Działalność gospodarcza

Jaką wartość dodają pracownicy w firmie?

16 września 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

10 komentarzy
Jaką wartość dodają pracownicy w firmie?
Pracownicy firmy stanowią swoisty filar całej działalności. Przynoszą zysk, zapewniają pracodawcom swoją wiedzę i umiejętności oraz reprezentują wizerunek organizacji. Jednak na czym dokładnie polega ich istotność, dlaczego warto dbać o ich rozwój, jakie korzyści przynosi zatrudnienie nowych pracowników oraz czym warto się kierować przy ich rekrutacji?

Poniższy artykuł zapoznaj się z takimi kwestiami jak:

 • Rola pracowników w firmie;
 • Pozytywne skutki dbania o rozwijanie umiejętności i wiedzy pracownika;
 • Zalety płynące z zatrudnieniem nowych pracowników w firmie;
 • Kryteria podczas poszukiwania nowego pracownika do firmy.

Sprawdź również artykuł „Szukam pracownika - jak znaleźć dobrego kandydata?

Pracownicy – najważniejszy element całej organizacji

Nieodpowiednie traktowanie zatrudnionych pracowników danej organizacji stanowi problem wielu firm. Jest jednak duży błąd, ponieważ to właśnie oni stanowią niezwykle istotny kapitał firmy, a ich należyte traktowanie ma pozytywny wpływ na wyniki firmy. Pracownik z bogatym doświadczeniem, umiejętnościami oraz wiedzą jest siłą napędową organizacji i częścią wspólnych sukcesów. Odpowiednie zarządzanie pracownikami w małej firmie zdecydowanie może wspomóc przyszły rozwój firmy na większą skalę.

Pracownicy są łącznikiem między firmą a klientami. Niezależnie od tego, czy mówimy o organizacji, która oferuje towary czy usługi, to właśnie osoby pracujące w firmie wywierają wpływ na odczucia klientów, ich zadowolenie z usługi oraz nawiązanie stałej współpracy, która będzie przynosić w firmie coraz to wyższe zyski. Inną z kwestii jest reprezentowanie firmy pod względem jej wizerunku. Każdy pracownik oferujący usługę czy też towar reprezentuje swoim postępowaniem całokształt firmy. To właśnie pracownicy poprzez swoje zachowanie w kontaktach z klientami, tworzą obraz całokształtu firmy w oczach klientów. Dobrze traktowani pracownicy będą zadowoleni z wykonywanej pracy. Ich odczucia będą stanowić niejaką reklamę dla nowych pracowników poszukujących satysfakcjonującej pracy w dobrych warunkach.

Video

Szukasz pracy?

Mechanik pojazdów szynowych

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

Elektromechanik

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana
Dodana

Operator maszyn w Wapienicy (zatrudnienie przez Klienta)

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Operator maszyn (dobra lokalizacja BB)

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Czy warto dbać o rozwój pracownika?

Dobra traktowanie oraz szacunek do pracownika nie są jedynymi czynnikami wpływającymi na jakość jego pracy. Równie ważną kwestią jest rozwój pracowników w firmie. Zatrudnieni na rynku pracy posiadają naturalną potrzebę pięcia się po szczeblach kariery. Niestety, nawet jeżeli praca jest przyjemna i dobrze płatna, pracownik nie będzie całkowicie zadowolony, jeżeli przez lata będzie wykonywać tę samą pracę bez możliwości rozwoju. Lubimy wyzwania takie jak możliwy awans lub zdobywanie nowych kwalifikacji, dlatego też istotne jest, aby dawać pracownikom szansę na stałe dokształcanie się w swojej dziedzinie.

Wizja na rozwój w firmie pracownika może oznaczać coś innego dla każdego zatrudnionego, dlatego istotne jest, aby pracownicy mieli różne możliwości w tym zakresie. Prowadzenie różnorakich szkoleń, warsztatów, czy coachingu w miejscu pracy, może znacząco podnieść zadowolenie pracownika z wykonywanego zawodu oraz zwiększyć jego wydajność, a co za tym idzie zyski firmy. Stała możliwość poszerzania swojej wiedzy i umiejętności, może pomóc tworzyć określone cele pracownika w firmie i zapobiec u danej jednostki wypalenia zawodowego. Inwestycja w rozwój pracownika jest również inwestycją w rozwój firmy.

Korzyści z zatrudnienia nowego pracownika w firmie

Pracownicy z wieloletnim doświadczeniem, którzy znają firmy od podszewki, są prawdziwym skarbem każdej organizacji. To oni zapewniają stabilność oraz prace wysokiej jakości. Niemniej jednak rynek cały czas się rozwija, a nowe świeże spojrzenie na dane problemy firmy czy też obiektywna opinia na temat stosowanych metod pracy może okazać się zbawienna dla rozwoju organizacji oraz zwiększenia jej zysków. Nowy pracownik w firmiemoże posiadać wiedzę i umiejętności dotychczas nie spotkamy w organizacji, które wzbogacą jej działanie oraz dokształcą resztę pracowników. Nie oznacza to, jednak że wszystko, co nowe jest lepsze a wieloletni i doświadczeni pracownicy nie są już siły napędową firmy. To, co się liczy to różne perspektywy zarówno te świeże, jak i te poprzedzone latami zdobytej wiedzy i doświadczenia z danej firmy. Takie zderzenie kilku różniących się spojrzeń na temat rozwiązań stosowanych w firmie może przynieść nieoczekiwane, pozytywne skutki, które usprawniają działanie firmy oraz usatysfakcjonują pracodawców, jak i pracowników firmy.

Czym się kierować przy doborze kolejnych pracowników do firmy?

Nowy pracownik w firmie stanowi obiecującą szansę na usprawnienie pracy zespołu. Z tego względu tak ważne jest, aby znaleźć osobę kompetentną, która przyczyni się do rozwoju firmy. W trakcie procesu rekrutacji pracodawca może zająć się kwestią poszukiwania nowego pracownika samodzielnie bądź przy pomocy agencji pośrednictwa pracyDobór pracowników w firmie jest w dużej mierze zależny od zasobów czasowych i pieniężnych pracodawcy. Warto jednak zaznaczyć, że współpraca z agencją jest bardzo efektywna. Umożliwia zaoszczędzenie czasu pracodawcy oraz wprowadza takie opcje jak skuteczna rekrutacja ukryta. Następnie agencja lub pracodawca przeprowadza rozmowy kwalifikacyjne z ewentualnymi kandydatami. W kolejnych etapach rekrutacji przeprowadzane są rozmowy oraz testy czy zadania mające na celu wyłonienie odpowiedniego kandydata bądź kandydatów na dane stanowiska.

Cechy pracownika idealnego są w dużej mierze zależne od stanowiska, jakie kandydat miałby objąć. Dobrym pomysłem może być utworzenie profilu złożonego z cech i umiejętności poszukiwanego pracownika, aby metodą dopasowania odnaleźć kandydatka, jak najbliższego skonstruowanemu opisowi. Przykładowe cechy, które mogą charakteryzować odpowiedniego pracownika na dane stanowisko to kreatywność, pracowitość, punktualność czy też umiejętność pracy w zespole, czy stosowania multitaskingu w sytuacjach wyjątkowych.

Podsumowanie:
 • Pracownicy stanowią niezwykle istotny kapitał firmy i ich należyte traktowanie ma pozytywny wpływ na wyniki firmy, w tym na zadowolenie klientów oraz poprawę wizerunku firmy.
 • Rozwój pracowników w firmie jest równie ważny jak ich odpowiednie traktowanie, ponieważ umożliwia pracownikom pięcie się po szczeblach kariery i zapobiega wypaleniu zawodowemu.
 • Zatrudnienie nowego pracownika może przyczynić się do usprawnienia pracy zespołu i wzbogacenia wiedzy i umiejętności całego zespołu, choć warto pamiętać, że doświadczeni pracownicy również są nieocenionym skarbem firmy.
 • Podczas poszukiwania nowego pracownika do firmy warto zastanowić się nad pracą z agencją pośrednictwa pracy, która może zaoszczędzić czas pracodawcy i stadartować skuteczność rekrutacji.

Najczęściej zadawane pytania

Czy dbanie o rozwój pracowników jest istotne?

Umożliwienie pracownikowi danej formy rozwoju to niezwykle istotna kwestia, wpływająca pozytywnie na działanie całej firmy. Każdy zatrudniony potrzebuje mieć przed sobą takie możliwości jak udoskonalanie swoich umiejętności czy awans, aby czuć satysfakcję z wykonywanej pracy. Takie szanse na rozwój motywują zespół do działania oraz wydajnej i wartościowej pracy. Zadowoleni pracownicy to część prosperującej firmy, przynoszącej satysfakcjonujące zyski.

Czy zatrudnienie nowych pracowników jest dobrym pomysłem?

Zdecydowanie tak! Nowi pracownicy są w stanie wzbogacić obecne zasoby firmy. Ich wiedza i umiejętności mogą dokształcić obecnych pracowników i wzbogacić firmę o nową, świeżą perspektywę. Rynek ulega ciągłym zmianą, dlatego istotne jest, aby stale rozwijać firmę i być otwartym na innowacyjne rozwiązania, które mogą zaprezentować nowi pracownicy.

Jak znaleźć odpowiedniego pracownika na dane stanowisko?

Pracodawca może przeprowadzić rekrutacje we własnym zakresie bądź przy pomocy agencji pośrednictwa pracy. Wybór zależy w dużej mierze od dostępnego czasu pracodawcy i jego zasobów finansowych. W trakcie kilku etapowych rozmów kwalifikacyjnych zostaną wyłonieni najbardziej kompetentni kandydaci. Pożądane cechy i umiejętności są zależne od stanowiska, na które poszukiwany jest pracownik.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Eva

Eva

Zgadzam się, że pracownicy są łącznikiem między firmą a klientami. Dobra atmosfera w pracy i właściwe traktowanie pracowników, przekłada się na pozytywne relacje z klientami, co z kolei wpływa na wyniki firmy.
Felo

Felo

Bardzo ciekawe wskazówki przy poszukiwaniu pracy. Dobrze, że artykuł porusza kwestię inwestycji w rozwój pracowników, ponieważ jest to dla mnie ważne kryterium przy wyborze pracy.
monaliza

monaliza

Jestem całkowicie zgodny z przedstawionymi tutaj kwestiami. Dobrze traktowany pracownik, który ma możliwość rozwoju w swojej pracy jest zmotywowany i przyczynia się do pozytywnych wyników firmy.
Urma

Urma

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dobrego może przynieść zatrudnienie nowego pracownika. Warto inwestować w rozwój pracowników i poszukiwać ludzi z różnymi perspektywami, aby firma mogła się rozwijać.
Renatka

Renatka

Bardzo interesujący artykuł. W końcu ktoś pisze o tym, że pracownicy są najważniejszymi elementami firmy. Mam nadzieję, że więcej firm będzie dbało o właściwe traktowanie swoich pracowników.
Celina Malinowska

Celina Malinowska

Każdy pracownik chce rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia. Dlatego dla mnie ważne jest, aby firma dawała możliwość rozwoju i szkolenia, bo ostatecznie to korzystne dla obu stron.
pracownik

pracownik

Zgadzam się z tym artykułem. Pracownicy są najważniejszą częścią organizacji. Zawsze staram się dbać o to, aby moi pracownicy byli zadowoleni z pracy i mieli możliwość rozwoju, ponieważ wiem, że to wpływa na wyniki firmy.
hujsadsaddada

hujsadsaddada

Ciekawe pomysły na to, jak można zadbać o swoich pracowników i jednocześnie poprawić wyniki firmy. Mam nadzieję, że uda mi się trafić do takiej organizacji, gdzie troszczy się o pracowników.
Podejmę pracę opiekuna osób starszych.

Podejmę pracę opiekuna osób starszych.

Świetny tekst! Właśnie o to mi chodzi przy szukaniu pracy. Chcę znaleźć pracodawcę, który doceni moje umiejętności i da mi możliwość ich rozwoju.
Marek Kolec Kolczyński

Marek Kolec Kolczyński

Tak, dokładnie. Pracownicy są siłą napędową firmy i powinni być właściwie traktowani. W końcu to oni wpływają na wyniki organizacji.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.