Działalność gospodarcza

Czym jest baza CEPIK i jakie informacje się w niej znajdują?

29 listopada 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

4 komentarze
Czym jest baza CEPIK i jakie informacje się w niej znajdują?
Centralna Ewidencja Kierowców i Pojazdów (CEPiK) jest systemem działającym pod nadzorem Ministerstwa Cyfryzacji. CEPiK staje się naszym przedmiotem zainteresowania zawsze wtedy, gdy sprawdzamy historię pojazdu, prawo jazdy albo OC - CEPiK to baza danych zawierająca informacje o rejestracji pojazdu, badaniach technicznych pojazdów i inne. Powiemy o tym co i jak w CEPiK możemy sprawdzić. W szczególności skupimy się na sprawdzaniu aut w tym systemie.

Czym jest baza CEPiK?

Najprościej rzecz ujmując: Centralna Ewidencja Kierowców i Pojazdów to informatyczny system zarządzany przez rządowe Ministerstwo Cyfryzacji, który przynosi każdemu zainteresowanemu pełne informacje o takich sprawach jak historia pojazdu, dokładne sprawdzenie auta, a także informacje o sprawdzonym OC, wydanym prawie jazdy i innych sprawach związanych z posiadaniem pojazdu poruszającego się na drogach.

System CEPiK powstał jako złożenie, czy też połączenie w formie dostępnej online, dwóch bardzo ważnych ewidencji, nadzorowanych przez państwo: Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) oraz Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). A więc Centralna Ewidencja Kierowców i Pojazdów gromadzi wszelkie wymagane ustawowo informacje o kierowcach i samochodach, którymi kierują.

Istnieje wiele powodów, aby zaglądać do CEPiK i odnajdywać dane w bazie. Bodajże najczęstszym i najbardziej popularnym wykorzystaniem zasobu tych informacji jest sprawdzenie auta przed zakupem, a więc wyświetlenie historii pojazdu - CEPiK umożliwia nam to w pełni.

Jakie informacje znajdują się w CEPiK?

Jak już powiedziano, CEPiK gromadzi informacje o pojazdach i kierowcach. Tych informacji jest bardzo wiele. Co możemy sprawdzić w CEPiK?

Centralna Ewidencja Kierowców i Pojazdów pozwala nam dotrzeć do oficjalnych danych o wszystkich procesach powiązanych z rejestracją samochodu (szerzej: pojazdu - albowiem w CEPiK znajdziemy także informacje np. o traktorach, itd.), mamy też wyświetlone jak na dłoni potwierdzenia dokumentów takich jak prawo jazdy lub ubezpieczenie OC, swobodnie możemy przeglądać historię serwisowania pojazdu, czyli zdobyć wiadomości na temat napraw samochodu (w ten sposób możemy się dowiedzieć, czy jeździmy autem bezwypadkowym), ale także mamy dostęp do informacji o działaniach w zakresie rejestracji pojazdów przez wyznaczone do tego organy państwowe.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Projektant / Projektantka - LEROY MERLIN - Zgorzelec

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

  • Zgorzelec
Dodana

Praca przy pakowaniu /Пакування

SGP APT Sp. z o.o.

  • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Montaż -> na wakacje, bądź na dłużej!

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Łódź
  • 4 550-6 000 zł / mc
Dodana

Pomysłodawcy CEPiK wyszli z założenia, że potrzebna jest ogólnodostępna baza zawierająca wpisy o tych wszystkich sprawach, aby zapobiegać oszustwom podczas sprzedaży i kupna pojazdów, jak również podać do wiadomości publicznej sprawy dotyczące kierowców i ich aut, aby zapewnić pełną transparentność i możliwie wysokie bezpieczeństwo dla każdego (nie tylko dla kierowców, ale także dla pieszych - dla każdego obywatela).

Video

Jak sprawdzić historię pojazdu w CEPiK?

Podamy teraz prostą receptę na sprawdzenie historii dowolnego pojazdu w CEPiK. Na oficjalnej stronie rządowej (w adresie URL widzimy rozszerzenie “gov.pl” - uwaga: z niewiadomych powodów oficjalna strona rządowa CEPiK nie posiada certyfikatu bezpieczeństwa “https” i w przeglądarkach wyświetla się jako strona niezabezpieczona - Ministerstwo z pewnością niedługo się tym zajmie) - przechodzimy do sekcji “Historia Pojazdu” i klikamy na link. Zostajemy przeniesieni na podstronę z wyszukiwarką, w której wystarczy uzupełnić tylko trzy pola, aby sprawdzić historię pojazdu: numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Wszystkie tekstowe pola wyszukiwania są zresztą dobrze opisane. Po wprowadzeniu tych danych po prostu klikamy na przycisk uruchomiający proces sprawdzania historii pojazdu i otrzymujemy pełny przegląd tego, co nas interesowało. Sprawdzanie auta na CEPiK jest zatem dziecinnie proste, a otrzymane wyniki zawsze są wiarygodne i oficjalne (respektowane przez każdy sąd w kraju i zagranicą).

Jak sprawdzić status prawa jazdy lub OC w CEPiK?

Tak naprawdę oficjalna strona rządowa CEPiK jest jedną wielką wyszukiwarką danych na temat pojazdów i ich właścicieli. System działa bez zarzutu. Dla niektórych wyszukiwań będziemy musieli także podać nasz login do profilu zaufanego oraz - być może - numer telefonu. Oczywiście trzeba mieć przy sobie również podstawowe dane dotyczące pojazdu. Wszystkie procesy wyszukiwania danych o kierowcach i pojazdach w CEPiK są rozbite na dwie wielkie grupy. Pierwsza jest przeznaczona dla obywateli i przedsiębiorstw, druga dla tzw. podmiotów uprawnionych, czyli np. dla kontrolerów i inspektorów, dla urzędników i instytucji. W zależności od tego do jakiej grupy należymy, nasz dostęp do sprawdzenia auta, w tym statusu prawa jazdy lub sprawdzenia OC - będzie wymagał podania innych danych.

Od kiedy CEPiK rozpoczął swoją działalność wiele spraw stało się prostszych i jaśniejszych. Jeśli tylko chcemy sprawdzić auto lub uzyskać dane o kierującym nim, wtedy najpewniejszym źródłem zawsze będzie Centralna Ewidencja Kierowców i Pojazdów, która już na stałe zostanie z nami jako część informacji publicznej i administracji państwa.

Podsumowanie:
  • CEPiK to połączenie dwóch państwowych ewidencji: Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) oraz Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK), które gromadzą informacje o pojazdach oraz kierowcach
  • Baza CEPiK umożliwia sprawdzenie historii pojazdu przed zakupem oraz dostęp do informacji o procesach związanych z rejestracją pojazdu, włączając w to potwierdzenia dokumentów oraz historię serwisowania
  • Wyszukiwanie danych w CEPiK jest proste i odbywa się na oficjalnej stronie rządowej poprzez podanie numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji pojazdu
  • CEPiK jest wiarygodnym źródłem informacji i korzystanie z niego zawsze jest zalecane, szczególnie dla tych, którzy chcą uzyskać pełną transparentność oraz bezpieczeństwo podczas kupna lub sprzedaży pojazdu

Najczęściej zadawane pytania

CEPiK - Centralna Ewidencja Kierowców i Pojazdów

Prowadzona przez Ministerstwo Cyfryzacji Centralna Ewidencja Kierowców i Pojazdów (CEPiK), służy nie tylko władzom i ich zarządzaniu państwem, ale także milionom zwykłych obywateli, kierowców, którzy w CEPiK znajdują najbardziej wiarygodne informacje dotyczące historii pojazdu, mogą sprawdzić OC, prawo jazdy, itd. - CEPiK pozwala na dokładne sprawdzenie auta, które porusza się po drogach lub które chcemy zakupić.

Jak sprawdzić w CEPiK historię pojazdu, OC lub ważność prawa jazdy?

Rządowa strona Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów jest bardzo dobrze przygotowana do spełniania swoich funkcji, więc wystarczy skorzystać z odpowiedniego wyszukiwania na stronie, aby otrzymać wiarygodne dane o historii pojazdu, prawie jazdy kierowcy oraz innych sprawach związanych ze sprawdzaniem auta oraz jego właściciela. Dla większości wyszukiwań w zupełności wystarczy podanie numeru rejestracyjnego i numeru VIN pojazdu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Bogna

Bogna

Dostęp do bazy CEPiK pozwala na sprawdzenie historii naszego pojazdu, co jest bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze. Możemy po prostu sprawdzić, czy wykonywane naprawy były przeprowadzane zgodnie z zasadami i czy auto, które prowadzimy, jest bezpieczne.
Sobol

Sobol

CEPiK to nie tylko baza informacji dla kupujących samochody. Dla osób szukających pracy w zawodach związanych z transportem, ta baza może być bardzo pomocna przy wyszukiwaniu pracodawców z flotą samochodową.
Iza

Iza

CEPiK to dobry sposób na weryfikację informacji o pracowniku - np. czy posiada aktualne prawo jazdy czy czy nie ma żadnych punktów karnych. W ten sposób można zminimalizować ryzyko związane z pracy kierowcy lub pracownika korzystającego z pojazdu służbowego.
tymczasowy

tymczasowy

Bardzo przydatny artykuł dla ludzi, którzy chcą kupić samochód używany. CEPiK pozwala na weryfikację historii pojazdu, co jest bardzo ważne przy zakupie auta. Polecam skorzystanie z tej bazy przed podjęciem decyzji o zakupie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.