Pracownik, który stresu się nie boi

Pracownik, który stresu się nie boi
Proces rekrutacyjny jest najczęściej skomplikowany. Konieczne jest nie tylko przeczytanie dokumentów aplikacyjnych kandydatów, ale również przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych z wybraną grupą osób. W jaki sposób sprawdzić, czy potencjalny pracownik, który posiada świetne CV, jest również odporny na stres?

Stres jest wpisany w nasze życie zawodowe. Do rzadkich nie należą takie sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni wykonać coś na wczoraj. Okazuje się jednak, że nie każdy pracownik jest w stanie poradzić sobie z szybkim trybem życia. Merytoryczna wiedza, dobre wykształcenie czy nawet doświadczenie nie zawsze jest wystarczające, aby prawidłowo wywiązywać się z codziennych obowiązków. Właśnie z tego względu coraz więcej osób działających w branży HR ? przeprowadzając rozmowy kwalifikacyjne ? koncentruje się na sprawdzeniu tego, jak w sytuacjach stresowych i kryzysowych zachowuje się potencjalny kandydat, który aplikował na dane stanowisko. Wyobraźnia rekrutujących jest przy tym niczym nieograniczona. Czego zatem można się spodziewać podczas spotkania rekrutacyjnego?

Opanowany i spokojny zapunktujesz

Coraz więcej osób zajmujących się przeprowadzaniem rekrutacji sięga po tzw. rozmowę stresującą, czyli ?stres interview?. Cel? Sprawdzić, w jaki sposób kandydat zachowuje się w trudnej i niekomfortowej dla siebie sytuacji. A trzeba przy tym wiedzieć, że specjaliści z branży HR doskonale wiedzą, w jaki sposób wytrącić z równowagi potencjalnych pracowników. Nietypowe pytania, dziwne zachowania ? to najczęściej powtarzający się schemat. W tym przypadku nie liczy się odpowiedź kandydata, ale to, w jaki sposób się on zachowuje. Jeżeli jest opanowany, spokojny i nie pokazuje zdenerwowania nietypową sytuacją, to może być pewien, że sprostał oczekiwaniom.

Podejmij grę

Choć zadanie nie jest łatwe, warto pamiętać, że i osoba przeprowadzająca rekrutację wcale nie musi czuć się komfortowo. I przed nią stoi wyzwanie ? musi być na tyle opanowana, aby rozpocząć grę i zachować pozory, że to nie żart. Jej przewaga jest tylko pozorna, gdyż coraz większa grupa poszukujących pracy spotkała się ze ?stres interview? i doskonale wie, jak się zachować. W związku z tym, rekrutujący musi cały czas koncentrować się na tym, aby siedzącą przed sobą osobę wyprowadzić z równowagi. Jednocześnie ważne jest to, aby kandydata nie obrazić ? rozmowa musi być prowadzona w profesjonalny sposób. To trudna sztuka, którą opanowali wyłącznie najlepsi rekrutujący. Trzeba odpowiednio wcześniej przygotować się do rozmowy i przede wszystkim mieć gotowe punkty, do których będzie można się odwołać. Jeżeli się nie uda, to śmiało można powiedzieć, że kandydat rzeczywiście potrafi zachować się w każdej sytuacji. A to oznacza, że ten przyszły współpracownik nie będzie słabym ogniwem w zespole.

To Cię powinno też zainteresować: Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

To pojawia się najczęściej

Osoby, które przeprowadzają rekrutacje najczęściej podążają według pewnego schematu. Warto zauważyć, że wśród technik i zachowań, które mogą stresować kandydatów wymienić można m.in.:

  • wchodzenie z kandydatem w dyskusje, które nie są związane z jego dotychczasową ścieżką zawodową czy wykształceniem,
  • cytowanie odpowiedzi i drążenie wybranego tematu,
  • zadawanie pytań, które nie są związane ze stanowiskiem, na jakie aplikował kandydat,
  • wychodzenie z pokoju, spożywanie posiłku czy odbieranie telefonu ? takie zachowania mogą zostać odebrane przez kandydata jako obraźliwe lub świadczące o braku szacunku.

Kiedy zatem kandydat dowiaduje się, że to, co miało miejsce przed chwilą było wyłącznie sprawdzianem? Większość osób przeprowadzających rekrutacje, żegnając się z potencjalnym pracownikiem, informuje go, że został on poddany technice ?stres interview?. Właśnie w ten sposób kandydaci najczęściej dowiadują się, co może czekać ich przy kolejnej rozmowie kwalifikacyjnej. A wówczas już znacznie łatwiej przygotować się do nierównej gry i... przekonania rekrutującego, że jest się najlepszym.

Oceń ten wpis
Pracownik, który stresu się nie boi
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Ola
2019-12-11, 15:48
Taka osoba jest z pewnością bardzo dobrze nastawiona, gdyż pewne sytuacje jej nie są straszne, ale w pewnych sytuacjach czasami stres jest dobrym doradcą i na odwrót. Opinie na ten temat są różne.
psycholog
2019-05-22, 10:21
Stres ma bardzo wielu pracowników. Jak ktoś nie ma stresu, to niech się z tego powodu cieszy. Lepiej się mu będzie pracowało, załatwi wiele spraw. Wróci z pracy zadowolony. Do rozmowy rekrutacyjnej przystąpi ze spokojem, bez emocji.
Wolka
2019-05-08, 10:12
Z pewnością taki pracownik wiele wygra nad innymi i może zrealizować działania w lepszy sposób, chociaż czasami stres także jest mobilizujący w realizacji celów.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.