Spis treści
Coraz więcej specjalistów zajmujących się HR podkreśla, że mowa ciała to istotny element oceny każdej kandydatury podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niektórzy fachowcy są nawet zdania, że pozawerbalne elementy naszego zachowania są znacznie ważniejsze niż to, co mówimy. Niezależnie jednak od tego, gdzie leży prawda, warto odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej również od strony mowy ciała. Gesty mogą bowiem skutecznie przeczyć słowom ten punkt nie budzi żadnych wątpliwości. Dlaczego jeszcze warto docenić rolę komunikacji niewerbalnej? Co zrobić, aby wynik rozmowy kwalifikacyjnej był dla nas, jako kandydatów pomyślny i abyśmy zasilili szeregi zespołu firmy, do której aplikowaliśmy?
Punktualność i powitanie
W dobrym tonie jest pojawić się w siedzibie firmy lub umówionym miejscu wcześniej. Ocena kandydata zaczyna się bowiem na długo wcześniej niż wypowie on pierwsze słowa. Otóż, oceniany może być nie tylko za punktualne przybycie na rozmowę, ale również za to, w jaki sposób oczekuje na swoją kolej. Z tego też względu warto porzucić myśl o przeglądaniu czasopism w poczekalni, ale czas ten poświęcić na powtórzenie przygotowanych odpowiedzi czy po prostu relaks.
Istotnym punktem spotkania jest powitanie. Specjaliści podkreślają, że do pokoju powinno się wejść pewnym krokiem i przywitać równie pewnym uściskiem dłoni. Te dwa aspekty są niezwykle ważnymi elementami, które pozwolą na wywarcie dobrego pierwszego wrażenia.
Podstawa i gesty świadczą o Tobie
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej może pozostawać w całkowitym bezruchu, nie oznacza to jednak, że taka postawa nie niesie za sobą konkretnej wiadomości. Z tego też względu warto odpowiednio szybciej przygotować się do spotkania z osobą przeprowadzającą rekrutację. Dobrym sposobem jest dla przykładu wywołanie w myślach sytuacji, w której czuliśmy się pewni i opanowani. To pozwala przede wszystkim wyglądać naturalnie. Poza tym trzeba pamiętać o mimice. O ile gesty rąk czy nóg jest dość łatwo kontrolować, o tyle znacznie trudniej jest z wyrazem twarzy. Specjaliści zalecają w tym przypadku przede wszystkim ćwiczenia. Praca przed lustrem pozwala wyeliminować sygnalizowanie wyrazem twarzy na przykład strachu czy niepewności.
Ułożenie rąk i nóg
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej wiele osób ma problem z rękoma. Co należy z nimi zrobić? Trzymać w jednym miejscu czy może wykorzystać je do gestykulowania tak, aby wywrzeć wrażenie osoby pewnej siebie i dynamicznej? Jak podkreślają specjaliści, w tym przypadku wszystko zależy od posady, o którą się ubiegamy. Neutralną postawą jest trzymanie ich w jednym miejscu, na udach w pozycji otwartej. Taka przede wszystkim pozwoli na wspieranie się gestami swoich słów.
Nogi można trzymać skrzyżowane lub też równo i stabilnie utrzymane na podłodze. Niezależnie od wyboru pamiętać trzeba tylko o tym, aby taką pozycję utrzymywać przez cały czas. W przeciwnym razie osoba siedząca przed nami ciągłe zmiany ułożenia nóg odbierze jako nerwowość czy niepewność.
Kontakt wzrokowy
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej ważny jest też kontakt wzrokowy. Specjaliści zalecają, żeby zadbać o ten aspekt, gdyż brak kontaktu odczytany może być jako zdenerwowanie lub chęć ukrycia czegoś. Naturalny zaś przeciwnie sygnalizuje nie tylko otwartość, ale również uczciwość. Z całą pewnością warto unikać takich sytuacji, w których opowiadamy o czymś istotnym i jednocześnie zamiast w rozmówcę wpatrujemy się w podłogę czy stół. Takie zachowanie może zostać odczytane jako brak pewności siebie, nieśmiałość czy nawet zawstydzenie. Z całą pewnością takie cechy nie działają na naszą korzyść i mogą negatywnie wpłynąć na wynik przeprowadzanej rozmowy kwalifikacyjnej.
Szukając pracy uważaj na podejrzane oferty pracy: Szukasz pracy? Uważaj na oszustów.
A Wy, czego jeszcze unikacie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
W szkole średniej niewielu uczniów jest informowanych o tym, jak należy zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Tymczasem umiejętność opanowania stresu jest bardzo istotna i przydaje się w różnych sytuacjach, nie tylko wówczas, gdy szukamy pracy. Jako przykład można wskazać maturę ustną. Większość maturzystów ma problem, by opanować stres. Ten przejawiać może się przez drżące ręce czy łamiący się głos.
Jak wskazują specjaliści, komunikacja niewerbalna ma ogromne znaczenie dla tego, jak jesteśmy postrzegani. Jeżeli potrafimy nad sobą panować, zaś nasze słowa nie przeczą naszym czynom, to mamy znacznie większą szansę na zdobycie zatrudnienia. Ponieważ jednak niewiele osób otrzymuje szczegółowe informacje w tym zakresie np. w szkole średniej, czas uzupełnić braki, by dobrze zaprezentować się na spotkaniu z potencjalnym pracodawcą.
Wskazówki, o których mówią wszyscy
W sieci bez trudu można znaleźć podstawowe wskazówki z zakresu tego, jak należy się zachować na rozmowie kwalifikacyjnej. Eksperci podkreślają, że w dobrym tonie jest zjawienie się odpowiednio wcześniej w budynku, w którym odbędzie się rozmowa. Trzeba przy tym pamiętać, że już od tego momentu możemy być bacznie obserwowani i oceniani. Czym zatem zająć się przez kilka minut, które pozostały do spotkania z rekruterem?
Jeżeli w firmie jest recepcja lub poczekalnia, a na stoliku leżą branżowe czasopisma, to dobrze się nimi zainteresować. Nie jest konieczne ich czytanie, warto jednak zainteresować się najnowszym numerem, by uzupełnić braki lub po prostu skoncentrować się na wyeliminowaniu stresu.
Element | Znaczenie |
---|---|
Punktualność | Ważne dla stworzenia pierwszego wrażenia, pokazuje szacunek do czasu rekrutera |
Mowa ciała | Może przekazać pewność siebie i otwartość, lub wyrazić nerwowość i niepewność |
Kontakt wzrokowy | Świadczy o zaangażowaniu i uczciwości, brak kontaktu wzrokowego może sugerować zdenerwowanie |
Przygotowanie | Przygotowanie odpowiedzi na pytania rekrutacyjne i zrozumienie swojego CV pomoże w zwiększeniu pewności siebie |
Ćwiczenia | Próba rozmowy kwalifikacyjnej z przyjacielem lub członkiem rodziny pomoże zrozumieć, jakie pytania mogą paść i jak na nie odpowiedzieć |
Pierwsze spotkanie? Przekaż odpowiednie informacje!
Powitanie, uścisk dłoni czy zaproszenie do stołu – to jedne z najważniejszych momentów mogących warunkować to, czy osoba siedząca naprzeciw zdecyduje się na zaoferowanie kandydatowi pracy. Specjaliści podkreślają, że w czasie powitania warto pokazać pewność siebie. Najłatwiej to osiągnąć przez silny ucisk dłoni i utrzymywanie kontaktu wzrokowego.
Równie istotne jest zachowanie w trakcie spotkania. W dobrym tonie jest uważne słuchanie rozmówcy, precyzyjne odpowiadanie na jego pytania i właściwe ułożenie ciała. Jeżeli kandydat otrzymał formularz i długopis, by rozwiązać konkretne zadanie, to dobrze, by po skończonej pracy odłożył je dość daleko od siebie. Bawienie się długopisem z pewnością nie pomoże w otrzymaniu posady – przeciwnie, może tylko utwierdzić rekrutera, że siedzący przed nim kandydat jest nerwowy i słabo radzi sobie ze stresem.
Ćwiczenia czynią mistrzem
Trudno wyobrazić sobie, by osoba, która nie ćwiczy dobrze wypadła na rozmowie kwalifikacyjnej. Z tego właśnie względu zdecydowana większość specjalistów podkreśla, że najlepszym rozwiązaniem jest przetrenowanie w domu swojego zachowania. Dobrze, by np. inny domownik pomógł stworzyć atmosferę panującą na rozmowach kwalifikacyjnych i zadawał pytania. W ten sposób kandydat może mniej koncentrować się na odpowiedziach, bardziej zaś na tym, co robi. To powinno pomóc w stworzeniu dobrego wizerunku na właściwej rozmowie kwalifikacyjnej. Więcej wskazówek odnośnie rozmowy kwalifikacyjnej można znaleźć w raporcie dotyczącym procesów rekrtuacji.
Mimika i gesty mają wpływ na ostateczny wynik rozmowy kwalifikacyjnej. Z tego też względu potencjalni pracownicy powinni wiedzieć, czego koniecznie unikać, aby nie popełnić błędów, które mogą rzutować na przyjęcie lub też odrzucenie ich kandydatury. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na strój. Zapoznanie się z podstawowymi zasadami savoir vivre przed rozmową kwalifikacyjną jest koniecznością. Dlaczego? Gdyż z badań naukowców jednoznacznie wynika, że bardziej skłonni jesteśmy wierzyć w to, co widzimy niż w to, co słyszymy. W jaki sposób przygotować się zatem do spotkania z rekrutującym, aby wypaść lepiej niż konkurenci?
Przed czasem
Spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną źle świadczy o kandydacie. To również spory kłopot organizacyjny ? nagle okazuje się, że na tę samą godzinę przybywa więcej niż jeden zainteresowany i tworzy się zator. Nie tylko zatem należy przybyć do siedziby firmy, w której odbywa się spotkanie wcześniej, ale również zabezpieczyć się przed ewentualnym spóźnieniem środków komunikacji publicznej czy korkami. Co prawda, przybycie grubo przed czasem również nie jest mile widziane, ale z pewnością czas warto wykorzystać na wypicie kubka kawy czy herbaty. Dzięki temu odejdą nerwy związane z przyszłym spotkaniem. A co, gdy rzeczywiście spóźnienia nie można już uniknąć? W dobrym tonie jest nie tylko przeproszenie, ale również telefonicznie poinformowanie o tym fakcie. W przeciwnym przypadku rekrutujący może uznać, że kandydat nie jest zainteresowany i zrezygnował.
Ucisk dłoni
To właśnie ucisk jest często pierwszym elementem powitania. Jako ciekawostkę można wskazać na wyniki badań naukowców z Wielkiej Brytanii. Dowiedli oni, że uścisk ręki może mieć wpływ na ostateczną decyzję rekrutującego. Dlaczego? Gdyż aż jedna trzecia badanych przyznała, że ocenia ludzi właśnie na podstawie uścisku dłoni. Zgodnie z badaniami, okazuje się, że uścisk dłoni ? wbrew wszystkiemu ? może zdradzać bardzo wiele, w tym to, czy kandydat jest szczery, odważny, silny i nawet godny zaufania.
Aktualnie wyodrębniono już kilka rodzajów uścisku dłoni. Wśród nich jest między innymi tak zwany ?żelazny uścisk?, któremu najczęściej ? poza mocnym objęciem ręki ? towarzyszy również energiczne potrząsanie. Uważa się, że osoby, które w ten sposób witają się są nie tylko zakompleksione, ale również bojące się zdominowania przez jednostki silniejsze od siebie.
Wygodnie i elegancko
Poza przybyciem na rozmowę kwalifikacyjną odpowiednio wcześnie, jak również pamiętaniu o uścisku dłoni, trzeba mieć też na uwadze strój. Specjaliści podkreślają ? powinno być nie tylko elegancko, ale również klasycznie. Modny i kolorowy kostium jest wykluczony. Dobrze skrojony garnitur czy garsonka nie tylko podkreślą profesjonalizm, ale również poważne podejście kandydata. Dodatkowo dobrać trzeba też eleganckie buty czy inne dodatki, w tym zegarek.
Panie powinny też pamiętać, że w złym guście jest wyraźny makijaż czy też duża ilość biżuterii. Przyjmuje się, że można ? i owszem ? podkreślić urodę, niemniej jednak warto zrobić to z umiarem, aby efekt końcowy nie był karykaturalny.
Gesty też ważne
W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej warto kontrolować swoje gesty. Wymachiwanie rękoma nie jest dobrze widziane i dodatkowo pokazuje, że kandydat jest zdenerwowany. Warto też pamiętać, aby nie przesadzać z poszczególnymi gestami, czy ich nie powtarzać. W złym tonie jest zaciskanie pięści, stukanie palcami o biurko czy też trzymanie rąk w kieszeniach. I choć teoria wydaje się łatwa, w praktyce ta sztuka może być wyzwaniem. Osobom, które chcą dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, zaleca się nie tylko opanowanie i kontrolowanie swojego ciała, ale również wykonanie ?próbnej? autoprezentacji w domowych warunkach. Dzięki temu wychwycić można wszystkie mankamenty i popracować nad ich wyeliminowaniem.
Zobacz także artykuł: Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej.
To może Cię również zainteresować