Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Nowy ład, a przejście na ryczałt

7 lutego 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

7 komentarzy
Nowy ład, a przejście na ryczałt
Wprowadzenie w Polsce Nowego Ładu budzi skrajne emocje w społeczeństwie, a przede wszystkim wśród przedstawicieli świata biznesu. Rząd co prawda zapewnia o tym, że na nowych regulacjach skorzysta nawet kilkanaście milionów naszych rodaków, ale nie zmienia to faktu, że na zmiany muszą przygotować się w szczególności przedsiębiorcy. Mowa tutaj głównie o dostosowaniu optymalnej formy opodatkowania, w zależności od wielkości przychodu firmy. Nowy Ład - co to takiego i jak się do niego dostosować, aby nie stracić?

Zobacz także artykuł: Podatek dochodowy - którą formę opodatkowania wybrać i jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy?

Rodzaj opodatkowania w przypadku spółek prawa handlowego, jak i jednoosobowej działalności gospodarczej to jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o finanse podmiotu gospodarczego. Każda z form wiąże się z pewnymi korzyściami, ale i ograniczenia, a od decyzji w tym obszarze zależy w praktyce to, jak wiele pieniędzy pozostanie w portfelu podatnika po odliczeniu wszelkich zobowiązań wobec państwa. Tymczasem, Nowy Ład w znacznym stopniu zmienia obowiązujące od wielu już lat prawo podatkowe, co wymusza na wielu przedsiębiorcach modyfikacje na płaszczyźnie podatkowej.

Podatek ryczałtowy od przychodów – czym jest?

Jeśli dana osoba regularnie uzyskuje zarobek w ramach wykonywanej przez siebie pracy jest zobligowana do założenia własnej działalności gospodarczej. Jedną z ważniejszych decyzji na etapie dopełnienia formalności jest wybór rodzaju opodatkowania. W tej chwili przedsiębiorca ma trzy możliwości: opodatkowanie na zasadach ogólnych (tzw. skala podatkowa); podatek liniowy; ryczałt oraz tzw. kartę podatkową, przy czym w Nowym Ładzie ma zabraknąć ostatniej z tych form. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest więc jednym z kilku dostępnych rozwiązań, a jego zasadniczą cechą jest to, że wysokość podatku oblicza się na podstawie wszystkich wpływów na konto firmowe, bez odliczania kosztów uzyskania przychodu

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Tomaszów Lubelski
Dodana
Dodana

Operator Maszyn i Urządzeń

PLP Poland (Belos) S.A.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Czym różni się ryczałt od rozliczenia na zasadach ogólnych oraz podatku liniowego?

Czy ryczałt się opłaca i czy jest on lepszy od innych form opodatkowania? Jak się okazuje, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytania, ponieważ wiele zależy od modelu biznesowego danej firmy, generowanego przez nią przychodu, wysokości kosztów i wielkości planowanych inwestycji, a nawet tego, czy przedsiębiorca pracuje wyłącznie na swój rachunek, czy też łączy prowadzenie firmy z pracą na etacie. Podstawowa różnica między podatkiem ryczałtowym a tym na zasadach ogólnych lub liniowym sprowadza się do podstawy opodatkowania, którą w tym przypadku jest nie dochód, lecz przychód. Przedsiębiorca, chcąc pomniejszyć podatek, ja już wspomnieliśmy, nie może więc uwzględnić kosztów, a określana w procencie od przychodu stawka jest uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności.

Składka zdrowotna a rodzaj opodatkowania

Wysokość ubezpieczenia zdrowotnego to jeden z najważniejszych aspektów, jeśli mówimy o Nowym Ładzie. W tej chwili każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą jest zobowiązana do przekazywania co miesiąc Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych tzw. składki zdrowotnej, której wysokość jest uzależniona od formy opodatkowania. Przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym płaci w tym roku minimalnie 314,10 zł. W przypadku ryczałtu natomiast składka zdrowotna odliczana jest od wartości podatku.

Zmiany dotyczące składki zdrowotnej po wprowadzeniu nowego ładu.
Zgodnie z aktualnymi przepisami, składka zdrowotna w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych wynosi 9% od dochodu. W przypadku podatku liniowego sytuacja się nieco komplikuje, składka zdrowotna wynosi bowiem 4,9% dochodu firmy po przekroczeniu 6 410,11 zł dochodu. Poniżej tego progu jest liczona jako 9% minimalnego wynagrodzenia. Dla "ryczałtowców" składka zdrowotna będzie miała stałą wysokość, jednak określoną według trzech progów przedstawionych w poniższej tabeli.

Źródło: https://www.zus.info.pl/skladka-zdrowotna-2023/

Kiedy i jak można zmienić rodzaj opodatkowania na ryczałt?

Zasady ogólne czy ryczałt — przed tym dylematem, po wprowadzeniu Nowego Ładu, stanęło wielu przedsiębiorców. W tym miejscu dochodzimy do zasadniczej kwestii, a więc tego, ile płaci się podatku na ryczałcie? W 2023 roku mamy do czynienia z następującymi stawkami: 17% (m.in. wolne zawody); 15% (m.in. agencje pracy tymczasowej, reprodukowanie komputerowych nośników informacji i inne); 14% (m.in. opieka zdrowotna); 12,5% (m.in. od nadwyżki ponad kwotę 100 000 z tytułu usług związanych z zakwaterowaniem, wynajmem czy dzierżawą samochodów itp.); 10% (m.in. w przypadku przychodów ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek); 8,5% (m.in. usługi w zakresie edukacji, prowadzenie bibliotek, archiwów, działalność polegająca na wytwarzaniu przedmiotów z materiału powierzonego przez zamawiającego i inne); 5,5% (m.in. z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton); 3% (m.in. działalność gastronomiczna, usługowa w zakresie handlu itd); 2% (sprzedaż przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzenia z własnej uprawy, hodowli lub chowu).

Czy warto przejść na ryczałt? Jak widzimy, wszystko zależy od tego, w jakiej branży działamy i czy posiadamy na tyle dużo kosztów, że będzie to dla nas opłacalne mimo niższego procentowo opodatkowania względem zasad ogólnych czy popularnej “liniówki”. Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele zmiennych. Z całą pewnością jednak, w obliczu Nowego Ładu, ryczałt dla wielu przedsiębiorców okaże się korzystnym finansowo rozwiązaniem.

Podsumowanie:
  • Rodzaj opodatkowania jest jednym z najważniejszych aspektów finansowych dla spółek prawa handlowego i jednoosobowych działalności gospodarczych.
  • Nowy Ład zmienia obowiązujące prawo podatkowe, co wymusza na przedsiębiorcach modyfikacje na płaszczyźnie podatkowej.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jednym z kilku dostępnych rozwiązań, a jego wysokość podatku oblicza się na podstawie wszystkich wpływów na konto firmowe, bez odliczania kosztów uzyskania przychodu.
  • Wysokość składki zdrowotnej jest uzależniona od formy opodatkowania, a przedsiębiorcy rozliczający się na ryczałcie odliczają ją od wartości podatku.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Jest to jedna z form opodatkowania, w której podstawę obliczenia zobowiązania wobec państwa stanowi uzyskany przez firmę przychód. Wysokość podatku, oznaczana procentowo, jest uzależniona od rodzaju działalności, a przedsiębiorca nie może obniżać podatku np. poprzez uwzględnienie poniesionych kosztów.

Nowy Ład a podatki - co się zmieni?

Do najważniejszych związanych z wprowadzeniem Nowego Ładu należy likwidacja karty podatkowej, a także brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

7 komentarzy

Aramis

Aramis

Interesujący artykuł, który pozwala zrozumieć, jakie różnice między opodatkowaniami są ważne dla przedsiębiorców. Chociaż ja sam nie prowadzę działalności gospodarczej, to uważam, że warto mieć podstawową wiedzę na ten temat.
Seweryn

Seweryn

Bardzo ciekawe i rzeczowe podejście do opodatkowania w Polsce. Jednakże brakujące są informacje, jakie kroki należy podjąć, aby założyć działalność gospodarczą oraz jakie wyzwania i trudności mogą pojawić się w trakcie prowadzenia biznesu.
Lili

Lili

Bardzo przydatny artykuł dla osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą. Dzięki temu tekstu można zrozumieć, jakie są różnice między poszczególnymi formami opodatkowania i składkami zdrowotnymi, co ma kluczowe znaczenie dla finansów firmy.
knder

knder

Bardzo ciekawy artykuł, który przedstawia nie tylko różnice między opodatkowaniami, ale także składki zdrowotnej. Warto wiedzieć, jakie koszty wiążą się z prowadzeniem działalności gospodarczej i jak można optymalizować podatki.
Basia

Basia

Jaki ryczalt przy niedpecjslistycznym sprzątaniu nr pkd 81.21 .
Edyta

Edyta

Witam jaki procent przy ryczałcie ma firma sprzątająca i czy z liniowego mogę przejść na ryczalt
w.mikołajczyk

w.mikołajczyk

Nie znalazłem informacjio jak obliczać składkę zdrowotną przy ryczałcie

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.