Pracownik - prawa i obowiązki

Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony?

15 listopada 2022

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 20 głosów

20 głosów

21 komentarzy
Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony?
Według definicji podanej przez Ministerstwo Zdrowia, ubezpieczonym zdrowotnie jest każdy, kto podlega obowiązkowi bycia ubezpieczonym. Zdarza się jednak, że pewne kwestie pomijamy przez nieuwagę, a w związku z tym może okazać się, że zapomnieliśmy o tej niezwykle istotnej – własnym zdrowiu. Sprawdźmy więc, kto i kiedy powinien opłacać składkę zdrowotną ZUS i w jaki sposób możemy upewnić się, że dopełniliśmy wszelkich obowiązków, w wyniku których przysługuje nam ubezpieczenie.

Według definicji podanej przez Ministerstwo Zdrowia, ubezpieczony zdrowotnie jest każdy, kto podlega obowiązkowi bycia ubezpieczonym. Zdarza się jednak, że pewne kwestie pomijamy przez nieuwagę, a w związku z tym może okazać się, że zapomnieliśmy o tej niezwykle istotnej – własnym zdrowiu. Sprawdźmy więc, kto i kiedy powinien opłacać składkę zdrowotną ZUS i w jaki sposób możemy upewnić się, że dopełniliśmy wszelkich obowiązków, w wyniku których przysługuje nam ubezpieczenie.

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego mają pracownicy, właściciele działalności gospodarczych, emeryci, renciści, zgłoszeni bezrobotni, uczniowie, studenci, ale także członkowie rodzin tych osób, którzy mogą być pod takie ubezpieczenie „podpięci”. W związku z rozległością tej kwestii zdarza się, że tracimy pewność, czy jesteśmy ubezpieczeni, zgłoszeni do ubezpieczenia, czy też zupełnie nie. Warto więc poznać podstawowe kwestie związane ze składką zdrowotną ZUS oraz systemami, w których możliwa jest kontrola statusu ubezpieczeniowego.

Składka zdrowotna ZUS

Warunkiem przystąpienia do ubezpieczenia zdrowotnego jest odprowadzanie składek zdrowotnych. Płatnikami są: pracodawcy (opłacają składki pracowników), szkoły (uczniów), urzędy pracy (bezrobotnych), uczelnie (studentów) oraz indywidualne osoby, prowadzące działalność gospodarczą, które zgłaszają się do ubezpieczenia samodzielnie. Członkowie rodzin osób ubezpieczonych mogą nie mieć tytułu do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, jednak możliwe jest zgłoszenie tych osób do swojego ubezpieczenia. Wówczas ZUS daje nam 7 dni na zgłoszenie, licząc od momentu utraty takiego tytułu, np. straty pracy przez współmałżonka.

Jako członka rodziny rozumie się: dziecko do 18. roku życia, jeśli kończy naukę lub do 26 lat, jeśli nadal się uczy. W przypadku osób studiujących powyżej 26 lat, za kontynuację ich ubezpieczenia odpowiedzialna jest szkoła lub uczelnia, przy czym muszą one zostać przez tego studenta o tym poinformowane. Dzieci i osoby z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności nie mają ograniczeń wiekowych, w których przysługuje im „podpięcie” pod ubezpieczenie rodzica. Zgłosić do ubezpieczenia można również swojego męża/żonę, a nawet rodziców i dziadków, jednak muszą oni pozostawać w jednym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym. Jeżeli rodzice nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu lub nie są do niego uprawnieni z tytułu wykonywania pracy, ubezpieczenia dobrowolnego lub pracy na własny rachunek, to dziadkowie mogą ubezpieczyć swojego wnuka.

Szukasz pracy?
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Radzyń Podlaski
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Ile wydaje na składki pracodawca w 2019 roku? - infografika

Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony – warto wiedzieć

  1. Pierwszym sposobem jest zgłoszenie się do lekarza lub pielęgniarki w przychodni NFZ. Po podaniu numeru PESEL, możliwe jest uzyskanie natychmiastowej informacji o ubezpieczeniu (kolor zielony) lub jego braku (czerwony). Kiedy jest się przekonanym o swoim prawie do ubezpieczenia, na przykład na podstawie umowy o pracę czy posiadaniu statusu studenta, informacja o braku ubezpieczenia najpewniej jest wynikiem błędu lub niedopatrzenia. Taką sytuację można naprawić nawet wstecz. Wówczas należy zgłosić się do pracodawcy, poinformować, że nie jesteśmy ubezpieczeni, chociaż powinniśmy być. W przypadku emerytów, rencistów, uczniów czy studentów należy zgłosić się do ZUS samodzielnie i zabrać ze sobą dokumenty potwierdzające prawo do ubezpieczenia.
  2. Drugim sposobem na sprawdzenie, czy jesteś ubezpieczony, jest droga online. Możesz założyć konto na stronie internetowej ZUS i tam uzyskać natychmiastową informację na ten temat. Jeśli nie chcesz się rejestrować, a masz profil zaufany ePUAP, wystarczy, że się zalogujesz. Po wejściu do systemu należy kliknąć w zakładkę u góry strony „Ubezpieczony”, następnie „Ubezpieczenia i płatnicy” i tam sprawdzić swój status.
  3. Trzeci sposób weryfikacji to założenie konta online w tzw. „ZIP”, czyli Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. Platforma ta jest bezpłatna, więc śmiało można z niej korzystać. Utrudnieniem może być jedynie konieczność złożenia wniosku o wydanie danych dostępowych w Wojewódzkim Oddziale NFZ lub przez Internet na stronie zip.nfz.gov.pl. Wówczas zajmie to nieco więcej czasu, jednak warto. W „ZIP” będziesz mieć dostęp do wszystkich swoich świadczeń z ostatnich lat, które odbyły się w ramach NFZ – wizyty lekarskie, badania, hospitalizacje, operacje, recepty czy sanatoria lub rehabilitacje, a to wszystko podliczone i odnotowane.

Wakacje a ubezpieczenie

Wybierasz się na urlop za granicę? Jeżeli jesteś ubezpieczony poprzez umowę o pracę, przysługuje Ci EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument uprawniający do skorzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w Szwajcarii. Jednak warto pamiętać, że karta ta nie pozwoli na opłacenie wszelkich kosztów ewentualnego leczenia za granicą.

Co obejmuje ubezpieczenie EKUZ?

  • refunduje część kosztów leczenia,
  • działa w Unii Europejskiej i na terenie państw EFTY,
  • może być wykorzystane w placówkach publicznych,
  • pomocne tylko w przypadku problemów ze zdrowiem.

EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego, o czym warto pamiętać, wybierając się na wakacje. Aby zapewnić sobie pełną ochronę, najlepiej będzie mimo wszystko zakupić dodatkowe ubezpieczenie, które ma szerszy zakres i pokryje koszty nagłych, nawet skomplikowanych problemów zdrowotnych.

System „eWUŚ” – co możemy tam znaleźć?

eWUŚ”, to skrót od „Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców”. To tam istnieje baza danych do usprawnienia weryfikacji świadczeń. W momencie uruchomienia systemu, zaprzestano wymagać wyrabiania książeczek ubezpieczeniowych.

eWUŚ aktualizowany jest codziennie na podstawie danych napływających z ZUS i KRUS, zatem możemy być pewni informacji, które są tam zapisane w danym momencie. Co można znaleźć w tym systemie? Na podstawie danych z Centralnego Wykazu Ubezpieczonych wyświetli się jedna z dwóch opcji, która wskaże, czy Fundusz potwierdza prawo do świadczeń, czy też nie. Tego typu informację można wydrukować w postaci zaświadczenia, które może okazać się przydatne na przykład wtedy, kiedy lekarz ma wątpliwości, czy wykonać usługę na NFZ, czy konieczne będzie wystawienie rachunku.

Dzięki systemowi eWUŚ, a także ZIP czy stronie ZUS łatwiej i szybciej możemy dowiedzieć się o stanie swoich praw do ubezpieczenia. Niemniej, podobnie jak w przypadku każdego oprogramowania czy systemu, tak i tutaj mogą przytrafić się błędy. Warto więc w razie wątpliwości udać się do ZUS i osobiście zweryfikować sytuację.

To może Cię również zainteresować

Co wiesz o ubezpieczeniach społecznych?

Najczęściej zadawane pytania

Kto opłaca składkę ZUS?

Składkę ZUS-owską opłacają: pracodawcy, szkoły, urzędy pracy, uczelnie, osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Jak sprawdzić czy jest się ubezpieczonym?

Należy zgłosić się do lekarza lub pielęgniarki NFZ podając swój PESEL. Druga możliwość to sprawdzenie tej informacji online: EPUAP-em lub ZIP-em.

Co to jest EWUŚ?

To Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców. To tam znajduje się baza danych weryfikacji świadczeń.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

21 komentarzy

Ramzes

Ramzes

Bardzo cieszę się, że artykuł poruszył temat ubezpieczenia za granicą, ponieważ nie wiedziałem, że karta EKUZ nie wystarcza, aby pokryć wszystkie koszty leczenia. Dzięki temu artykułowi będę teraz bardziej uważny, wybierając się na zagraniczny urlop.
pracodawca

pracodawca

Artykuł skłonił mnie do przemyśleń na temat ubezpieczenia zdrowotnego moich pracowników. Teraz wiem, że mogą oni zgłosić swoich bliskich do ubezpieczenia, więc postaram się wypromować tę opcję, żeby nasi pracownicy zyskali dodatkowe korzyści.
doperna

doperna

Interesujący artykuł, ponieważ pozwala mi to zrozumieć, jakie warunki muszę spełnić, aby uczestniczyć w ubezpieczeniu zdrowotnym. Dzięki tym informacjom będę miał większą pewność, gdy będę składał dokumenty w BHP.
mamaoa

mamaoa

Artykuł jest bardzo pomocny, bo dzięki niemu wiem, gdzie sprawdzić swoje ubezpieczenie zdrowotne w przypadku braku zatrudnienia. Teraz będę mógł skontrolować swoją sytuację i nie martwić się o brak ubezpieczenia.
Asfalt

Asfalt

Nie wiedziałem, że członkowie rodzin pracowników również mogą być ubezpieczeni, co jest świetną wiadomością. Cieszę się, że nie muszę już martwić się o ubezpieczenie mojej żony i dzieci.
witam ,

witam ,

Jak mogę sprawdzic czy jestem ubezpieczony
Dana Malmurovich

Dana Malmurovich

Kończy mi się umową o pracy,szukam innej pracy ile czsu będę ubezpieczona, bo kiedyś było 3 miesięcy, a jak teraz?
Lenart

Lenart

Spoko sprawdzić to dzisiaj jest oczywiście łatwo.
zagadka

zagadka

Co jeśli logując się do ZUS PUE nie mam w ogóle panelu 'ubezpieczony'. Mam 20 lat, studiuje, powinnam być ubezpieczona pod rodziców ale nie mam pewności czy tak jest. Strona ZIP już właściwie nie istnieje, bo połączyła się z IKP. Na IKP z kolei mam informację, że 'NFZ potwierdza prawo do świadczeń' ale jak klikam 'zobacz składki' to wyświetla mi się 0.00 wszędzie
Zdesmperowany

Zdesmperowany

Kanciarze
Do roza

Do roza

Proszę Pani, po pierwsze to o jakie odszkodowanie chodzi? Jeżeli ubezpieczyła go Pani na nnw to chyba wie gdzie, prawda? Jeżeli nie, to na jakiej podstawie odszkodowanie? Może warto się doedukować na czym polega ZUS.
roza

roza

mam pytanie jestem bezrobotna i dzieci zapisane ze mna na w celu ubezpieczenia moj syn mial wypadek rowerowy gdzie mam sie starac o odszkodowanie w szkole mi powiedzieli ze tam gdzie jest ubezpieczony ale on nie jest nigdzie ubezpieczony tylko zemna prosze o porade lub numer o zapytanie gdzie syn jest ubezpieczony
Viola

Viola

Jak długo potrwa zWolniewicz jesteśmy ubezpieczeni
oMen78

oMen78

Chyba teraz rodo powoduje, że trudniej ale z drugiej strony śmieszne jest, że dzwoni się znając czyjś pesel i wiele informacji na tej podstawie można dostać telefonicznie bez weryfikacji.
Walentynowicz

Walentynowicz

Dawid Walentynowicz
Kochman

Kochman

Czy jestem zarejestrowany w urzedzie pracy
Kaaia

Kaaia

A ja mam taki problem niby mówią mi że jestem ubezpieczona a idę do lekarza i okazuje się że nie jestem oco tu chodzi
Anna

Anna

a jeśli wchodzę na strone ePUAP nie ma żadnej infromacji tzn., że nie mam ubezpieczenia?
lekarz

lekarz

W obecnych czasach wystarczy przybyć do przychodni lekarskiej podległej NFZ, dać dowód osobisty i po peselu zaraz widać, czy się jet ubezpieczonym czy nie.
zupa

zupa

Wystarczy w zusie sprawdzić swoje dane to dzisiaj nie jest żaden problem. W ogóle z tego co się orientuję to każdy człowiek ma teraz możliwość wglądu do swoich składek.
Maria

Maria

Kiedyś tak miałem w pierwszej pracy, że nie byłem w ogóle zgłoszony, a i firma gdzie dostałem umowę nawet była zawieszona. Miałem wszystkie argumenty by podać go do pip.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.