Twoje wsparcie w rekrutacji

Wyjazd integracyjny dla pracowników - dlaczego warto go zorganizować

Wyjazd integracyjny dla pracowników - dlaczego warto go zorganizować
Pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę, jak ważną rolę w budowaniu wizerunku firmy oraz podnoszeniem wydajności w zakładzie odgrywa współpraca zatrudnionych. W związku z tym dokładają wszelkich starań, aby zespół był zgrany. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest organizacja wyjazdów integracyjnych dla pracowników – sprawdź, co warto o nich wiedzieć i czy rzeczywiście jest to opłacalna inwestycja!

 

Imprezy firmowe i wyjazdy integracyjne organizowane są nie tylko przez korporacje, ale również średnie i małe przedsiębiorstwa. Ich przebieg uzależniony jest od szefostwa lub innych organów organizacyjnych, np. komisji socjalnej. Czasem połączone są ze specjalistycznymi warsztatami i szkoleniami, a czasem mają charakter wyłącznie rozrywkowy. Czynnikiem kształtującym takie spotkania integracyjne jest również budżet, liczba uczestników i relacje na linii szefostwo – pracownicy.


Wyjazdy integracyjne dla firm


Dla jednych firm to coroczna tradycja, dla innych wciąż zagadkowa nowość. Niezależnie od tego w której grupie się znajdujesz, sprawdź dlaczego warto zdecydować się na organizację takiego wyjazdu integracyjnego!

 

  • Po pierwsze wdrożenie nowych pracowników. Wyjazdy integracyjne to doskonała okazja dla nowych pracowników, którzy mogą poznać resztę zespołu, zrozumieć wzajemne relacje i nabyć odpowiedniego doświadczenia. Często tego typu eventy połączone są ze specjalistycznymi kursami, dzięki którym nowicjusze mogą nabyć wiedzę i praktykę, która zaowocuje w pracy dla Ciebie.
  • Po drugie – poprawa współpracy. W każdej firmie zdarzają się koleżeńskie niesnaski, o których jako przełożony nie masz pojęcia. Czasem są powodem błahostek, czasem niezdrowej rywalizacji. Wyjazd integracyjny ma na celu pozbycie się kości niezgody. W tym celu podczas wyjazdu organizowane są różnego typu zadania, zabawy i konkursy, w których kadra musi ze sobą współpracować. Zajęcia o charakterze team building w efektywny i długofalowy poprawiają współpracę i ukazują uczestnikom rozwiązania, które mogą być wykorzystywane w późniejszym realizowaniu celów firmy.
  • Po trzecie – obserwacja pracowników pod presją. W trakcie wyjazdów integracyjnych odbywają się różnorodne rozgrywki. Korzystając z usług agencji eventowych, które trudnią się organizowaniem takich wypadów można w naprawdę interesujący sposób zaangażować pracowników do zabawy. Dzięki temu pracodawca może zweryfikować wiele zachowań wśród zatrudnionych pracowników. Jednym z nich jest zachowanie pod presją, a innymi kreatywność, kompromisowość, przywódczość itp. Wszystkie zdiagnozowane cechy mogą przydać się we właściwym obsadzaniu stanowisk czy przydzielaniu zadań.
  • Po czwarte – nagroda dla pracowników. Wyjazdy integracyjne są świetnym sposobem na wynagrodzenie pracownikom ich trudów włożonych w wykonywanie zadań. Zostawanie po godzinach, wyjątkowo dobre wyniki sprzedażowe czy poprawa pozycji firmy na rynku powinny być zauważone i docenione przez szefa.  Zamiast dawać każdorazowo premie pracownicze, można zdecydować się na wyjazd integracyjny. Będzie to także forma motywacji dla wszystkich, którzy chcą wziąć udział w wydarzeniu w kolejnej edycji.
  • Po piąte – budowanie wizerunku firmy. W związku z tym, że mamy do czynienia z rekordowo niską stopą bezrobocia, a na rynku pracy coraz częściej pojawia się problem deficytu pracowników, warto zatroszczyć się o skuteczny employer branding. Organizacja wyjazdów integracyjnych czy imprez firmowych jest postrzegana jako dbałość pracodawcy nie tylko o dobro firmy, ale też o wzajemne relacje współpracowników. Buduje to pozytywny wizerunek firmy, która stawia na poprawne relacje międzyludzkie, nie boi się inwestować w kapitał ludzki i nieustannie się rozwija!

 

Wyjazd integracyjny – pomysły

Wyjazd integracyjny wcale nie musi być horrendalnym kosztem dla pracodawcy. Nie trzeba wysyłać pracowników na Majorkę czy do Buenod Aires. Wystarczy niewielkie gospodarstwo agroturystyczne w regionie, które zapewni Wam odpowiednie miejsce do rozrywki. Jeśli nie jesteś mistrzem organizacji, a w Twoich szeregach nie pracują osoby z doświadczeniem w organizacji takich wypadów, to warto zdać się na agencje eventowe, które skrupulatnie zaplanują i przeprowadzą Waszą imprezę firmową.

To Cię powinno też zainteresować: Motywowanie pracowników - dlaczego warto to robić?

Aby taki wyjazd się udał, warto wskazać priorytety firmy w tym zakresie. Integracja może mieć charakter zarówno formalny i szkoleniowy, jak i typowo rozrywkowy. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest połączenie pracy, szkolenia i zabawy. Takie warsztaty mogą być prowadzone przez trenerów, animatorów, ale też przez osoby z firmy. Można połączyć je z obowiązkowym szkoleniem przeciwpożarowym, kursem pierwszej pomocy czy warsztatami team building. Wyjazd integracyjny może trwać od jednego dnia do nawet kilkunastu dni. Wszystko zależy od możliwości finansowych firmy oraz jej potrzeb. Jeśli wyjazd integracyjny ma przynieść szersze rezultaty dla przedsiębiorstwa, to zalecane jest jego połączenie z nauką lub pracą nad projektami.

Jeśli zastanawiasz się, czy jest konieczny taki wyjazd, to odpowiadamy – nie, nie jest, ale jest bardzo przydatny i owocny, dlatego warto go rozważyć. W przypadku wyjazdów szkoleniowo – integracyjnych nie muszą uczestniczyć wszyscy pracownicy, a mogą wyłącznie poszczególne działy czy grupy pracowników. Jednak w przypadku wyjazdu integracyjnego czy integracyjnej imprezy firmowej warto zadbać aby każdy z pracowników miał możliwość wzięcia udziału – wówczas niezbędne może być zamknięcie firmy w danym dniu czy okresie czasu.

Firmowe wyjazdy integracyjne to nowoczesny sposób na poznanie pracowników i ich predyspozycji. Dobierając miejsce oraz formę spędzania czasu podczas wyjazdu warto dokładnie przeanalizować potrzeby firmy, dzięki czemu będzie on nie tylko świetną rozrywką, ale przyniesie też liczne korzyści dla firmy. Jeśli nie wiesz jak się zabrać do organizacji imprezy firmowej – zdaj się na usługi agencji eventowej!

Oceń ten wpis
Wyjazd integracyjny dla pracowników - dlaczego warto go zorganizować
Ocena: 5.0, liczba głosów: 23

Opinie

Ahonen
2019-05-13, 15:25
Jednak decydujące znaczenie ma jedna rzecz: aby motywacja w ogóle funkcjonowała, musi być osobista i specyficzna dla danej sytuacji. Jeśli chodzi o rozpoznawanie, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania.
Patrycja
2019-05-08, 15:38
Zmotywowani pracownicy mogą prowadzić do zwiększenia wydajności i umożliwić organizacji osiągnięcie wyższego poziomu wydajności. Warto ją wykorzystywać.
Isek
2019-05-02, 11:53
Może to premia kwartalna. Może to struktura prowizji lepsza niż konkurencja. Być może wyjazd integracyjny będzie także bardzo ciekawym rozwiązaniem, ale zależy gdzie?
Damian Rubik
2019-04-18, 17:15
Na wyjazdach jest ok ale to nie wszystko. Poza tym pracownik powinien odczuwać znaczenie stale, więc niektóre firmy przestawiły się na tygodniowe wynagrodzenie.
Tycjusz
2019-04-16, 11:32
Najczęstsza metoda motywacji materialnej - premie. Pewna kwota jest dodawana do wynagrodzenia za wdrożenie planu lub inne przejawy inicjatywy ze strony pracownika. Imprezy jednak też dobre.
wyjazdowicz
2019-04-01, 14:11
Dla mnie spoko taka rzecz, ale wiem że dla wielu nie, bo wyjazd u nas był w weekend. Rozumiem jednak ludzi, że nie chcą swojego wolnego czasu wykorzystywać w ten sposób.
Krystian P.
2019-03-30, 17:16
Wiele firm praktykuje. Ja znam to tylko ze słyszenia. W niektórych przypadkach to huczna impreza i skandale obyczajowe, a w innych spoko sprawa. Jakbym był to mógłbym osobiście dać opinię.
Zablokowano
2018-08-23, 19:45
Komentarz został zablokowany przez administratora.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.