Twoje wsparcie w rekrutacji

Jak stworzyć dobre ogłoszenie o pracę?

Jak stworzyć dobre ogłoszenie o pracę?
Gdybyś szukał zatrudnienia, to czy odpowiedziałbyś na każde ogłoszenie o pracę? Z pewnością nie, bo treść tylko niektórych zachęca do kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Dowiedz się, jak napisać ogłoszenie, które przyciągnie wzrok specjalistów i zwiększy ilość otrzymanych aplikacji.

Jak napisać dobre ogłoszenie o pracę?

Standardem stało się dziś poszukiwanie ogłoszeń o pracę w sieci. To właśnie tam działa wiele portali ogłoszeniowych, na których można zamieścić przygotowaną ofertę. Co więcej, właściciele takich serwisów pozwalają zainteresowanym np. wyróżnić ich ogłoszenie, co przekłada się na większą ilość jego wyświetleń, bo jest ono umieszczone na samej górze listy.
Poszukujesz pracownika i w związku z tym zdecydowałeś się zamieścić ogłoszenie na jednym z portali ogłoszeniowych? Aby zainteresowało się nim naprawdę wiele osób, musisz popracować nad jego treścią. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą ci przygotować naprawdę dobre ogłoszenie.

Szablon ogłoszenia o pracę? Wykaż się kreatywnością!

W sieci znajdziesz wiele przykładów ogłoszeń o pracę. Jak napisać takie, które naprawdę zainteresuje osoby poszukujące zatrudnienia? Zamiast korzystać z szablonów, wykaż się kreatywnością i profesjonalizmem. Pamiętaj, że ci, którzy poszukują pracy, nie chcą odpowiadać na lakoniczne ogłoszenia. Właśnie dlatego musisz dokładnie opisać m.in. stanowisko pracy, na które zamierzasz zatrudnić wybraną osobę.

Jakie informacje musi zawierać dobre ogłoszenie o pracę? Ważne, aby uwzględniało dane z następujących obszarów:

  • obowiązki pracownika – powinny być szczegółowo wypunktowane,
     
  • wymagania wobec kandydata – sprecyzuj swoje wymagania, wskaż kogo poszukujesz, jakim wykształceniem czy umiejętnościami musi wykazać się kandydat,
     
  • korzyści dla osoby, która zostanie przyjęta do pracy – w tej sekcji powinieneś umieścić informacje na temat tego, co konkretnie proponujesz pracownikowi. Poza wynagrodzeniem (jego wysokości nie musisz podawać) wskaż pozapłacowe benefity, jeżeli przyznanie takich przewidujesz.


Istotną kwestią jest również podanie danych firmy. Aby wzbudzić zaufanie, unikaj podawania adresu mailowego założonego na popularnych serwisach. W ostatnim czasie coraz więcej specjalistów wskazuje, że uczciwe firmy muszą liczyć się z podawaniem prawdziwych danych, bo w innym przypadku nie mogą liczyć na otrzymanie dokumentów aplikacyjnych najlepszych osób w branży.

Unikaj ogólnych sformułowań - ogłoszenie musi być konkretne

Gdy piszesz, kogo poszukujesz, unikaj ogólnych sformułowań – w ten sposób spowodujesz, że na ogłoszenie odpowie wiele osób, które faktycznie nie będą nadawać się do tej pracy. Załóżmy, że szukasz handlowca. Zamiast pisać o komunikatywności, napisz, że poszukujesz osoby, która na osobistym spotkaniu przekona cię do zakupu tradycyjnej szczoteczki do zębów. W ten sposób wyeliminujesz sytuację, gdy Twoja poczta zostanie zasypana dokumentami aplikacyjnymi zainteresowanych, którzy jednak nie potrafią sprzedawać.

Poza unikaniem ogólnych sformułowań, powinieneś również pamiętać, aby podawać jak najwięcej szczegółów. Poszukujesz księgowej z wykształceniem wyższym i doświadczeniem? Zaznacz zatem, że interesuje cię zatrudnienie księgowej po studiach wyższych na kierunku np. ekonomia i posiadającej co najmniej np. 5 lat wykształcenia.


Oszczędź trudu sobie, oszczędź trudu szukającym

Im bardziej szczegółowe ogłoszenie zamieścisz w sieci, tym lepiej. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie przeglądania aplikacji, które nie będą spełniać Twoich oczekiwań. Również odbiorcy, czyli osoby poszukujące pracy, dobrze zastanowią się przed wysłaniem zgłoszenia. W efekcie masz szansę szybko znaleźć najlepszego kandydata na wolne stanowisko.

Jak napisać ogłoszenie o pracę, które trafi do potencjalnych kandydatów?

W dzisiejszych czasach mówi się, że nastał rynek pracownika, przez co pracodawcy mają coraz większe problemy ze skompletowaniem załogi. Dlatego coraz większą uwagę zaczynają przywiązywać do ogłoszeń o pracę, zastanawiając się, jak je skonstruować, aby zgłosiło się jak najwięcej chętnych.

Przygotowując się do zamieszczenia nowego ogłoszenia, warto najpierw zastanowić się, gdzie dodać ogłoszenie o pracę. Poza popularnymi portalami internetowymi zrzeszającymi pracodawców i pracowników, można też posiłkować się portalami aukcyjnymi, czyli nie stricte związanymi z poszukiwaniem pracy. Dobrym pomysłem jest także zamieszczenie ogłoszenia np. na Facebooku, na grupie o poszukiwaniu pracy. Z tej opcji polecamy skorzystać szczególnie tym pracodawcom, którzy poszukują młodych pracowników lub w wieku przedemerytalnym – wtedy można liczyć, że córka lub wnuczka naszej potencjalnej kandydatki, poinformuje ją o takiej ofercie.

Co powinno zawierać ogłoszenie?

Ogłoszenie o poszukiwaniu pracownika powinno być przede wszystkim napisane przystępnym, życzliwym językiem. Musi zawierać nazwę firmy i przynajmniej przedział oferowanego wynagrodzenia. Coraz częściej pracownicy w ogóle nie odpowiadają na ogłoszenia bez podanej nazwy firmy. Skąd to się bierze? Przede wszystkim stąd, że przed wysłaniem aplikacji lubią sprawdzić opinie o firmie w sieci. Skuteczne ogłoszenie musi też zawierać jak najwięcej zalet związanych z pracą na danym stanowisku. Możliwość rozwoju i awansu, liczne szkolenia, dodatki pozapłacowe, wolne tzw. długie weekendy, możliwość pracy z domu – to główne z nich. Dla wielu pracowników często też te dodatkowe zalety mogą rekompensować wysokość wynagrodzenia.

W ogłoszeniu należy podać też obowiązki potencjalnego pracownika oraz zamieścić informację o godzinach pracy czy lokalizacji firmy, aby pracownik mógł od razu zorientować

Oceń ten wpis
Jak stworzyć dobre ogłoszenie o pracę?
Ocena: 4.0, liczba głosów: 17

Opinie

Mazan
2019-12-05, 16:39
W Internecie tak jak tutaj wiele znajdzie się przydatnych porad oraz można śledzić analogiczne oferty i dzięki temu perfekcyjnie można stworzyć ofertę albo wykorzystać gotowe szablony do tego rodzaju działalności.
Zośka
2019-05-17, 10:45
Bardzo przydatne informacje w tym artykule. Ogłoszenie o pracę musi zawierać wszystko to, co napisaliście.
choma
2019-05-02, 15:36
Ostatecznie nikt nie chce tracić czasu na promowanie miejsc pracy - za darmo lub nie - w niewłaściwej puli talentów i przesiewanie przez morze CV od niewykwalifikowanych kandydatów.
Mariusz
2019-04-16, 12:45
Na przykład wniosek może mieć następujący charakter: „konieczne jest wykształcenie wyższe, mile widziane jest doświadczenie w pracy z obcokrajowcami, wykluczeni są kandydaci, którzy nie mają własnego samochodu”.
Konop
2019-04-06, 12:23
Bardzo ciekawe porady. Ja jako pracodawca wiem teraz, że źle konstruowałem ofertę, a teraz może na rozmowy przyjdą lepsi kandydaci, bowiem duża jest u nas rotacja.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.