Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Kasa fiskalna online - czym jest i od kiedy obowiązuje?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

8 komentarzy
Kasa fiskalna online - czym jest i od kiedy obowiązuje?
Kasy fiskalne online sukcesywnie pojawiają się w coraz większej liczbie polskich przedsiębiorstw. Które firmy w 2022 roku muszą posiadać kasę fiskalną online? W poniższym artykule omawiamy wszystkie ważne informacje.

Zobacz też: Działalność nierejestrowana: założenie, koszty i podatki. Jak ją prowadzić? 

Kasy fiskalne online – od kiedy obowiązują?

Obowiązek stosowania kas fiskalnych online został wprowadzony na mocy ustawy z 15 marca 2019 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz. U. poz. 675). Zgodnie z nowymi przepisami, podatnicy mogą korzystać kas rejestrujących starego typu - wyposażonych w elektroniczny bądź papierowy zapis kopii do momentu ich wyeksploatowania, bądź gdy chodzi o kasy z papierowym zapisem kopii - konieczności wymiany pamięci. 

Kas fiskalnych z elektronicznym zapisem kopii nie będzie można kupić od 1 stycznia 2023 roku, z kolei w przypadku kas fiskalnych z papierowym zapisem kopii nie jest to możliwe od 1 września 2019 roku. Kasy rejestrujące starego typu będą mogły być sprzedawane przez producentów tylko do wskazanych terminów. Tym samym w 2023 roku w sprzedaży będą dostępne tylko kasy online. 

Video

Szukasz pracy?

KURIER Kierowca DHL

Grimp Logistics Sp. Z o.o.

 • Zielona Góra
 • 4 000-5 700 zł / mc
Dodana
Dodana
Dodana

 

Obowiązek stosowania kas fiskalnych w poszczególnych branżach jest podzielony na kilka etapów. Oto szczegóły:

 

 

Etap 1 - od 1 stycznia 2020 roku kasę fiskalną online muszą posiadać podmioty:

 • świadczące usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów),
 • sprzedające benzynę silnikową, olej napędowy oraz gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych. 

Etap 2 - od 1 stycznia 2021 roku kasę fiskalną online muszą posiadać podmioty:

 • świadczące usługi związane z wyżywaniem w placówkach gastronomicznych, w tym sezonowo,
 • świadczące usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
 • sprzedające węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgiel brunatny koks i półkoks przeznaczone do celów opałowych. 

Etap 3 - od 1 lipca 2021 roku kasę fiskalną online muszą posiadać podmioty:

 • świadczące usługi fryzjerskie, 
 • świadczące usługi kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • świadczące usługi budowlane, 
 • świadczące usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 • świadczące usługi prawnicze,
 • świadczące usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Jak najlepiej rozliczać sprzedaż, gdy prowadzimy salon kosmetyczny, aby było to w pełni legalne? Odpowiedź jest prosta: trzeba zainwestować w kasę fiskalną online online. 

Jak działa kasa fiskalna online?

Jak wygląda obsługa kasy fiskalnej online oraz jak działają tego typu urządzenia? Kasy fiskalne online umożliwiają prowadzenie rejestru raportów, paragonów oraz informacji o wszystkich zrealizowanych transakcjach. Kasy fiskalne online, zgodnie z nazwą, są podłączone do internetu, dzięki czemu wszystkie zbierane informacje są na bieżące przekazywane do Centralnego Rejestru Kras prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. 

Ile kosztuje kasa fiskalna online?

Koszt zakupu kasy fiskalnej online wynosi około 1200 - 2500 złotych. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki model wybierzemy. Warto wiedzieć, że przedsiębiorcy decydujący się na zakup kasy fiskalnej online mogą otrzymać specjalną ulgę podatkową. Jej wysokość to 90% ceny zakupu, jednak nie więcej niż 700 złotych. 

Video

Kto będzie zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej online?

Do posiadania kasy fiskalnej są zobowiązane podmioty gospodarcze z różnych branż, takich jak hotelarstwo, gastronomia, szpitalnictwo czy motoryzacja. Wszystkie szczegółowe informacje na temat harmonogramu przechodzenia na kasy fiskalne online zamieściliśmy w pierwszej części niniejszego artykułu.

Warto zaznaczyć, że docelowo wszyscy przedsiębiorcy będą używać kas fiskalnych online, gdyż począwszy od 1 stycznia 2023 roku ze sprzedaży całkowicie znikną kasy starego typu. 

Wprowadzenie kasy fiskalnej online - formalności do spełnienia 

Przedsiębiorcy, którzy podejmują decyzję o wymianie kasy tradycyjnej na kasę online, powinni zwrócić szczególną uwagę, czy kupowane przez nich urządzenie posiada potwierdzenie od prezesa Głównego Urzędu Miar. Za montaż kasy powinien odpowiadać fachowiec posiadający odpowiednie kompetencje. Aby kasa fiskalna online działała prawidłowo, trzeba też zadbać o stabilne łącze internetowe. 

Sprzedaż w sieci a założenie firmy

Każda osoba zainteresowana zarabianiem na sprzedaży produktów w e-sklepie musi być przygotowana na założenie firmy. Rejestracja takiej nie stanowi większego problemu – przedsiębiorcą można zostać w ciągu jednego dnia. Co jednak z kasą fiskalną? W 2015 r. miały miejsce nowelizacje ustaw, w efekcie których wielu przedsiębiorców zwolnionych dotychczas z konieczności wręczania klientom paragonów musiało zaopatrzyć się w kasę fiskalną. Jak sytuacja wygląda aktualnie? Czy będziesz musiał zakupić kasę fiskalną? Okazuje się, że zależy to od wielu czynników.

Limit obrotów nadal obowiązuje

Dobrą informacją dla osób zamierzających prowadzić e-sklep jest to, że w dalszym ciągu obowiązuje limit obrotów. Właściciel sklepu, których nie osiągnął w poprzednim lub bieżącym roku podatkowym obrotu w wysokości 20 000 zł, nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Przekroczenie tej kwoty powoduje, że niezbędne jest ewidencjonowanie każdej sprzedaży za pomocą paragonów.

Choć limit obrotów obowiązuje w dalszym ciągu, to jednak od granicznej kwoty 20 000 zł istnieje kilka odstępstw. Zgodnie z przepisami dokumentowanie sprzedaży za pomocą wydawania paragonów z kasy fiskalnej obowiązuje przedsiębiorców handlujących np. sprzętem telewizyjnym czy fotograficznym. Oni mają zatem obowiązek stosować kasę fiskalną od pierwszego dnia prowadzenia e-sklepu.

Pamiętaj o dołączeniu paragonu

Jako osoba prowadząca e-sklep i mająca obowiązek korzystania z kasy fiskalnej, musisz pamiętać o dołączeniu paragonu do każdej sprzedanej rzeczy. Ponieważ sprzedany towar najczęściej jest dostarczany przez podmioty trzecie, faktycznie musisz dołączyć wydrukowany paragon do towaru, który zostanie przekazany np. firmie kurierskiej.

Jeżeli chodzi o dołączanie paragonów, to ciekawostką jest, że przepisy nie są wystarczające precyzyjne, gdy mowa o sprzedaży wysyłkowej towarów za tzw. pobraniem. Przesyłki te charakteryzuje to, że sprzedawca wysyła towar przed otrzymaniem zapłaty od klienta. To zaś rodzi pytanie, kiedy należy wystawić paragon. Zdecydowana większość przedsiębiorców decyduje się dołączać paragon do wysyłanego towaru.

Nie ryzykuj – możesz wiele stracić

Skoro rynek e-commerce rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, to nie brakuje osób zainteresowanych prowadzenie internetowego sklepu. Jeżeli myślisz, że możesz sprzedawać bez wydawania paragonów, bo na te nikt nie zwraca uwagi, to bardzo się mylisz. Sprzedaż produktów bez prowadzenie wymaganej ewidencji jest przestępstwem. W razie kontroli przeprowadzonej przez urząd skarbowy musisz liczyć się z nałożeniem na twoją firmę wysokich kar. Lepiej zatem nie ryzykować i za każdym razem dopełnić ciążących na tobie obowiązków w zakresie ewidencji sprzedaży.

Najczęściej zadawane pytania

Czym są kasy fiskalne online?

Kasy fiskalne online to nowoczesny typ kas, który na bieżąco przekazuje informacje o realizowanych transakcjach do bazy danych Krajowej Administracji Skarbowej. Kasy fiskalne online muszą mieć połączenie z internetem.

Którzy przedsiębiorcy muszą mieć kasę fiskalną online?

Obecnie obowiązek posiadania kasy fiskalnej online spoczywa m.in. na podmiotach świadczących usługi budowlane, fryzjerskie, prawnicze, gastronomiczne czy związane z krótkoterminowym zakwaterowaniem.

Kiedy znikną kasy starego typu?

Począwszy od 1 stycznia 2023 roku kasy fiskalne starego typu nie będą mogły być już sprzedawane. Od tego dnia jedynym typem kas fiskalnych oferowanym w Polsce będą kasy fiskalne online.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Iza

Iza

Myślę, że kasy fiskalne online to dobre rozwiązanie dla biznesu. Wszystko będzie zapisywane na bieżąco i nie będzie problemów z rozliczeniami podatkowymi.
Aleksy

Aleksy

Czy każdy przedsiębiorca musi mieć kasę fiskalną online? A co z małymi sklepami? To nie fair, że muszą kupować takie drogie urządzenia...
Genowefa

Genowefa

Nie jestem zadowolony, że muszę wydać dodatkowe pieniądze na kasy fiskalne online. Chyba warto inwestować w rozwój firmy, a nie w takie kosztowne rzeczy...
Skorpion

Skorpion

A jakie są wymagania odnośnie łącza internetowego? Czy muszę mieć szybki internet w mojej firmie, żeby kasa fiskalna online działała prawidłowo?
Kolejarz

Kolejarz

W końcu w Polsce jest jakieś postępowanie technologiczne. Cieszę się, że kasy fiskalne będą działać online, to ułatwi mi pracę.
Pietrek

Pietrek

Czy wymiana kas fiskalnych na kas fiskalne online spowoduje, że będzie mniej miejsc pracy dla sprzedawców i kasjerów? To nie fair...
Duch

Duch

Muszę kupić kasy fiskalne online dla mojego biznesu. To trochę kosztowne, ale to chyba jedyna opcja. Mam nadzieję, że obsługa nie będzie trudna.
Jowi

Jowi

Czy teraz muszę uczyć się obsługi kasy fiskalnej online? Nie wiem, czy sobie poradzę z takim urządzeniem...

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.