Zadanie nie tylko szefa - motywowanie pracowników

Zadanie nie tylko szefa - motywowanie pracowników
Każdy odpowiedzialny szef doskonale wie, że kluczem do sukcesu firmy jest między innymi umiejętne motywowanie pracowników. Większość menedżerów, jeszcze przed objęciem stanowiska, przechodzi kursy i szkolenia. Czy sytuacja wygląda w podobny sposób w każdej firmie?

Duże przedsiębiorstwa mogą pozwolić sobie na to, aby regularnie przeprowadzać szkolenia swoich pracowników. Część z nich kierowana jest do osób dopiero przyjętych do pracy, część zaś do kadry zarządzającej, która odpowiada za wyniki zakładu. Inaczej jest w przypadku niewielkich firm. W takich osoby zatrudnione przeważnie muszą liczyć same na siebie i można powiedzieć, że są samoukami w zakresie zdobywania wiedzy o motywowaniu swoich podwładnych.

Teoria kontra praktyka

W teorii każdy menadżer i pracownik HR powinien posiadać wiedzę w zakresie motywowania i zarządzania pracownikami. W praktyce bywa zaś różnie. O ile bowiem duże firmy mogą pozwolić sobie na inwestowanie w wiedzę osób zatrudnionych i dostrzegają związek pomiędzy motywacją a zyskami, o tyle mniejsze najczęściej nie dysponują wolnymi środkami, które można by było przeznaczyć na ten cel. Menedżerowie zatrudnieni w takich przedsiębiorstwach najczęściej uczą się na własnych błędach. Podejmowane decyzje samodzielnie muszą analizować i stwierdzać, czy były one najbardziej optymalne. A trzeba pamiętać, że nieumiejętne zarządzenia i motywowanie pracowników mają skutki na wielu płaszczyznach. Mowa nie tylko o tym, że trudniej uzyskać założone dochody, gdy obniża się efektywność pracy poszczególnych pracowników, ale również firma nie zyskuje na prestiżu, przeciwnie ? o pracodawcy mogą pojawić się negatywne opinie.

Trudne zadanie

Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest fakt, że motywowanie jest trudne. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim menedżer czy szef musi zdiagnozować te czynniki, jakie motywują pracowników. Ten proces jest czasochłonny, gdyż wymaga poznania zatrudnionych osób. Błędnym założeniem, które jest stawiane przez wiele osób jest to, że pracowników motywują wyłącznie pieniądze. Menedżerowie lub szefowie powinni być przede wszystkim dobrymi słuchaczami ? może okazać się, że premia czy wyższe wynagrodzenie będzie motywowało tylko nieliczną grupę zatrudnionych. Poza finansowymi czynnikami najczęściej motywująca jest możliwość awansu lub dokształcania się czy chęć rozwijania się w określonym kierunku. Pracownicy coraz częściej cenią sobie także inne sposoby motywowania, w tym choćby karnety na siłownię czy zagwarantowanie przez pracodawcę opieki dla dzieci pracowników.

To Cię powinno też zainteresować: Motywowanie pracowników - dlaczego warto to robić?

Najczęstsze błędy

Wielu menedżerów i szefów popełnia najczęściej ten sam błąd, który jest związany z nieumiejętnym prowadzeniem rozmów ze swoimi podwładnymi. Co więcej, wiele osób twierdzi, że na takie dyskusje nie ma czasu. Taka postawa to jednak ślepy zaułek, gdyż rozmowa ma bezpośredni wpływ na kilka kwestii. Mowa tu przede wszystkim o efektywnym rozdzielaniu zadań czy zwiększaniu zakresu odpowiedzialności poszczególnych pracowników, którzy są na to rzeczywiście przygotowani. W praktyce może okazać się, że rozmowa jest kluczem do osiągnięcia nie tylko dobrej atmosfery w pracy, ale także podwyższenia słupków sprzedaży i tym samym zysków.

Gdy mowa o motywacji pracowników, część menedżerów zapomina również, że jest rozliczana za wyniki całego zespołu. Ich sukces budowany jest tylko wówczas, gdy rozwija się zespół. Zmotywowana grupa lepiej radzi sobie z zadaniami, ale aby właśnie taka była, potrzebna jest rozmowa. Ta nie jest czasem zmarnowanym, ale inwestycją, która zwrócić się może na kilku płaszczyznach. Poza rzetelnym zrealizowaniem założonego planu, oczekiwać można, że pracownicy będą aktywni i lojalni.

Mniejsza rotacja

Prawidłowe motywowanie pracowników sprawia, że są oni bardziej związani z firmą i po godzinach nie szukają nowego, potencjalnego miejsca zatrudnienia. Rotacja, o czym trzeba pamiętać, nie sprzyja budowaniu dobrych relacji w firmie. Omawiając przy tym tę kwestię warto też zwrócić uwagę na fakt, że motywowanie to tak naprawdę proces, który każdego dnia rozpoczyna się od nowa. O tym elemencie także nie należy zapominać ? w różnych okresach osoby zatrudnione mogą być motywowane różnymi czynnikami. Poznanie ich jest kluczem do budowania silnej firmy i rzetelnej marki.

Oceń ten wpis
Zadanie nie tylko szefa - motywowanie pracowników
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Ulop
2019-12-14, 19:55
Motywowanie pracowników do wykonywania lepszej pracy, to cel pracodawcy. Motywacja jak jest skuteczna (nagrody, pochwały, podwyżka, awans), na pewno przynosi efekty. Motywacja negatywną i to sama nazwa wskazuje, że nie przyniesie efektów. Pracodawca może straszyć zwolnieniami i myśli, że pracownicy zamienią się w "woły" do pracy.
Filip
2019-12-04, 10:42
Motywacja jest ważna na każdym chyba polu. To już każdy wie nawet z podstawówki jak dziecko się uczy i każdy przecież potrzebuje od czasu do czasu pochwały.
bartosz
2019-05-13, 15:37
Oświadczenia takie jak „Zawsze to robiliśmy” przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Pozwól swoim ludziom oddychać i swobodnie znaleźć własny sposób na osiągnięcie najlepszych możliwych rezultatów.
Korona
2019-05-08, 15:56
Motywacja pracowników opisuje, w jaki sposób pracownik jest zaangażowany w swoją pracę, jak zaangażowany jest w realizację celów firmy i w jaki sposób czuje się w swojej codziennej pracy.
Janik
2019-05-02, 12:03
Poszerz swój zestaw narzędzi motywacyjnych o sześć działań przywódczych, które możesz podjąć, aby promować zaufanie i poczucie bezpieczeństwa w miejscu pracy, jednocześnie minimalizując niepokoje, wrogość i cynizm.
Hubert
2019-04-18, 17:29
Publiczne pochwały jako narzędzie motywacji wymagają ostrożnego postępowania, ponieważ istnieje ryzyko obrażania uczuć innych pracowników. Trzeba zawsze mieć cel i realizować go.
Mateusz Kopczyński
2019-04-16, 11:07
Kompetentna stymulacja personelu wymaga od menedżera znajomości podstawowych metod motywacji. Podwładny, którego wkład w ogólne osiągnięcie nie został zauważony lub nie został doceniony, nie będzie chciał „pokazać się” w przyszłości.
Zapora
2019-04-01, 14:01
W ogóle cała kadra kierownicza powinna być zmotywowana i motywować innych. Szef motywuje wszystkich ale bezpośrednio góra motywuje dół i jest wszystko wtedy dobrze.
karnat
2019-03-30, 16:53
Ciekawe jest, że rzeczywiście gdy są jakieś profity i jest przyzwoicie to po co szukac innej pracy. Dobra praca i pracownik zadowolony i zmotywowany jest ważny dla firmy i odwrotnie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.