Zarobki

Nowy ład 2022 i zmiany 2023 - najważniejsze informacje

18 lutego 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze
Nowy ład 2022 i zmiany 2023 - najważniejsze informacje
Począwszy od 1 stycznia obowiązuje Polski Ład, czyli pakiet ustaw. Rewolucyjną zmianą jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 000 złotych z jednoczesnym wzrostem składki zdrowotnej do 9%. Polski Ład to nie tylko największa reforma podatkowa od 30 lat, ale również szereg innych zmian. W poniższym artykule omawiamy wszystko, co należy wiedzieć na temat Polskiego Ładu.

Zobacz też: Jak Nowy Ład wpłynie na podatki?

Nowy ład – od kiedy obowiązuje?

Nowy Ład to największa reforma podatkowa od 30 lat. Nowelizacja przepisów została podpisana przez Prezydenta 16 listopada 2021 r. Rozwiązania podatkowe w ramach Polskiego Ładu zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2022 roku. 

Dom bez pozwolenia 70m2

Bardzo ważnym elementem Polskiego Ładu jest umożliwienie obywatelom budowania domów o powierzchni 70 m2 bez pozwolenia. Omawiane rozwiązanie prawne zaczęło obowiązywać 3 stycznia 2022 roku.

Najważniejsze założenia domu bez pozwolenia polegają na umożliwieniu budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych bez konieczności załatwiania wielu formalności, takich jak:

 • wnioskowanie o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę,
 • prowadzenie dziennika budowy, 
 • zatrudnianie kierownika budowy.

Aby móc wybudować dom o powierzchni do 70m2 bez formalności, będzie trzeba spełnić następujące warunki:

 • realizowana budowa ma być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
 • inwestor przyjmie na siebie odpowiedzialność za kierowanie budową,
 • załączyć kompletną dokumentację.

Inwestor musi posiadać prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Następnie jego obowiązkiem jest doręczenie zgłoszenia razem z projektem budowlanym organowi administracji architektoniczno-budowlanej. O terminie rozpoczęcia robót budowlanych trzeba też poinformować odpowiedni organ nadzoru budowlanego.

Nowy ład, a dopłaty do mieszkań

Aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków, w Nowym Ładzie przewidziano również program dopłat, a dokładniej "Mieszkanie bez wkładu własnego". Jest to rozwiązanie dedykowane następującym osobom:

 • chcącym zakupić pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym
 • chcącym zakupić mieszkanie na rynku wtórnym,
 • chcącym wybudować własny dom. 

Z programu mogą skorzystać zarówno małżeństwa, pary, rodziny z dziećmi jak i osoby samotne.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Projektant / Projektantka - LEROY MERLIN - Zgorzelec

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

 • Zgorzelec
Dodana
Dodana
Dodana

Państwo poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego zagwarantuje wkład własny wynoszący nawet 10 proc. do kwoty 100 tys. zł przez okres minimum 15 lat. Konieczność zgromadzenia odpowiednio wysokiego wkładu własnego niejednokrotnie była poważną przeszkodą w wybudowaniu własnego "m". Dzięki temu programowi wielu rodzinom znacznie łatwiej będzie uzyskać kredyt hipoteczny. 

Nowy ład – ile zyskają emeryci?

W Polskim Ładzie pomyślano także o emerytach. Począwszy od 1 stycznia 2022 roku wszystkie emerytury do kwoty 2500 złotych brutto są całkowicie zwolnione z podatku. 

"Na tzw. paskach emerytalnych z początku stycznia widać wyraźne podwyżki. Np. osoba, która miała emeryturę 1 tys. 874 zł netto teraz będzie miała 2 tys. 37, czyli o 163 zł miesięcznie więcej. Osoba, która miała 1 tys. 489 zł netto teraz będzie miała 1 tys. 609 zł, czyli o 120 zł miesięcznie więcej. Natomiast emeryt, który miał 2 tys. 56 zł netto, teraz będzie miał 2 tys. 240 zł, czyli o 184 zł więcej" 

- mówił o efektach wprowadzonych rozwiązań rzecznik rządu Piotr Müller.

Na początku stycznia wydano również rozporządzenie na mocy którego seniorzy pobierający świadczenia wynoszące od 4920 do 12 800 złotych nie stracą ani złotówki na wprowadzonej reformie.

Nowy ład – ulga dla klasy średniej

Ulga dla klasy średniej to kolejne rozwiązanie Nowego Ładu dedykowane osobom uzyskującym przychody w kwocie między 5701 a 11 tys. 141 zł brutto miesięcznie (68 412 zł do 133 692 zł rocznie). Aby móc z niej skorzystać, należy osiągać przychody z następujących źródeł:

 • stosunek służbowy, stosunek pracy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy,
 • JDG (jednoosobowa działalność gospodarcza) rozliczana na zasadach ogólnych (skala podatkowa). 

Tym samym z ulgi dla klasy średniej nie mogą korzystać osoby zatrudnione w ramach umów zlecenie oraz o dzieło, emeryci oraz przedsiębiorcy rozliczający się według stawki liniowej. Jaki wpływ ma ulga na wysokość wynagrodzenia netto? 

Według specjalistów Grant Thornton pracownicy otrzymujący przychody w kwocie do 102 588 zł rocznie, dzięki uldze zapłacą od 4 do 2 287 zł mniej podatku. Gdy przychody są wyższe i wynoszą do 133 692 zł brutto rocznie, wtedy roczny zysk wyniesie od około 2 287 zł do 4 zł. 

W połowie 2022 roku ulga dla klasy średniej została wycofana. Zamiast niej wprowadzono inne zmiany, które obowiązują również w 2023 roku.

Są to między innymi:

 • Zmniejszenie stawki podatku w pierwszym progu podatkowym z 17% do 12%.
 • Zwiększenie pierwszego progu podatkowego z 85 528 zł do 120 000 zł.

Jakie zmiany podatkowe niesie wprowadzenie Nowego Ładu?

Najważniejsze zmiany podatkowe w ramach Nowego Ładu to:
 • 30 tys. kwoty wolnej od podatku. 
 • Emerytury do 2,5 tys. zł bez podatku. 
 • PIT-0 dla pracujących emerytów, których dochód nie przekroczy 85 528 złotych rocznie.
 • PIT-0 dla rodzin 4+.
 • Wzrost składki zdrowotnej do 9% oraz zlikwidowanie możliwości jej odliczenia od dochodu przez przedsiębiorców.
 • Podwyższenie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł.

Video

Kto najwięcej straci, a kto najwięcej zyska na wprowadzeniu Nowego Ładu?

Na Nowym Ładzie zyskają przede wszystkim:
 • osoby pobierające wynagrodzenie minimalne,
 • osoby rozliczające się według skali podatkowej,
 • emeryci i renciści,
 • rodziny 4+.

Grupą, która najbardziej straci, są etatowcy i przedsiębiorcy, którzy nie będą mogli już odliczyć  składki zdrowotnej.

Według zapewnień Ministerstwa Finansów reforma podatkowa Polskiego Ładu będzie korzystna dla 18 mln Polaków. W ich portfelach ma zostać rocznie 17 mld złotych więcej. Reforma ma być korzystna lub neutralna dla ok. 90% podatników. 

Podsumowanie:
 • Nowy Ład to największa reforma podatkowa od 30 lat, którą podpisano 16 listopada 2021 r., a obowiązywać zaczęła 1 stycznia 2022 roku.
 • Jednym z ważnych elementów Polskiego Ładu jest umożliwienie budowania domów do 70 m2 bez pozwolenia, co obowiązuje od 3 stycznia 2022 roku.
 • Program dopłat "Mieszkanie bez wkładu własnego" pozwala zarówno na zakup pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym, jak i na budowę własnego domu. Można z niego skorzystać do 100 tys. zł na 15 lat.
 • Nowy Ład przewiduje również zwolnienie z podatku od emerytur do kwoty 2500 złotych brutto oraz ulgę dla klasy średniej dla osób zarabiających od 5701 do 11 tys. 141 zł brutto miesięcznie, która została wycofana w połowie 2022 roku i zastąpiona innymi zmianami.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są najważniejsze założenia reformy podatkowej Polskiego Ładu?

Trzonem Polskiego Ładu jest reforma podatkowa, w ramach której podniesiona została kwota wolna od podatku do 30 000 złotych, dzięki czemu osoby zarabiające pensję minimalną zostaną zwolnione z podatku. Oprócz tego, wprowadzono PIT-0 dla emerytów otrzymujących świadczenia w wysokości do 2500 zł brutto a także ulgę dla klasy średniej, czyli osób zarabiających od 5701 do 11 tys. 141 zł brutto miesięcznie.

Dom bez pozwolenia do 70 m2 - co trzeba wiedzieć?

Od 3 stycznia 2022 możliwe jest budowanie domów bez pozwolenia o powierzchni 70 m2. Osoby realizujące inwestycję nie muszą już składać wniosków o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, prowadzić dziennika budowy ani zatrudniać kierownika budowy.

Kto straci na Nowym Ładzie?

Na Nowym Ładzie stracą etatowcy i przedsiębiorcy zarabiający powyżej 11 141 zł brutto miesięcznie oraz emeryci pobierający świadczenia wyższe niż 12 800 zł brutto miesięcznie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Dara

Dara

Podoba mi się pomysł zwolnienia z podatku emerytur do 2500 zł brutto. W końcu emeryci zasłużyli na jakiś odpoczynek. Mam nadzieję, że rząd będzie dalej starał się poprawić sytuację seniorów.
Stylowa

Stylowa

Myślę, że wprowadzenie programu dopłat dla osób, które chcą wybudować własny dom, to świetne rozwiązanie. Mam nadzieję, że zostaną wprowadzone dodatkowe programy dla osób, które chcą wynająć mieszkanie.
Klaudiusz

Klaudiusz

Mam nadzieję, że wprowadzenie Nowego Ładu przyniesie więcej miejsc pracy i ułatwi znalezienie pracy osobom bezrobotnym. Jestem pełna optymizmu i wierzę, że rządowi uda się poprawić sytuację na rynku pracy.
radca

radca

Cieszę się z wprowadzenia Nowego Ładu, w końcu coś dla zwykłego człowieka. Jesteśmy przyzwyczajeni, że rząd nie zawsze działa w naszym interesie, ale tym razem widzę pozytywne zmiany.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.