Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 30157        SUBSKRYBUJE: 7202
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa kontraktowa, Praca w ciązy, Przepisy BHP, Zatrudnianie cudzoziemców, Umowa lojalnościowa, Impreza integracyjna, Rozmowa kwalifikacyjna ubiór, Kreator CV

Motywuj nie tylko premią

Motywuj nie tylko premią
Dodatkowe wynagrodzenie pieniężne może być dla pracowników solidną dawką motywacji. Ale nie tylko premia może zmotywować zatrudnionych do wytężonej, wydajnej pracy. Jakie stosować metody, aby podwładni efektywnie wykonywali powierzone im obowiązki służbowe?

Pracowników motywować można na wiele sposobów, nie zawsze konieczne jest sięganie do firmowych pieniędzy. Stosowanie poszczególnych technik jest o tyle skuteczne, że nie od dziś mówi się, że zmotywowany pracownik to przede wszystkim efektywny pracownik, który wykonuje powierzone mu obowiązki z zadowoleniem. Dalej, motywowanie pracowników jest przez specjalistów wymieniane jako jedna z najważniejszych funkcji każdego pracodawcy. Aby jednak osiągnąć pożądany efekt, konieczne jest zapoznania się z technikami motywowania. Fredrick Herzberg, który w latach 50. i 60. ubiegłego wieku prowadził badania w tym temacie zauważył, że nie każdy czynnik motywuje pracowników w taki sam sposób. Poza kwestią wynagrodzenia dochodzą jeszcze takie, które związane są bezpośrednio z warunkami pracy, złym zarządzaniem kadrą czy niezrozumiałymi zasadami pracy.

Pochwała to podstawa 

Podstawowym i jednocześnie poza finansowym sposobem motywowania pracowników jest pochwała. Od szefa czy przełożonego nie wymaga ona ani czasu, ani tym bardziej dodatkowych nakładów. Okazji, aby docenić zatrudnionego może być przy tym dużo. Pracownik przejawia inicjatywę? Przygotowany projekt spodobał się klientowi, dzięki czemu podpisana została wiążąca umowa o współpracy? Oto przykłady sytuacji, w których warto zaprosić podwładnego do gabinetu, uścisnąć mu dłoń i pochwalić za dobrze wykonaną pracę. Wbrew pozorom takie postępowanie może przynieść wymierne efekty i korzyści ? pracownik zauważa, że szef bacznie obserwuje zatrudnione osoby i dostrzega ich wkład w rozwój firmy. 

Udział w szkoleniu 

Inną możliwością motywowania pracownika jest danie mu szansy na udział w szkoleniu. Taka propozycja odnosi się bezpośrednio do faktu, że większość zatrudnionych chce się rozwijać. W tym przypadku podnoszenie kwalifikacji zawodowych pozwala nie tylko oczekiwać, że pracownik będzie potrafił więcej, ale również, że będzie lepiej wykonywał swoje obowiązki. Z punktu widzenia pracownika, który ma wziąć udział w szkoleniu, może być to wyróżnienie. Trzeba przy tym podkreślić, że pochwalenie podwładnego w ten sposób nie wiąże się z większymi kosztami ? większość szkoleń jest jednodniowa. 

A może awans? 

I taka forma motywowania pracowników jest ciekawa i praktykowana w wielu firmach. Zanim jednak dojdzie do awansowania konkretnego pracownika, szef powinien bardzo dokładnie określić warunki i kryteria jego przyznania. Dzięki temu te osoby, które go nie dostaną a starały się, nie będą mogły wysunąć zarzutu, że jeden z pracowników jest traktowany w sposób uprzywilejowany. Obiektywne i jawne założenia pozwolą też poczuć się wyróżnionym temu zatrudnionemu, który otrzymał awans. Z pewnością taka forma motywacji może też dobrze wpłynąć na resztę pracujących w zespole osób. 

Nagroda za zrealizowanie celu

Choć taka forma nagradzania budzi wiele wątpliwości, z pewnością można ją wykorzystać w kreatywnych firmach, w których różne koncepcje przedstawiają pracownicy podzieleni na zespoły. Nagroda przyznawana jest na przykład tym pracownikom, których pomysł najbardziej przypadł do gustu klientowi, czyli osobie z zewnątrz. O jakiej gratyfikacji mowa? Bonusy mogą być różne. Poza wycieczkami, mogą być to choćby bony zniżkowe dla pracowników i ich rodzin do teatru czy kina. Warto przy tym podkreślić, że przeciwnicy tego modelu motywowania podkreślają, że pracownicy tylko przez czas starania się o wygraną są aktywni, później zaś ich zainteresowanie pracą spada. Z tego też względu taka forma motywowania nie musi sprawdzić się w każdej firmie. 

Aby nie przedobrzyć... 

Motywacja pracowników może wpływać na wyniki firmy, ale trzeba też pamiętać, że nie powinna ona przekroczyć pewnego poziomu. W przeciwnym przypadku może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego ? zbyt silne zaangażowanie pracowników może doprowadzić do pogorszenia atmosfery w pracy, gdyż zatrudnieni będą pomiędzy sobą rywalizować. W takim przypadku motywacja ? zamiast budować sprzyjającą pracy atmosferę ? będzie motorem napędzający do zachowań nie fair w stosunku do współpracowników.

To Cię powinno też zainteresować: Motywowanie pracowników - dlaczego warto to robić?

Czym pracodawca może skusić potencjalnych pracowników? Zobacz: Czym skusić może pracodawca?

Oceń ten wpis
Motywuj nie tylko premią
Ocena: 5.0, liczba głosów: 14

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.