Zawody i ich potencjał

Typy osobowości - jaki mają wpływ na predyspozycje zawodowe

12 grudnia 2019

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 24 głosy

24 głosy

9 komentarzy
Typy osobowości - jaki mają wpływ na predyspozycje zawodowe
Na to jak się zachowujemy, jakie podejmujemy wybory w życiu oraz jakimi jesteśmy ludźmi ma wpływ nasza osobowość. Ludzie są różni i właśnie to jest w nich interesujące. Wyobraźmy sobie, że gdybyśmy wszyscy byli tacy sami byłoby po prostu nudno. To, jaki mamy temperament wpływa na nasze predyspozycje zawodowe. Sprawdź którym z 4 typów osobowości w pracy jesteś. Ułatwi Ci to zrozumienie siebie oraz innych i sprawi, że łatwiej będzie znaleźć pracę, która pasuje do Twoich predyspozycji zawodowych.

To właśnie cechy charakteru  wyznaczają predyspozycje człowieka do danego zawodu. Wpływają one na preferencje tego, co się lubi, jakimi ludźmi chce się otaczać w życiu oraz w jakich warunkach jednostka czuje się komfortowo, a gdzie ten komfort jest jej odbierany. Wskazuje również na to, w czym jest się perfekcyjnym, a których działań lepiej się nie podejmować.

4 typy osobowości wg Hipokratesa

Grecki lekarz Hipokrates podzielił ludzi na cztery typy osobowości, należą do nich:

 • sangwinik – optymista,
 • melancholik – myśliciel,
 • choleryk – impulsywny,
 • flegmatyk – powolny.

Poniżej opisujemy szerzej poszczególne 4 typy osobowości, ze wskazaniem na to, czym się charakteryzują.

Sangwinik jest z natury pogodny i uśmiechnięty. Osoby posiadające tę osobowość lubią znajdować się w towarzystwie, gdzie mają zawsze wiele do powiedzenia. Sangwinik – kto to właściwie jest? Sangwinika można scharakteryzować jako kogoś, kto żyje chwilą. Jednak taki typ osobowości cechuje się również tym, że jest zapominalski. Często podejmuje się wielu spraw jednocześnie, nie będąc w stanie wszystkich pokończyć. Sangwinik to egocentryk, nie widzi on swoich słabych stron, często ulega emocjom.

Melancholik to bardzo uczuciowy typ. Jednocześnie to perfekcjonista pod każdym względem, wszystko musi mieć zrobione idealnie. Odpowiednia praca dla melancholika to zapewne ta związana z dużą sferą wolności. Osoby z takim typem osobowości są introwertykami, lubią spędzać czas we własnym towarzystwie. W głowie mają milion myśli i pomysłów. Melancholik jest dobrym analitykiem. Często posiada on wiele talentów: może być uzdolniony muzycznie lub być filozofem. Melancholicy są wiernymi przyjaciółmi, potrafią słuchać innych, chętnie służą radą i pomocą w potrzebie. Niejednokrotnie są to osoby bardzo wrażliwe i empatyczne. Łatwo popadają w depresję, przez swoją emocjonalność. Melancholik często wszystkie informacje bierze do siebie. Bywa, że miewa niskie poczucie wartości.

Uwaga na nadinterpretację!
Rzadko się zdarza, żeby jedna osoba miała tylko jeden typ osobowości. Najczęściej są one w charakterze wymieszane. Najbardziej naturalne połączenia temperamentów to sangwinik-choleryk i flegmatyk-melancholik. Można też, choć rzadziej, spotkać się z połączeniami uzupełniającymi, takimi jak: choleryk-melancholik, flegmatyk-sangwinik. Zdarzają się również połączenia przeciwstawne, zalicza się do nich sangwinika-melancholika i choleryka-flegmatyka.

Choleryk to urodzony przywódca, ma w sobie spore pokłady energii. Uwielbia przejmować inicjatywę, jakby mógł, cały czas by coś zmieniał. Osoby z tą cechą charakteru mają silne przekonanie o swojej racji, dlatego gdy sobie coś postanowi, trudno go od tego odwieść. Również ciężko jest im przyznać rację innym ludziom. Takie osoby wzbudzają zaufanie wśród innych. Cholerycy to jednostki dominujące, niezależne i samowystarczalne, lubią mieć nad wszystkim kontrolę. Nie potrafią podporządkować się innym, nieświadomie ranią innych, wydając zbyt pochopne opinie na czyjś temat. Cholerycy są bardzo impulsywni.

Szukasz pracy?
Dodana

Operator/programista maszyn CNC w Holandii

Fareon Z Nederland B.V.

 • Holandia
Dodana
Dodana

Specjalista ds. księgowości

CezKas sp.z o.o.

 • Warszawa
 • 8 000-9 000 zł / mc
Dodana

Pracownik remontowo-budowlany

CezKas sp.z o.o.

 • Warszawa
 • 5 000-8 000 zł / mc
Dodana

Flegmatyk to uważny obserwator. Jest on pogodny i potrafi zażartować, jeśli jest ku temu okazja. Osoby z tą cechą osobowości są zrównoważone, opanowane, wręcz powściągliwe w wyrażaniu opinii. Zwykle są one życzliwe i miłe. Chętnie niosą pomoc innym i mają w sobie dużo cierpliwości. Z takimi osobami łatwo się żyje, dlatego też flegmatycy mają wielu przyjaciół. Należy również zaznaczyć, że flegmatycy nie lubią zmian. Dla osób z boku mogą sprawiać wrażenie leniwych. Do działania potrzebują zachęty, nie są skłonne do podejmowania ryzyka.

Umiejętność rozpoznania dominującego typu osobowości może być naprawdę przydatna w rekrutacji i biznesie. Na poniższym podcaście można usłyszeć, jak wykorzystują tę wiedzę wobec klientów handlowcy:

Video

Rzadko się zdarza, żeby jedna osoba miała tylko jeden typ osobowości. Najczęściej są one mieszane. Naturalne połączenia osobowości to sangwinik-choleryk i flegmatyk-melancholik. Można spotkać się z połączeniami uzupełniającymi, takimi jak choleryk-melancholik, flegmatyk-sangwinik. Zdarzają się również połączenia przeciwstawne, zalicza się do nich sangwinika-melancholika i choleryka-flegmatyka.

Typy osobowości a Twoje predyspozycje zawodowe

Dowiedz się jak to, jaki masz typ charakteru może wpływać na predyspozycje zawodowe?

Sangwinik chętnie podejmuje inicjatywę. To jednostka spontaniczna, która potrafi zarazić innych dobrą energią. Potrafi zachęcić do współpracy, ma dar przekonywania oraz łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Bywa jednak niezorganizowany, łatwowierny i nie znosi krytyki. Dlatego też dobrą pracą dla osób z takimi cechami charakteru będzie np. sprzedawca, coach lub aktor, gdyż tam ma on kontakt z innymi i na pewno nie popadnie w nudę lub rutynę.

Zawody dla sangwinika

 • sprzedawca,
 • nauczyciel,
 • przedstawiciel handlowy,
 • doradca personalny,
 • coach,
 • animator kultury.

Melancholik w pracy to osoba, która ceni sobie indywidualizm, swobodę działania. Jest dokładny w tym, co robi, dba o ład i porządek w swoim otoczeniu i zawsze kończy to, co zaczyna. Osoby, które są melancholikami, najlepiej odnajdują się w zawodach, gdzie są liczby, schematy i wykresy. Idealną branżą dla nich będzie księgowość czy bankowość. Równocześnie ten typ osobowości często posiada różne talenty artystyczne. Dlatego ścieżka zawodowa może pokierować melancholika w stronę artysty: malarza lub na przykład muzyka.

Praca dla melancholika:

 • urzędnik państwowy,
 • bibliotekarz,
 • osoba sprzątająca,
 • fakturzysta/księgowy,
 • farmaceuta,
 • bibliotekarz.

Choleryk, jak już zostało wcześniej wspomniane, jest idealnym przywódcą. Dlatego osoby o takim typie osobowości mogą, a nawet chcą ubiegać się o wyższe stanowiska. Choleryk ma dobre umiejętności zarządzania ludźmi oraz wykazuje się zdolnościami organizacyjnymi. Osoby o takiej osobowości lubią mieć nad wszystkim kontrolę, dlatego bardzo często popadają w pracoholizm. Choleryk sprawdzi się idealnie na wszelkich kierowniczych stanowiskach.

Choleryk sprawdzi się w zawodach:

 • kierownik,
 • prawnik,
 • menadżer,
 • dyrektor przedsiębiorstwa,
 • policjant.

Flegmatyk w pracy najlepiej czuje się na stanowiskach, na których ma pokazane dokładnie, co ma robić. Dobrze radzi sobie z zadaniami, które wymagają precyzji i analitycznego myślenia. Dzięki swoim cechom charakteru świetnie odnajduje się w administracji publicznej, banku czy korporacjach, gdzie może wykonywać te same, schematyczne czynności, czuje się wtedy pewnie i stabilnie. Niepewnie czuje się w pracy, która wymaga ciągłych, dynamicznych zmian i dostosowywania się do np. nowych technologii.

Zawody dla flegmatyka to:

 • mediator,
 • psycholog,
 • pisarz,
 • krytyk literacki,
 • socjolog,
 • pracownik naukowy.

Wpływ osobowości zawodowej  na poziom zadowolenia z pracy jest ogromny. Warto określić, jaki masz typ charakteru, by dobrze poznać typy osobowości kształtujące Twój przyszły profil zawodowy. Co więcej, znajomość charakterystyki typów osobowości nie tylko ułatwia, ale również usprawnia zrozumienie zachowania ludzi z otoczenia.

Test na typy osobowości zawodowej

Jeżeli nie wiesz jeszcze, jaki masz typ osobowości, najlepiej sprawdzić to, wykonując test, nie są one trudno dostępne. W Internecie znaleźć można wiele ciekawych testów, które zwykle składają się z kilkudziesięciu pytań. Czasem pytania mają formę zdań do dokończenia. W testach zaznacza się swoją reakcję na określone sytuacje, najczęściej dotyczą one życia codziennego. Przejście przez taki test zajmuje około 10 minut. Po rozwiązaniu testu/zaznaczeniu odpowiedzi generowany jest wynik, określający predyspozycje człowieka do konkretnego zawodu.

Popularny test na osobowość zawierający aż 90 pytań nazwany testem Hollanda od nazwiska amerykańskiego psychologa, emerytowanego profesora socjologii na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore. J.L. Holland określił następujące typy osobowości zawodowej: R-Typ realistyczny, T- Typ Tradycjonalista, I- Typ Inicjator, B-Typ badawczy, A – Typ artystyczny, S- Typ społeczny.

Na poniższej prezentacji omówiono szczegółowo podział osobowości zawodowych wg J. Hollanda:

Typy osobowości nie selekcjonują ludzi na lepszych i gorszych. Każdy z wymienionych  typów osobowości określa, jaki masz typ charakteru i jak efektywnie możesz wykorzystać go w środowisku pracy. Świadczy to o naszej wyjątkowości. Daje, wskazówkę jak radzić sobie z danym temperamentem będąc w różnych sytuacjach. Istotna jest wiedza na temat tego, jakie cechy nas opisują. Dzięki tej wiedzy jesteśmy w stanie wybrać odpowiednią ścieżkę kariery, a wykonując test na osobowość, możemy łatwiej dopasować nasz charakter do konkretnego zawodu. Trzeba również pamiętać, że to jaki masz typ charakteru, nie musi całkowicie determinować Twojej drogi zawodowej. Możesz pracować nad sobą, zdobywać wiedzę i umiejętności, by lepiej poznać swój ukryty potencjał w drodze do zawodowego sukcesu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

9 komentarzy

Advenam

Advenam

Nie wydaje mi się, żeby analiza typów osobowości była w pełni skuteczna w zakresie rekrutacji pracowników. Istnieją przecież jeszcze takie czynniki jak doświadczenie, wykształcenie i umiejętności. Niemniej jednak doceniam wartość wiedzy na temat różnych typów osobowości w kontekście budowania zespołu i zarządzania nim.
Walenty

Walenty

Ciekawe, czy przed rekrutacją pracodawcy analizują typy osobowości swoich potencjalnych pracowników. Jeśli tak, to muszę się zastanowić nad tym, czy prezentuję się najlepiej na etapie rekrutacji.
Miro

Miro

Zastanawiam się, czy to możliwe, że podążając za wskazówkami z artykułu, znajdę dla siebie odpowiednią pracę. Jestem całkowicie bezrobotny i mam wrażenie, że to właśnie moja melancholijna natura przesądza o moim niepowodzeniu na rynku pracy.
Oskar

Oskar

Ciekawy artykuł, bo dzięki niemu dowiedziałem się, że moja chaoticzna praca i trudność koncentracji to wynik mojego sangwinicznego charakteru. Teraz wiem, że muszę bardziej się zorganizować i poważniej podchodzić do podejmowania zadań.
GabiHope

GabiHope

Sangwinik- flegmatyk to ja, a myślałam że to dziwne połączenie, a to się zdarza. Co do 2 testu muszę się bardziej zagłębić. Super artykuł, dziękuję.
Ania

Ania

Ja jestem kombinacją melancholika (przeważający) i sangwinika :)
Grzegorz

Grzegorz

Każdy, kto zasługuje na miano Twojej konkurencji, posiada umiejętności i doświadczenie niezbędne do wykonywania pracy, o którą Ci chodzi. Typ osobowości to może i jest ważne ale bez przesady.
Kacper

Kacper

Jak pokazuje psychologia wszystko ma znaczenie. Ciekawe jednak czy to wszystko opisuje bowiem są także inne predyspozycje nie pasujące do schematu.
Zenek

Zenek

Wielką rolę w pracy odgrywa osobowość każdego człowieka. Inaczej zachowuje się w pracy optymista, melancholik, choleryk czy flegmatyk. Bardzo fajnie w tym artykule opisaliście, do jakiej pracy tacy ludzie najbardziej się nadają.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka