Ustawodawca nakłada na pracodawcę szereg obowiązków, które związane są z zatrudnieniem nowego pracownika. Te dotyczą m.in. konieczności zadbania o jego przeszkolenie zanim zostanie on dopuszczony do swojego stanowiska pracy czy też skierowanie pracownika na badania wstępne. Wypełniając te zobowiązania pracodawcy często zapominają o tym, aby również przygotować właściwie zespół na przyjęcie nowego zatrudnionego. A to odbija się nie tylko na motywacji pracownika, ale również jego postrzeganiu miejsca pracy. W jaki sposób zapobiec pierwszym rozczarowaniom? Czy rzeczywiście nie ma szansy na to, aby było tak, jak w ogłoszeniu o pracę ? aby pracownik mógł zostać prawidłowo wdrożony w nowe obowiązki i dostał nowoczesne narzędzia, za pomocą których będzie realizował powierzone mu zadania?
Biurko za tydzień, laptop za dwa - rozczarowanie sprzętem w pracy
Wśród najczęstszych rozczarowań pracowników można wskazać na fakt, że firma nie jest przygotowana na pierwszy dzień pracy nowej osoby. Mowa tu o stosunkowo prozaicznych rzeczach, w tym choćby braku biurka czy laptopa. Często zespół nawet nie jest poinformowany o tym, że ktoś dziś zaczyna swój pierwszy dzień pracy. Wówczas też pracownik jest pozostawiony samemu sobie ? nie tylko nie wie, co ma robić, ale nawet gdzie usiąść. Równie często zdarza się, że szef zapomina o wyposażeniu miejsca pracy nowego podwładnego i w związku z tym zamówienie np. na służbowego laptopa czy telefon jest składane w pierwszym dniu jego pracy. Takie sytuacje nie są przy tym sporadyczne ? skarży się na nie całkiem spora grupa pracowników. Wielu też bardzo negatywnie wspomina swój pierwszy dzień pracy w nowej firmie.
Rozczarowanie brakiem szkolenia w nowej pracy
Okazuje się, że wiele firm lekceważy również inny wymiar pierwszego dnia pracy nowego pracownika. Mowa tu o konieczności wdrożenia go w obowiązki. Idealnym rozwiązaniem jest takie, gdy na nowego kolegę lub koleżankę czeka obeznany pracownik, który jest w stanie poświęcić cały dzień na zapoznanie go z jego obowiązkami i przedstawienie mu reszty zespołu. Wówczas pracownik jest nie tylko bardziej zmotywowany do pracy, ale również wie, do kogo może się zwrócić w przypadku pojawienia się problemów. Niestety, to największa bolączka ? większość nowych pracowników nie otrzymuje informacji na temat celów czy priorytetów. Pozostawieni sami sobie nie są w stanie wiele zrobić. A wówczas przychodzi rozczarowanie.
Tego nie było w ogłoszeniu
Każda firma, która poszukuje pracownika dba o to, aby na jej ogłoszenie odpowiedziały osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, umiejętności czy wykształcenie. Z tego względu w ogłoszeniach nierzadko pojawiają się takie sformułowania, jak ?możliwość pracy przy strategicznych dla firmy projektach?, ?odpowiedzialność za kontaktowanie się z kluczowymi partnerami biznesowymi? czy ?indywidualne wdrożenie w obowiązki i liczne szkolenia?. W rzeczywistości jednak jest inaczej ? pracownik czuje się nie tylko rozczarowany, ale nawet oszukany. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przeorganizowanie zasad pracy. Warto zauważyć, że specjaliści wskazują, że nie jest to problem z kulturą pracy w danej firmie, ale po prostu brakiem odpowiedniej organizacji i niedostrzeganiem faktu, że nowy pracownik może rzeczywiście czuć się zagubiony w firmie.
Rotacja pracowniów - rozczarowaniem w pracy
Wiele firm narzeka na fakt dużej rotacji. Tymczasem, jak się okazuje, wina może leżeć po ich stronie. Sposobem na uniknięcie składania przez pracowników wypowiedzeń może być właśnie zadbanie o nich w pierwszych dniach ich pracy w firmie. Indywidualne podejście czy przygotowanie odpowiednio wcześniej biurka to niuanse, które jednak przynoszą określone profity. Zadowolony i przede wszystkim zmotywowany pracownik jest niezwykle cenny. I o tym powinni pamiętać pracodawcy, którzy chcą zbudować zespół wspólnie pracujący na sukces.
Powody rozczarowania nową pracą
Znalezienie nowej pracy to zazwyczaj bardzo ekscytujący moment w życiu każdego człowieka. Nowy pracownik zaczyna pałać entuzjazmem, ma energię, jest ciekawy zadań, jakie przed nim postawią przełożeni oraz ma ochotę jak najmocniej wykazać się w pracy. Jednak w wielu przypadkach po pierwszych dniach w nowej firmie okazuje się, że nie jest tak, jak się wydawało. Wtedy pracownik doznaje mocnego rozczarowania w pracy.
Pracodawcy powinni wiedzieć, że to jak przebiegnie pierwszy dzień w nowej pracy będzie miało duży wpływ na późniejszą pracę naszego pracownika. Jeśli nowa osoba nie zostanie pozytywnie i ciepło przyjęta przez zespół, to jest wysoce prawdopodobne, że jej mobilizacja znacząco spadnie, co nie przełoży się dobrze na przychód firmy. Niestety wciąż pracodawcy przykładają niewielką uwagę do tego, by odpowiednio przywitać nowego pracownika.
Najczęściej rozczarowanie nową pracą wynika z tego powodu, że nikt ze stałej załogi nie może poświecić nowej osobie odpowiedniej ilości czasu. Dlatego tak ważne jest by kierownicy i menagerowie rezerwowali w swoim grafiku chwilę czasu na przyjęcie nowego pracownika. Nowej osobie warto pokazać firmę, opowiedzieć trochę o niej, przedstawić ją współpracownikom oraz przeszkolić z obowiązków, jakie będzie wykonywała. Rozczarowanie pracą bardzo często wiążę się z tym, że w praktyce okazuje się, iż obowiązki będą inne niż mówiono na rozmowie kwalifikacyjnej. Złe jest także wrzucanie pracownika od razu na głęboką wodę. Każdej nowej osobie należy się gruntowne przeszkolenie.
Rozczarowanie pracą może być także spowodowane samym systemem pracy. Wyliczanie przerw co do minuty, brak wydzielonego miejsca na spożycie posiłku, chaos, hałas czy natłok obowiązków i nowych informacji to najważniejsze z tych elementów.
Rozczarowanie nową pracą może być też skutkiem złego przyjęcia przez pracowników. Nowa osoba powinna mieć okazję poznać się z grupą, a ta grupa powinna chociaż w niewielkim stopniu wykazać zainteresowanie nowym członkiem zespołu.
To może Cię również zainteresować