!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Kasa fiskalna online - czym jest i od kiedy obowiązuje?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

0 komentarzy

Kasa fiskalna online - czym jest i od kiedy obowiązuje?
Kasy fiskalne online sukcesywnie pojawiają się w coraz większej liczbie polskich przedsiębiorstw. Które firmy w 2022 roku muszą posiadać kasę fiskalną online? W poniższym artykule omawiamy wszystkie ważne informacje.

Zobacz też: Działalność nierejestrowana: założenie, koszty i podatki. Jak ją prowadzić? 

Kasy fiskalne online – od kiedy obowiązują?

Obowiązek stosowania kas fiskalnych online został wprowadzony na mocy ustawy z 15 marca 2019 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz. U. poz. 675). Zgodnie z nowymi przepisami, podatnicy mogą korzystać kas rejestrujących starego typu - wyposażonych w elektroniczny bądź papierowy zapis kopii do momentu ich wyeksploatowania, bądź gdy chodzi o kasy z papierowym zapisem kopii - konieczności wymiany pamięci. 

Kas fiskalnych z elektronicznym zapisem kopii nie będzie można kupić od 1 stycznia 2023 roku, z kolei w przypadku kas fiskalnych z papierowym zapisem kopii nie jest to możliwe od 1 września 2019 roku. Kasy rejestrujące starego typu będą mogły być sprzedawane przez producentów tylko do wskazanych terminów. Tym samym w 2023 roku w sprzedaży będą dostępne tylko kasy online. 

Video

 

Obowiązek stosowania kas fiskalnych w poszczególnych branżach jest podzielony na kilka etapów. Oto szczegóły:

Etap 1 - od 1 stycznia 2020 roku kasę fiskalną online muszą posiadać podmioty:

 • świadczące usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów),
 • sprzedające benzynę silnikową, olej napędowy oraz gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych. 

Etap 2 - od 1 stycznia 2021 roku kasę fiskalną online muszą posiadać podmioty:

 • świadczące usługi związane z wyżywaniem w placówkach gastronomicznych, w tym sezonowo,
 • świadczące usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
 • sprzedające węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgiel brunatny koks i półkoks przeznaczone do celów opałowych. 

Etap 3 - od 1 lipca 2021 roku kasę fiskalną online muszą posiadać podmioty:

 • świadczące usługi fryzjerskie, 
 • świadczące usługi kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • świadczące usługi budowlane, 
 • świadczące usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 • świadczące usługi prawnicze,
 • świadczące usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Jak najlepiej rozliczać sprzedaż, gdy prowadzimy salon kosmetyczny, aby było to w pełni legalne? Odpowiedź jest prosta: trzeba zainwestować w kasę fiskalną online online. 

Jak działa kasa fiskalna online?

Jak wygląda obsługa kasy fiskalnej online oraz jak działają tego typu urządzenia? Kasy fiskalne online umożliwiają prowadzenie rejestru raportów, paragonów oraz informacji o wszystkich zrealizowanych transakcjach. Kasy fiskalne online, zgodnie z nazwą, są podłączone do internetu, dzięki czemu wszystkie zbierane informacje są na bieżące przekazywane do Centralnego Rejestru Kras prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. 

Ile kosztuje kasa fiskalna online?

Koszt zakupu kasy fiskalnej online wynosi około 1200 - 2500 złotych. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki model wybierzemy. Warto wiedzieć, że przedsiębiorcy decydujący się na zakup kasy fiskalnej online mogą otrzymać specjalną ulgę podatkową. Jej wysokość to 90% ceny zakupu, jednak nie więcej niż 700 złotych. 

Video

Kto będzie zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej online?

Do posiadania kasy fiskalnej są zobowiązane podmioty gospodarcze z różnych branż, takich jak hotelarstwo, gastronomia, szpitalnictwo czy motoryzacja. Wszystkie szczegółowe informacje na temat harmonogramu przechodzenia na kasy fiskalne online zamieściliśmy w pierwszej części niniejszego artykułu.

Warto zaznaczyć, że docelowo wszyscy przedsiębiorcy będą używać kas fiskalnych online, gdyż począwszy od 1 stycznia 2023 roku ze sprzedaży całkowicie znikną kasy starego typu. 

Wprowadzenie kasy fiskalnej online - formalności do spełnienia 

Przedsiębiorcy, którzy podejmują decyzję o wymianie kasy tradycyjnej na kasę online, powinni zwrócić szczególną uwagę, czy kupowane przez nich urządzenie posiada potwierdzenie od prezesa Głównego Urzędu Miar. Za montaż kasy powinien odpowiadać fachowiec posiadający odpowiednie kompetencje. Aby kasa fiskalna online działała prawidłowo, trzeba też zadbać o stabilne łącze internetowe. 

Najczęściej zadawane pytania

Czym są kasy fiskalne online?

Kasy fiskalne online to nowoczesny typ kas, który na bieżąco przekazuje informacje o realizowanych transakcjach do bazy danych Krajowej Administracji Skarbowej. Kasy fiskalne online muszą mieć połączenie z internetem.

Którzy przedsiębiorcy muszą mieć kasę fiskalną online?

Obecnie obowiązek posiadania kasy fiskalnej online spoczywa m.in. na podmiotach świadczących usługi budowlane, fryzjerskie, prawnicze, gastronomiczne czy związane z krótkoterminowym zakwaterowaniem.

Kiedy znikną kasy starego typu?

Począwszy od 1 stycznia 2023 roku kasy fiskalne starego typu nie będą mogły być już sprzedawane. Od tego dnia jedynym typem kas fiskalnych oferowanym w Polsce będą kasy fiskalne online.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.