Poszukiwanie pracownika

Szukam pracownika - jak znaleźć dobrego kandydata?

20 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

12 komentarzy
Szukam pracownika - jak znaleźć dobrego kandydata?
Rekrutacja nie ogranicza się wyłącznie do przygotowania treści ogłoszenia i umieszczenia takiego na portalu związanym tematycznie z zagadnieniem pracy. By znaleźć dobrego pracownika, pracodawca nierzadko musi poświęcić wiele czasu i energii. Alternatywą dla podejmowania własnych działań może być nawiązanie współpracy z agencją pracy.

Jak znaleźć dobrego pracownika?

Gdy firma się rozwija, zamówień jest coraz więcej, przedsiębiorca musi pomyśleć o stworzeniu nowego miejsca pracy. To zadanie wcale nie jest proste, gdyż wiąże się z koniecznością przeprowadzenia rekrutacji, czyli znalezieniem najlepszego kandydata na nowe stanowisko.

Proces rekrutacji może być długi i żmudny, przedsiębiorca ma dwa rozwiązania:

  • może samodzielnie zorganizować rekrutację, choć wówczas musi liczyć się z koniecznością poświęcenia na to sporej ilości czasu
  • może skorzystać z usług specjalistów, czyli agencji pośrednictwa pracy.

Współpraca z agencją pośrednictwa pracy ma wiele zalet, bo pracodawca może skorzystać m.in. z rekrutacji ukrytej. Wówczas nazwa firmy nie jest ujawniana w ogłoszeniu, a firmowa skrzynka pracodawcy nie pęka w szwach. Takie rozwiązanie jest też korzystne, bo to specjalista sprawdza dokumenty aplikacyjne kandydatów i przeprowadza z wybranymi osobami rozmowy.

Gdzie szukać pracownika - współpraca z agencją

Każdy przedsiębiorca chcący np. zaoszczędzić czas, może zgłosić się do wybranej agencji pośrednictwa pracy i skorzystać z pomocy specjalistów. W przeprowadzonej rozmowie musi sprecyzować, kogo szuka i jakimi umiejętnościami powinien wykazać się jego potencjalny podwładny. Na postawie takich informacji, specjalista będzie w stanie przygotować treść ogłoszenia i rozpocząć rekrutację.

Nawiązanie współpracy z agencją pośrednictwa pracy jest zadaniem łatwym. Wysokość opłaty za przeprowadzenie rekrutacji strony najczęściej ustalają indywidualnie, a na atrakcyjne zniżki może liczyć przedsiębiorca, który będzie korzystał z usług podmiotu w sposób systematyczny. Warto przy tym pamiętać, że opłatę pracodawca nie uiszcza wyłącznie za przeprowadzenie procesu rekrutacji, lecz również np. za sporządzenie szczegółowej opinii o wybranym kandydacie.

Szukasz pracy?
Dodana

Główna Księgowa / Główny Księgowy

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

  • Bielsko-Biała
Dodana

Pracownik dostaw w drogerii

Jobman Group Sp. z o.o.

  • Staszów
Dodana
Dodana

Poniższy film obrazuje, jak można rozpocząć współpracę z agencją pośrednictwa pracy i jak najlepiej wykorzystać jej pomoc, przy szukaniu właściwego kandydata do pracy:

Video

 Jak wybrać najlepszego kandydata?

Zadanie specjalistów z agencji pośrednictwa pracy koncentruje się na przeprowadzaniu rozmów kwalifikacyjnych z wybranymi kandydatami, którzy odpowiedzieli na zgłoszenie i przysłali komplet dokumentów aplikacyjnych. To jednak tylko pierwszy etap rekrutacji. Jeżeli wyłonieni zostaną potencjalni pracownicy, to są oni zapraszani na drugi etap rozmów.

Drugi etap rekrutacji sprowadza się do tego, że specjalista lepiej poznaje potencjalnego pracownika. Nierzadko rekruter, by poznać umiejętności, oczekiwania czy predyspozycje swojego rozmówcy, sięga po testy psychologiczne, konkretne zadania problemowe czy nawet przeprowadza przykładowe scenki, wcielając się np. w klienta. Wszystko po to, by móc stworzyć szczegółowy opis dla swojego klienta.

Wybiera przedsiębiorca

Ostatnie słowo o zatrudnieniu konkretnej osoby zawsze należy do pracodawcy. To on wybiera, ale – co ważne – tylko z kilku kandydatów, których sylwetki zostają dokładnie opisane przez specjalistę z agencji. Spotkania z kandydatami odbywają się najczęściej w siedzibie firmy pracodawcy i w godzinach dogodnych dla niego. Z każdym poleconym kandydatem może on rozmawiać już o szczegółach – umowie, oczekiwanych zarobkach czy zakresie obowiązków.

Dla przedsiębiorcy szukającego odpowiedzialnego i konkretnego pracownika ważna może być opinia wystawiona przez specjalistę z agencji pośrednictwa pracy. W takim dokumencie może on znaleźć szczegółowe informacje np. na jego predyspozycji czy umiejętności. Ważne są też same spostrzeżenia osoby przeprowadzającej rozmowę, które mogą być cenną wskazówką. Ostatecznie jednak bardzo ważne jest, aby szef, czy bezpośredni przełożony kandydata miał okazję go poznać i zamienić chociaż kilka słów. Oprócz kompetencji zawodowych niezwykle istotne są również inne, bardziej indywidualne przymioty.

Video

Poszukiwanie pracowników trwa, ale się opłaca

Przeprowadzenie rekrutacji jest zajęciem czasochłonnym, ale opłacalnym. W ten sposób pracodawca ma możliwość zatrudnić kandydata, który najpełniej spełnia jego oczekiwania. Trzeba pamiętać, że jest to o tyle ważne, że często takiego pracownika szkoli się lub wysyła na kursy. Jeżeli decyduje się on na odejście z pracy po kilku miesiącach pracy, to konieczne będzie ponowne przeprowadzenie procesu rekrutacji.

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto skorzystać z agencji pracy podczas rekrutacji?

Skorzystanie z agencji pracy wiąże się z pewnymi kosztami. Może jednak znacząco oszczędzić czas poświęcony na szukanie nowego pracownika.

Ile kosztuje współpraca z agencją pracy?

Wszystko zależne jest od ilości rekrutacji oraz tego, czy pracodawca szuka pracowników wyższego czy niższego szczebla.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

12 komentarzy

Memphisto

Memphisto

Zarówno dla mnie, jak i dla mojego pracodawcy, współpraca z agencją pośrednictwa pracy była bardzo korzystna i efektywna. Dzięki temu mogłem znaleźć pracę, która odpowiada moim kwalifikacjom, a pracodawca zatrudnił pracownika, którego potrzebował.
Waldi

Waldi

Jako pracodawca, mogę polecić współpracę z agencją pośrednictwa pracy. To rozwiązanie, które oszczędza mi czas i pozwala mi na skuteczne znalezienie najlepszego pracownika, który spełni moje oczekiwania i wymagania.
genowefa

genowefa

Jako osoba poszukująca pracy, zgadzam się z tym artykułem, że współpraca z agencją pośrednictwa pracy jest bardzo korzystna. To dla mnie sposobność, aby skorzystać z usług profesjonalistów, którzy pomogą mi znaleźć pracę zgodną z moimi oczekiwaniami i umiejętnościami.
Banbin

Banbin

Jako osoba bezrobotna, szukająca pracy od kilku miesięcy, zdecydowanie polecam korzystanie z usług agencji pośrednictwa pracy. To dla mnie bardzo pomocne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu mogę liczyć na większą skuteczność przy szukaniu pracy.
Temida

Temida

Jako pracownik korzystający z usług agencji pośrednictwa pracy, muszę przyznać, że jestem zadowolony z naszej współpracy. Od samego początku specjaliści z agencji bardzo profesjonalnie podchodzili do mojego procesu rekrutacji, co przyniosło efekty w postaci zatrudnienia mnie w państwa firmie.
Puder

Puder

Dobra praca i dobry kandydat - to są kwestie powiązane. DObrze skonstruowana oferta pozwoli na uzyskanie takich kandydatur.
Tanfill

Tanfill

Chyba każdy pracodawca chce by pracownik był skuteczny i spełniał jego wszystkie oczekiwania. w Inny sposób byłoby to zupełnie nieopłacalne z jego punktu widzenia.
Hania

Hania

Eurokadra to sprawdzona firma, rekrutuje pracowników w różnych branżach, nie tylko Polaków, ale i np. pracowników z Ukrainy, Rumunii, Gruzji, Mołdawii.
internauta ER

internauta ER

Jak wybrać najlepszego kandydata na konkretne stanowisko. Są agencje pracy, rekrutacje. Wiadomo, że o wszystkim decyduje właściciel zakładu pracy. Niestety są przypadki, że zatrudnia się po znajomości kogoś, a o wiele lepszy pracownik nie zostaje przyjęty.
Kinga

Kinga

Nic dziwnego, że wielu pracowników jest zatrudnianych na podstawie zaleceń obecnych pracowników lub kontaktów biznesowych. DObrzy pracownicy są w cenie.
Relios

Relios

Gdy publikujesz ogłoszenia rekrutacyjne na Facebooku, masz możliwość rozpowszechniania ich za pomocą funkcji Lubię to lub Udostępnij. Możesz zapoznać się z CV kandydata na wolne stanowisko, odwiedzając jego stronę, gdzie eksperci często publikują nie tylko swoje dane kontaktowe, ale także doświadczenie zawodowe, poziom wykształcenia i inne przydatne informacje.
Emanuela

Emanuela

Wiele jest sposobów, nawet innych niż te tutaj opisane. Dobra i sprawdzona strategia pozwala na znalezienie dobrego pracownika. Jednak w specyficznych miejscach pracy jest rzeczywiście trudność.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.