Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Działalność gospodarcza za granicą - jakie niesie za sobą ryzyka?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

10 komentarzy
Działalność gospodarcza za granicą - jakie niesie za sobą ryzyka?
W obecnych czasach świat stoi przed większością z nas otworem i dotyczy to nie tylko możliwości podróżowania, ale coraz częściej także prowadzenia biznesu. Z roku na rok rośnie liczba naszych rodaków, którzy podejmują decyzję o założeniu firmy poza granicami kraju. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie, czy działalność gospodarcza za granicą jest opłacalna oraz jakie ewentualne ryzyko ze sobą niesie?

Zobacz także artykuł: Podwójne opodatkowanie - praca za granicą a podatek dochodowy. Co musisz wiedzieć?

Działalność gospodarcza za granicą - jakie niesie za sobą ryzyka?

Praca za granicą to dla Polek i Polaków nic nowego. Migracja w celach zarobkowych jest zjawiskiem, które się nasila, a nie bez znaczenia jest to, że wiele krajów zachęca naszych obywateli do przyjazdu. Nie dziwi więc fakt, że na popularności zyskuje również rozwiązanie polegające na założeniu podmiotu gospodarczego poza Polską. Sprawdźmy, co się z tym wiąże!

Video

Szukasz pracy?

Zbiór i pielęgnacja w szklarni

GRUPA CONTRAIN

 • 8 000-11 000 zł / mc
 • Holandia
Dodana

Praca w szklarni przy zbiorze ogórków

GRUPA CONTRAIN

 • 8 000-11 000 zł / mc
 • Holandia
Dodana

Doradca Klienta Białystok

Provident Polska S.A.

 • Białystok
Dodana

Doradca Klienta Mońki i okolice

Provident Polska S.A.

 • Mońki
Dodana

Zbiór papryki w Holandii! Top oferta!

GRUPA CONTRAIN

 • 8 000-11 000 zł / mc
 • Holandia
Dodana

Jakie ryzyka niesie za sobą przeniesienie działalności gospodarczej za granicę?

Działalność gospodarcza za granicą to dla wielu przedsiębiorców niezwykle korzystna opcja, szczególnie w kontekście Polskiego Ładu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każdy kraj posiada w tym zakresie inne ustawodawstwo, co może wiązać się z odmiennymi formalnościami do zrealizowania. Przeniesienie jednoosobowej działalności gospodarczej za granicę lub założenie firmy od podstaw w niektórych przypadkach pociąga za sobą ryzyko podwójnego opodatkowania lub konieczność opłacenia exit tax, czyli podatku od emigracji. Ponadto, polskie organy podatkowe mogą dopatrzyć się w działaniu przedsiębiorcy agresywnej optymalizacji podatkowej, co skutkuje m.in. obowiązkiem zapłacenia podatku również w Polsce, a nawet konsekwencjami karno-skarbowymi. 

Działalność gospodarcza za granicą, a rezydencja podatkowa

Firma za granicą a rezydencja podatkowa - to jedno z głównych zagadnień poruszanych w kontekście prowadzenia działalności poza Polską. Jak się bowiem okazuje, prawidłowe określenie rezydencji podatkowej to klucz do sukcesu, a błąd w tym zakresie może przedsiębiorcę sporo kosztować. Rezydencję ustala się na podstawie kilku zasadniczych kryteriów, a w szczególności w oparciu o to, gdzie znajduje się centrum interesów życiowych podatnika. Mówimy tutaj zarówno o płaszczyźnie biznesowej, jak i osobistej, a często konieczne jest określenie, w którym kraju właściciel firmy przebywa przez większą część czasu. W węższym ujęciu jako centrum interesów gospodarczych oraz osobistych należy rozumieć miejsce prowadzenia działalności zarobkowej oraz właśnie zamieszkania. W szerokim jest to kraj, w którym przedsiębiorca posiada aktywa, w tym nieruchomości oraz pasywa takie jak kredyty bankowe itp.

Działalność gospodarcza za granicą, a mieszkanie w Polsce

Rezydencja podatkowa a firma za granicą - czy zależność ta ma znaczenie w przypadku, gdy przedsiębiorca mieszka w Polsce? Przyjmuje się, że rezydencja podatkowa jest określana nie na podstawie oświadczenia danej osoby, lecz biorąc pod uwagę przesłanki faktyczne. Na gruncie podatkowym nie ma znaczenia obywatelstwo przedsiębiorcy ani nawet to, że zarejestrował on firmę w innym państwie. Najważniejszą kwestią jest bowiem fakt, w którym kraju w istocie zamieszkuje. Ma to szczególne znaczenie z punktu widzenia prawa podatkowe, ponieważ organy skarbowe mogą wszcząć kontrolę i sprawdzić, jak jest naprawdę. Jeśli kontrolerzy ustalą, że przedsiębiorca płaci podatki w innym kraju, a tymczasem na co dzień mieszka w Polsce, zostanie on zobowiązany do uiszczenia zobowiązań podatkowych. Działanie takie jest bowiem traktowane jako czynność pozorna, której głównym celem jest właśnie uniknięcie opodatkowania we własnym kraju. Może to doprowadzić nie tylko do konieczności zapłacenia podatku, ale nawet sankcji na podstawie przepisów kodeksu karno-skarbowego. Ponadto, sytuację taką mogą zakwestionować również inne instytucji takie jak między innymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Video

Czy Urząd Skarbowy wie o działalności gospodarczej prowadzonej za granicami państwa?

W tym miejscu pojawia się więc pytanie o możliwą kontrolę skarbową i jej zakres. Czy każdy przedsiębiorca, który prowadzi firmę poza granicami Polski może zostać skontrolowany? Urząd Skarbowy ma możliwości prawne i faktyczne, aby zażądać od właściciela firmy wyjaśnień oraz przedstawienia niezbędnej dokumentacji w celu sprawdzenia, czy nie doszło do nieprawidłowości. Kontrolerzy na bieżąco mają wgląd do składanych przez przedsiębiorców deklaracji podatkowych i na tej podstawie mogą dokonać wstępnej analizy zawartych w nich danych. Fiskus może ponadto przesyłać zapytania do swojego odpowiednika w konkretnym państwie, dlatego zawsze trzeba mieć to na uwadze. W dobie cyfryzacji i szybkiej wymiany informacji pomiędzy instytucjami poszczególnych krajów kontrola podatnika jest niezwykle prosta. 

Jakie są konsekwencje prowadzenia działalności za granicą?

Przeniesienie firmy do Czech czy innego kraju to ostatnio coraz popularniejszy ruch, ale przed jego wykonaniem warto dokładnie przeanalizować wszelkie “za” oraz “przeciw”. Należy skupić się nie tylko na sferze podatkowej, ale także zwrócić szczególną uwagę na ustawodawstwo w danym państwie oraz ogólne warunki ekonomiczne. Nie bez znaczenia jest ponadto rodzaj wykonywanej działalności czy forma prawna podmiotu. Przeniesienie działalności gospodarczej za granicę może być więc strzałem w dziesiątkę, ale tylko wówczas, gdy jest w pełni przemyślane. 

Podsumowanie:
 • Migracja w celach zarobkowych jest zjawiskiem, które się nasila, a wiele krajów zachęca Polaków do przyjazdu oraz właśnie z tego powodu popularne jest założenie podmiotu gospodarczego za granicą.
 • Działalność gospodarcza za granicą niesie ze sobą ryzyka, takie jak podwójne opodatkowanie lub konieczność opłacenia exit tax, a polskie organy podatkowe mogą dopatrzyć się agresywnej optymalizacji podatkowej, co skutkuje obowiązkiem zapłacenia podatku również w Polsce, a nawet konsekwencjami karno-skarbowymi.
 • Przy przeniesieniu firmy za granicę trzeba dokładnie przeanalizować ustawodawstwo w danym państwie oraz ogólne warunki ekonomiczne, a także zwrócić szczególną uwagę na rezydencję podatkową i konsekwencje z nią związane.
 • Urząd Skarbowy ma możliwości prawne i faktyczne, aby zażądać od właściciela firmy wyjaśnień oraz przedstawienia niezbędnej dokumentacji w celu sprawdzenia, czy nie doszło do nieprawidłowości, a fiskus może również przesłać zapytania do swojego odpowiednika w konkretnym państwie, dlatego przedsiębiorcy zawsze muszą mieć to na uwadze.

Najczęściej zadawane pytania

Działalność gospodarcza za granicą - najważniejsze informacje

Coraz więcej osób przenosi swoją działalność gospodarczą poza granice Polski. Celem jest przede wszystkim optymalizacja podatkowa, a także obniżenie kosztów stałych takich jak wszelkiego typu składki oraz ubezpieczenia. Warto dowiedzieć się szczegółowo, jak zarejestrować działalność gospodarczą za granicą.

Jak założyć firmę za granicą?

Rejestracja działalności gospodarczej za granicą wiąże się z szeregiem formalności, które różnią się między sobą w zależności od kraju. Obecnie jednak większość z nich można zrealizować online, bez konieczności wyjazdu do obcego państwa. Kluczowe jest również prawidłowe określenie rezydencji podatkowej.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Kuba

Kuba

Kontrola skarbowa to nie tylko problemy pod względem finansowym, ale także stres i niepewność. Lepiej zawsze działać zgodnie z prawem, aby uniknąć takich sytuacji.
Ewa

Ewa

Zastanawiam się, jakie są koszty opodatkowania działalności gospodarczej za granicą i czy się one opłacają? Czy może lepiej zarejestrować firmę w Polsce?
baśka2000

baśka2000

Prowadzenie biznesu za granicą to świetna opcja dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć swoją działalność. Trzeba jednak pamiętać o ustawodawstwie i różnicach kulturowych oraz gospodarczych.
Harek

Harek

Nie zdawałem sobie sprawy, że prowadzenie działalności za granicą może być tak skomplikowane. Trzeba na pewno dokładnie przeanalizować każdy aspekt, zanim podejmie się taką decyzję.
Elżbieta Moskalczyk

Elżbieta Moskalczyk

Kontrola podatkowa to niezwykle stresująca sytuacja dla każdego przedsiębiorcy, dlatego warto zawsze dokładnie analizować swoją sytuację pod kątem prawidłowej rezydencji podatkowej.
gAMA

gAMA

Zastanawiam się, jakie obowiązki ma przedsiębiorca prowadzący biznes za granicą wobec polskiego państwa i czy może się spodziewać pomocy ze strony ambasady?
Konstanty

Konstanty

Założenie firmy za granicą może być korzystne, jeśli chodzi o podatki i warunki ekonomiczne. Trzeba jednak dokładnie przeanalizować każdy aspekt przed podjęciem takiej decyzji i nie zapominać o prawidłowej rezydencji podatkowej.
Zofia

Zofia

A co z polskimi pracownikami pracującymi w firmach za granicą? Czy ich prawa są nadal chronione i czy korzystają z takich samych warunków zatrudnienia, jak w Polsce?
Generał

Generał

Ciekawe, jakie są wymagania co do zarejestrowania firmy w innym kraju. Może to być opcja dla osób bez pracy, które mają pomysł na biznes i chcą wykorzystać swoje umiejętności.
Alfa

Alfa

Prowadzenie działalności gospodarczej za granicą niesie ze sobą wiele ryzyk, ale jest to na pewno korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców. Trzeba jednak pamiętać o różnicach w ustawodawstwie, aby uniknąć problemów podatkowych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.