!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Siedziba firmy - definicja, co warto o niej wiedzieć oraz gdzie może się znajdować?

23 września 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

1 komentarz

Siedziba firmy - definicja, co warto o niej wiedzieć oraz gdzie może się znajdować?
Wyznaczenie siedziby to jeden z podstawowych obowiązków, który spoczywa na osobach prowadzących działalność gospodarczą. Czym dokładnie jest siedziba firmy w myśl obowiązujących przepisów prawa? Co może się w niej znajdować? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Zobacz także artykuł: Zakładasz działalność gospodarczą? Spodziewaj się kontroli z urzędu skarbowego 

Jaka jest definicja siedziby firmy?

Obowiązujące przepisy polskiego i europejskiego prawa jasno wskazują, że wszystkie osoby prawne muszą posiadać w naszym kraju swoją siedzibę. Warto wiedzieć, że niektórzy przedsiębiorcy w mylny sposób utożsamiają siedzibę z pełnym adresem, w którym prowadzona jest działalność. Okazuje się, że regulacje prawne wcale nie zobowiązują przedsiębiorców do podawania aż tak dokładnych informacji na ten temat. 

Podstawowym aktem prawnym w Polsce, który definiuje, czym jest siedziba firmy, jest Kodeks cywilny. Artykuł 41 przywołanego dokumentu mówi, że "Jeżeli ustawa lub oparty na niej statut nie stanowi inaczej, siedzibą osoby prawnej jest miejscowość, w której ma siedzibę jej organ zarządzający." Oznacza to, że siedzibą osób prawnych (w tym spółek prawa handlowego) jest konkretna miejscowość. Zgodnie z tymi regulacjami, przedsiębiorcy prowadzący działalność w naszym kraju nie mają obowiązku podawania dokładnego adresu, pod którym jest ona realizowana. Jednocześnie mogą obowiązywać inne przepisy, które będą nakazywały przedsiębiorcy podanie dokładnych danych, takich jak ulica, numer lokalu oraz kod pocztowy.

Zobacz też: Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej 

W 2018 roku została uchwalona w Polsce tzw. Konstytucja Biznesu. Zawarto tam wytyczne dotyczące procedury zakładania działalności gospodarczej. W myśl tej ustawy, początkujący przedsiębiorcy muszą podać adres zamieszkania a także adres służący do odbioru korespondencji. Warto dodać, że żaden formularz dla przyszłych przedsiębiorców nie zakłada wypełniania przez nich rubryki o nazwie "siedziba firmy". 

Siedziba firmy
Definicję siedziby firmy znajdziemy także w przepisach europejskich, a mianowicie w rozporządzeniu Rady UE 282/2011 z 15 marca 2011 r. Mówi ono, że siedzibą działalności gospodarczej podatnika jest to miejsce, gdzie wykonuje się funkcje naczelnego zarządu przedsiębiorstwa. Zazwyczaj jest to także miejsce, w którym działalność gospodarcza jest wykonywana. 

Czy wybór siedziby firmy jest aż tak istotny? 

Niektórym początkującym przedsiębiorcom może wydawać się, że wybór siedziby firmy to mało ważna decyzja. Okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. Nie jest to niepotrzebny, biurokratyczny wymysł urzędników, tylko kwestia, która niesie za sobą szereg określonych konsekwencji. 

Zobacz też: Jak przechowywać dokumenty związane z prowadzeniem firmy? 

Oczywiście, wielu przedsiębiorców może pracować w sposób zdalny z dowolnego miejsca na Ziemi. Dotyczy to m.in. dziennikarzy internetowych, grafików, sprzedawców ubezpieczeń, właścicieli sklepów internetowych, informatyków itd. Mimo tego, decyzja o siedzibie firmy jest ważna, ponieważ od tej decyzji zależy, z którym urzędem skarbowym będziemy się rozliczali ze swoich dochodów. 

Siedziba firmy a miejsce prowadzenia działalności 

Zgodnie z przepisami europejskimi, siedzibą firmy jest miejsce, w którym przebywa zarząd danego przedsiębiorstwa. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że to właśnie w siedzibie firmy obsługiwani są klienci. W przepisach można znaleźć również inne pojęcie, a mianowicie stałe miejsce prowadzenia działalności. Oświadczenie o miejscu prowadzenia działalności gospodarczej składa się na druku CEIDG. 

Zobacz też: Prowadzisz firmę i potrzebujesz pracowników? Sprawdź, co możemy Ci zaoferować

Podawanie stałego miejsca prowadzenia działalności jest całkowicie dobrowolne. Dotyczy to firm, które mają jednocześnie biura oraz duże zakłady produkcyjne. Brak obowiązku podawania stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej przez polskich przedsiębiorców obowiązuje od momentu uchwalenia Konstytucji Biznesu. 

Jeżeli przedsiębiorca wskaże miejsce prowadzenia działalności, instytucje publiczne (ZUS, Urząd Skarbowy) będą traktowały je jako siedzibę przedsiębiorstwa. Z kolei gdy właściciel firmy tego nie zrobi, wtedy korespondencja urzędowa będzie wysyłana na adres zamieszkania. Innym rozwiązaniem jest tzw. wirtualne biuro. Polega to na uiszczaniu określonej opłaty przez przedsiębiorcę w zamian za możliwość wskazania danego adresu oraz korzystania ze skrzynki pocztowej. 

Miejsce zameldowania a działalność gospodarcza 

Kolejna rzecz, która nurtuje wielu przedsiębiorców, to w jaki sposób wpływa miejsce zameldowania właściciela firmy na prowadzoną przez niego działalność. Wielu przyszłych przedsiębiorców zastanawia się na przykład, czy można założyć firmę, gdy nie posiada się meldunku. 

Zobacz też: Rekrutacja - czy wiesz jak możesz się wyróżnić wśród innych pracodawców z Oświęcimia? 

Przepisy obowiązującego prawa mówią jasno: siedziba firmy nie ma żadnego związku z adresem zameldowania właściciela. Brak meldunku nie jest żadną przeszkodą do uruchomienia działalności gospodarczej i nie rodzi jakichkolwiek problemów czy komplikacji. W sytuacji, gdy firma nie ma siedziby, przedsiębiorca jest zobowiązany do wyboru adresu korespondencyjnego. Adresem tym nie musi być ani adres zameldowania ani adres zamieszkania. 

Video

Działalność pod wieloma adresami a siedziba firmy

Jeśli przedsiębiorca świadczy usługi pod kilkoma adresami, musi wskazać wszystkie miejsca prowadzenia działalności na odpowiednim formularzu CEIDG-MW. Jest to świetnie rozwiązanie dla tych, którzy utworzyli kilka oddziałów swojej firmy. Należy pamiętać, aby o wszystkich zmianach w tym zakresie powiadamiać stosowne instytucje w ciągu siedmiu dni od momentu ich nastąpienia. Dokonywanie zmian we wpisie do CEIDG jest całkowicie bezpłatne. 

Wynajem a siedziba firmy

Jeśli właściciel firmy wynajmuje lokal i chce zgłosić go jako miejsce prowadzenia działalności, umowa najmu musi zawierać stosowne zapisy dotyczące użytkowania nieruchomości na cele biznesowe. Jeżeli umowa nie przewiduje możliwości wykorzystywania nieruchomości do celów działalności gospodarczej, urząd skarbowy może wezwać podatnika do złożenia wyjaśnień na ten temat. 

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest siedziba firmy?

Kodeks cywilny wskazuje, że siedzibą firmy jest miasto, w którym prowadzona jest przez przedsiębiorcę działalność gospodarcza.

Co to jest miejsce prowadzenia działalności gospodarczej?

Miejsce prowadzenia działalności gospodarczej to jak wskazuje dokładne określenie adresu, pod którym realizowane są czynności związane z prowadzeniem firmy.

Czy siedziba firmy musi znajdować się tam, gdzie miejsce zamieszkania lub zameldowania?

Nie ma konieczności umieszczania siedziby firmy w miejscu zamieszkania lub zameldowania przedsiębiorcy.

Podziel się

1 komentarz

Genia

Genia

Definicja dobrze pokazuje jak ma z tym być. Ja ustawiłem własne mieszkanie prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.