Twoje wsparcie w rekrutacji

Typy osobowości - jaki mają wpływ na predyspozycje zawodowe

Typy osobowości - jaki mają wpływ na predyspozycje zawodowe
Na to jak się zachowujemy, jakie podejmujemy wybory w życiu oraz jakimi jesteśmy ludźmi ma wpływ nasza osobowość. Ludzie są różni i właśnie to jest w nich interesujące. Wyobraźmy sobie, że gdybyśmy wszyscy byli tacy sami byłoby po prostu nudno. To, jaki mamy temperament wpływa na nasze predyspozycje zawodowe. Sprawdź jakim typem osobowości jesteś. Ułatwi Ci to zrozumienie siebie oraz innych i sprawi, że łatwiej będzie znaleźć pracę, która pasuje do Twoich predyspozycji.


To właśnie cechy charakteru wyznaczają, jaką się jest osobą. Wpływają one na preferencje tego, co się lubi, kim chce się otaczać oraz w jakich warunkach jednostka czuje się komfortowo, a gdzie ten komfort jest jej odbierany. Wskazuje również na to, w czym jest się perfekcyjnym, a których działań lepiej się nie podejmować.

 

4 typy osobowości wg Hipokratesa
 

Hipokrates – grecki lekarz, podzielił ludzi na cztery typy osobowości, należą do nich:

  • sangwinik - optymista,
  • melancholik - myśliciel,
  • choleryk - impulsywny,
  • flegmatyk - powolny.

Poniżej opisujemy szerzej poszczególne typy osobowości, ze wskazaniem na to, czym się charakteryzują.

Sangwinik jest z natury pogodny i uśmiechnięty. Osoby posiadające tę osobowość lubią znajdować się w towarzystwie, gdzie mają zawsze wiele do powiedzenia. Sangwinika można podsumować jako kogoś, kto żyje chwilą. Jednak taki typ osobowości cechuje się również tym, że jest zapominalski. Często podejmuje się wielu spraw jednocześnie, nie będąc w stanie wszystkich pokończyć. Sangwinik to egocentryk, nie widzi on swoich słabych stron. Łatwo ulega emocjom.

Melancholik jest bardzo uczuciowy. Jest perfekcjonistą pod każdym względem, wszystko musi mieć zrobione idealnie. Osoby z takim typem osobowości są introwertykami, lubią spędzać czas we własnym towarzystwie. W głowie mają milion myśli. Melancholik jest dobrym analitykiem. Często posiada on wiele talentów: może być uzdolniony muzycznie lub być filozofem. Melancholicy są wiernymi przyjaciółmi, potrafią słuchać innych, chętnie służą radą i pomocą w potrzebie. Taka osobowość łatwo może popaść w depresje, przez swoją emocjonalność oraz empatyczność. Wszystkie informacje bierze do siebie. Łatwo go zranić. Ma niskie mniemanie o sobie.

Choleryk to urodzony przywódca ma w sobie spore pokłady energii. Uwielbia przejmować inicjatywę, jakby mógł, cały czas by coś zmieniał. Osoby z tą cechą charakteru mają silne przekonanie o swojej racji, dlatego gdy sobie coś postanowi, trudno go od tego odwieść. Również ciężko jest im przyznać rację innym ludziom. Takie osoby wzbudzają zaufanie wśród innych. Cholerycy są niezależni i samowystarczalni i muszą mieć nad wszystkim kontrolę. Nie potrafią podporządkować się innym, nieświadomie ranią innych wydając zbyt pochopne opinie na czyjś temat. Cholerycy są bardzo impulsywni.

Flegmatyk to obserwator. Jest on pogodny i potrafi zażartować, jeśli jest ku temu okazja. Osoby z tą cechą osobowości są zrównoważone, opanowane, wręcz powściągliwe. Są one życzliwe i miłe. Chętnie niosą pomoc innym i mają w sobie dużo cierpliwości. Z takimi osobami łatwo się żyje, dlatego też flegmatycy mają wielu przyjaciół. Należy również zaznaczyć, że flegmatycy nie lubią zmian. Dla osób z boku mogą sprawiać wrażenie leniwych. Do działania potrzebują zachęty, nie lubią podejmować ryzyka.

Rzadko się zdarza, żeby jedna osoba miała tylko jeden typ osobowości. Najczęściej są one mieszane. Naturalne połączenia osobowości to sangwinik - choleryk i flegmatyk -melancholik. Można spotkać się z połączeniami uzupełniającymi, takimi jak choleryk-melancholik, flegmatyk-sangwinik. Zdarzają się również połączenia przeciwstawne, zalicza się do nich sangwinika-melancholika i choleryka-flegmatyka.
 

Typy osobowości a Twoje predyspozycje zawodowe
 

Dowiedz się jak dana osobowość może wpływać na predyspozycje zawodowe.

Sangwinik, chętnie podejmuje inicjatywę, jest spontaniczny oraz rozpiera go energia. Potrafi zachęcić innych do współpracy, ma dar przekonywania oraz łatwość w kontaktach z innymi ludźmi. Dlatego też dobrą pracą dla osób z takimi cechami charakteru będzie np. sprzedawca lub aktor, gdyż tam ma on kontakt z innymi i na pewno nie popadnie w nudę lub rutynę.

Melancholik w pracy to osoba, która ceni sobie indywidualizm. Jest dokładny w tym, co robi, dba o ład i porządek w swoim otoczeniu i zawsze kończy to, co zaczyna. Osoby, które są melancholikami najlepiej odnajdują się w zawodach, gdzie są liczby, schematy i wykresy. Idealną branżą dla nich będzie księgowość czy bankowość. Równocześnie ten typ osobowości często posiada różne talenty artystyczne. Dlatego ścieżka zawodowa może pokierować melancholika w stronę artysty: malarza lub na przykład muzyka.

Choleryk, jak już zostało wcześniej wspomniane, jest idealnym przywódcą. Dlatego osoby o takim typie osobowości mogą, a nawet chcą ubiegać się o wyższe stanowiska. Choleryk ma dobre umiejętności zarządzania ludźmi oraz wykazuje się zdolnościami organizacyjnymi. Osoby o takiej osobowości lubią mieć nad wszystkim kontrolę, dlatego bardzo często popadają w pracoholizm. Choleryk sprawdzi się idealnie na wszelkich kierowniczych stanowiskach.

Flegmatyk w pracy, najlepiej czuje się na stanowiskach, na których ma pokazane dokładnie, co ma robić. Dobrze radzi sobie z zadaniami, które wymagają precyzji i analitycznego myślenia. Dzięki swoim cechom charakteru świetnie odnajduje się w administracji, banku czy korporacjach, gdzie może wykonywać te same czynności, czuje się wtedy pewnie i stabilnie.

Zauważyć można, że to, jaką ma się osobowość, wpływa na to, jak będzie się czuła osoba na danym stanowisku pracy. Wiedza ta ułatwia wybór przyszłego zawodu. Co więcej, znajomość charakterystyki typów osobowości nie tylko ułatwia, ale również usprawnia zrozumienie zachowania ludzi z otoczenia.
 

Typy osobowości - test
 

Jeżeli nie wiesz jeszcze, jaki masz typ osobowości, najlepiej sprawdzić to wykonując test. Nie są one trudno dostępne. Z łatwością znaleźć można je w internecie. Zazwyczaj składają się z kilkudziesięciu pytań. Czasem pytania mają formę zdań do dokończenia. W testach zaznacza się swoją reakcję na określone sytuacje, najczęściej dotyczą one życia codziennego. Przejście przez taki test zajmuje około 10 minut. Po zaznaczeniu wszystkich odpowiedzi, od razu otrzymuje się wynik, jaki ma się typ osobowości.

Typy osobowości nie selekcjonują ludzi na lepszych i gorszych. Każdy z wymienionych 4 typów osobowości jest wyjątkowy i świadczy o tym, jak osoby z danym temperamentem będą sobie radzić w różnych sytuacjach. Istotna jest wiedza na temat tego, jakie cechy nas opisują. Posiadając tę wiedzę, jest łatwiej m.in. podczas wyboru pracy, ponieważ znając siebie, jest się bardziej świadomym tego, co nas satysfakcjonuje.

Oceń ten wpis
Typy osobowości - jaki mają wpływ na predyspozycje zawodowe
Ocena: 4.4, liczba głosów: 27
Tematy, które interesują czytelników:  Biurko w biurze, Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Zobacz inne porady

Opinie

Zenek
2019-05-18, 15:16
Wielką rolę w pracy odgrywa osobowość każdego człowieka. Inaczej zachowuje się w pracy optymista, melancholik, choleryk czy flegmatyk. Bardzo fajnie w tym artykule opisaliście, do jakiej pracy tacy ludzie najbardziej się nadają.
Patrycja
2019-05-08, 12:39
Zaprezentowany tu podział jest pewnym uproszczeniem. Warto zaznaczyć, że typy osobowości nie opisują całej natury ludzkiej. Odnoszą się jedynie do skrajności, a przecież ludzie nie są zero-jedynkowi. Ciekawy artykuł na ten temat można znaleźć np. tu: https://perso.in/blog/typy-osobowosci-nie-istnieja/
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.