Employer branding - czy wiesz, jak budować markę dobrego pracodawcy?

Employer branding - czy wiesz, jak budować markę dobrego pracodawcy?
Aby znaleźć i zatrudnić najlepszych pracowników, możesz skorzystać z agencji headhuntingowej. Problem jednak w tym, że zatrudnienie najlepszych nie gwarantuje, że nie odejdą oni, gdy otrzymają lepszą ofertę pracy.

Nielojalni pracownicy są zmorą pracodawców na całym świecie. Jeżeli chcesz, aby pracowali u ciebie najlepsi i jednocześnie nie szukasz ich wśród bezrobotnych, ale u konkurencji, to musisz liczyć się z tym, że po otrzymaniu lepszej oferty, zdecydują się oni opuścić również ciebie. Jeżeli jesteś mądrym pracodawcą, to z pewnością wiesz, jak ważna jest budowa marki dobrego pracodawcy. Od czego zacząć?


Zamiast podbierać pracowników, poszukaj ich

Zgłoszenie się do agencji headhuntingowej to pójście na skróty. Co prawda, możesz w ten sposób pozyskać specjalistów, ale minusów takiego rozwiązania jest wiele, oto przykłady:

 • Nie możesz być pewien, że pracownik, który zgodził się dla ciebie pracować, nie odejdzie raptem po kilku miesiącach – wówczas, gdy zostanie mu złożona bardziej atrakcyjna oferta, której ty (z różnych względów) nie będziesz w stanie przebić;
   
 • Informacja o tym, że podkupujesz pracowników u konkurencji szybko rozniesie się wśród osób działających w branży – czy chcesz być postrzegany w ten sposób?;
   
 • Pracownicy, którzy przeszli do ciebie od konkurencji, mają swoje nawyki. Ponieważ z pewnością będzie im schlebiać to, że się o nich ubiegałeś, mogą chcieć realizować własne projekty, które niekoniecznie muszą się podobać tobie.


Jeżeli nie chcesz z dnia na dzień zostać bez pracowników, to lepszym rozwiązaniem będzie budowanie swojej marki – jako pracodawcy – od pierwszego dnia prowadzenia biznesu. Jak to zrobić?


Atmosfera to podstawa

Chcesz, aby w przyszłości chcieli u ciebie pracować najlepsi? Podstawowa sprawa, o której musisz pamiętać, to atmosfera w miejscu pracy. Jeżeli pracownik będzie miał do wyboru dwie firmy oferujące zbliżone wynagrodzenie i warunki pracy, to sprawdzi, w której panuje lepsza atmosfera. Jak o taką zadbać?

Na dobrą atmosferę w pracy składa się kilka kwestii – liczą się nie tylko relacje między współpracownikami. Na te zresztą nie zawsze masz wpływ. Ważne, abyś stworzył miejsce, w którym pracownicy będą mogli się rozwijać. Wsparcie w postaci szkoleń jest zawsze mile widziane. Cenisz sobie pomysłowość zatrudnionych? Wspaniale! Nie musisz realizować każdego pomysłu podwładnych, ale zawsze powinieneś ich wysłuchać. Jeżeli pracownicy będą wiedzieć, że liczysz się z ich zdaniem, to bardziej zaangażują się w pracę, będą też czuć się docenieni.


Współpraca z uczelnią? To może się opłacić!

Dobrym pomysłem jest również nawiązanie współpracy z uczelnią lub uczelniami wyższymi. Przyjmując na praktyki studentów ostatnich lat, masz możliwość zorientować się w ich wiedzy, a najlepszych zatrudnić. Pamiętaj jednak, że aby studenci – a więc twoi potencjalni pracownicy – mieli o tobie dobre zdanie, powinieneś opracować plan praktyk. Często studenci skarżą się, że podczas praktyk – zamiast się uczyć – parzą kawę…

Przykładając się do kwestii praktyk, możesz jedynie zyskać – studenci będą mieć o twojej firmie świetną opinię, a część z pewnością będzie składać podania o pracę. Pamiętaj, że dobra opinia w środowisku potencjalnych pracowników jest bardzo ważna.


Dodatkowe świadczenia również są istotne

Nie każda firma może zaoferować swoim pracownikom szereg pozapłacowych świadczeń. W miarę tego, jak zyski twojej firmy rosną, powinieneś rozszerzać pakiet takich świadczeń. Dziś w wielu firmach standardem jest oferowanie pracownikom dostępu do prywatnej opieki medycznej. Poza taką, możesz zaproponować zatrudnionym również:

 • szkolenia i kursy – nie wszystkie muszą być związane z pracą w firmie – pamiętaj, że wielu pracowników ceni sobie zwłaszcza kursy językowe,
   
 • karnety na siłownie i do klubów fitness – w ten sposób pomagasz pracownikom zadbać o formę fizyczną,
   
 • żłobek dla dzieci – z oczywistych względów takie rozwiązanie docenią przede wszystkim rodzice.


Choć budowanie marki nie jest łatwe, z pewnością jest realne – wystarczy, że sukcesywnie będziesz realizował powyższe punkty.

Oceń ten wpis
Employer branding - czy wiesz, jak budować markę dobrego pracodawcy?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Lolik
2019-12-06, 09:30
Do wszystkiego się znajdą specjaliści jeżeli samemu nie wiadomo jak to realizować. Takie działania zawsze są przełożone w czasie i są pewnego rodzaju stałą.
helfer
2019-05-24, 17:08
Mało kto wie, co znaczy Employer branding. Employer branding (EB, z ang. budowanie marki pracodawcy) – działania firmy mające na celu budowanie firmy postrzeganej jako „pracodawca z wyboru”. Kogo interesuje ten temat- informacje są zawarte w tym artykule.
Somat
2019-05-02, 18:49
Przeprowadzenie dokładnych badań rynkowych w Twojej dziedzinie i danych demograficznych potencjalnych klientów jest ważną częścią tworzenia biznesplanu. Dobra marka to podstawa.
Erika
2019-04-18, 18:11
Dobra marka i dbanie o jej jakość ma wielkie znaczenie w dzisiejszym świecie. W ten sposób można budować zaufanie do marki i to jest bardzo pozytywne rozwiązanie.
Etna
2019-04-16, 19:10
Można zatrudnić specjalistów od tego jak się oczywiście posiada na ten cel fundusze. W ten sposób wykorzysta się takie rozwiązania do granic możliwości z najlepszą korzyścią.
Adi mielec
2019-04-16, 19:08
Szkoły biznesu dla wielu stają się drzwiami do świata ich własnej działalności. Kiedyś szkoły biznesu, uważane niegdyś za punkt wyjścia do dobrze płatnej kariery w firmie inwestycyjnej lub konsultingowej, starają się przyciągnąć uwagę tych, którzy pracują w garażu, mając nadzieję na sukces ich projektu.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.