Pracownik - prawa i obowiązki

Sposoby na chwilę relaksu w pracy

30 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

10 komentarzy
Sposoby na chwilę relaksu w pracy
Niezależnie od branży i zajmowanego stanowiska, każdy miewa chwilę słabości i odczuwa zmęczenie w ciągu dnia. Może się to przytrafić zarówno analitykowi finansowemu, który spędza przy komputerze kilka godzin; kelnerowi, który gania z talerzami już 8 godzinę z rzędu; budowlańcowi, który pracuje fizycznie na słońcu od 7 rano. Odpoczynek w pracy jest konieczny dla zapewnienia właściwego funkcjonowania organizmu. Nie od dziś wiadomo, że osoba zrelaksowana jest bardziej wydajna, ma większą motywację do pracy i działa kreatywniej.

Jeśli zatem Twój dzień w pracy jest nużący, odczuwasz silne zmęczenie, a do tego nie pracujesz na takich obrotach jak zazwyczaj – to znak, że najwyższa pora zrobić sobie przerwę od pracy i dotlenić mózg. Zgodnie z art. 134 Kodeksu Pracy - jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Przedstawiamy zatem sposoby na kilka minut odpoczynku, które pozwolą Ci wrócić na właściwe tory aktywności w pracy

Przerwa w pracy - zadbaj o przepływ świeżego powietrza

Praca na powietrzu sprawia, że nasz mózg jest lepiej dotleniony i działa sprawniej. Nie każdy zawód daje taką możliwość, więc jeśli pracujesz wewnątrz budynku, mamy dla Ciebie pewne wskazówki. Polecamy zadbać o przepływ świeżego powietrza w pomieszczeniach, szczególnie tych nieklimatyzowanych. Jeśli temperatura na dworze nie pozwala na pracę przy otwartym oknie, przewietrz pomieszczenie, wychodząc na kilka minut. Po powrocie będzie Ci się znacznie lepiej oddychało i funkcjonowało. Poczujesz się rześko i nabierzesz chęci do działania. Dobrym rozwiązaniem może też okazać się kilkuminutowy spacer wokół budynku lub do pobliskiego sklepu. Świeże powietrze w połączeniu z dawką ruchu to najlepszy pomysł na poprawę pracy mózgu i zwiększenie wydajności w pracy!

Akcesoria, które relaksują w czasie pracy

Trudno byłoby je wszystkie wymienić, bo każdego może odprężać coś innego. Uniwersalnym i znakomitym rozwiązaniem może być zakupienie piłki do siedzenia, która jest świetną alternatywą krzesła. Nie jest do droga inwestycja, wystarczy, że zrzucicie się z innymi współpracownikami po kilka złotych i będziecie z niej korzystać na zmianę. Będzie to sposób na chwilę relaksu, aktywności, ale także wsparcie dla dolnych partii kręgosłupa. Dzieje się tak, ponieważ siedząc na piłce, musimy zachować równowagę, by nie upaść. Angażujemy mięśnie, odciążamy stawy i utrzymujemy wyprostowaną pozycję. Same plusy!

Kolejnym gadżetem, który przyczyni się do odprężenia naszego ciała i umysłu, może być popularna folia bąbelkowa. Naciskając kolejne pęcherze powietrza, słyszymy błogie „pstryk”, które niejedną osobę przyprawia o uśmiech na twarzy. Ponadto folia może przydać się w pracy, a także uruchomić w nas kreatywność. Jeśli nie mamy w sobie duszy niszczyciela, może drzemie w nas artysta? Z udziałem nożyczek, taśmy i innych akcesoriów biurowych możemy stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. A co powiecie na wystawę Waszych dzieł sztuki pod koniec miesiąca?

Szukasz pracy?

Operator maszyn

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Pabianice
Dodana
Dodana

Spawacz MAG / TIG - Niemcy!!!

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

  • Niemcy
Dodana
Dodana
Dodana

Kolorowanki to następny pomysł na relaks w pracy. Takie malowanki dla dorosłych znajdziesz w marketach, kioskach i księgarniach. Bywają bardziej i mniej skomplikowane. Jeśli lubisz kolorować i dobrze to na Ciebie oddziałuje, jest to niedrogi sposób na odprężenie się w czasie przerwy pracowniczej. Możesz także sam tworzyć rysunki, czy komiksy. Wtedy wystarczą czyste kartki i długopis.

Aktywność fizyczna w pracy

W dużych firmach możemy spotkać się ze specjalnymi pomieszczeniami, w których można się odprężyć. Czasem są to siłownie, a czasem sale do jogi z warsztatami organizowanymi w konkretne dni. Warto skorzystać z takiej możliwości i poćwiczyć kilka minut, by dotlenić mózg. Nie zawsze mamy jednak takie przywileje, ale to nie znaczy, że nie możemy pozwolić sobie na chwilę ruchu. Kilkuminutowy spacer, trucht albo parę skłonów to dostateczna dawka aktywności, która pomoże Ci w osiągnięciu lepszej wydajności w pracy. Poczujesz się odprężony, rozluźnią się mięśnie i stawy, a Twój mózg będzie sprawniej pracował. Pamiętaj – sport to zdrowie!

Poniższy film ilustruje kilka prostych ćwiczeń, które można wykonywać przy biurku:

Video

Zdrowa dieta w pracy

Zdrowa dieta to podstawa dobrego samopoczucia. Im bardziej bogata w żelazo, magnez i witaminy, tym lepiej. Wpływ diety na pamięć i koncentrację jest bezdyskusyjny. Odpowiednio dobrane posiłki uruchamiają w organizmie setki mechanizmów pozytywnie wpływających na intelektualne funkcje mózgu. Stymulują produkcję enzymów, hormonów i chemicznych substancji zwanych neuroprzekaźnikami. Mózg stale odbiera, przetwarza i przesyła miliony informacji, a to wymaga odpowiedniego dostarczania mu energii. Jeśli zatem odczuwasz znużenie, dobrym pomysłem będzie mała przekąska, która nie tylko pobudzi Twój mózg, ale i Ciebie. Dostarczenie smakołyków do naszych kubków smakowych powoduje wytwarzanie endorfin, a to czyni nas szczęśliwszymi ludźmi. Poniżej znajdziecie kilka przepisów na ciekawe śniadania, które można zabrać ze sobą do pracy:

Video

Czasem smakołyk może okazać się niewystarczający, a wtedy nasz organizm możemy wspomóc filiżanką kawy lub innego napoju, który doda nam energii. Nie od dziś wiadomo, że kawa nie tylko pobudza, ale także odpręża i wprawia nas w dobry nastrój. To także doskonała okazja do spaceru, by ją zaparzyć i rozmowy ze współpracownikami podczas jej spożywania. W połączeniu z domowej roboty ciastem to uczta dla zmysłów, a także naszego mózgu. Dostarczony cukier sprawi, że będzie nam się lepiej pracować.

Jak widać, sposobów na odprężenie się w pracy jest wiele. Prawidłowo oddychając i korzystając z całej gamy metod relaksacyjnych, można poczuć się w pracy naprawdę dobrze. Warto pamiętać, że aktywność fizyczna, dobra dieta oraz chwila relaksu są niezwykle ważne nie tylko po zakończeniu pracy, ale również w trakcie jej trwania. Wybór sposobu odpoczynku zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz możliwości, jakie stwarza zajmowane stanowisko oraz miejsce pracy. Nie ulega jednak wątpliwości, że każdy znajdzie coś dla siebie. Skorzystanie z kilku metod relaksacji nie tylko urozmaici nasz dzień w pracy, ale także sprawi, że będziemy wydajniej pracować.

To może Cię również zainteresować

Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

10 komentarzy

Kansas

Kansas

Dobrze, że coraz więcej artykułów zwraca uwagę na to, jak ważny jest odpoczynek dla pracowników. W mojej firmie staramy się zadbać o odpowiednią atmosferę i na pewno wykorzystam niektóre z tych pomysłów, aby jeszcze bardziej poprawić samopoczucie naszych pracowników.
Renia

Renia

Bardzo przydatny artykuł, nawet dla osób, które jeszcze nie pracują. Teraz już wiem, że na pewno będę szukać pracy na zewnątrz albo w firmie, która ma specjalne pomieszczenia do ćwiczeń.
Zofia Szpok

Zofia Szpok

Fajne pomysły na relaks w pracy, ale szczerze mówiąc, w mojej pracy nie bardzo da się wbić na piłce do siedzenia. Wolałbym coś bardziej uniwersalnego, jak chociażby kolorowanki.
Daria L

Daria L

Ciekawe, że artykuł nie wspomina o jednym z najważniejszych sposobów na poprawę samopoczucia w pracy - znalezienie idealnej dla siebie pracy. Odpowiednio dobrana praca pozwala na zwiększenie wydajności i ułatwia relaks w trakcie pracy.
Asia 23

Asia 23

Dla kogoś relaks to zupełnie coś innego niż dla drugiego.Mimo wszystko fajnie poznać sposoby jak to realizować skutecznie.
Iniak Ula

Iniak Ula

Unas jest konkretnie luz każdy zna obowiązki i jak chce iść na fajkę to idzie, na jedzenie to też, zamawiamy sobie kebaby i jest ok, jednak każdy zna swoje obowiązki i musi zrobić to co trzeba nawet zostając w pracy dłużej gdy taki jest mus.
Franka

Franka

Dla mnie relaks w pracy to regulaminowe przerwy. Wtedy można spożyć na luzie jakiś posiłek, albo wyjść na świeże powietrze, porozmawiać ze znajomymi, czy komuś zadzwonić.... Na pewno nie, jak jest pokazane na rysunku w tym artykule.
Romek

Romek

Czasami wyjście na papierosa lub obiad daje chwilę luzu. W wielu firmach to jest jedyna opcja na relaks. Chociaż oczywiście są inne szwedzkie czy tam skandynawskie podejścia.
poracownik umysłowy

poracownik umysłowy

Świetne rady w tym artykule dla pracowników. Muszą też mieć relaks w trakcie pracy. Musi być dobra atmosfera. Sposobów na odprężenie się w pracy jest wiele i należy z właściwych korzystać. W końcu pracownik to nie niewolnik.
Romper

Romper

Pracownicy mają obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz pracodawcy. Odzwierciedla to fakt, że dla dobrego zarządzania bezpieczeństwem ważne jest, aby pracodawca i pracownicy współpracowali ze sobą.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.