!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Rozmowa kwalifikacyjna

Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

6 komentarzy

Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna to zazwyczaj ostatni etap rekrutacji, na którym dochodzi do spotkania przedstawiciela firmy z kandydatami. Ci powinni pamiętać, że podczas spotkania do rekrutującego przemawia nie tylko ich CV i zgrabnie przygotowane odpowiedzi, ale przede wszystkim mowa ciała.

Coraz więcej specjalistów zajmujących się HR podkreśla, że mowa ciała to istotny element oceny każdej kandydatury podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niektórzy fachowcy są nawet zdania, że pozawerbalne elementy naszego zachowania są znacznie ważniejsze niż to, co mówimy. Niezależnie jednak od tego, gdzie leży prawda, warto odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej również od strony mowy ciała. Gesty mogą bowiem skutecznie przeczyć słowom ? ten punkt nie budzi żadnych wątpliwości. Dlaczego jeszcze warto docenić rolę komunikacji niewerbalnej? Co zrobić, aby wynik rozmowy kwalifikacyjnej był dla nas, jako kandydatów pomyślny i abyśmy zasilili szeregi zespołu firmy, do której aplikowaliśmy?

 

Punktualność i powitanie

W dobrym tonie jest pojawić się w siedzibie firmy lub umówionym miejscu wcześniej. Ocena kandydata zaczyna się bowiem na długo wcześniej niż wypowie on pierwsze słowa. Otóż, oceniany może być nie tylko za punktualne przybycie na rozmowę, ale również za to, w jaki sposób oczekuje na swoją kolej. Z tego też względu warto porzucić myśl o przeglądaniu czasopism w poczekalni, ale czas ten poświęcić na powtórzenie przygotowanych odpowiedzi czy po prostu relaks.

Istotnym punktem spotkania jest powitanie. Specjaliści podkreślają, że do pokoju powinno się wejść pewnym krokiem i przywitać równie pewnym uściskiem dłoni. Te dwa aspekty są niezwykle ważnymi elementami, które pozwolą na wywarcie dobrego pierwszego wrażenia.

 

Podstawa i gesty świadczą o Tobie

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej może pozostawać w całkowitym bezruchu, nie oznacza to jednak, że taka postawa nie niesie za sobą konkretnej wiadomości. Z tego też względu warto odpowiednio szybciej przygotować się do spotkania z osobą przeprowadzającą rekrutację. Dobrym sposobem jest ? dla przykładu ? wywołanie w myślach sytuacji, w której czuliśmy się pewni i opanowani. To pozwala przede wszystkim wyglądać naturalnie. Poza tym trzeba pamiętać o mimice. O ile gesty rąk czy nóg jest dość łatwo kontrolować, o tyle znacznie trudniej jest z wyrazem twarzy. Specjaliści zalecają w tym przypadku przede wszystkim ćwiczenia. Praca przed lustrem pozwala wyeliminować sygnalizowanie wyrazem twarzy na przykład strachu czy niepewności.

 

Ułożenie rąk i nóg

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej wiele osób ma problem z rękoma. Co należy z nimi zrobić? Trzymać w jednym miejscu czy może wykorzystać je do gestykulowania tak, aby wywrzeć wrażenie osoby pewnej siebie i dynamicznej? Jak podkreślają specjaliści, w tym przypadku wszystko zależy od posady, o którą się ubiegamy. Neutralną postawą jest trzymanie ich w jednym miejscu, na udach w pozycji otwartej. Taka przede wszystkim pozwoli na wspieranie się gestami swoich słów.

Nogi można trzymać skrzyżowane lub też równo i stabilnie utrzymane na podłodze. Niezależnie od wyboru pamiętać trzeba tylko o tym, aby taką pozycję utrzymywać przez cały czas. W przeciwnym razie osoba siedząca przed nami ciągłe zmiany ułożenia nóg odbierze jako nerwowość czy niepewność.

 

Kontakt wzrokowy

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej ważny jest też kontakt wzrokowy. Specjaliści zalecają, żeby zadbać o ten aspekt, gdyż brak kontaktu odczytany może być jako zdenerwowanie lub chęć ukrycia czegoś. Naturalny zaś przeciwnie ? sygnalizuje nie tylko otwartość, ale również uczciwość. Z całą pewnością warto unikać takich sytuacji, w których opowiadamy o czymś istotnym i jednocześnie ? zamiast w rozmówcę ? wpatrujemy się w podłogę czy stół. Takie zachowanie może zostać odczytane jako brak pewności siebie, nieśmiałość czy nawet zawstydzenie. Z całą pewnością takie cechy nie działają na naszą korzyść i mogą negatywnie wpłynąć na wynik przeprowadzanej rozmowy kwalifikacyjnej.

Szukając pracy uważaj na podejrzane oferty pracy: Szukasz pracy? Uważaj na oszustów.

A Wy, czego jeszcze unikacie podczas rozmowy kwalifikacyjnej? 

To może Cię również zainteresować

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Podziel się

6 komentarzy

Jola

Jola

Wszystko dzisiaj odgrywa ważną rolę.
Roksi

Roksi

Sztuką jest zadawanie właściwych pytań jako kandydata. Twoje pytania powinny mieć na celu jak najlepsze zrozumienie i ocenę stanowiska. Mowa ciała może konkretnie w tym pomóc.
Wania L

Wania L

Ciekawy artykuł. Bardzo przydatne rady. Dziękuję za nie. Jestem dobrze przygotowany, ale te rady typu ułożenie rąk, nóg, kontakt wzrokowy.... popracuję nad tym.
Aktor

Aktor

Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej odgrywa rolę. Przeczytajcie ten artykuł, aby nie popełnić głupiego błędu.
Mariuszek

Mariuszek

Taka rozmowa jest najważniejszym etapem w poszukiwaniu pracy. To twoja jedyna okazja, aby zrobić pierwsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy i wyrazić siebie.
Adam Damięcki

Adam Damięcki

Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad firmy. Wielu kandydatów nie przechodzi tego wewnętrznego filtra by trafić do zespołu. Potrzebni są powściągliwi, odziani w igły specjaliści, kreatywni. Mowa ciała ma znaczenie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.