Działalność gospodarcza

Zakup drogiego samochodu? Zobacz, jak możesz go korzystnie rozliczyć!

19 sierpnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

9 komentarzy
Zakup drogiego samochodu? Zobacz, jak możesz go korzystnie rozliczyć!
Zakup drogiego samochodu na firmę często okazuje się korzystny finansowo ze względu na możliwość dokonania opłacalnego rozliczenia w kosztach podatkowych. Aby dokonać sensownej inwestycji, należy jednak znać obecnie obowiązujące przepisy oraz być w stanie, zgodnie z nimi, zinterpretować sytuację prawną i finansową swojego przedsiębiorstwa. Warto zaopatrzyć się chociażby w informacje dotyczące wad i zalet estońskiego CIT-u.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • jak obecne przepisy regulują rozliczenie zakupu samochodu w kosztach;
 • czy warto zdecydować się na estoński CIT;
 • jak odliczyć koszty eksploatacji pojazdu w kosztach firmy;
 • czy zakup samochodu droższego niż 150 tysięcy jest opłacalny;
 • od jakich samochodów możliwe jest odliczenie 100% podatku VAT.

Może zainteresuje Cię również jakie inne koszty firmowe możesz rozliczyć w celu zmniejszenia podatku

Rozliczenie zakupu samochodu w kosztach - obecne przepisy podatkowe

Zakup samochodu na firmę to praktyka wielu przedsiębiorstw. Ustawodawca obejmuje jednak tego rodzaju transakcje odrębnymi ograniczeniami fiskalnymi. Z reguły unormowania podatkowe dotyczące zakupu auta na firmę są bardziej uciążliwe dla osób prawnych, płacących podatki, niż nabycie innego rodzaju maszyn. Do kosztów podatkowych może zostać zaliczony samochód, którego wartość nie przekracza 150 tysięcy złotych, jeżeli jest to tradycyjny pojazd spalinowy. W przypadku samochodów elektrycznych, limit jest nieco wyższy i wynosi 225 tysięcy. 

Od roku 2019 obowiązują też nieco zmodernizowane zasady dotyczące zakupu w formie leasingu. Kupno auta na firmę poprzez zawarcie umowy leasingu operacyjnego może zostać rozliczone w kosztach. Dotyczy to wszystkich opłat wstępnych i rat aż do granicy limitu wskazanego w powyższym akapicie. Z kolei decydując się na leasing finansowy - odliczyć można odsetki od rat. 

Spółka Estońska korzystniej rozliczy zakup samochodu

Samochód na firmę 2022 - jak najkorzystniej rozliczyć zakup? Polski Ład, który wszedł w życie 01.01.2022r. wprowadził nieco łagodniejsze zasady dotyczące rozliczeń na podstawie estońskiego CIT-u. Już w 2021 roku jednym ze sposobów odliczania VAT-u była możliwość stosowania ryczałtu, jednak jeszcze wtedy było to rzadko wybierane rozwiązanie. 

Obecnie stosunkowo szeroka grupa podmiotów ma prawo korzystania z estońskiego CIT-u, a jedną z korzyści jest rezygnacja z limitu przychodów. Choć model estoński jest jedynie fakultatywny, niesie on ze sobą wiele korzyści dotyczących rozliczania zakupu samochodów. Specyfika tego rozwiązania polega na tym, że podatek naliczany jest na podstawie wydatków oraz opisów amortyzacyjnych. Wiele firm skorzysta na tym, że estoński CIT nie wprowadza ograniczeń dotyczących odliczania ponoszonych kosztów. Podatek jest w praktyce płacony jedynie od wydatków dotyczących samochodów faktycznie wykorzystywanych, które nie są poddane ewidencji przebiegu

Szukasz pracy?

Laborant

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

 • Kraków
Dodana

Magazynier

PROSEAT Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji (Wapienica)

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Video

Odliczenie kosztów eksploatacyjnych pojazdu w kosztach firmy

Odliczenie samochodu od podatku dochodowego dotyczy nie tylko jego zakupu, ale także kosztów użytkowania. Obecny stan prawny wskazuje, że limit wynosi 75% ponoszonych opłat. Włączana jest także połowa podatku VAT, który nie został odliczony. Przedsiębiorcy mogą uznać za koszty eksploatacyjne wydatki ponoszone na zakup paliwa, części zamiennych, a także koszty związane z usługami mechanika. Co ważne, również wydatki na korzystanie z dróg płatnych są wliczane do kosztów. 

Nieco inaczej wygląda wykorzystanie samochodów osobowych, które nie należą do majątku firmy. W przypadku wykorzystywania prywatnego samochodu w celach służbowych, koszty użytkowania mogą stanowić jedynie 20%. Jest to zmiana na niekorzyść podatników - do roku 2019 możliwe było skorzystanie z limitu, który dotyczył ewidencji przebiegu. 

Zakup samochodu o wartości powyżej 150 tys. zł a leasing

Auto na firmę, które kosztowało 150 tys. zł - jak wygląda sytuacja dotycząca leasingu w kosztach? Osoby prowadzące działalność gospodarczą często decydują się ze skorzystania z leasingu ze względu na możliwość uzyskania korzystnych ulg podatkowych. Specyficzna jest sytuacja dotycząca samochodów, których wartość rynkowa przekracza 150 tysięcy czyli limit wyznaczany przez ustawy o PIT i CIT. Uwzględniony może zostać jedynie odsetek wpłaty oraz rat miesięcznych, który jest równy 150 000. 

Ważną informacją, która nie powinna zostać pominięta, jest fakt, iż górna granica limitu dotyczy tylko części kapitałowej. Wszystkie odsetki mogą zostać zaliczone do kosztów. Jest to spowodowane tym, że nie mają one żadnego związku z faktyczną wartością pojazdu. Zakup samochodu osobowego na firmę, którego wartość przekracza ustawowy limit, nadal może być korzystny dla kupującego. Niezbędna jest jednak dokładna znajomość przepisów i zawarcie precyzyjnie sformułowanej umowy. 

Video

Kiedy jest możliwe odliczenie 100% podatku VAT w przypadku zakupu samochodu?

Zakup auta dokonany w określonych celach oraz w konkretnej procedurze, może wiązać się z możliwością odliczenia nawet 100% podatku VAT. Dotyczy to chociażby samochodów ciężarowych. Jeśli zakupiony pojazd posiada w dowodzie wbitą informację VAT-1 czy VAT-2, nie jest konieczne nawet składanie wniosku. Jednak jeśli w dowodzie brak jest takiej informacji, przedsiębiorca jest zobowiązany do wypełnienia wniosku VAT-26 i potwierdzenia, że celem użytkowania samochodu są działania biznesowe. Wyjątkiem od tej zasady jest samochód w kosztach firmy, którego budowa wyłącza go z użycia innego niż służbowe. Są to chociażby pojazdy, które mają jeden rząd siedzeń oraz wszelkiego rodzaju agregaty, koparki, spycharki czy podnośniki.

100% podatku VAT można też odliczyć od pierwszej raty leasingu, nawet jeśli w późniejszym czasie samochód będzie wykorzystywany również jako auto prywatne. Niezbędne jest jednak zastosowanie się do określonej procedury, na którą w pierwszej kolejności składa się zawarcie umowy, a następnie złożenie deklaracji VAT-26 i wskazanie, że zakupione auto będzie wykorzystywane jedynie do użytku firmowego. Następnie powinna zostać zapłacona opłata z odliczeniem całego VAT-u. Po upłynięciu kilku tygodni można zwrócić się do urzędu z kolejnym wnioskiem o możliwość użytkowania zakupionego pojazdu zarówno dla celów prywatnych, jak i służbowych. 

Podsumowanie:
 • Obecne przepisy podatkowe wprowadzają specjalne ograniczenia dotyczące rozliczeń zakupu samochodu na firmę, w tym limit wartości pojazdu i zasady dotyczące leasingu.
 • Korzystanie z estońskiego CIT może stanowić korzystne rozwiązanie dla firm, ponieważ umożliwia on odliczenie ponoszonych kosztów bez ograniczeń.
 • Podatnicy mają prawo odliczać nie tylko koszty zakupu samochodu, ale także jego eksploatacji, w tym paliwa, części zamiennych i kosztów usług mechanika.
 • W przypadku zakupu samochodu o wartości powyżej ustalonego limitu, jedynie odsetki z leasingu i rat miesięcznych w granicy 150 tysięcy złotych zostaną uznane za koszty.

Najczęściej zadawane pytania

Czy spółka Estońska jest korzystnym rozwiązaniem?

Estoński CIT to rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez przedsiębiorców w 2022 roku. Korzyścią jest to, że nie obowiązuje ograniczenie dotyczące odliczanych kosztów. Podatnicy zyskują też na tym, że opłaty są naliczane jedynie w stosunku do wykorzystywanych samochodów, w stosunku do których nie jest prowadzona ewidencja przebiegu.

Czy można odliczyć 100% podatku od zakupu samochodu?

Możliwe jest odliczenie 100% podatku od zakupu samochodu ciężarowego. Opcja ta dotyczy także wszelkiego rodzaju pojazdów z jednym rzędem siedzeń, a także aut, których budowa wyklucza wykorzystywanie ich w celach prywatnych. Są to także maszyny takie jak koparki, podnośniki, spycharki czy dźwigi czyli wszelkiego rodzaju pojazdy wykorzystywane na placach budowy.

Czy samochód o każdej wartości może zostać zaliczony do kosztów podatkowych?

Co do zasady, do kosztów podatkowych można zaliczyć samochody spalinowe, których wartość nie przekracza 150 tys. zł oraz samochody elektryczne do 225 tys. zł. nn

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

9 komentarzy

Boban Oleg

Boban Oleg

Nie spodziewałam się, że wykorzystanie samochodu prywatnego w celach służbowych może stanowić koszt tylko do 20%. To naprawdę dużo mniejszy limit niż myślałam.
patrycja

patrycja

Właśnie poszukiwałem informacji na temat estońskiego CIT-u i ten artykuł świetnie mi pomógł. Dziękuję!
Maria

Maria

Fajnie, że poruszono temat limitów wartościowych. Zawsze myślałam, że nie ma na to żadnych ograniczeń.
Advenam

Advenam

Nie mam samochodu na firmę, ale artykuł jest łatwy do zrozumienia i przydatny na wypadek, gdybym w przyszłości miała taką możliwość.
Adam

Adam

Ciekawy artykuł, w końcu ktoś wytłumaczył mi, jakie koszty związane z samochodem mogę odliczyć od podatku.
Raf

Raf

Jako osoba prowadząca firmę, interesuje mnie każda możliwość zmniejszenia kosztów. Artykuł jest przydatny, gdyż podaje informacje na temat odliczeń podatkowych związanych z zakupem samochodu na firmę, a także wskazuje na korzyści wynikające z wyboru estońskiego CIT-u.
Iza

Iza

Zastanawiam się, czy warto zdecydować się na zakup samochodu na firmę, czy może lepiej poczekać do czasów, gdy sytuacja finansowa będzie bardziej stabilna. Artykuł daje cenne wskazówki, ale decyzja wymaga gruntownego przemyślenia.
Mania

Mania

Nie jestem jeszcze przedsiębiorcą, ale interesuję się tematyką zakupu samochodu na firmę. Artykuł jest dobrze napisany i w miarę łatwy do zrozumienia, dzięki czemu można się zorientować w kwestiach podatkowych związanych z takim zakupem.
tytusek

tytusek

Ciekawy artykuł, szczególnie dla osób, które planują zakup samochodu na firmę. Przyda się znający się na prawie doradca, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji podczas rozliczeń podatkowych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka