Motywowanie pracowników

Wyjazd integracyjny dla pracowników - dlaczego warto go zorganizować

18 lutego 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 23 głosy

23 głosy

14 komentarzy
Wyjazd integracyjny dla pracowników - dlaczego warto go zorganizować
Pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę, jak ważną rolę w budowaniu wizerunku firmy oraz podnoszeniem wydajności w zakładzie odgrywa współpraca zatrudnionych. W związku z tym dokładają wszelkich starań, aby zespół był zgrany. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest organizacja wyjazdów integracyjnych dla pracowników – sprawdź, co warto o nich wiedzieć i czy rzeczywiście jest to opłacalna inwestycja!

Imprezy firmowe i wyjazdy integracyjne dla pracowników organizowane są nie tylko przez korporacje, ale również średnie i małe przedsiębiorstwa. Ich przebieg uzależniony jest od szefostwa lub innych organów organizacyjnych, np. komisji socjalnej. Czasem połączone są ze specjalistycznymi warsztatami i szkoleniami, a czasem mają charakter wyłącznie rozrywkowy. Czynnikiem kształtującym takie spotkania integracyjne jest również budżet, liczba uczestników i relacje na linii szefostwo – pracownicy.

Wyjazdy integracyjne dla firm

Dla jednych firm to coroczna tradycja, dla innych wciąż zagadkowa nowość. Niezależnie od tego, w której grupie się znajdujesz, sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na organizację takiego wyjazdu integracyjnego!

Oto najważniejsze powody:

 • Po pierwsze – wdrożenie nowych pracowników. Wyjazdy integracyjne to doskonała okazja dla nowych pracowników, którzy mogą poznać resztę zespołu, zrozumieć wzajemne relacje i nabyć odpowiedniego doświadczenia. Często tego typu eventy połączone są ze specjalistycznymi kursami, dzięki którym nowicjusze mogą nabyć wiedzę i praktykę, która zaowocuje w pracy dla Ciebie.
   
 • Po drugie – poprawa współpracy. W każdej firmie zdarzają się koleżeńskie niesnaski, o których jako przełożony nie masz pojęcia. Czasem są powodem błahostek, czasem niezdrowej rywalizacji. Wyjazd integracyjny w góry czy inne malownicze miejsce ma na celu oderwanie się od szarej codzienności w pracy i pozbycie kości niezgody. W tym celu podczas wyjazdu organizowane są różnego typu zadania, zabawy i konkursy, w których kadra musi ze sobą współpracować. Zajęcia o charakterze team building w efektywny i długofalowy poprawiają współpracę i ukazują uczestnikom rozwiązania, które mogą być wykorzystywane w późniejszym realizowaniu celów firmy.
Impreza firmowa
 • Po trzecie – obserwacja pracowników pod presją. W trakcie wyjazdów integracyjnych odbywają się różnorodne rozgrywki. Korzystając z usług agencji eventowych, które trudnią się organizowaniem takich wypadów, można w naprawdę interesujący sposób zaangażować pracowników do zabawy. Dzięki temu pracodawca może zweryfikować wiele zachowań wśród zatrudnionych pracowników. Jednym z nich jest zachowanie pod presją, a innymi kreatywność, kompromisowość, zdolności przywódcze itp. Wszystkie zdiagnozowane cechy mogą przydać się we właściwym obsadzaniu stanowisk czy przydzielaniu zadań.
   
 • Po czwarte – nagroda dla pracowników. Wyjazdy integracyjne są świetnym sposobem na wynagrodzenie pracownikom ich trudów włożonych w wykonywanie zadań. Zostawanie po godzinach, wyjątkowo dobre wyniki sprzedażowe czy poprawa pozycji firmy na rynku powinny być zauważone i docenione przez szefa.  Zamiast dawać każdorazowo premie pracownicze, można zdecydować się na wyjazd integracyjny. Będzie to także forma motywacji dla wszystkich, którzy chcą wziąć udział w wydarzeniu w kolejnej edycji.
   
 • Po piąte – budowanie wizerunku firmy. W związku z tym, że mamy do czynienia z rekordowo niską stopą bezrobocia, a na rynku pracy coraz częściej pojawia się problem deficytu pracowników, warto zatroszczyć się o skuteczny employer branding. Organizacja wyjazdów integracyjnych dla pracowników czy imprez firmowych jest postrzegana jako dbałość pracodawcy nie tylko o dobro firmy, ale też o wzajemne relacje kadr. Buduje to pozytywny wizerunek firmy, która stawia na poprawne relacje międzyludzkie, nie boi się inwestować w kapitał ludzki i nieustannie się rozwija!

Infografika - co motywuje pracowników tymczasowych

Szukasz pracy?
Dodana

Praca przy pakowaniu /Пакування

SGP APT Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Projektant / Projektantka - LEROY MERLIN - Zgorzelec

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

 • Zgorzelec
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji montażu -> 2 zmiany!

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Łódź
 • 4 550-6 000 zł / mc
Dodana

Źródło: https://wynagrodzenia.pl/infografika/co-motywuje-pracownika-tymczasowego

Wyjazd integracyjny – pomysły

Wyjazd integracyjny wcale nie musi być horrendalnym kosztem dla pracodawcy. Nie trzeba wysyłać pracowników na Majorkę czy do Buenos Aires, aby zapewnić im dobrą zabawę i aktywne spędzenie czasu. Wystarczy niewielkie gospodarstwo agroturystyczne w regionie, które zapewni Wam odpowiednie miejsce do rozrywki. Jako urozmaicenie sprawdzą się wszelkie popularne pomysły na imprezę firmową: ognisko, gra w terenie,  jazda quadami. Jeśli nie jesteś mistrzem organizacji, a w Twoich szeregach nie pracują osoby z doświadczeniem w organizacji takich wypadów, to warto zdać się na agencje eventowe, które skrupulatnie zaplanują i przeprowadzą Waszą imprezę firmową.

Aby taki wyjazd się udał, warto wskazać priorytety firmy w tym zakresie. Integracja może mieć charakter zarówno formalny i szkoleniowy, jak i typowo rozrywkowy. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest połączenie pracy, szkolenia i zabawy. Takie warsztaty mogą być prowadzone przez trenerów, animatorów, ale też przez osoby z firmy. Można połączyć je z obowiązkowym szkoleniem przeciwpożarowym, kursem pierwszej pomocy czy warsztatami team building.

Ile powinien trwać wyjazd integracyjny?
Nie ma reguły. Firmowa impreza integracyjna może trwać od jednego dnia do nawet kilkunastu dni. Wszystko zależy od możliwości finansowych firmy oraz jej potrzeb.

Warto jednak pamiętać, że im dłuższy wyjazd, tym trudniej będzie zebrać wszystkich pracowników ze względu na ich obowiązki rodzinne i sprawy prywatne.

Jeśli wyjazd integracyjny ma przynieść szersze rezultaty dla przedsiębiorstwa, to zalecane jest jego połączenie z nauką lub pracą nad projektami. Zastanawiasz się, czy w ogóle konieczny jest taki wyjazd? Nie, nie jest, ale jest bardzo przydatny i owocny, dlatego warto go rozważyć. W przypadku wyjazdów szkoleniowo-integracyjnych nie muszą w nich uczestniczyć wszyscy pracownicy, a mogą wyłącznie poszczególne działy czy grupy pracowników. Jednak w przypadku wyjazdu integracyjnego czy integracyjnej imprezy firmowej warto zadbać, aby każdy z pracowników miał możliwość wzięcia udziału – wówczas niezbędne może być zamknięcie firmy w danym dniu czy okresie czasu.

Firmowe wyjazdy integracyjne to nowoczesny sposób na poznanie pracowników i ich predyspozycji. Dobierając miejsce oraz formę spędzania czasu podczas wyjazdu warto dokładnie przeanalizować potrzeby firmy, dzięki czemu będzie on nie tylko świetną rozrywką, ale przyniesie też liczne korzyści dla firmy. Jeśli nie wiesz jak się zabrać do organizacji imprezy firmowej – zdaj się na usługi agencji eventowej!

To może Cię również zainteresować

Motywowanie pracowników - dlaczego warto to robić?

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

14 komentarzy

alina

alina

Nie mogę się doczekać, aż znajdę pracę, aby też móc uczestniczyć w wyjazdzie integracyjnym. Wydaje mi się, że to świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i poznania ciekawych ludzi.
Enrikk22

Enrikk22

Jako pracodawca zawsze staram się organizować wyjazdy integracyjne. Wierzę, że takie eventy poprawiają relacje w zespole i budują pozytywny wizerunek firmy.
Zygmunt

Zygmunt

Mam nadzieję, że gdy już znajdę pracę i zacznę pracować w firmie, która organizuje wyjazdy integracyjne. Uważam, że to świetna okazja, aby poznać innych pracowników i poprawić swoją zdolność do pracy w grupie.
Mozil

Mozil

Bardzo ciekawy tekst! Zawsze interesowała mnie organizacja wyjazdów integracyjnych. Wydawało mi się, że to tylko dodatkowy wydatek dla firmy, ale teraz wiem, że to bardzo ważne dla kreowania dobrych relacji w zespole.
Jurto

Jurto

Całkowicie zgadzam się z artykułem. Wyjazdy integracyjne to doskonała okazja, aby poznać resztę zespołu i nabyć nowych umiejętności. Dodatkowo, poprawa współpracy i budowanie wizerunku firmy wcale nie jest trudne!
baca

baca

Badania wykazały, że pochwały zwiększają wewnętrzną motywację, podobnie jak pozytywne opinie pracowników. Ale wszystko powinno być zrobione z umiarem.
Diana

Diana

Sądzę, że to może budować zespół. Oczywiście nie zawsze się sprawdzi, jednak w wielu przypadkach może to być dobra opcja. Warto jednak nie inwestować w sam alkohol tylko ciekawiej to zorganizować.
Ahonen

Ahonen

Jednak decydujące znaczenie ma jedna rzecz: aby motywacja w ogóle funkcjonowała, musi być osobista i specyficzna dla danej sytuacji. Jeśli chodzi o rozpoznawanie, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania.
Patrycja

Patrycja

Zmotywowani pracownicy mogą prowadzić do zwiększenia wydajności i umożliwić organizacji osiągnięcie wyższego poziomu wydajności. Warto ją wykorzystywać.
Isek

Isek

Może to premia kwartalna. Może to struktura prowizji lepsza niż konkurencja. Być może wyjazd integracyjny będzie także bardzo ciekawym rozwiązaniem, ale zależy gdzie?
Damian Rubik

Damian Rubik

Na wyjazdach jest ok ale to nie wszystko. Poza tym pracownik powinien odczuwać znaczenie stale, więc niektóre firmy przestawiły się na tygodniowe wynagrodzenie.
Tycjusz

Tycjusz

Najczęstsza metoda motywacji materialnej - premie. Pewna kwota jest dodawana do wynagrodzenia za wdrożenie planu lub inne przejawy inicjatywy ze strony pracownika. Imprezy jednak też dobre.
wyjazdowicz

wyjazdowicz

Dla mnie spoko taka rzecz, ale wiem że dla wielu nie, bo wyjazd u nas był w weekend. Rozumiem jednak ludzi, że nie chcą swojego wolnego czasu wykorzystywać w ten sposób.
Krystian P.

Krystian P.

Wiele firm praktykuje. Ja znam to tylko ze słyszenia. W niektórych przypadkach to huczna impreza i skandale obyczajowe, a w innych spoko sprawa. Jakbym był to mógłbym osobiście dać opinię.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.