Jak skutecznie motywować pracowników?

Jak skutecznie motywować pracowników?
Motywowanie pracowników to zadanie szefa. Choć jest ono trudne i mozolne, z całą pewnością się opłaca. Wszystko po to, by firma odniosła sukces. Czy motywacja zawsze musi oznaczać konieczność podniesienia pracownikowi wynagrodzenia?

Każdy pracodawca przyzna, że chciałby zatrudniać wyłącznie takich podwładnych, którzy są zaangażowani w wykonywane obowiązki. Aby w firmie pracowali właśnie tacy pracownicy, wcale nie jest konieczne przeprowadzanie kolejnej rekrutacji czy podwyższanie wynagrodzeń osób zatrudnionych. Rolą pracodawcy jest stworzenie w zakładzie pracy takich warunków, by jego podwładni nie tylko mogli wykonywać swoje codzienne zadania, lecz także mogli się rozwijać i spełniać. W jaki sposób osiągnąć to, co udaje się nielicznym? Jak stworzyć zespół będący solidnym fundamentem dla dalszego rozwoju firmy?

Po pierwsze: wyznacz cele

Podstawowa zasada odnosi się do wyznaczania celów. Każdy z pracowników powinien wiedzieć, dlaczego i po co przychodzi do zakładu pracy. Z jego punktu widzenia nie bez znaczenia jest to, czy posiada biurko lub własny komputer i wie, co w danym dniu powinien robić. Sprawna organizacja zakładu pracy powinna przy tym rozciągać się na to, by każdy z zatrudnionych wiedział również, jakie cele czy plany firma ma na najbliższe lata. Dzięki temu pracownikom łatwiej odnaleźć się w swoim miejscu pracy, wiedzą, do czego mają dążyć.

Wyznaczanie celów dotyczy zatem dwóch płaszczyzn. Po pierwsze, pracodawca powinien zapoznać pracownika z jego miejscem pracy i przekazać mu pulę niezbędnych informacji tak, by jego podwładny wiedział, na czym ma się skupić. Po drugie, osoba zatrudniająca powinna poinformować o celach, jakie firma ma osiągnąć w ciągu kolejnych miesięcy i lat.

Po drugie: zauważ i doceń

Częstym błędem popełnianym przez pracodawców jest niezauważanie osiągnięć pracowników. Innowacyjne myślenie, dążenie do jeszcze lepszego wykonywania swoich obowiązków czy chęć podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych – to tylko kilka doskonałych momentów, by pochwalić pracownika. Przełożeni pokazujący zatrudnionym, że szanują ich wysiłek mają częściej lepszy kontakt z podwładnymi, łatwiej też przychodzi im zarządzanie zespołem.

Krytyka? Tylko konstruktywna

Pracownik, który jest doceniany wie, że robi dobrze i będzie starał się jeszcze lepiej wykonywać powierzone mu obowiązki. Co w sytuacji, gdy pracodawca nie jest zadowolony z jego osiągnięć? Błędy nie muszą stawiać dalszą obecność pracownika w firmie pod znakiem zapytania. Warto, by szef potrafił wskazać pomyłki i jednocześnie zmotywował podwładnego do pracy nad sobą. Dobrym rozwiązaniem jest ponowne przeszkolenie pracownika lub pozwolenie mu wykazać się na innym stanowisku. Konstruktywna krytyka jest istotnym elementem, by osoba zatrudniona mogła w pełni rozwinąć skrzydła.

To Cię powinno też zainteresować: Motywowanie pracowników - dlaczego warto to robić?

Komunikacja nie jest bez znaczenia

Pracodawca powinien pamiętać również o komunikowaniu się ze swoimi pracownikami. Dialog jest potrzebny nie tylko po to, by ustalić działania, lecz także po to, by każdy z zatrudnionych był świadomy tego, co dzieje się wokół niego. Dzięki rozmowom możliwe jest wypracowanie pozytywnych relacji w zakładzie pracy. Ważne, by przekazywać zatrudnionym informacje związane z działaniem firmy, podkreślać ich wpływ np. na coraz lepsze wyniki finansowe.

Nie tylko pieniądze

W wielu firmach, zwłaszcza w czasach kryzysu, brakuje środków na premie dla pracowników. Rozwiązaniem może być organizowanie konkursów nawet z symbolicznymi nagrodami czy zapewnienie zatrudnionym np. posiłku w każdy piątek. Takie, pozapłacowe, czynniki potrafią doskonale motywować. Jeżeli firma może sobie pozwolić, powinna pomyśleć o zbudowaniu spójnego systemu motywacyjnego. Wówczas konieczne jest uwzględnienie zarówno kultury organizacyjnej zakładu, jak i profilu pracowników. W tym mogą też pomóc specjaliści – zewnętrzne firmy zajmujące się zagadnieniami HR.

Oceń ten wpis
Jak skutecznie motywować pracowników?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Kamila
2019-12-04, 10:37
Taka lektura przyda się wielu szefom małych firm i nie tylko.
Jez22
2019-05-13, 15:37
jeśli wykonujesz usługi tylko zgodnie z przepisami, ale oczekujesz, że pracownicy będą stale pracować w godzinach nadliczbowych, nie jest to dobry motywator. Bądź punktualny i przygotowany, ponieważ nic innego nie czeka na ciebie od twoich pracowników.
Bebno1
2019-05-08, 15:49
Flora i fauna pomagają również tworzyć spokojne środowisko pracy dla pracowników, więc dlaczego nie dodać kilku roślin do biura. Oczywiście każdy liczy na jakiś konkret.
Zolda
2019-05-02, 12:02
Słowa mają znaczenie, ale możesz zrobić wiele więcej, aby pomóc pracownikom w opanowaniu motywacji i wysokiego morale, w tym w ustalaniu wysokich standardów i jasnych oczekiwań, koncentrując się na rozwoju osobistym i zawodowym oraz rozpoczynając każdy dzień z uśmiechem.
Natala
2019-04-18, 17:28
Elastyczne godziny pracy lub możliwość pracy w domu pozwala zwiększyć nie tylko motywację, ale także wydajność. Jednak ta metoda zwiększania motywacji ma wiele ograniczeń.
Kama27
2019-04-16, 11:16
Zwykle system motywacji personelu dzieli się na dwie formy: materialną i niematerialną. Według mnie wszystkie formy sa dobre i trzeba tylko wiedzieć kiedy i jak je stosować.
Magdalena
2019-04-01, 14:06
Sprawdzone sposoby są najważniejsze. Pracodawca może pomyśleć jak to robią inni i spróbować. W pakiecie socjalnym często wiele osób posiada ciekawe dodatki, które motywują.
irka
2019-03-30, 16:59
Pracodawca, który wie jak motywować pracowników będzie miał dobrą załogę. Praca wiążąca się z satysfakcją oraz płacą na poziomie jest przecież dla wszystkich idealna.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.