Własna firma

Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) i jakie informacje się w nim znajdują?

26 października 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) i jakie informacje się w nim znajdują?
Krajowy Rejestr Sądowy jest prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości i wyznaczone sądy rejonowe od roku 2001. Ujednolicił on poprzednie rozwiązania, które rozbijały informacje o firmach i innych podmiotach publicznych na rejestry handlowe, rejestry stowarzyszeń i fundacji oraz innych podmiotów publicznych. Powiemy o tym jakie informacje znajdują się w KRS, czym jest Krajowy Rejestr Sądowy i jak funkcjonuje.

Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy?

Krajowy Rejestr Sądowy jest podany do informacji publicznej. Jego zapisy każdy może przejrzeć na stronach rządowych. Znajdują się w nim informacje o firmach, organizacjach pozarządowych oraz przedsiębiorstwach państwowych i zakładach opieki zdrowotnej. Te instytucje mają obowiązek ustawowy dokonać wpisu do KRS, jeśli tylko chcą prowadzić działalność. Krajowy Rejestr Sądowy można więc traktować jako źródło i bazę informacji. Służy on jawności sfery publicznej. Wielu może zapytać się: gdzie znaleźć informacje o spółkach? Gdzie znaleźć informacje o kontrahencie, z którym chcemy wejść w relacje biznesowe? W jaki sposób sprawdzić fundację, dla której chcemy przeznaczyć 1% odpisu od podatku? Właśnie KRS jest tym oficjalnym miejscem, w którym wszystkie te dane są nam publicznie udostępniane. Krajowy Rejestr Sądowy z jednej strony niesie więc informacje publiczne, z drugiej zatwierdza pewne działania podmiotów publicznych, które mogą podejmować pewne czynności dopiero po tym, kiedy ich odpis znajdzie się w KRS. Firmy, zakłady opieki zdrowotnej, stowarzyszenia i fundacje, spółki - uzyskują dzięki wpisowi w Krajowym Rejestrze Sądowym status prawny, pozwalający im na prowadzenie działalności. Jednocześnie do wiadomości ogólnej podawane są informacje o tych podmiotach. Dzięki KRS wiemy więc o naszych partnerach biznesowych, znajdują się tam bowiem informacje o firmach, wiemy także “kto jest kim” w sferze działalności publicznej. To wszystko służy przejrzystości sfery publicznej - taki jest główny cel prowadzenia KRS przez Ministerstwo Sprawiedliwości (oraz wydelegowane do tego zadania sądy).

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Aplikuj bez CV

Operator /-ka pobierania próbek

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Niepołomice
Dodana

Pomocnik liniii technologicznej

Dr Green Sp. z o.o.

 • Libiąż
Dodana
Dodana

Poszukujemy kelnerek

WAPO sp. z o.o.

 • Warszawa
 • 4 500-7 500 zł / mc
Dodana
Aplikuj bez CV

Jakie informacje znajdują się w Krajowym Rejestrze Sądowym?

Jakie dane znajdują się w KRS? Przede wszystkim znajdziemy tam podstawowe informacje o firmach. Informacje o kontrahencie najlepiej właśnie zaczerpnąć z KRS. Znajdziemy w Krajowym Rejestrze Sądowym takie dane jak: nazwa firmy, rodzaj prowadzonej działalności, adresy (w tym adres główny siedziby danego podmiotu). Informacje mogą też dotyczyć sposoby powstania danego podmiotu, zakresu jego działalności (np. naukowa, społeczna, handlowa, itd.). Dalej: w KRS znajdziemy także numery REGON i NIP, dla NGO’s będzie podany również statut. Dowiemy się również o osobach reprezentujących daną spółkę lub firmę, ciałach nadzorczych, pełnomocnictwach. Będziemy mogli w KRS zapoznać się także ze sprawozdaniami finansowymi, sprawozdaniami z działalności. Informacje o firmach i organizacjach w Krajowym Rejestrze Sądowym powiadomią nas także o ewentualnym zadłużeniu danego podmiotu. W końcu w KRS znajdują się wiadomości o upadłości jakiejś firmy (jeśli do tego doszło), o nazwiskach likwidatorów lub rozpoczęciu czynności naprawczych po ustanowieniu przez sąd przymusowego zarządcy. Widzimy więc, że KRS pozwala nam na zasięgnięcie dokładnych, sprawdzonych i oficjalnych informacji o wielu rodzajach podmiotów publicznych.

Jakie firmy znajdują się w Krajowym Rejestrze Sądowym?

<strong>Informacje o firmach w KRS</strong>
dotyczą właściwie wszystkich firm, z wyłączeniem firm działających jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Ale w KRS znajdziemy nie tylko informacje o firmach. Obecnie całość podmiotów mających być ujętych w KRS została ustalona poprzez rozporządzenie z Ministerstwa Sprawiedliwości z roku 2014. W jego skład wchodzą także stowarzyszenia i fundacje, publiczne zakłady opieki zdrowotnej, inne organizacje o charakterze społecznym, które podlegają rozporządzeniu. Krajowy Rejestr Sądowy zawiera informacje o wszystkich firmach. Tam właśnie znajdziemy informacje o kontrahencie. Gdziekolwiek następuje publiczny przepływ pieniędzy, tam działa KRS - firmy, jeśli chcą legalnie prowadzić działalność, mają obowiązek wpisu do KRS.

 

Jak sprawdzić informacje o firmie w Krajowym Rejestrze Sądowym?

Informacje o firmach i innych podmiotach publicznych w Krajowym Rejestrze Sądowym są dostępne na wyciągnięcie ręki i nie ma żadnego problemu z tym, aby jej sprawdzić. Najlepiej otworzyć przeglądarkę, w wyszukiwarce wpisać hasło wyszukiwania “KRS” i w łatwy sposób dotrzemy do oficjalnych stron KRS lub Ministerstwa Sprawiedliwości (rozszerzenie domeny: gov). Stamtąd będziemy mogli już pobrać pliki w formacie pdf na temat interesującego nas podmiotu. Czynność sprawdzania informacji w KRS została więc uproszczona do minimum. Wszystkie informacje w KRS są publiczne i gotowe na nasz przegląd.

Video

Prawdziwość danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym?

Prawdziwość tych informacji nie podlega żadnej wątpliwości. Jest uznawana powszechnie, także przez sądy. Zanim bowiem nasza firma dokona wpisu do KRS, zostanie ona zweryfikowana i sprawdzona. Rzeczpospolita Polska - w więc najwyższa rękojmia prawdziwości - ręczy za informacje podawane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nie może być mowy o pomyłkach. Jeśli więc chcemy znaleźć informacje o kontrahentach, organizacjach pozarządowych, informacje o spółkach - wtedy sięgamy do oficjalnych stron rządowych i dane otrzymujemy czarno na białym. Przestrzegamy również podmioty, które są zobowiązane do dokonywania wpisów do KRS, aby dokładnie zadbały o rzetelność podawanych informacji, ponieważ ewentualne oszustwo szybko zostanie zdemaskowane. Nie ma żadnych powodów, aby nie dowierzać informacjom zawartym w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Podsumowanie:
  • Krajowy Rejestr Sądowy jest źródłem podstawowych informacji o firmach, w tym nazwy firmy, rodzaju prowadzonej działalności oraz adresów.
  • W KRS znajdują się także numery REGON i NIP, statuty dla NGO's oraz dane o osobach reprezentujących daną firmę i ciałach nadzorczych.
  • Informacje w KRS pozwalają na zasięgnięcie dokładnych, sprawdzonych i oficjalnych informacji o wielu rodzajach podmiotów publicznych, w tym ewentualnym zadłużeniu czy upadłości danego podmiotu.
  • Prawdziwość danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym jest niepodważalna i uznawana przez sądy, ponieważ wszystkie wpisy do KRS są zweryfikowane i sprawdzone przed umieszczeniem w rejestrze.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy?

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) jest rejestrem publicznym, stanowionym przez sądy rejonowe oraz przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Niektóre podmioty prowadzące pewien typ działalności mają obowiązek figurowania w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ich dane są w nim dostępne publicznie.

Co warto wiedzieć o KRS?

Krajowy Rejestr Sądowy zawiera nie tylko informacje o firmach, ale także o organizacjach pozarządowych (stowarzyszeniach i fundacjach) i zakładach opieki zdrowotnej, jak również informacje o dłużnikach. Dane znajdujące się w KRS pozawalają na transparentność i przejrzystość zawierania umów, transakcji, stanowią informacje publiczne, weryfikujące dany podmiot.

Gdzie znaleźć informacje o kontrahencie?

Służy temu właśnie Krajowy Rejestr Sądowy. Zawiera on informacje o firmach i innych podmiotach (np. NGO). Jeżeli Państwa firma prowadzi działalność gospodarczą, potrzebny będzie wpis do KRS i podanie informacji o niej. Tak samo w KRS znajdują się rzetelne informacje o spółkach.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Iza20

Iza20

KRS to świetne narzędzie, którym będę mógł w łatwy sposób udostępnić informacje o naszej firmie dla potencjalnych klientów i partnerów biznesowych.
Sarah

Sarah

Dzięki KRS będę miał większą kontrolę nad swoją przyszłością zawodową. Teraz będę mógł dokładniej zbadać firmy, w których chcę pracować.
Iskra

Iskra

Cieszę się, że informacje w KRS są publiczne i dostępne dla każdego. Teraz łatwiej będzie mi sprawdzić wiarygodność firm i znaleźć pracę u zaufanego pracodawcy.
Akcent

Akcent

W końcu łatwiej będzie mi znaleźć informacje o moim potencjalnym pracodawcy. KRS to świetna baza danych!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.