Działalność gospodarcza

Obejdź Nowy Ład - zobacz, jakie rodzaje działalności są opłacalne!

13 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

4 komentarze
Obejdź Nowy Ład - zobacz, jakie rodzaje działalności są opłacalne!
Prowadzenie działalności gospodarczej w dobie Nowego Ładu stanowi duże wyzwanie, zwłaszcza mając na uwadze ilość zmian, jaka została wprowadzona w przepisach, między innymi podatkowych. Przedsiębiorcy muszą zdecydować w jakiej formie chcą prowadzić działalność, a także wybrać odpowiedni dla siebie sposób opodatkowania dochodów. Jakie rozwiązania są opłacalne?

Z artykułu dowiesz się:

 • jaki rodzaj opodatkowania jest najbardziej opłacalny przy jednoosobowej działalności gospodarczej
 • czy założenie spółki z o.o. jest opłacalne
 • czy opłaca się założyć spółkę komandytowo-akcyjną
 • jakie są obciążenia składkami ZUS w JDG w spółce z o.o.
 • czy przekształcenie działalności w spółkę z o.o. jest możliwe?

Czytaj także: Jak Nowy Ład wpłynie na podatki?

Jednoosobowa działalność gospodarcza - jaki rodzaj opodatkowania jest najbardziej opłacalny?

Na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wciąż decyduje się wielu przedsiębiorców. Prosta forma i minimum formalności zdecydowanie zachęcają do jej założenia. Przedsiębiorcy mogą też wybrać jeden z trzech sposobów opodatkowania dochodów:

W przypadku ryczałtu płaci się podatek od przychodów, nie uwzględniając kosztów. Skala podatkowa zakłada dwa progi podatkowe - 12% do kwoty 120 000 zł i 32% dla dochodów powyżej 120 000 zł. W przypadku podatku liniowego zobowiązanie wynosi 19% wartości dochodu, bez względu na jego wysokość. Od 1 lipca 2022 zmieniły się zasady odliczania składki zdrowotnej. Podatnicy rozliczający się za pomocą skali wciąż nie mogą jej odliczyć, natomiast liniowcy mają prawo do odliczenia maksymalnie 8700 zł rocznie. Ryczałtowcy będą mogli odliczyć maksymalnie 503,91 zł. Osoby, które osiągają dochody poniżej 120 000 zł, powinny wybrać skalę podatkową. Tymczasem podatnicy, którzy nie ponoszą wysokich kosztów, powinni wybrać ryczałt. W innych przypadkach opłacalny jest podatek liniowy.

Video

Szukasz pracy?

Optometrysta / Optometrystka

Medicover Optyk

 • Warszawa
Dodana

Koordynator Zespołu Księgowego (AP Helpdesk & Scanning)

Cooper Standard Polska Sp. z o.o. Oddział w Bielsku-Białej

 • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Serwisant Samoobsługowych Myjni Bezdotykowych

Tixewash Polska Danuta Alchimowicz Sp.j.

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana
Dodana

Jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością optymalizuje rozwiązania wprowadzone przez Nowy Ład?

Spółka z o.o. a Nowy Ład to główny przedmiot zainteresowania przedsiębiorców. Główną zaletą spółki z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność wspólników, a także niższe obciążenia podatkowe. Spółka płaci bowiem podatek CIT, który wynosi 9% wartości dochodów - przychodów pomniejszonych o koszty ich uzyskania. Niższa stawka dotyczy nowych firm oraz tych, których przychody są niższe, niż 2 miliony euro rocznie. Wspólnicy prowadzący spółkę nie muszą odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne, są również zwolnieni z obowiązku zapłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tego rodzaju korzyści zachęcają do założenia spółki z o.o., jednak warto mieć na uwadze, że sytuacja każdego przedsiębiorcy jest zupełnie inna - w biznesie nie ma gotowych rozwiązań, zwłaszcza pod kątem opodatkowania. Dlatego też decyzję o założeniu spółki z o.o. należy podjąć świadomie, po konsultacji ze specjalistami.

Spółka komandytowo-akcyjna możliwym rozwiązaniem na Nowy Ład

Własna działalność w Nowym Ładzie może mieć też formę spółki komandytowo-akcyjnej. Polski Ład początkowo zachęcał do jej zakładania, gdyż wspólnicy nie musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne ani składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto, mogli oni uniknąć podwójnego opodatkowania, gdyż podatek PIT płacony od dywidendy mógł zostać obniżony o wartość podatku CIT zapłaconego przez spółkę. Zmiany, jakie zostaną wprowadzone w ustawie, zakładają oskładkowanie wspólników, i to zarówno pod kątek składek na ubezpieczenie społeczne, jak i składek zdrowotnych. Co istotne, wspólnicy nie będą mogli skorzystać z żadnych preferencji, w przeciwieństwie do osób prowadzących JDG w Nowym Ładzie. Dlatego też spółka komandytowo-akcyjna nie cieszy się już taką popularnością, jak na początku 2022 roku.

Obciążenia składkami ZUS w JDG i spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Jednoosobowa działalność gospodarcza w Nowym Ładzie zakłada obciążenie podatnika składkami ZUS - zarówno na ubezpieczenie społeczne, jak i zdrowotne. Podatnicy mogą jednak skorzystać z:

 • ulgi na start - obowiązuje ona przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności,
 • składek preferencyjnych - obliczanych od 30% wysokości minimalnego wynagrodzenia,
 • małego ZUS plus - dla przedsiębiorców, których dochód nie przekroczył 120 000 zł.

Składka na ubezpieczenie społeczne w Nowym Ładzie JDG wciąż może być odliczana od podstawy opodatkowania. Inaczej jest jednak ze składką zdrowotną - początkowo nikt nie miał prawa jej odliczyć, a podstawą do wyliczenia był dochód przedsiębiorcy. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej - podatnicy, rozliczający się za pomocą podatku liniowego mogą odliczać składkę zdrowotną w pewnej wysokości, tak samo jak osoby, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Tymczasem podatnicy rozliczający się za pomocą skali podatkowej, wciąż nie mają prawa do dokonywania odliczeń i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie ich sytuacja uległa zmianie. Wspólnicy spółki z o.o. są natomiast zwolnienie z odprowadzania składek zarówno na ubezpieczenie społeczne, jak i na ubezpieczenie zdrowotne. W praktyce oznacza to, że w stosunku rocznym mogą oni sporo zaoszczędzić, zwłaszcza jeśli osiągają wysokie przychody. Wciąż jednak muszą odprowadzać pełne składki za zatrudnionych w spółce pracowników.

Video

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o. - czy jest to możliwe?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorca prowadzący JDG może przekształcić ją w jednoosobową spółkę z o.o.. Polski Ład i działalność gospodarcza zachęcają do takich zmian, głównie pod kątem korzystnego opodatkowania oraz braku konieczności opłacania składek ZUS. Niemniej jednak przedsiębiorca musi rozważyć, czy w danym przypadku przekształcenie działalności jednoosobowej w spółkę będzie korzystne. Związane jest ono nie tylko z benefitami, ale także z dodatkowymi obowiązkami. Ponadto, w tym celu należy dopełnić formalności, takich jak:

 • sporządzenie planu przekształcenia, który zatwierdza notariusz,
 • dokonanie wpisu do KRS i wyrejestrowanie firmy z CEiDG,
 • założenie i prowadzenie pełnych ksiąg rachunkowych,
 • pokrycie kapitału zakładowego, który wynosi minimum 5000 zł. 

Zanim zdecydujemy się zmienić działalność jednoosobową w spółkę z o.o., warto rozważyć wszelkie za i przeciw takiego rozwiązania. W tym celu dobrze skorzystać z pomocy prawnika oraz doradcy podatkowego. Należy też pamiętać, że samo przekształcenie wiąże się z wysokimi kosztami, które mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Podsumowanie:
 • Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mają możliwość wybrania jednego z trzech rodzajów opodatkowania: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, skala podatkowa lub podatek liniowy, w zależności od indywidualnej sytuacji firmy.
 • Spółka z o.o. oferuje ograniczoną odpowiedzialność wspólników oraz niższe obciążenia podatkowe w postaci podatku CIT, który wynosi 9% wartości przychodów, dzięki czemu może być atrakcyjna dla przedsiębiorców.
 • Nowy Ład wprowadza zmiany w funkcjonowaniu spółek komandytowo-akcyjnych, ograniczając korzyści z niepłacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, co sprawia, że ta forma działalności jest obecnie mniej atrakcyjna.
 • Obciążenia składkami ZUS w jednoosobowej działalności gospodarczej można zmniejszyć, korzystając z ulg na start, składek preferencyjnych czy małego ZUS plus, w zależności od sytuacji przedsiębiorcy.

Najczęściej zadawane pytania

Jaką formę opodatkowania mogą wybrać przedsiębiorcy prowadzący JDG?

Przedsiębiorcy mogą wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, skalę podatkową bądź podatek liniowy. Od 2022 nie ma już możliwości wyboru karty podatkowej.

Jakie korzyści przynosi prowadzenie spółki z o.o. w Nowym Ładzie?

Wspólnicy spółek z o.o. nie muszą opłacać składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne, natomiast podatek CIT od osiągniętych dochodów wynosi w ich przypadku 9%.

Czy warto prowadzić spółkę komandytowo-akcyjną w Nowym Ładzie?

Obecnie prowadzenie spółki komandytowo-akcyjnej przestaje być korzystne, gdyż wspólnicy będą zobowiązani do regulowania składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne.nn

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Dukat

Dukat

Interesujący artykuł, ale warto podkreślić, że każdy przypadek jest inny i trzeba indywidualnie podejść do kwestii wyboru opodatkowania. W przypadku spółki z o.o. warto skonsultować się ze specjalistami, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Eryk8

Eryk8

Zastanawiam się teraz, czy otwarcie spółki z o.o. jest dla mnie korzystne. Ograniczona odpowiedzialność i niższy podatek CIT brzmią zachęcająco, ale muszę przemyśleć, czy to dla mnie najlepsze rozwiązanie.
Greg

Greg

Bardzo przydatne informacje dla mnie, ponieważ zastanawiam się nad otwarciem JDG. Dzięki temu artykułowi będę miał łatwiejszy wybór pośród sposobów opodatkowania.
eskimos

eskimos

Interesujący artykuł, który daje cenne wskazówki dotyczące wyboru opodatkowania w JDG. Warto znać różnice między ryczałtem, skalą podatkową i podatkiem liniowym, aby wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka