Twoje wsparcie w rekrutacji

Pracownik, który stresu się nie boi

Pracownik, który stresu się nie boi
Proces rekrutacyjny jest najczęściej skomplikowany. Konieczne jest nie tylko przeczytanie dokumentów aplikacyjnych kandydatów, ale również przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych z wybraną grupą osób. W jaki sposób sprawdzić, czy potencjalny pracownik, który posiada świetne CV, jest również odporny na stres?

Stres jest wpisany w nasze życie zawodowe. Do rzadkich nie należą takie sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni wykonać coś na wczoraj. Okazuje się jednak, że nie każdy pracownik jest w stanie poradzić sobie z szybkim trybem życia. Merytoryczna wiedza, dobre wykształcenie czy nawet doświadczenie nie zawsze jest wystarczające, aby prawidłowo wywiązywać się z codziennych obowiązków. Właśnie z tego względu coraz więcej osób działających w branży HR ? przeprowadzając rozmowy kwalifikacyjne ? koncentruje się na sprawdzeniu tego, jak w sytuacjach stresowych i kryzysowych zachowuje się potencjalny kandydat, który aplikował na dane stanowisko. Wyobraźnia rekrutujących jest przy tym niczym nieograniczona. Czego zatem można się spodziewać podczas spotkania rekrutacyjnego?

Opanowany i spokojny zapunktujesz

Coraz więcej osób zajmujących się przeprowadzaniem rekrutacji sięga po tzw. rozmowę stresującą, czyli ?stres interview?. Cel? Sprawdzić, w jaki sposób kandydat zachowuje się w trudnej i niekomfortowej dla siebie sytuacji. A trzeba przy tym wiedzieć, że specjaliści z branży HR doskonale wiedzą, w jaki sposób wytrącić z równowagi potencjalnych pracowników. Nietypowe pytania, dziwne zachowania ? to najczęściej powtarzający się schemat. W tym przypadku nie liczy się odpowiedź kandydata, ale to, w jaki sposób się on zachowuje. Jeżeli jest opanowany, spokojny i nie pokazuje zdenerwowania nietypową sytuacją, to może być pewien, że sprostał oczekiwaniom.

Podejmij grę

Choć zadanie nie jest łatwe, warto pamiętać, że i osoba przeprowadzająca rekrutację wcale nie musi czuć się komfortowo. I przed nią stoi wyzwanie ? musi być na tyle opanowana, aby rozpocząć grę i zachować pozory, że to nie żart. Jej przewaga jest tylko pozorna, gdyż coraz większa grupa poszukujących pracy spotkała się ze ?stres interview? i doskonale wie, jak się zachować. W związku z tym, rekrutujący musi cały czas koncentrować się na tym, aby siedzącą przed sobą osobę wyprowadzić z równowagi. Jednocześnie ważne jest to, aby kandydata nie obrazić ? rozmowa musi być prowadzona w profesjonalny sposób. To trudna sztuka, którą opanowali wyłącznie najlepsi rekrutujący. Trzeba odpowiednio wcześniej przygotować się do rozmowy i przede wszystkim mieć gotowe punkty, do których będzie można się odwołać. Jeżeli się nie uda, to śmiało można powiedzieć, że kandydat rzeczywiście potrafi zachować się w każdej sytuacji. A to oznacza, że ten przyszły współpracownik nie będzie słabym ogniwem w zespole.

To Cię powinno też zainteresować: Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

To pojawia się najczęściej

Osoby, które przeprowadzają rekrutacje najczęściej podążają według pewnego schematu. Warto zauważyć, że wśród technik i zachowań, które mogą stresować kandydatów wymienić można m.in.:

  • wchodzenie z kandydatem w dyskusje, które nie są związane z jego dotychczasową ścieżką zawodową czy wykształceniem,
  • cytowanie odpowiedzi i drążenie wybranego tematu,
  • zadawanie pytań, które nie są związane ze stanowiskiem, na jakie aplikował kandydat,
  • wychodzenie z pokoju, spożywanie posiłku czy odbieranie telefonu ? takie zachowania mogą zostać odebrane przez kandydata jako obraźliwe lub świadczące o braku szacunku.

Kiedy zatem kandydat dowiaduje się, że to, co miało miejsce przed chwilą było wyłącznie sprawdzianem? Większość osób przeprowadzających rekrutacje, żegnając się z potencjalnym pracownikiem, informuje go, że został on poddany technice ?stres interview?. Właśnie w ten sposób kandydaci najczęściej dowiadują się, co może czekać ich przy kolejnej rozmowie kwalifikacyjnej. A wówczas już znacznie łatwiej przygotować się do nierównej gry i... przekonania rekrutującego, że jest się najlepszym.

Oceń ten wpis
Pracownik, który stresu się nie boi
Ocena: nan, liczba głosów: 6

Opinie

Ola
2019-12-11, 15:48
Taka osoba jest z pewnością bardzo dobrze nastawiona, gdyż pewne sytuacje jej nie są straszne, ale w pewnych sytuacjach czasami stres jest dobrym doradcą i na odwrót. Opinie na ten temat są różne.
psycholog
2019-05-22, 10:21
Stres ma bardzo wielu pracowników. Jak ktoś nie ma stresu, to niech się z tego powodu cieszy. Lepiej się mu będzie pracowało, załatwi wiele spraw. Wróci z pracy zadowolony. Do rozmowy rekrutacyjnej przystąpi ze spokojem, bez emocji.
Wolka
2019-05-08, 10:12
Z pewnością taki pracownik wiele wygra nad innymi i może zrealizować działania w lepszy sposób, chociaż czasami stres także jest mobilizujący w realizacji celów.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.