Pracodawca - prawa i obowiązki

Ubezpieczenia grupowe dla pracowników - czy to się opłaca?

22 listopada 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 26 głosów

26 głosów

4 komentarze
Ubezpieczenia grupowe dla pracowników - czy to się opłaca?
Zrozum korzyści z oferowania grupowego ubezpieczenia na życie dla pracowników, poznaj potencjalne wyłączenia i zasady otwartego ubezpieczenia grupowego.

Ubezpieczenie grupowe się opłaca. Zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę wysokość składki – może być znacznie niższa niż wtedy, gdy ubezpieczenie nabywa klient indywidualny.

Ubezpieczenia grupowe z myślą o pracownikach znajdują się w ofercie wielu towarzystw ubezpieczeniowych, np. PZU czy Aviva. Nie ma zatem problemu z brakiem dostępności – wystarczy dokładnie porównać warunki proponowane przez poszczególnych ubezpieczycieli. Jeżeli jesteś zainteresowany zatrzymaniem pracowników w swojej firmie, to zakup takiego ubezpieczenia może się opłacać.

 

Video

Szukasz pracy?

Specjalista ds. Wsparcia Sprzedaży

Klient portalu

  • 4 300-4 500 zł / mc
  • Warszawa
Dodana

Zbieranie zamówień na magazynie z kosmetykami , praca od zaraz

TWG Polska Sp. z o.o.

  • 28-29 zł / h
  • Wola Bykowska
Dodana
Aplikuj bez CV

[TJ] Praca na odlewni - wysokie wynagrodzenie

Human & Hunter Sp. Z O.O.

  • 6 600-6 700 zł / mc
  • Mysłowice
Dodana

Monter Rusztowań - Pomocnik Montera Rusztowań

RJS SP. Z O.O.

  • 4 000-6 000 zł / mc
  • Gdańsk
Dodana

Pakowacz->Suchy Las->zlecenie->22.07-30.07

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

Więcej niż wynagrodzenie, czyli benefity pracownicze

Pracownicy mają prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę. To jednak za mało, aby przyciągnąć i zatrzymać najlepszych. Zatrudnieni wiedzą, że przyczyniają się do rozwoju firm i chcą być za to nagradzani. Jako szef masz konkretne zadania do wykonania – powinieneś dbać o rozwój i wsparcie osób, które zatrudniasz.

Pochwały to nie wszystko. Coraz więcej pracowników może liczyć na pozapłacowe benefity. Szczególną popularnością cieszą się wejściówki na siłownię czy fitness, ale często to nie na nich zatrudnionym zależy najbardziej. Chcąc zatrzymać najlepszym i najwydajniejszych pracowników, powinieneś pomyśleć o zabezpieczeniu ich przyszłości. Możesz to zrobić, wykupując dla nich ubezpieczenie grupowe.

Źródło obrazka: www.openlife.pl

Dostosuj ubezpieczenie do potrzeb pracowników

Decydując się skorzystać z ubezpieczenia grupowego, powinieneś pamiętać, że potrzeby pracowników są różne. Jedni będą chcieli zabezpieczyć rodziny na wypadek swojej śmierci, drugim będzie zależało na tym, aby ubezpieczenie obejmowało również ich dzieci. Firmy ubezpieczeniowe oferują różne pakiety dopasowane do potrzeb poszczególnych osób, ale możesz porozmawiać ze swoimi pracownikami i na tej podstawie stwierdzić, co będzie dla nich realnym wsparciem.

Powyższe rozwiązanie pozwala wybrać najlepsze ubezpieczenie grupowe. Plusem jest również to, że towarzystwa ubezpieczeniowe działające na polskim rynku doskonale zdają sobie sprawę z konkurencji. Z tego względu są w stanie negocjować warunki ubezpieczenia i dopuszczają możliwość modyfikacji warunków, które znajdą się w umowie.

Nie zawsze musisz pokryć całą składkę

Jako pracodawca powinieneś pamiętać, że możesz partycypować w kosztach składki ubezpieczeniowej – nie musisz pokrywać jej w całości. Ważne, aby pracownicy dokładnie wiedzieli, jakie są zasady korzystania z ubezpieczeniowego benefitu.

W zależności od rozwiązania, na które się zdecydujesz, pamiętaj, że powinieneś przedyskutować kwestię również ze swoim księgowym lub biurem rachunkowym, z którym współpracujesz. Przepisy podatkowe są w tej kwestii precyzyjne, ale dobrze, abyś miał świadomość, czy fakt opłacania składek ubezpieczeniowych ma wpływ na wysokość podatku.

Grupowe ubezpieczenie na życie jako część pakietu socjalnego

Dla wielu pracodawców oferta grupowego ubezpieczenia na życie jest jednym z najważniejszych elementów pakietu socjalnego. Jest to szczególnie ważne dla pracowników, których rodziny są zależne od ich dochodów. Pomimo że firma posiada już ubezpieczenie grupowe, warto rozważyć dodanie do niego grupowego ubezpieczenia na życie. To może przynieść liczne korzyści dla Twoich pracowników i pomóc w budowaniu lojalności.

Na rynku jest wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferujących korzystanie z dwóch różnych planów ubezpieczeniowych. Dlatego przed wyborem najlepszego ubezpieczenia grupowego, warto porównać różne oferty na rynku. Warto zwrócić uwagę na koszt grupowej polisy na życie i limit ubezpieczenia grupowego.

Wyłączenia w ubezpieczeniu grupowym

Kiedy rozważasz najlepsze ubezpieczenie grupowe dla swojej firmy, ważne jest, aby zrozumieć ewentualne wyłączenia. Niektóre polisy mogą nie obejmować chorób przewlekłych lub stanów zdrowia, które są już obecne w momencie podpisywania umowy.

Ponadto ważne jest, aby pracownicy byli świadomi tych wyłączeń. Może to pomóc uniknąć niespodziewanych niespodzianek w przyszłości. Pracodawca powinien zawsze dostarczyć pracownikom pełne informacje na temat ich polisy ubezpieczeniowej, w tym, jakie warunki są objęte ubezpieczeniem, a które są wyłączone.

Otwarte ubezpieczenie grupowe

Otwarte ubezpieczenie grupowe jest inną opcją, którą warto rozważyć. Jest to rodzaj ubezpieczenia, które oferuje elastyczność w kwestii tego, kto może do niego przystąpić. Pracodawcy mogą oferować otwarte ubezpieczenie grupowe na życie wszystkim swoim pracownikom, niezależnie od ich stanu zdrowia czy wieku. Jest to atrakcyjna opcja dla tych, którzy mogą mieć problemy ze znalezieniem indywidualnego ubezpieczenia ze względu na swoje stan zdrowia.

Podsumowanie

Rozważając otwarte ubezpieczenie grupowe, pamiętaj o plusach i minusach tego rozwiązania. Zaletą jest łatwość dostępu do ubezpieczeń dla wszystkich pracowników. Wadą może być potencjalnie wyższy koszt, szczególnie jeśli większość pracowników cierpi na problemy zdrowotne. Warto zatem dokładnie rozważyć wszystkie opcje przed podjęciem decyzji.

To może Cię również zainteresować

Obowiązki pracodawcy – co musi zrobić Twój szef?

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest grupowe ubezpieczenie na życie?

Grupowe ubezpieczenie na życie to rodzaj ubezpieczenia, które pracodawca może oferować swoim pracownikom. Zapewnia ono ochronę na wypadek śmierci pracownika.

Jakie są wyłączenia w ubezpieczeniu grupowym?

Wyłączenia w ubezpieczeniu grupowym mogą obejmować choroby przewlekłe lub stany zdrowia, które były obecne w momencie podpisania umowy.

Czym jest otwarte ubezpieczenie grupowe?

Otwarte ubezpieczenie grupowe to rodzaj ubezpieczenia, które oferuje elastyczność w kwestii kto może do niego przystąpić. Może obejmować wszystkich pracowników, niezależnie od ich stanu zdrowia czy wieku.

Jakie są warunki ubezpieczenia na życie?

Warunki ubezpieczenia na życie zależą od konkretnej polisy i towarzystwa ubezpieczeniowego. Mogą obejmować określone wyłączenia, limit ubezpieczenia i koszty.

Jakie jest najlepsze ubezpieczenie grupowe?

Najlepsze ubezpieczenie grupowe zależy od potrzeb konkretnej firmy i jej pracowników. Ważne jest porównanie różnych ofert i rozważenie takich czynników jak koszt, pokrycie i ewentualne wyłączenia.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

4 komentarze

monika

monika

Zgodnie z definicją grupowe (zbiorowe) ubezpieczenie na życie to polisa grupowa oferowana w ramach umowy z pracodawcą. Według mnie jest to korzyść dla pracowników, tylko należy wybrać dobrą firmę ubezpieczeniową.
pracownik

pracownik

Ubezpieczenia grupowe dla pracowników na pewno jest korzystnym dla nich rozwiązaniem.
Aksamit

Aksamit

Opłaca się to i nawet można dobrać coś dodatkowego. Są sytuacje w życiu najróżniejsze i płacąc to ma się jaką tam pewność rekompensaty z jakiegoś tytułu co się zdarzył.
Jola

Jola

U nas ktoś tam zebrał osoby do ubezpieczenia grupowego i zabraliśmy. Jakieś 60 złotych potrącone. Zawsze coś w takiej polisie. Akurat u nas PZU to było. Polisy lepiej też rozszerzyć.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.