!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Nowy ład, a przejście na ryczałt

10 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

3 komentarze

Nowy ład, a przejście na ryczałt
Wprowadzenie w Polsce Nowego Ładu budzi skrajne emocje w społeczeństwie, a przede wszystkim wśród przedstawicieli świata biznesu. Rząd co prawda zapewnia o tym, że na nowych regulacjach skorzysta nawet kilkanaście milionów naszych rodaków, ale nie zmienia to faktu, że na zmiany muszą przygotować się w szczególności przedsiębiorcy. Mowa tutaj głównie o dostosowaniu optymalnej formy opodatkowania, w zależności od wielkości przychodu firmy. Nowy Ład - co to takiego i jak się do niego dostosować, aby nie stracić?

Zobacz także artykuł: Podatek dochodowy - którą formę opodatkowania wybrać i jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy?

Rodzaj opodatkowania w przypadku spółek prawa handlowego, jak i jednoosobowej działalności gospodarczej to jedna z najważniejszych kwestii jeśli chodzi o finanse podmiotu gospodarczego. Każda z form wiąże się z pewnymi korzyściami, ale i ograniczenia, a od decyzji w tym obszarze zależy w praktyce to, jak wiele pieniędzy pozostanie w portfelu podatnika po odliczeniu wszelkich zobowiązań wobec państwa. Tymczasem, Nowy Ład w znacznym stopniu zmienia obowiązujące od wielu już lat prawo podatkowe, co wymusza na wielu przedsiębiorcach modyfikacje na płaszczyźnie podatkowej.

Podatek ryczałtowy od przychodów – czym jest?

Jeśli dana osoba regularnie uzyskuje zarobek w ramach wykonywanej przez siebie pracy jest zobligowana do założenia własnej działalności gospodarczej. Jedną z ważniejszych decyzji na etapie dopełnienia formalności jest wybór rodzaju opodatkowania. W tej chwili przedsiębiorca ma trzy możliwości: opodatkowanie na zasadach ogólnych (tzw. skala podatkowa); podatek liniowy; ryczałt oraz tzw. kartę podatkową, przy czym w Nowym Ładzie ma zabraknąć ostatniej z tych form. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest więc jednym z kilku dostępnych rozwiązań, a jego zasadniczą cechą jest to, że wysokość podatku oblicza się na podstawie wszystkich wpływów na konto firmowe, bez odliczania kosztów uzyskania przychodu

Czym różni się ryczałt od rozliczenia na zasadach ogólnych oraz podatku liniowego?

Czy ryczałt się opłaca i czy jest on lepszy od innych form opodatkowania? Jak się okazuje, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytania, ponieważ wiele zależy od modelu biznesowego danej firmy, generowanego przez nią przychodu, wysokości kosztów i wielkości planowanych inwestycji, a nawet tego, czy przedsiębiorca pracuje wyłącznie na swój rachunek, czy też łączy prowadzenie firmy z pracą na etacie. Podstawowa różnica między podatkiem ryczałtowym a tym na zasadach ogólnych lub liniowym sprowadza się do podstawy opodatkowania, którą w tym przypadku jest nie dochód, lecz przychód. Przedsiębiorca chcąc pomniejszyć podatek, ja już wspomnieliśmy, nie może więc uwzględnić kosztów, a określana w procencie od przychodu stawka jest uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności.

Składka zdrowotna a rodzaj opodatkowania.

Wysokość ubezpieczenia zdrowotnego to jeden z najważniejszych aspektów jeśli mówimy o Nowym Ładzie. W tej chwili każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą jest zobowiązana do przekazywania co miesiąc Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych tzw. składki zdrowotnej, której wysokość jest uzależniona od formy opodatkowania. Przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym płaci w tym roku 381,81 zł na ubezpieczenie zdrowotne, niezależnie od tego, czy przysługuje mu preferencyjny ZUS, czy też uiszcza pełną kwotę. Przedsiębiorca może jednak 7,75% podstawy wymiaru składki odliczyć od podatku, dzięki czemu zmniejsza daninę. W przypadku ryczałtu natomiast składka zdrowotna odliczana jest od wartości podatku.

Zmiany dotyczące składki zdrowotnej jakie będą miały miejsce po wprowadzeniu nowego ładu.
Zgodnie z projektem nowych przepisów, składka ma wynieść w przypadku opodatkowania liniowego oraz na zasadach ogólnych 4,9% od dochodu (nie mniej niż 270 zł na miesiąc), co w istocie zwiększa zobowiązania podatkowe. Na stałą stawkę ubezpieczenia zdrowotnego mogą liczyć jednak ryczałtowcy, w ich przypadku ma ona wynieść w zależności od uzyskiwanego przychodu - 305,56 zł, 509,27 zł lub 916,68 zł miesięcznie. Ponadto, nowelizacja ustaw podatkowych zakłada odejście od możliwości uwzględnienia składki zdrowotnej w kosztach prowadzenia działalności. 

Kiedy i jak można zmienić rodzaj opodatkowania na ryczałt?

Zasady ogólne czy ryczałt - przed tym dylematem, po wprowadzeniu Nowego Ładu, stanie wielu przedsiębiorców. W tym miejscu dochodzimy do zasadniczej kwestii, a więc tego, ile płaci się podatku na ryczałcie? W 2021 roku mamy do czynienia z następującymi stawkami: 17% (m.in. wolne zawody); 15% (m.in. agencje pracy tymczasowej, reprodukowanie komputerowych nośników informacji i inne); 12,5% (m.in. od nadwyżki ponad kwotę 100 000 z tytułu usług związanych z zakwaterowaniem, wynajmem czy dzierżawą samochodów itp.); 10% (m.in. w przypadku przychodów ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek); 8,5% (m.in. usługi w zakresie edukacji, prowadzenie bibliotek, archiwów, działalność polegająca na wytwarzaniu przedmiotów z materiału powierzonego przez zamawiającego i inne); 5,5% (m.in. z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton); 3% (m.in. działalność gastronomiczna, usługowa w zakresie handlu itd); 2% (sprzedaż przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzenia z własnej uprawy, hodowli lub chowu). Czy warto przejść na ryczałt? Jak widzimy, wszystko zależy od tego, w jakiej branży działamy i czy posiadamy na tyle dużo kosztów, że będzie to dla nas opłacalne mimo niższego procentowo opodatkowania względem zasad ogólnych czy popularnej “liniówki”. Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele zmiennych. Z całą pewnością jednak, w obliczu Nowego Ładu, ryczałt dla wielu przedsiębiorców okaże się korzystnym finansowo rozwiązaniem.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Jest to jedna z form opodatkowania, w której podstawę obliczenia zobowiązania wobec państwa stanowi uzyskany przez firmę przychód. Wysokość podatku, oznaczana procentowo, jest uzależniona od rodzaju działalności, a przedsiębiorca nie może obniżać podatku np. poprzez uwzględnienie poniesionych kosztów.

Nowy Ład a podatki - co się zmieni?

Do najważniejszych zapowiadanych zmian związanych z wprowadzeniem Nowego Ładu należy likwidacja karty podatkowej, a także możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej. Ponadto, ubezpieczenie zdrowotne ma wynieść 4,9% od wysokości dochodu, jednak nie mniej niż 270 zł na miesiąc.

Podziel się

3 komentarze

Basia

Basia

Jaki ryczalt przy niedpecjslistycznym sprzątaniu nr pkd 81.21 .
Edyta

Edyta

Witam jaki procent przy ryczałcie ma firma sprzątająca i czy z liniowego mogę przejść na ryczalt
w.mikołajczyk

w.mikołajczyk

Nie znalazłem informacjio jak obliczać składkę zdrowotną przy ryczałcie

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.