Rodzaje urlopów

Urlop bezpłatny a wypowiedzenie umowy

13 maja 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

14 komentarzy
Urlop bezpłatny a wypowiedzenie umowy
Pracownik ma prawo skorzystać z urlopu bezpłatnego, jeżeli jego pracodawca wyrazi na taki zgodę. Z punktu widzenia osób, które korzystają z tego rodzaju urlopu ważne jest, że ich pracodawca nie może w tym czasie rozwiązać z nimi nawiązanego stosunku pracy.

Ochrona pracownika, który przebywa na urlopie bezpłatnym, wynika z brzmienia art. 41 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie trwania urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w sytuacji, gdy nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Warto przy tym zauważyć, że zapis ten chroni nie tylko tych pracowników, którzy przebywają na urlopie bezpłatnym, ale również osoby wykorzystujące swoje prawo do urlopu wypoczynkowego.

Urlop bezpłatny na pisemny wniosek pracownika

Aby móc skorzystać z urlopu bezpłatnego pracownik jest zobowiązany złożyć pisemny wniosek. Na jego podstawie pracodawca może, ale nie musi udzielić swojemu podwładnemu dni wolnych.

Video

Szukasz pracy?

Pracownik fizyczny

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

 • Niemcy
 • 11 000-12 000 zł / mc
Dodana
Dodana

(dś) Praca na produkcji - praca od zaraz!

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • Mikołów
 • 6 020-6 400 zł / mc
Dodana

Praca przy pakowaniu /Пакування

SGP APT Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

(dś) Praca na produkcji 4900 na rękę + bon 630 zł!

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • Bytom
 • 6 011-6 641 zł / mc
Dodana

Warto przy tym wskazać na dwie istotne kwestie. Przede wszystkim z uwagi na ochronę pracodawcy i jego usprawiedliwionych potrzeb kadrowych ustawodawca przewidział możliwość odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn wówczas, gdy trwa on dłużej niż 3 miesiące. Ponadto, podmiot zatrudniający, zgodnie z art. 1741 § 1 Kodeksu pracy, może swojemu podwładnemu udzielić urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres, który ustalony został w porozumieniu między pracodawcami.

Nie tylko podczas urlopu bezpłatnego

Przywołany powyżej art. 41 Kodeksu pracy chroni - jak wspomniano - nie tylko pracowników przebywających na urlopie bezpłatnym. Zgodnie z nim pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z zatrudnionymi, którzy korzystają z urlopu szkoleniowego czy wypoczynkowego. Podobnie rzecz ma się w przypadku urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego. Dodatkowo ustawodawca wskazał, czym jest usprawiedliwiona nieobecność pracownika w zakładzie pracy.

Mowa tu zatem o:

 • niezdolności pracownika do wykonywania pracy, która spowodowana jest chorobą lub chorobą zakaźną i odosobnieniem z tego względu,
 • sprawowaniu opieki nad dzieckiem,
 • wszelkich urlopach, które zostały pracownikowi udzielone przez jego przełożonego.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na tak zwane okresy ochronne. Po ich upływie pracodawca będzie mógł rozwiązać zawartą z pracownikiem umowę bez wypowiedzenia.

Jest to możliwe na podstawie art. 53 § 1 Kodeksu pracy w następujących okolicznościach:

 • jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa: dłużej niż 3 miesiące w sytuacji, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy lub dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;
 • w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż te, które wymienione zostały wyżej.

Jednocześnie jednak należy wskazać, że korzystanie z urlopu bezpłatnego nie zawsze musi chronić przed zwolnieniem.

Upadłość lub likwidacja zakładu pracy a urlop bezpłatny

Co do zasady pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym jest chroniony przez ustawodawcę przed zwolnieniem. Od tej reguły istnieją jednak odstępstwa. Jednym z takich jest ogłoszenie upadłości lub likwidacji pracodawcy. W takiej sytuacji pracownik nie podlega ochronie. Podobnie jest wówczas, gdy pracodawca skorzysta z ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. To akt, który obowiązuje podmioty zatrudniające co najmniej 20 pracowników. W przypadku zwolnień grupowych możliwe jest wypowiedzenie pracownikowi stosunku pracy w czasie urlopu trwającego co najmniej 3 miesiące czy w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy wówczas, gdy upłynął okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Więcej o tych sytuacjach można posłuchać w poniższym filmie:

Video

Podsumowując, urlopu bezpłatnego można udzielić wyłącznie na pisemny wniosek pracownika. Nie ma minimalnego ani maksymalnego okresu, na jaki można takiego urlopu udzielić. Pracownik na urlopie bezpłatnym traci swoje prawa pracownicze w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego. Nie można go jednak zwolnić, kiedy przebywa na urlopie bezpłatnym, a nie minął czas, w którym można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia.

To może Cię również zainteresować

Urlop bezpłatny czy urlop płatny - o jaki wnioskować?

Najczęściej zadawane pytania

Ile przysługuje urlopu bezpłatnego w ciągu roku?

Nie ma żadnych ograniczeń odnośnie ilości dni urlopu bezpłatnego.

Czy można zwolnić pracownika, który przebywa na urlopie bezpłatnym?

Zasadniczo nie, jednak istnieją pewne wyjątki od tej reguły.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

14 komentarzy

Ania

Ania

Dzięki temu artykułowi wyjaśniły mi się wątpliwości na temat udzielania urlopu bezpłatnego. Dobrze, że artykuł zwraca uwagę na różne aspekty podejmowania takiej decyzji przez pracodawcę.
Nora

Nora

Nie wiedziałem, że podczas urlopu bezpłatnego tracimy swoje prawa pracownicze w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego, to bardzo cenne informacje na przyszłość.
Jan Mucha

Jan Mucha

Dobrze, że artykuł przypomina o okresach ochronnych, bardzo ważne jest, aby znać swoje prawa. Niestety, jednocześnie trzeba pilnować, żeby nie przekroczyć terminu urlopu
Zośka

Zośka

Bardzo ważne informacje, zwłaszcza dla osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z pracą. Dzięki tym radom łatwiej zrozumieć zasady udzielania urlopu bezpłatnego i jakie prawa pracownika chronią.
mirnda

mirnda

Zasady są tutaj dobrze opisane. Pytania jednak zawsze się znajdują. Dobrze by było jakby jakiś specjalista odpisywał.
miśka

miśka

Czy zaraz po urlopie bez płatnym gdy będę chciała złożyć wypowiedzenie czy ma prawo kazać mi wracać do pracy w trakcie urlopu ?
Ela

Ela

Czy pracodawca może wysłać na urlop bezpłatny pracownika w czasie wypowiedzenia umowy na wniosek pracownika?
Olek

Olek

Ulop bes płatny jak ktoś mam i ma dostać wypowiedzienie z pracy należy się jakaś wypłata czy nie za bardzo
Erika

Erika

Sytuacje zdarzyć się mogą różne, więc każdą można poznać i wcześniej wiedzieć co należy zrobić by skorzystać mimo wszystko.
Halina

Halina

Dziwne by było jakby z nazwy urlop bezpłatny powodował wynagrodzenie :) Jeżeli jednak daje to jakąś korzyść to dobrze takie rzeczy znać.
Jan Cichoń

Jan Cichoń

Przydatny artykuł. Dużo on mi dał. Teraz wiem, że urlop bezpłatny pracodawca może, ale nie musi wyrazić zgodę , aby skorzystać z takiego urlopu.
Hey

Hey

Wniosek o nieodpłatny urlop często występuje, gdy pracownik wykorzystał swój dotychczasowy płatny urlop. Nieodpłatny urlop nie przedłuża wynagrodzenia pracownika podczas urlopu, ale zapewnia inną ciągłość, która ma kluczowe znaczenie dla pracowników.
Kucharz

Kucharz

Jeśli pracownik odejdzie bez wypowiedzenia lub uzyskania zgody na to, by nie pracować, może naruszyć umowę. Pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się z pracownikiem, aby dowiedzieć się, dlaczego odmawiają wypowiedzenia i czy są skłonni ponownie rozważyć swoją decyzję.
Hula

Hula

Dobrze wiedzieć takie rzeczy, bo nie każdy jest specjalistą od prawa pracy i dokumentów jakie są w tym zakresie niezbędne. Teraz jest to bardziej zrozumiałe chyba dla każdego.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.