Problematyka świadectw pracy jest uregulowana nie tylko w Kodeksie pracy. Szczegółowe wytyczne każdy pracodawca znaleźć może w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu ich wydawania i prostowania. Zgodnie zaś z art. 97 § 1 Kodeksu pracy: ?W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą?. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy pracownik odda służbowy telefon czy komputer, niezbędne jest wystawienie świadectwa pracy. Wydanie tego dokumentu nie jest przy tym zależne od żądania pracownika.
Kiedy nie musisz?
Warto pamiętać, że od obowiązku niezwłocznego wydania świadectwa pracy istnieją wyjątki. Takim jest choćby sytuacja, w której dotychczasowy pracodawca nawiązuje ze swoim podwładnym kolejną umowę o pracę i to bezpośrednio po rozwiązaniu (lub wygaśnięciu) poprzedniej. Co prawda, zatrudniony może zgłosić żądanie wydania dokumentu poświadczającego zatrudnienie, ale jeżeli tego nie zrobi, to pracodawca nie jest zobowiązany do jego wydania.
To informacja, nie opinia
Doświadczony pracodawca, który działa na rynku doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co powinno znaleźć się w świadectwie pracy. Problem mogą mieć ci, którzy dopiero rozpoczęli zatrudnianie pracowników. Warto pamiętać, że ten dokument ma przede wszystkim charakter informacyjny, nie jest zaś oceną pracy zatrudnionego. W świadectwie niezbędne jest podanie danych związanych z okresem i rodzajem wykonywanej pracy, zajmowanymi przez pracownika stanowiskami pracy czy trybem rozwiązania lub okolicznościami wygaśnięcia stosunku pracy. Dodatkowo podmiot zatrudniający powinien pamiętać o tych wszystkich informacjach, które są niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych czy uprawnień z tytułu ubezpieczenia społecznego.
Żądanie sprostowania
Pracodawca ma obowiązek sprostować świadectwo pracy, jeżeli pracownik ? w terminie 7 dni od otrzymania dokumentu ? wystąpił z takim wnioskiem. To uprawnienie przysługuje zatrudnionemu zgodnie z art. 97 § 2 Kodeksu pracy. Pracodawca choć powinien, może też nie zgodzić się z sugestiami byłego podwładnego. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje prawo do wystąpienia z żądaniem o jego sprostowanie do sądu pracy. Wówczas kwestię sprostowania rozstrzyga sąd, ale trzeba pamiętać, że pracownikowi przysługuje również prawo do dochodzenia odszkodowania za szkodę, jaką wyrządził mu były przełożony z uwagi na brak wydania lub wydanie niewłaściwego świadectwa pracy.
Niewłaściwe, czyli jakie?
Świadectwo pracy może zostać wydane z błędami. W takiej sytuacji mówi się, że dokument ten jest niewłaściwy. Ma to miejsce choćby wtedy, gdy świadectwo zawiera informacje, które są sprzeczne ze stanem rzeczywistym na dzień jego wydania lub też nie zawiera wszystkich istotnych danych. Ponadto, o błędnie wystawionym świadectwie będzie też mowa w sytuacji, gdy pracodawca nie zaznaczy, że pracownik wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. W przypadku ostatniej sytuacji trzeba zaznaczyć, że w takich przypadkach rodzi się kolejny problem ze sprostowaniem świadectwa pracy ? pracownik nie będzie mógł dochodzić odszkodowania.
To może Cię również zainteresować
Świadectwo pracy - co powinno zawierać i kiedy powinniśmy je otrzymać?