki dokument powinni wiedzieć, że wykonanie biznesplanu nie jest skomplikowane, nie wymaga również szczegółowej wiedzy. To po prostu zestawienie, obrazujące potencjalne przychody i koszty.
Najczęściej biznesplan tworzą osoby chcące pozyskać środki np. z urzędu pracy. Jeżeli nigdy nie napisałeś biznesplanu, to nie powinieneś się martwić – w sieci jest dostępnych wiele przykładów, a opracowanie solidnego, dobrego i przede wszystkim podpartego konkretnymi liczbami biznesplanu ułatwia podjęcie decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.
Pieniądze na start
Większość przedsiębiorców stara się samodzielnie pozyskać środki na uruchomienie firmy. Jeżeli jednak uzbieranie tych jest problemem, to warto pomyśleć o sięgnięciu po środki oferowane np. przez urząd pracy. Udawanie się do banku powinno być ostatecznością, bo takie rozwiązanie, choć pozwala na sfinansowanie działalności gospodarczej, jest po prostu drogie.
Gdy mowa o środkach na otwarcie firmy, dobrze zainteresować się również projektami przygotowanymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Cyklicznie realizowane z myślą o przedsiębiorczych osobach programy pozwalają na pozyskanie kredytów na preferencyjnych warunkach.
Ważne są twoje zdolności
W biznesie liczą się konkretne umiejętności. Nie trzeba mieć doświadczenia, lecz warto być pewnym swoich zalet. Bycie przedsiębiorcą nie ogranicza się wyłącznie do tego, by organizować swój czas pracy. Na początku, gdy firma nie może pozwolić sobie na zatrudnienie pracowników, trzeba spełniać się w wielu rolach jednocześnie i być np. handlowcem, menadżerem i księgowym. A to zadanie, które może niektórych przerosnąć.
Choć założenie firmy może być początkiem przygody i budowaniem finansowego zaplecza, przedsiębiorca powinien mieć świadomość, że nieodpowiednie podejście do tego zadania może wygenerować poważne kłopoty, również finansowe. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wcześniej przeanalizować wszystkie za i przeciw, a ostateczną decyzję podjąć, opierając się na twardych danych.
To może Cię również zainteresować