!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Spółka z o.o. w organizacji - czym jest i jakie ma prawa?

24 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

0 komentarzy

Spółka z o.o. w organizacji - czym jest i jakie ma prawa?
Utworzenie spółki kapitałowej to proces czasochłonny. W zależności od sytuacji, realizacja formalności może zająć nawet kilka miesięcy. Tymczasem, w biznesie trzeba szybko podejmować decyzje, by móc osiągnąć sukces. Czy zatem przedsiębiorca ma czekać przez długi czas, by dopiero po wielu tygodniach rozpocząć aktywność biznesową? Na szczęście nie — rozwiązaniem w tym przypadku jest instytucja tzw. spółki z o.o. w organizacji.

Jeśli zamierzasz utworzyć działalność gospodarczą i zdecydowałeś się na wybór sp. z o.o. jako formy organizacyjno-prawnej, lektura naszego artykułu poradnikowego to absolutny must have. Dzięki temu poznasz wiele informacji na temat takich istotnych zagadnień, jak między innymi:

 • czym jest spółka w organizacji i kiedy dochodzi do jej powstania?
 • jakie uprawnienia przysługują przedsiębiorcy w czasie funkcjonowania sp. z o.o. w organizacji? Kto może reprezentować tego typu podmiot?
 • jak przedstawia się odpowiedzialność za zobowiązania zaciągnięte przez spółkę w organizacji?
 • jak długo funkcjonuje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji?

To jeszcze nie wszystko. Jeśli zainteresował Cię temat spółek osobowych i kapitałowych w Polsce, koniecznie przeczytaj kolejny z naszych artykułów: Rodzaje spółek w Polsce — czym charakteryzują się spółki działające w Polsce? Solidna dawka wiedzy zawarta w naszych tekstach sprawi, że będziesz lepiej przygotowany do radzenia sobie w warunkach dynamicznej gospodarki wolnorynkowej. 

Kiedy powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to taka forma organizacyjno-prawna, która zalicza się do spółek kapitałowych. Jej funkcjonowanie jest ściśle regulowane przez przepisy prawne, w tym między innymi przez ustawę z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych. Znajdują się w niej zapisy dotyczące sposobu powoływania poszczególnych organów spółki, odpowiedzialności za powstałe zobowiązania, trybu podejmowania decyzji itd.

Last but not least, przepisy te regulują także sytuację prawną podmiotu pomiędzy zawarciem umowy spółki a zakończeniem wszystkich czynności formalnych i uzyskaniem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Umowa może zostać zawarta między wspólnikami na dwa sposoby, czyli:

 • za pomocą systemu S24 (dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest wygenerowanie szablonu umowy),
 • poprzez wizytę u notariusza i skorzystanie z tzw. Portalu Rejestrów Sądowych (działanie niezbędne w bardziej skomplikowanych przypadkach).

Niezależnie od tego, w jaki sposób zostanie zawarta umowa, konieczne jest jeszcze m.in. wniesienie wymaganych wkładów i powołanie zarządu; zwieńczeniem całego procesu jest wpis w KRS. Praktyka pokazuje, że czas oczekiwania na pozytywną decyzję w zakresie KRS bywa bardzo długi (stąd można czasem spotkać się z opinią, że prowadzenie firmy w formie JDG jest rozwiązaniem bardziej dogodnym szczególnie dla początkującego przedsiębiorcy. Kwestia tego, co jest lepsze: sp. z o.o. czy JDG, to jednak temat na osobną dyskusję).

Dlatego też konieczne stało się opracowanie odpowiednich rozwiązań legislacyjnych, by przedsiębiorcy mogli stosunkowo szybko rozpocząć działania biznesowe i osiągać zyski. Ten swego rodzaju „stan pośredni” to tzw. spółka z o.o. w organizacji.

Video

Czym jest spółka z o.o. w organizacji i jakie ma prawa?

Mimo że spółka z o.o. w organizacji jest określana jako tzw. ułomna osoba prawna, nie zmienia to faktu, że tego typu forma organizacyjno-prawna dysponuje licznymi uprawnieniami. O jakich prawach jest mowa tym przypadku? Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji to podmiot, który ma prawo:

 • nabywać prawa do nieruchomości oraz rzeczy ruchomych,
 • zaciągać zobowiązania np. z tytułu umów handlowych zawieranych z kontrahentami,
 • zatrudniać pracowników oraz zawierać umowy cywilnoprawne (rozumie się przez to na przykład umowy zlecenia oraz o dzieło),
 • wystawiać dokumenty finansowe (mowa tu szczególnie o fakturach VAT),
 • być stroną w postępowania cywilnych i administracyjnych,
 • dostarczać odbiorcom usługi i towary, zgodnie z przedmiotem działalności zadeklarowanej przez wspólników

oraz wiele innych. Z powyższego zestawienia wynika jasno, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji to podmiot, który może w praktyce prowadzić działalność biznesową w takim zakresie, jakby był „standardową” spółką z o.o.

Kto reprezentuje spółkę z o.o. w organizacji?

Spółkę z o.o. w organizacji reprezentuje zarząd lub pełnomocnik powołany przez wspólników — wynika to z art. 161 Kodeksu spółek handlowych. Zazwyczaj, pełnomocnik realizuje swoje zadania do czasu powołania zarządu spółki.

Kto odpowiada za zobowiązania spółki z o.o. w organizacji?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Za zobowiązania sp. z o.o. w organizacji odpowiadają podmioty odpowiedzialne za prowadzenie jej spraw, czyli wspomniany już zarząd lub pełnomocnik powołany jednomyślnie przez wspólników. Solidarna odpowiedzialność obejmuje również wspólnika sp. z o.o. w organizacji, ale jedynie do wysokości niewniesionego wkładu.

Video

Jak długo może funkcjonować spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji?

Jak już wspomniano, proces tworzenia spółki z o.o. jest długotrwały (podobnie przedstawia się kwestia np. upadłości spółki). Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że może ona jako organ pośredni funkcjonować bez końca. Istotą spółki z o.o. w organizacji jest bowiem jej tymczasowy charakter.

Maksymalny okres funkcjonowania spółki z o.o. w organizacji to 6 miesięcyJeśli w ciągu pół roku od momentu zawarcia umowy pomiędzy wspólnikami nie dojdzie do złożenia wniosku o rejestrację w KRS, zgodnie z prawem spółka z o.o. w organizacji jako podmiot tymczasowy zostanie rozwiązana. W efekcie nie będzie już możliwe zawieranie umów, wystawianie faktur, zatrudnianie nowych pracowników itd.

Z drugiej strony, jeśli w ciągu wspomnianych sześciu miesięcy rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym zostanie dokonana, spółka z o.o. w organizacji samoistnie staje się pełnoprawną spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Najczęściej zadawane pytania

Jak działa spółka w organizacji i kiedy dochodzi do jej powstania?

Spółka z o.o. w organizacji to podmiot, który może prowadzić działalność biznesową do czasu uzyskania przez wspólników wpisu w KRS. Do jej powstania dochodzi wskutek zawarcia umowy spółki przez wspólników. Funkcjonowanie sp. z o.o. w organizacji reguluje Ustawa z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych.

Jakie uprawnienia przysługują przedsiębiorcy w czasie funkcjonowania sp. z o.o. w organizacji? Kto może reprezentować tego typu podmiot?

Przedsiębiorca sp. z o.o. w organizacji może zaciągać zobowiązania, podpisywać umowy, zatrudniać pracowników itd. Podmiot ten może reprezentować pełnomocnik powołany przez wspólników lub zarząd.

Jak przedstawia się odpowiedzialność za zobowiązania zaciągnięte przez spółkę w organizacji?

Za zobowiązania odpowiedzialne są osoby, które reprezentują sp. z o.o. w organizacji oraz wspólnicy.

Jak długo funkcjonuje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji to podmiot, który funkcjonuje w okresie pomiędzy zawarciem umowy spółki pomiędzy wspólnikami a dokonaniem wpisu w KRS. Uzyskanie wpisu w KRS niejako z automatu sprawia, że sp. z o.o. w organizacji staje się spółką z o.o. w pełnym tego słowa znaczeniu.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.