Motywowanie pracowników

Pakiet medyczny w pracy - jak wybrać ubezpieczenie dla pracowników w firmie?

2 czerwca 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

2 komentarze

Pakiet medyczny w pracy - jak wybrać ubezpieczenie dla pracowników w firmie?
Częstym benefitem pozapłacowym, który oferują pracodawcy jest pakiet medyczny. W wielu przypadkach jest on połączony z grupowym ubezpieczeniem na życie, co pozwala objąć kompleksową ochroną życie i zdrowie pracownika. Firmy starając się podnieść atrakcyjność oferowanych stanowisk nie tylko umożliwiają skorzystanie z pakietu medycznego, ale często również pokrywają jego koszt (w całości lub częściowo). Na czym dokładnie polega pakiet medyczny? Czy warto go posiadać? Jakie rozwiązania oferują konkretne firmy? Niniejszy artykuł zawiera odpowiedzi na te i inne pytania.

Pakiet medyczny dla pracowników, podobnie jak ubezpieczenie grupowe, to wyraz dbałości ze strony pracodawcy. Oferowane benefity pozapłacowe mają obecnie ogromne znaczenie dla osób, które zmieniają pracę. Może to być aspekt decydujący o wyborze konkretnej oferty, w przypadku kilku propozycji z podobnym wynagrodzeniem.

Pakiet medyczny w pracy to prywatna opieka zdrowotna, z której można korzystać w ramach opłacanego abonamentu. Pracodawcy często decydują się na częściowe lub całościowe pokrywanie tej opłaty. Jakie usługi zawiera taki abonament? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od oferty firmy, z którą pracodawca podpisał umowę. W związku z tym przed jej zawarciem powinien on przeprowadzić porównanie pakietów medycznych oferowanych przez konkurencyjne firmy i wybrać najszerszą opcję dla swoich pracowników.

Czy kolejki do lekarza można uniknąć?

Delikatnie mówiąc opinie o usługach świadczonych w ramach publicznej służby zdrowia nie są najlepsze. Sytuacji nie zmieniają kolejne propozycje reform polskiej służby zdrowia, które systematycznie przedstawiają przedstawiciele kolejnych rządów. W związku z tym wiele osób opłaca składkę chorobową, jednak mimo to decyduje się na korzystanie z sektora prywatnego, który jest bardziej dostępny i lepiej rozwinięty. Oczekiwanie na wizytę u specjalisty w ramach NFZ trwa najczęściej od kilku miesięcy do kilku lat. Posiadając wykupiony pakiet medyczny czas oczekiwania wynosi zazwyczaj maksymalnie kilka lub kilkanaście dni. Jest to tak duża różnica, że warto za nią dodatkowo zapłacić. Jak wiadomo na zdrowiu nie powinno się oszczędzać.

Pakiet medyczny w firmie

Pakiet zdrowotny dla pracowników – czy to się opłaca?

Wiele osób zadaje sobie pytanie znajdujące się w tytule nagłówka. Jak zatem zmierzyć opłacalność takiego rozwiązania. Nie da się tego zrobić jednoznacznie, ponieważ zależy ona od indywidualnych potrzeb danej osoby oraz częstotliwości wizyt lokalnych. Przy założeniu, że prywatna wizyta lekarska kosztuje około 250zł, a miesięczny pakiet medyczny wiąże się z opłatą w wysokości 80zł, opłacalność skorzystania z takiego rozwiązania zwraca się już po 4 wizytach w ciągu roku. Łatwo to policzyć, ponieważ 12 miesięcznych opłat daje kwotę 960zł, a 4 wizyt po 250zł to już 1000zł. Oczywiście posiadając pakiet medyczny w pracy, pracownik może korzystać również z innych usług niż wizyty u specjalistów, np. rehabilitacji, czy badań lekarskich. Opłacalność skorzystania z pakietu medycznego w firmie wzrasta również wraz z dopłatami ze strony pracodawcy, które stanowią benefit pozapłacowy.

Szukasz pracy?

CUSTOMER SERVICE SPECIALIST- JĘZYK NIDERLANDZKI (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Gorzów Wielkopolski
Dodana
Dodana
Polecana
Dodana
Polecana

Senior React Developer

TIMEBOOK

 • Śląskie
Dodana
Polecana
Dodana

Wizyty u specjalisty, specjalistyczne badania, rehabilitacja i wizyty domowe lekarzy oraz pielęgniarek

Pakiety medyczne w pracy są oferowane w różnych wariantach, które różnią się od siebie zakresem oraz ceną. Z reguły pracownik może skorzystać z opcji podstawowej i rozszerzonej. Pakiet standardowy jest najtańszy i zawiera zazwyczaj podstawową opiekę medyczną (wizyty u lekarza rodzinnego, internisty, czy pediatry), limitowane wizyty u specjalistów, badania obrazowe i laboratoryjne oraz podstawowe zabiegi medyczne.

W przypadku pakietów rozszerzonych oferta jest poszerzona zazwyczaj o wizyty domowe lekarzy i pielęgniarek, specjalistyczne badania, rehabilitację, a w niektórych przypadkach nawet szkołę rodzenia. Reguła jest taka, że im droższy pakiet, tym więcej usług rodzajów usług zawiera oraz większe są roczne limity dotyczące ich wykorzystania.

Jak wybrać pakiet optymalny pakiet medyczny? W tym celu warto przeanalizować swój stan zdrowia i wiek. Jeżeli mamy świadomość, że posiadane dolegliwości będą wiązały się z częstymi wizytami u lekarza warto wybrać opcję, która będzie umożliwiała dostatecznie dużo takich wizyt. Dzięki temu uda nam się zaoszczędzić na prywatnej opiece zdrowotnej. Warto zwrócić uwagę również na dostępność placówek medycznych z danej firmy, możliwość włączenia do pakietu członków rodziny oraz cenę takich usług.

Umowa pakietu medycznego na 12 miesięcy z opcją kontynuowania polisy

Decydując się na pakiet medyczny zawieramy stosowną umowę (polisę), która obowiązuje przez 12 miesięcy. Oczywiście po tym okresie możemy ją dalej kontynuować. Roczne okresy rozliczeniowe są korzystne ze względu na fakt, że łatwiej dzięki temu zrezygnować z takiego pakietu. W tym celu wystarczy powiadomić daną firmę oferującą pakiet, że nie skorzystamy z przedłużenia na kolejne 12 miesięcy. Jest to atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które chcą się na własnej skórze przekonać, czy warto posiadać pakiet medyczny. W takiej sytuacji podpisują one umowę na 12 miesięcy, a po ich upływie samodzielnie decydują co dalej.

Który ofertę pakietu medycznego do firmy wybrać - czym się kierować?

Przedsiębiorca, który dba o własnych pracowników oferuje zazwyczaj możliwość skorzystania z pakietu medycznego w firmie. Najpierw jednak musi samodzielnie wybrać konkretną ofertę pakietu medycznego. Czym powinien się kierować? Przede wszystkim dostępnością w danym regionie placówek świadczących opiekę zdrowotną w ramach konkretnego pakietu. Istotna jest również szerokość oferty, co oznacza, że powinna ona zawierać kilka wariantów, zróżnicowanych według zakresu usług i ceny. Pozwoli to pracownikom wybrać najlepszą dla siebie opcję, zarówno pod względem jakości, jak i ceny.

Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie Medicover, czy Lux Med? A może pakiet medyczny dla pracowników w PZU lub Compensie? Kolejne akapity opisują konkretne pakiety zdrowotne w tych firmach. Ułatwi to porównanie pakietów medycznych, które są najczęściej oferowane prywatna opieka zdrowotna w pracy.

Ubezpieczenie dla pracowników

Pakiet medyczny dla firm w Medicover

Medicover oferuje pakiety medyczne małych i średnich firm oraz większych przedsiębiorstw, które zatrudniają ponad 70 pracowników. W ofercie znajduje się 6 pakietów, które różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim zakresem i ewentualnymi dopłatami do niektórych konsultacji u specjalistów. W tym przypadku można skorzystać także z atrakcyjnych rabatów w wysokości 20% składki miesięcznej. Ceny mieszczą się w przedziale od 30 do 125zł miesięcznie, co pozwala dopasować pakiet do własnych potrzeb i możliwości finansowych. W ramach droższych pakietów można skorzystać z atrakcyjnych usług dodatkowych, np. Medicover szkoła rodzenia.

Pakiet medyczny grupowy w LUX MED

Prywatna opieka medyczna LUX MED należy do najpopularniejszych pakietów medycznych w firmie. Pracownicy mogą wybrać wariant uwzględniający ich potrzeby oraz możliwości finansowe. Miesięczne składki za podstawową ochronę nie są wysokie, ponieważ jest to wydatek nieprzekraczający 50zł.

LUX MED oferuje trzy opcje, które są dedykowane dla konkretnych firm:

 • pakiet dla jednoosobowych działalności gospodarczych;
 • pakiet dla firmy od 2 do 50 pracowników;
 • pakiet dla firm powyżej 50 pracowników.

Zaletą jest możliwość korzystania z placówek własnych LUX MED oraz placówek partnerskich, które współpracują z ubezpieczycielem. Zwiększa to ilość dostępnych miejsc oraz umożliwia umówienie wizyty u specjalisty praktycznie w każdym mieście.

Co oferują pakiety medyczne w PZU?

Standardowy pakiet medyczny w PZU to Plan na Zdrowie, z którego może skorzystać może skorzystać zarówno osoba fizyczna (również prowadząca działalność gospodarczą),jak i firma, czy instytucja. Opieka medyczna obejmuje osoby do 65 roku życia, ich małżonków lub partnerów życiowych do 65 roku życia, ich dzieci do 18 roku życia lub – jeśli się uczą – do 25 roku życia.

Pakiet standard PZU obejmuje:

 • konsultacje lekarskie bez skierowań;
 • badania diagnostyczne;
 • zabiegi rehabilitacyjne;
 • dostęp do ponad 2000 prywatnych placówek medycznych w ponad 500 polskich miastach;
 • wsparcie infolinii czynnej 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Dodatkowo można go rozszerzyć o dodatki takie jak:

- W Ciężkiej Chorobie - organizacja oraz pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych z tytułu wystąpienia w okresie ubezpieczenia ciężkiej choroby;

- W Leczeniu Nowotworu - organizacja oraz pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych w tym m.in. drugiej opinii medycznej a także wypłaty świadczenia z tytułu wystąpienia w okresie ubezpieczenia – nowotworu złośliwego;

- W Trosce o Ciebie - organizacja oraz pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych z tytułu wystąpienia w okresie ubezpieczenia: nieszczęśliwego wypadku, choroby albo nagłego stanu chorobowego zagrażającego życiu lub zdrowiu, który wymaga udzielenia pomocy medycznej.

Ubezpieczenie w firmie

Co zawiera pakiet medyczny Compensa?

Pakiet medyczny Compensa Zdrowie dostępny jest w 5 wariantach, które umożliwiają korzystanie z konsultacji lekarzy specjalistów oraz wielu innych usług medycznych.

Część z nich jest nielimitowana, są to m.in.:

 • konsultacje lekarskie lekarzy specjalistów;
 • konsultacje profesorskie dostępne na podstawie skierowania;
 • badania diagnostyczne bez limitów, np. kontrasty w tomografii komputerowej czy rezonansie magnetycznym;
 • badania laboratoryjne: morfologia z rozmazem, badanie kału i moczu;
 • wizyty domowe.

Pracownik korzystając z pakietu medycznego Compensy ma również wykupioną opiekę medyczną w czasie urlopu i wyjazdów zagranicznych na podstawie ubezpieczenia kosztów leczenia na całym świecie.

Posiadanie pakietu medycznego w pracy jest korzystne zarówno dla pracownika, który może oszczędzić na korzystaniu z prywatnej służby zdrowia, jak i pracodawcy, który pokazuje tym samym dbałość o swoją załogę. Decydując się na konkretną ofertę prywatnej ochrony zdrowia warto dopasować ją do naszych indywidualnych potrzeb.

Najczęściej zadawane pytania

Czy pracownik może dokonać wyboru między różnymi pakietami medycznymi w firmie?

Nie. Pracodawca dokonuje wyboru ubezpieczyciela, z którym podpisuje umowę na świadczenie prywatnej opieki medycznej dla swoich pracowników. Mogą oni natomiast dokonać wyboru konkretnego wariantu pakietu medycznego, tak by odpowiadał ich potrzebom oraz możliwościom finansowym.

Czy konsultacje lekarskie w ramach pakietu medycznego są limitowane?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy ona od konkretnej oferty danej firmy.

Czy do z pakietu medycznego w firmie może korzystać również małżonek lub dzieci pracownika?

Z reguły tak, należy jednak pamiętać, że będzie się to wiązało z dodatkowymi opłatami.

Podziel się

2 komentarze

Pawewel

Pawewel

Czy z pakietu medycznego można zrezygnować?
ula

ula

U nas na takim grupowym ubezpieczeniu są wszyscy.Przeważnie działa to w wielu firmach. To popularna opcja.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka