Ubezpieczenia grupowe dla pracowników - czy to się opłaca?

Ubezpieczenia grupowe dla pracowników - czy to się opłaca?
Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy spotkali się wielokrotnie z terminem „ubezpieczenia grupowe dla pracowników”. Dla wielu zatrudnionych jest to często jedyna szansa, aby skorzystać z prywatnego ubezpieczenia oferowanego przez towarzystwa ubezpieczeniowe działające na rynku.

Nie powinno to dziwić, jeżeli weźmie się pod uwagę wysokość składki – w przypadku ubezpieczeń grupowych jest ona znacznie niższa niż wtedy, gdy ubezpieczenie nabywa klient indywidualny.

Ubezpieczenia grupowe z myślą o pracowników znajdują się w ofercie wielu towarzystw ubezpieczeniowych, np. PZU czy Aviva. Nie ma zatem problemu z wyborem najlepszego – wystarczy dokładnie porównać warunki proponowane przez poszczególnych ubezpieczycieli. Jeżeli jesteś zainteresowany zatrzymaniem pracowników w swojej firmie, to zakup takiego ubezpieczenia może się opłacać.


Więcej niż wynagrodzenie

Pracownicy mają prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę. W dzisiejszych czasach oczekują jednak znacznie więcej od firm, do rozwoju których się przyczyniają. Jako szef masz konkretne zadania do wykonania – powinieneś np. motywować i dbać o rozwój osób, które zatrudniasz.

Motywacja to jednak nie wszystko. Okazuje się, że coraz więcej pracowników może liczyć na pozapłacowe benefity. Szczególną popularnością cieszą się wejściówki na siłownię czy fitness, ale – jak pokazują liczne badania – nie na nich zatrudnionym zależy najbardziej. Chcąc zatrzymać najlepszym i najwydajniejszych pracowników, powinieneś pomyśleć o zabezpieczeniu ich przyszłości. To możesz zrobić, wykupując ubezpieczenie grupowe dla podwładnych.


Dostosuj ubezpieczenie do potrzeb pracowników

Decydując się skorzystać z takiego czynnika motywującego, powinieneś pamiętać, że potrzeby pracowników są różne. Jedni będą chcieli zabezpieczyć byt swojej rodziny na wypadek swojej śmierci, drugim będzie zależało na tym, aby ubezpieczenie obejmowało również ich potomstwo. Niezależnie od wielkości firmy, powinieneś zdecydować się przeprowadzić np. ankietę, za pomocą której pracownicy wypowiedzą się na temat ubezpieczenia grupowego.

Powyższe rozwiązanie pozwala wybrać najlepsze ubezpieczenie grupowe. Plusem jest również to, że towarzystwa ubezpieczeniowe działające na polskim rynku doskonale zdają sobie sprawę z konkurencji. Z tego względu są w stanie negocjować warunki ubezpieczenia i dopuszczają możliwość modyfikacji warunków, które znajdą się w umowie.

To Cię powinno też zainteresować: Obowiązki pracodawcy - co musi Twój szef?


Nie zawsze musisz pokryć całą składkę

Jako pracodawca powinieneś pamiętać, że możesz partycypować w kosztach składki ubezpieczeniowej – nie musisz pokrywać jej w całości. Tu jednak również przyda się rozmowa z pracownikami i ustalenie zasad, które będą obowiązywały w tej kwestii.

W zależności od rozwiązania, na które się zdecydujesz, pamiętaj, że powinieneś przedyskutować kwestię również ze swoim księgowym lub biurem rachunkowym, z którym współpracujesz. Przepisy podatkowe są w tej kwestii precyzyjne, ale dobrze, abyś miał świadomość, czy fakt, że opłacasz składki ubezpieczeniowy ma wpływ na wysokość podatku. 

Oceń ten wpis
Ubezpieczenia grupowe dla pracowników - czy to się opłaca?
Ocena: 4.9, liczba głosów: 27

Opinie

monika
2019-12-11, 12:35
Zgodnie z definicją grupowe (zbiorowe) ubezpieczenie na życie to polisa grupowa oferowana w ramach umowy z pracodawcą. Według mnie jest to korzyść dla pracowników, tylko należy wybrać dobrą firmę ubezpieczeniową.
pracownik
2019-05-20, 10:36
Ubezpieczenia grupowe dla pracowników na pewno jest korzystnym dla nich rozwiązaniem.
Aksamit
2019-05-08, 12:08
Opłaca się to i nawet można dobrać coś dodatkowego. Są sytuacje w życiu najróżniejsze i płacąc to ma się jaką tam pewność rekompensaty z jakiegoś tytułu co się zdarzył.
Jola
2019-04-03, 12:11
U nas ktoś tam zebrał osoby do ubezpieczenia grupowego i zabraliśmy. Jakieś 60 złotych potrącone. Zawsze coś w takiej polisie. Akurat u nas PZU to było. Polisy lepiej też rozszerzyć.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.