Rozmowa kwalifikacyjna

Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej

23 listopada 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

6 komentarzy
Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej
Odkryj tajniki mowy ciała i dowiedz się, co może pomóc podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Naucz się, jak efektywnie przekazać swoje umiejętności i doświadczenie, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

Coraz więcej specjalistów zajmujących się HR podkreśla, że mowa ciała to istotny element oceny każdej kandydatury podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niektórzy fachowcy są nawet zdania, że pozawerbalne elementy naszego zachowania bywają znacznie ważniejsze niż to, co mówimy.

Niezależnie jednak od tego, gdzie leży prawda, warto odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej również od strony mowy ciała. Gesty mogą bowiem skutecznie przeczyć słowom – ten punkt nie budzi żadnych wątpliwości. Dlaczego jeszcze warto docenić rolę komunikacji niewerbalnej? Co zrobić, aby wynik rozmowy kwalifikacyjnej był dla nas, jako kandydatów, pomyślny i abyśmy zasilili szeregi zespołu firmy, do której aplikowaliśmy?

Bądź punktualny i nie zapomnij się przywitać

W dobrym tonie jest pojawić się w siedzibie firmy lub umówionym miejscu kilka minut wcześniej. Ocena kandydata zaczyna się bowiem na długo, zanim wypowie on pierwsze słowa. Ocenie może podlegać nie tylko punktualne przybycie na rozmowę, ale również za to, w jaki sposób kandydat oczekuje na swoją kolej. Warto poświęcić ten czas na powtórzenie przygotowanych odpowiedzi czy po prostu relaks.

Istotnym punktem spotkania jest powitanie. Specjaliści podkreślają, że do pokoju powinno się wejść pewnym krokiem i przywitać równie pewnym uściskiem dłoni. Te dwa aspekty są niezwykle ważnymi elementami, które pozwolą na wywarcie dobrego pierwszego wrażenia.

Postawa i gesty świadczą o Tobie

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz pozostawać w całkowitym bezruchu, nie oznacza to jednak, że taka postawa nie niesie za sobą konkretnej wiadomości. Z tego też względu warto odpowiednio wcześniej przygotować się do spotkania z osobą przeprowadzającą rekrutację.

Dobrym sposobem jest dla przykładu wywołanie w myślach sytuacji, w której czuliśmy się pewni i opanowani. To pozwala wyglądać naturalnie. Poza tym trzeba pamiętać o mimice. O ile gesty rąk czy nóg jest dość łatwo kontrolować, o tyle znacznie trudniej jest z wyrazem twarzy. Specjaliści zalecają ćwiczenia. Praca przed lustrem pozwala wyeliminować sygnalizowanie wyrazem twarzy na przykład strachu czy niepewności.

 

Video

Szukasz pracy?

Księgowa/Księgowy Bielsko-Biała

MEAT-PROS Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Elektryk utrzymania ruchu

Alfa Poland Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Inspektor nadzoru inwestorskiego

Miejski Zarząd Zasobów Komunalnych

  • Chrzanów
Dodana

Serwisant Maszyn Fitness

Fitness Club 24 Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Asystent ds. handlowych Fruitful Investment Sp. z o. o.

Fruitful Investment Sp. z o. o.

  • Słomniki
Dodana

Ułożenie rąk i nóg – opanuj nadmierną gestykulację

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej wiele osób ma problem z rękoma. Co należy z nimi zrobić? Trzymać w jednym miejscu czy może wykorzystać je do gestykulowania tak, aby wywrzeć wrażenie osoby pewnej siebie i dynamicznej? Neutralną postawą jest trzymanie ich w jednym miejscu, na udach w pozycji otwartej. Taka przede wszystkim pozwoli na wspieranie się gestami swoich słów.

Trzymaj nogi tak, jak jest Ci wygodnie, jednak unikaj nerwowego stukania stopą o podłogę. Niezależnie od wyboru pamiętać trzeba tylko o tym, aby taką pozycję utrzymywać przez cały czas. W przeciwnym razie osoba siedząca przed nami ciągłe zmiany ułożenia nóg odbierze jako nerwowość czy niepewność.

Utrzymuj naturalny kontakt wzrokowy

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej ważny jest też kontakt wzrokowy. Specjaliści zalecają, żeby zadbać o ten aspekt, gdyż brak kontaktu odczytany może być jako zdenerwowanie lub chęć ukrycia czegoś. Naturalne spojrzenie sygnalizuje nie tylko otwartość, ale również uczciwość.

Z całą pewnością warto unikać takich sytuacji, w których opowiadamy o czymś istotnym i jednocześnie zamiast w rozmówcę, wpatrujemy się w podłogę czy stół. Takie zachowanie może zostać odczytane jako brak pewności siebie, nieśmiałość czy nawet zawstydzenie. Z całą pewnością takie cechy nie działają na naszą korzyść i mogą negatywnie wpłynąć na wynik przeprowadzanej rozmowy kwalifikacyjnej.

Szukając pracy uważaj na podejrzane oferty pracy: Szukasz pracy? Uważaj na oszustów.

Komunikacja niewerbalna ma ogromne znaczenie dla tego, jak jesteśmy postrzegani. Jeżeli potrafimy nad sobą panować mamy znacznie większą szansę na zdobycie zatrudnienia. Ponieważ jednak niewiele osób otrzymuje szczegółowe informacje w tym zakresie np. w szkole średniej, czas uzupełnić braki, by dobrze zaprezentować się na spotkaniu z potencjalnym pracodawcą.

Wskazówki dotyczące mowy ciała, którym warto zaufać

W sieci bez trudu można znaleźć podstawowe wskazówki z zakresu tego, jak należy się zachować na rozmowie kwalifikacyjnej. Eksperci podkreślają, że w dobrym tonie jest zjawienie się odpowiednio wcześniej w budynku, w którym odbędzie się rozmowa. Trzeba przy tym pamiętać, że już od tego momentu możemy być obserwowani i oceniani. Czym zatem zająć się przez kilka minut, które pozostały do spotkania z rekruterem?

Jeżeli w firmie jest recepcja lub poczekalnia, a na stoliku leżą branżowe czasopisma, to dobrze się nimi zainteresować. Nie jest konieczne ich czytanie, warto jednak choć zerknąć na najnowszym numer, by uzupełnić braki lub po prostu skoncentrować się na wyeliminowaniu stresu.

Pierwsze spotkanie? Przekaż odpowiednie informacje!

Specjaliści podkreślają, że w czasie powitania warto pokazać pewność siebie. Najłatwiej to osiągnąć przez silny ucisk dłoni i utrzymywanie kontaktu wzrokowego.

Równie istotne jest zachowanie w trakcie spotkania. W dobrym tonie jest uważne słuchanie rozmówcy, precyzyjne odpowiadanie na jego pytania i właściwe ułożenie ciała. Jeżeli kandydat otrzymał formularz i długopis, by rozwiązać konkretne zadanie, to dobrze, by po skończonej pracy odłożył je dość daleko od siebie. Bawienie się długopisem z pewnością nie pomoże w otrzymaniu posady – przeciwnie, może tylko utwierdzić rekrutera, że siedzący przed nim kandydat jest nerwowy i słabo radzi sobie ze stresem.

 

Video

Stresuje Cię rozmowa kwalifikacyjna? Przećwicz ją!

Jeśli się stresujesz, najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie „próbnej” rozmowy w domu. Dobrze, by np. inny domownik pomógł stworzyć atmosferę panującą na rozmowach kwalifikacyjnych i zadawał pytania. W ten sposób kandydat może mniej koncentrować się na odpowiedziach, a bardziej na tym, co robi. To powinno pomóc w stworzeniu dobrego wizerunku na właściwej rozmowie kwalifikacyjnej. Więcej wskazówek odnośnie rozmowy kwalifikacyjnej można znaleźć w raporcie dotyczącym procesów rekrtuacji

Mimika i gesty mają wpływ na ostateczny wynik spotkania. Z tego względu potencjalni pracownicy powinni wiedzieć, czego unikać, aby nie popełnić błędów, które mogą rzutować na przyjęcie lub też odrzucenie ich kandydatury.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Poza przybyciem na rozmowę kwalifikacyjną odpowiednio wcześnie i pamiętaniu o uścisku dłoni, trzeba mieć też na uwadze strój. Specjaliści podkreślają: jeśli nie masz pewności, jak się ubrać, lepiej wybrać elegancką klasykę. Nie warto jednak przesadzać – o ile ubranie garnituru na rozmowę kwalifikacyjną w kancelarii prawnej będzie dobrze widziane, to może nie być to do końca adekwatny strój, jeśli ubiegasz się o posadę w sklepie czy fast foodzie.

I jeszcze raz – nie zapominaj o gestykulacji

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej warto kontrolować swoje gesty. Wymachiwanie rękoma nie jest dobrze widziane i dodatkowo pokazuje, że kandydat jest zdenerwowany. Warto też pamiętać, aby nie przesadzać z poszczególnymi gestami, czy ich nie powtarzać. W złym tonie jest:

  • zaciskanie pięści,
  • stukanie palcami o biurko,
  • trzymanie rąk w kieszeniach.

I choć teoria wydaje się łatwa, w praktyce ta sztuka może być wyzwaniem. Osobom, które chcą dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, zaleca się nie tylko opanowanie i kontrolowanie swojego ciała, ale również wykonanie próbnej autoprezentacji w domowych warunkach. Dzięki temu wychwycić można wszystkie mankamenty i popracować nad ich wyeliminowaniem.

Zobacz także artykuł: Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej.

Podsumowanie

Mowa ciała odgrywa kluczową rolę w rozmowach kwalifikacyjnych. Eksperci HR podkreślają, że elementy niewerbalne, takie jak postawa, gesty i mimika, potwierdzają lub zaprzeczają słowom kandydata. Ważne jest, aby być punktualnym, odpowiednio się witać, utrzymywać naturalny kontakt wzrokowy, kontrolować gesty i zachować spokój. Równie istotne jest odpowiednie ubranie i przygotowanie się do rozmowy, łącznie z ćwiczeniem autoprezentacji. Wiedza i świadomość tych aspektów mogą znacząco zwiększyć szanse kandydata na sukces w procesie rekrutacyjnym.

To może Cię również zainteresować

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Najczęściej zadawane pytania

Czy punktualność jest ważna podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Tak, punktualność jest kluczowa. To jeden z pierwszych elementów, na które zwraca uwagę rekruter.

Czy mowa ciała jest ważna podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Tak, mowa ciała jest bardzo ważna. Może przekazać pewność siebie i otwartość, lub wyrazić nerwowość i niepewność.

Jak ważny jest kontakt wzrokowy podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Kontakt wzrokowy jest kluczowy. Świadczy o zaangażowaniu i uczciwości. Brak kontaktu wzrokowego może sugerować zdenerwowanie.

Czy powinienem się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Tak, przygotowanie odpowiedzi na pytania rekrutacyjne i zrozumienie swojego CV pomoże w zwiększeniu pewności siebie.

Czy ćwiczenia pomogą mi w rozmowie kwalifikacyjnej?

Tak, próba rozmowy kwalifikacyjnej z przyjacielem lub członkiem rodziny pomoże zrozumieć, jakie pytania mogą paść i jak na nie odpowiedzieć.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

6 komentarzy

Jola

Jola

Wszystko dzisiaj odgrywa ważną rolę.
Roksi

Roksi

Sztuką jest zadawanie właściwych pytań jako kandydata. Twoje pytania powinny mieć na celu jak najlepsze zrozumienie i ocenę stanowiska. Mowa ciała może konkretnie w tym pomóc.
Wania L

Wania L

Ciekawy artykuł. Bardzo przydatne rady. Dziękuję za nie. Jestem dobrze przygotowany, ale te rady typu ułożenie rąk, nóg, kontakt wzrokowy.... popracuję nad tym.
Aktor

Aktor

Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej odgrywa rolę. Przeczytajcie ten artykuł, aby nie popełnić głupiego błędu.
Mariuszek

Mariuszek

Taka rozmowa jest najważniejszym etapem w poszukiwaniu pracy. To twoja jedyna okazja, aby zrobić pierwsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy i wyrazić siebie.
Adam Damięcki

Adam Damięcki

Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad firmy. Wielu kandydatów nie przechodzi tego wewnętrznego filtra by trafić do zespołu. Potrzebni są powściągliwi, odziani w igły specjaliści, kreatywni. Mowa ciała ma znaczenie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka