Szkolenia i rozwój

Jakie są metody i techniki zarządzania przedsiębiorstwem?

29 listopada 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

4 komentarze
Jakie są metody i techniki zarządzania przedsiębiorstwem?
Metody i techniki zarządzania firmą to specjalistyczna wiedza, przekazywana głównie na kierunkach administracyjnych podczas nauki na uczelniach wyższych. Techniki zarządzania przedsiębiorstwem nie dość, że są przedmiotem wiedzy i nauczania, to w ostatnim czasie bardzo się rozwinęły. Pokrótce, ale z dbałością o jasność i ścisłość przedstawienia, powiemy tu o metodach zarządzania firmą. Skupimy się przy tym na powszechnie uznanych i przyjmowanych za pewnik technikach zarządzania jako skutecznych metodach działania.

Jakie są najczęściej stosowane metody zarządzania firmą?

Jeżeli zostaliśmy już uznani za osoby nadające się do zarządzania firmą, a więc udowodniliśmy swoją wiedzę, sprawność i kwalifikacje, zapewne zaczniemy od następujących, sprawdzonych metod zarządzania.

Każda technika zarządzania przedsiębiorstwem musi brać pod uwagę planowanie działań i ewaluację ich przebiegu - fachowo nazywa się to zarządzaniem procesowym. A więc osiąganie wypracowanych w przedsiębiorstwie celów musi uwzględnić możliwie ścisły (ale też możliwie elastyczny) plan działań, a ich wyniki powinny być monitorowane na bieżąco. Dzięki tej technice zarządzania zawsze wiemy w jakim miejscu się znajdujemy i co należy jeszcze udoskonalić.

Inną jeszcze, choć komplementarną metodą zarządzania będzie tzw. benchmarking, czyli wykonywanie badań porównawczych, które polegają na dokładnym sprawdzeniu metod i sposobów działania firm, które odniosły sukces w branży, w której my również działamy. Korzystamy więc wtedy z najlepszych i sprawdzonych wzorców, uczymy się od najlepszych i próbujemy wdrażać ich pomysły w naszej firmie. Ma to uzasadnienie w tym, że nie ma potrzeby “wyważania otwartych drzwi” i można zdać się na to, o czym już wiemy, że jest skuteczne.

Wśród technik zarządzania firmami ważną rolę odgrywają także elementy kontroli różnych etapów realizacji celów (tzw. controlling). Ustalamy w tym systemie pewne kryteria, według których oceniamy poszczególne procesy. Ocena jest możliwa poprzez uzyskanie możliwie szczegółowych informacji o działaniach firmy. Następnie stosujemy obrane kryteria oceny. Ta technika zarządzania pozwala się dowiedzieć o tym, co warto w naszej pracy kontynuować, a co musi zostać poddane korektom i udoskonaleniom.

Wśród przynoszących realne efekty metod zarządzania przedsiębiorstwem koniecznie należy też wymienić tzw. “zarządzanie kompetencjami”, a więc korzystanie z wiedzy, talentów i uzdolnień naszych pracowników oraz rozwijanie ich potencjału, który stanowi przecież najważniejszych potencjał firmy. Dziś bardzo rozpowszechniony jest także outsourcing, czyli wykorzystywanie i zlecanie niektórych zadań podmiotom zewnętrzny. Nie zapominamy także o starej, dobrej metodzie zarządzania, która polega na dokładnym ustaleniu zapotrzebowania naszych odbiorców i dostosowaniu naszych działań do tego, aby dostarczyć im to, czego pragną (specjalistycznie nazywa się to “lean management”).

Szukasz pracy?

Operator Maszyn i Urządzeń

PLP Poland (Belos) S.A.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Tomaszów Lubelski
Dodana
Dodana
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Tarnowskie Góry
Dodana

Jakie są najczęściej występujące błędy w zarządzaniu firmą?

Zarządzanie firmą rzadko obywa się bez błędów, pomyłki są wpisane w cały proces nawet jeśli dysponujemy najlepszym oprogramowaniem do zarządzania i doskonałymi metodami. Częstym błędem jest przeliczenie się ze swoimi możliwościami. Być może cele zostały zaplanowane ambitnie, środki dobrane właściwie, ale wszystko pozostaje jedynie “na papierze” i okazuje się nieskuteczne, ponieważ nie dysponujemy odpowiednim kapitałem ludzkim lub innymi potrzebnymi zasobami. Błędem w technice zarządzania są także zbyt wysokie wymagania względem pracowników oraz zbyt autorytarny styl przywództwa - wtedy spada morale zespołu pracowniczego, który przestaje utożsamiać się z celami firmy. Nadmierne ambicje kierownika lub menadżera i nieuwzględnianie zdania podwładnych to także spory błąd, ponieważ “co dwie głowy, to nie jedna”. Skuteczność metod zarządzania przedsiębiorstwem powinna prowadzić do harmonijnej współpracy wszystkich, więc błędem jest stworzenie warunków nadmiernej rywalizacji. Inny błąd, także tkwiący po stronie zarządzających, to ich niekompetentność, która może przejawiać się np. lenistwem lub brakiem reakcji wtedy, gdy jest to potrzebne.

W jaki sposób można usprawnić zarządzenie przedsiębiorstwem?

Odpowiednie techniki zarządzania przedsiębiorstwem powinny przynieść właściwą sprawność działania. Liczy się wiedza i jej zastosowanie - metody zarządzania, przynajmniej te wykładane na uczelniach wyższych, to wynik pogłębionych badań i wielu doświadczeń. Ich należyte stosowanie powinno przynosić sukcesy.

Ale zarządzanie firmą posiada także aspekt personalistyczny (kadrowy). Nawet najlepsze techniki zarządzania nie przyniosą oczekiwanych skutków, jeśli menedżerowie nie będą potrafili z nich korzystać, a szeregowi pracownicy nie będą umieli ich wdrażać. Efektywność zwiększamy także przez implementację specjalistycznego oprogramowania do zarządzania. Mamy tu na myśli wszelkie systemy informatyczne, które pozwalają się lepiej komunikować, lepiej przyglądać się procesom pracy, lepiej planować. Usprawnienie pracy przedsiębiorstwa nie musi wiązać się z wielkimi nakładami finansowymi. Czasem po prostu wystarczy jeden lub kilku dobrych menadżerów z odpowiednią wiedzą, dobre oprogramowanie do zarządzania firmą, na pewno przydadzą się też szkolenia dla pracowników. Możemy również wprowadzać mechanizmy motywujące pracowników, możemy konsultować nasze cele i plany ze specjalistami, otwierać się na rady dobrych doradców - jeżeli potrafimy zbierać informacje o procesach w naszej firmie i dokonywać ich ewaluacji, to natychmiast będziemy wiedzieli, co jeszcze można poprawić.

Video

Jakie są nowoczesne metody zarządzania przedsiębiorstwem?

Podane powyżej metody zarządzania firmą nie spadły z nieba, ale są wynikiem wielu doświadczeń oraz badań naukowych nad procesami pracy i ich racjonalizacją. Nowoczesne metody zarządzania zawsze dążą do maksymalizacji pożądanych efektów i ekonomii działania. Istnieje zespół technik zarządzania, który jest uznawany za stały i uniwersalny, jednakże badacze pracy nadal rozwijają swoje projekty i co raz obwieszczają nowe pomysły na lepsze funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Oprogramowanie do zarządzania firmą

Na koniec warto wspomnieć o wielkim wspomożeniu w zarządzaniu przedsiębiorstwem, które jest dzieckiem epoki cyfrowej - oprogramowanie do zarządzania firmą. Na rynku istnieje wiele bezpłatnych, a bardzo zaawansowanych systemów oprogramowania do zarządzania, ale najlepsze rozwiązania w tej materii proponują podmioty wyspecjalizowane w dostarczaniu do firm autorskich rozwiązań informatycznych. Dobre oprogramowanie do zarządzania należy dziś uznać za konieczność w każdym przedsiębiorstwie, które chce osiągać swoje cele.

Podsumowanie:
  • Techniki zarządzania przedsiębiorstwem muszą uwzględniać planowanie działań i ewaluację ich przebiegu, czyli zarządzanie procesowe.
  • Korzystanie z benchmarkingu pozwala na wykorzystanie sprawdzonych metod i sposobów działania firm odnoszących sukces w branży.
  • Technika controllingu umożliwia ocenę poszczególnych procesów w firmie, co pozwala na ich udoskonalenie.
  • Najważniejszym potencjałem firmy są kompetencje pracowników, a zarządzanie kompetencjami polega na rozwijaniu ich talentów i wiedzy.

Najczęściej zadawane pytania

Zarządzanie firmą

“Zarządzanie firmą” jest terminem używanym w naukach ekonomicznych. Wiedza o zarządzaniu firmą prowadzi do wypracowania metod i technik zarządzania, które będą odpowiednio dobrane do sytuacji i przedsiębiorstwa, a zatem ułatwią firmie realizację jej celów i usprawnią działania. Zarządzanie firmą należy do personelu wyższego szczebla.

Techniki i metody zarządzania przedsiębiorstwem

Celem wprowadzania w przedsiębiorstwach technik zarządzania firmą jest udoskonalenie każdego aspektu procesów pracy: obiegu informacji, planowania, dobierania środków do celu, podnoszenia kwalifikacji personelu, itd. Techniki zarządzania łączą w sobie wiedzę ścisłą i humanistyczną. Ich zastosowanie z założenia ma prowadzić do wzrostu produktywności i racjonalizacji pracy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Amanta

Amanta

Jako pracodawca, zawsze staram się wdrożyć techniki zarządzania, które pozwolą mojej firmie na skuteczne i efektywne działanie. Benchmarking, zarządzanie kompetencjami czy kontroling są bardzo pomocne. Zawsze dążę do wdrażania najlepszych praktyk w branży i rozwijania umiejętności pracowników. Najważniejsze jest dla mnie zapewnienie harmonijnej współpracy zespołu i dobrego klimatu w pracy.
EJot

EJot

Artykuł ciekawie opisuje różne techniki i metody zarządzania, które pozwolą przedsiębiorstwu na efektywniejsze działanie. Jako osoba bezrobotna, zwracam uwagę na to, jakie firmy mają plany i strategie rozwoju, jakie rozwiązania informatyczne stosują i jakie metody oceny swojej pracy zastosowały.
Donna

Donna

Cieszę się, że artykuł porusza tak ważny temat zarządzania firmą. Jako osoba szukająca pracy, zwracam szczególną uwagę na to, jakie techniki i metody zarządzania są stosowane w przedsiębiorstwie. Uważam, że firmy, które inwestują w rozwój swojego zespołu pracowniczego, zawsze są w stanie odnieść większe sukcesy.
Gosiii

Gosiii

Jako pracownik firmy, uważam, że ważne jest, aby w naszej organizacji zastosować techniki zarządzania, które uwzględniają planowanie działań oraz ich kontrolę. Dzięki temu zawsze wiemy, na jakim etapie znajdujemy się w realizacji celów. Jestem też zwolennikiem rozwijania kompetencji pracowników i korzystania z najlepszych praktyk wzorcowych przedsiębiorstw.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.