O czym pamiętać, zakładając firmę?

O czym pamiętać, zakładając firmę?
Założenie firmy to rozwiązanie dedykowane nie tylko tym, którzy mają pomysł na własny biznes – to również idealne wyjście dla osób bezrobotnych, niemogących znaleźć zatrudnienia od dłuższego czasu. By jednak zamknąć rok podatkowy nadwyżką (a nie stratą), warto pomyśleć o dobrym zabezpieczeniu.

W ostatnich latach wzrasta liczba banków, które w swojej ofercie posiadają produkty przygotowane z myślą o początkujących przedsiębiorcach. Osoby sięgające po takie środki są najczęściej zdecydowane na rozpoczęcie działalności gospodarczej i doskonale wiedzą, co chcą osiągnąć. Bywa jednak, że nie wszystko układa się po ich myśli. W takiej sytuacji zostają z długiem. Choć prowadzenie firmy wiąże się z ryzykiem, warto je ograniczać.

W jaki sposób można ograniczyć szanse niepowodzenia lub bankructwa założonego przedsiębiorstwa? Podstawą jest biznesplan. Osoby potrzebujące środków finansowych na rozkręcenie własnego biznesu powinny też pamiętać o poszukiwaniu alternatywnych w stosunku do kredytu środków finansowych. Nie bez znaczenia jest również własne doświadczenie i umiejętności.


Biznesplan, czyli jak będzie wyglądał twój biznes

Stworzenie biznesplanu jest najprostszym rozwiązaniem, by zorientować się w potencjalnych kosztach prowadzenia firmy i możliwych do osiągnięcia zyskach. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się stworzyć taki dokument powinni wiedzieć, że wykonanie biznesplanu nie jest skomplikowane, nie wymaga również szczegółowej wiedzy. To po prostu zestawienie, obrazujące potencjalne przychody i koszty.

Najczęściej biznesplan tworzą osoby chcące pozyskać środki np. z urzędu pracy. Jeżeli nigdy nie napisałeś biznesplanu, to nie powinieneś się martwić – w sieci jest dostępnych wiele przykładów, a opracowanie solidnego, dobrego i przede wszystkim podpartego konkretnymi liczbami biznesplanu ułatwia podjęcie decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.


Pieniądze na start

Większość przedsiębiorców stara się samodzielnie pozyskać środki na uruchomienie firmy. Jeżeli jednak uzbieranie tych jest problemem, to warto pomyśleć o sięgnięciu po środki oferowane np. przez urząd pracy. Udawanie się do banku powinno być ostatecznością, bo takie rozwiązanie, choć pozwala na sfinansowanie działalności gospodarczej, jest po prostu drogie.

Gdy mowa o środkach na otwarcie firmy, dobrze zainteresować się również projektami przygotowanymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Cyklicznie realizowane z myślą o przedsiębiorczych osobach programy pozwalają na pozyskanie kredytów na preferencyjnych warunkach.


Ważne są twoje zdolności

W biznesie liczą się konkretne umiejętności. Nie trzeba mieć doświadczenia, lecz warto być pewnym swoich zalet. Bycie przedsiębiorcą nie ogranicza się wyłącznie do tego, by organizować swój czas pracy. Na początku, gdy firma nie może pozwolić sobie na zatrudnienie pracowników, trzeba spełniać się w wielu rolach jednocześnie i być np. handlowcem, menadżerem i księgowym. A to zadanie, które może niektórych przerosnąć.

Choć założenie firmy może być początkiem przygody i budowaniem finansowego zaplecza, przedsiębiorca powinien mieć świadomość, że nieodpowiednie podejście do tego zadania może wygenerować poważne kłopoty, również finansowe. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wcześniej przeanalizować wszystkie za i przeciw, a ostateczną decyzję podjąć, opierając się na twardych danych.

Oceń ten wpis
O czym pamiętać, zakładając firmę?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Marcel
2019-12-11, 10:17
Wydaje mi się, że większość z nas boi się nieznanego, a nie myśli o tym, czy jesteśmy kompetentni, czy wystarczająco mądrzy by z tym się uporać. Trzeba jednak działać!
Bronia
2019-05-25, 16:13
Aby założyć firmę, musi być pomysł na własny biznes. Biznesplan należy zrobić i pieniądze należy mieć.
Mania
2019-05-03, 14:10
Dzisiaj sporo informatorów i poradników pozwala na porównanie opcji oraz przekazanie informacji o zakładaniu firmy i dość łatwo jest wiedzieć jak zacząć działać.
Roksana
2019-04-19, 09:08
Dzisiaj wszystko można na spokojnie przemyśleć i zorganizować się odpowiednio. Dopiero wtedy można założyć firmę i zacząć działać. Wcześniej najlepiej dużo przygotować.
Fibusia
2019-04-02, 16:45
Jeżeli posiada się to wszystko co jest opisane potrzebne jest jeszcze szczęście. To dużo może zmienić in plus. Dotyczy to chyba każdego rodzaju działalności. No ale to wiadomo los.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.