Motywowanie pracowników

Zasada Pareto czyli 80/20 w praktyce - jakie ma zastosowanie zasada Pareto?

18 sierpnia 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

5 komentarzy
Zasada Pareto czyli 80/20 w praktyce - jakie ma zastosowanie zasada Pareto?
20% badanych obiektów jest związanych z 80% określonych zasobów - tak najprościej można scharakteryzować zasadę Pareto. Co to oznacza w praktyce? Prościej można ująć to tak: około 20% naszej pracy generuje aż 80% zysków i korzyści. Wprowadzenie w życie zasady Pareto daje nam szansę na zaprojektowanie naszej pracy w taki sposób, aby zapewniała nam ona jak największą produktywność. Oto wszechstronny poradnik na temat zasady Pareto 80/20 w praktyce.

Czym jest zasada Pareto?

Reguła Pareto, czyli zasada 80/20, jest określana jako 80/20 bądź 80 na 20. Liczby te zakładają, że 80% zasobów na świecie należy do 20% ogółu społeczeństwa. Na tej podstawie stosuje się także inne interpretacje zasady Pareto, przede wszystkim w pracy nad efektywnością. Teoretycy reprezentujący ten pogląd wskazują, że 20% naszej pracy może przynieść nam aż 80% korzyści. Przedsiębiorcy stosujący tą zasadę uważają, że 20% klientów zapewnia im 80% zysków.

To Cię powinno też zainteresować: 10 zasad pisania CV

Możliwości stosowania zasady Pareto jest tak naprawdę nieskończenie wiele. Zgodnie z tą zasadą można na przykład stwierdzić, że 20% przestępców na świecie popełnia 80% wszystkich przestępstw. Jednocześnie okazuje się, że reguła Pareto nie zawsze wykorzystuje proporcję 80/20. W niektórych sytuacjach zestawia się inne liczby, np. 90/10, 85/15, 95/5 itd. Kwestią najistotniejszą wyróżniającą tę zasadę jest wspomniana prawidłowość: mała liczba nakładów pracy pozwala na osiągnięcie kilkukrotnie większych rezultatów.

Jak włoski ekonomista i socjolog Markiz Pareto sformułował zasadę?

Metoda Pareto jest zagadnieniem z dziedziny ekonomii i zarządzania. Stworzenie jej przypisuje się amerykańskiego teoretykowi zarządzania Josephowi Juranowi. W 1951 roku przygotował on pracę pt. "Quality Control Handbook". Znalazły się z niej rozmaite kwestie odnośnie dystrybucji zasobów. Tematy te poruszali już różni badacze wcześniej, jednak dopiero Joseph Juran zebrał je oraz stworzył na ich podstawie kompleksową, uniwersalną zasadę 80/20. Jest ona stosowana aż do dnia dzisiejszego zarówno w bankowości, zarządzaniu, socjologii oraz psychologii społecznej.

zasada pareto w praktyce

To Cię powinno też zainteresować: Zasada równego traktowania

Juran w swojej pracy korzystał z osiągnięć Vilfrego Pareto. Był to włoski socjolog i ekonomista, który działał na przełomie XIX i XX wieku. Zajmował się m.in. kwestią nieproporcjonalnej dystrybucji bogactwa na świecie. Pareto podkreślał, że zaledwie 20% społeczeństwa posiada aż 80% wszystkich światowych dóbr. Po pewnym czasie badacze doszli do wniosku, że wskazana proporcja 80/20 może mieć także zastosowanie w wielu innych dziedzinach. Owocem różnych pogłębionych analiz w tym zakresie było stworzenie omawianej w tym artykule zasady Pareto.

Zasada 80/20, czyli jak nie tracić sił i czasu?

Godzina pracy może przynieść bardzo zróżnicowane rezultaty. Wszystko zależy od tego, z jakim zaangażowaniem wykonujemy swoje obowiązki. Jednym z ważnych elementów zasady Pareto jest właściwe dysponowanie swoim czasem. Warto nieustannie poszukiwać nowych rozwiązań oraz poszerzać swoje kompetencje i umiejętności.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Pracownik biurowy - Specjalista ds. Administracji w branży nieruchomości

Trzaskoma Development

 • Szczecin
 • 8 000-12 000 zł / mc
Dodana

To Cię powinno też zainteresować: Zasady prawa pracy

Należy odszukać te magiczne 20% i maksymalnie się im poświęcić. Ich wykorzystanie spowoduje, że w stosunkowo krótkim czasie odniesiemy upragniony sukces. Zasada Pareto może być stosowana zarówno przez pracowników etatowych jak i osoby, które próbują swoich sił w prowadzeniu działalności gospodarczej. Najważniejsze jest to, aby skupiać się na kluczowych elementach, które decydują o sukcesie bądź porażce.

zasada pareto jak ją osiągnać?

Zasada Pareto w życiu, czyli jak znaleźć to 20%?

Jak znaleźć to 20%? Podobne pytania z pewnością zadaje sobie wiele osób. Aby znaleźć odpowiedź, warto przeprowadzić określone obserwacje, takie jak:

 1. 20% posiadanych przedmiotów używamy przez 80% czasu - nie da się tego sprawdzić, gdy nie posiadamy niczego.
 2. 20% czasu trwania spotkania z kontrahentem biznesowym zapewniło aż 80% rezultatów - można to potwierdzić dopiero po przeprowadzonym spotkaniu.
 3. 20% zatrudnianych w firmie pracowników generuje 80% zysków - to, które osoby odpowiadają za rewelacyjne wyniki finansowe firmy, można zweryfikować w łatwy sposób sprawdzając dokumenty sprzedaży.

Jak szukać tych 20%? Odpowiedź brzmi: przy realizowaniu czynności niepowtarzalnych zasadę 80/20 można zastosować dopiero po realizacji, zaś w przypadku czynności w pełni powtarzalnych można wdrożyć ją w życie od razu.

Odwrócona zasada Pareto - odwrotna zależność znajdywania działań

Odwrócona zasada Pareto brzmi: 80% pracy zapewnia 20% rezultatów. Kiedy należy zastosować zasadę Pareto w formie odwrotnej? Wtedy, gdy udało już nam się osiągnąć 80% założonych celów. Oferowany przez nas produkt ma jakość na poziomie 80% i zależy nam na tym, by jego jakość wynosiła równe 100%. Aby było to możliwe, trzeba poświęcić jeszcze więcej wysiłku, a więc 80% pracy zagwarantuje 20% oczekiwanych rezultatów.

Video

Wady zasady Pareto - nierówne proporcje nie w każdej sytuacji

Mimo iż zasada Pareto opiera się przede wszystkim na proporcji 80/20, trzeba pamiętać o tym, że jest to jedynie obserwacja, a nie określony schemat, którego należy trzymać się w każdej sytuacji. Oznacza to, że dokładne wytyczne zasady Pareto nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty przy konkretnym projekcie.

To Cię powinno też zainteresować: Kodeks etyczny w pracy

Przykładowo: gdy w myśl zasady Pareto zwolnimy 70% pracowników z najgorszymi wynikami sprzedażowymi oraz pozostawimy wyłącznie najlepszych, wcale nie sprawi to, że przedsiębiorstwo w dalszym ciągu będzie osiągało sukcesy.

Wręcz przeciwnie - zbyt mała liczba pracowników doprowadzi do tego, że dochody będą nieustannie spadać. O wiele lepszym rozwiązaniem jest przyznanie najbardziej wydajnym pracownikom nagród specjalnych. Będzie to doskonała motywacja dla reszty zatrudnionych osób, by również starały się jak najlepiej wykonywać powierzone im zadania.

Jak wyeliminować te 20% działań, które przynoszą najwięcej szkód?

Klasyczna zasada 80/20 Pareto czasem nie jest możliwa do wprowadzenia w życie w konkretnej firmie, dlatego stosuje się wtedy tzw. odwróconą zasadę Pareto. Polega ona na wyeliminowaniu 20% działań mało produktywnych bądź szkodliwych.

Nie wolno zwolnić 80% pracowników, którzy wypracowali dla firmy 20% zysku. Trzeba znaleźć złoty środek, dzięki któremu uda się zmobilizować do wytężonej pracy jak najszersze grono zatrudnionych osób. Zanim przystąpimy do przeprowadzenia kompleksowych zmian, warto dokładnie przeanalizować wszystkie procesy zachodzące w firmie. Często lekka modyfikacja niektórych żmudnych i czasochłonnych procedur może spowodować, że pracownikom będzie znacznie łatwiej wykonywać powierzone im zadania.

zasada pareto w czasie

Jak zasada Pareto ma swoje zastosowanie w pracy?

Zastosowanie zasady Pareto w codziennej pracy pomaga w zweryfikowaniu, z czego wynika zmniejszona produktywność i efektywność w poszczególnych działach. Często zdarza się, że brak satysfakcjonujących wyników spowodowany jest koncentrowaniem się na zadaniach mało ważnych, z których można byłoby zrezygnować bez szkód dla firmy. Gdy uda nam się odnaleźć te 20% odpowiadające za wygenerowanie 80% zysku, będziemy mogli poświęcić swoją energię na odpowiednie, produktywne czynności.

Wprowadzenie w życie zasady Pareto może uzmysłowić nam np., że warto zrezygnować z konkretnych klientów bądź usług - zwłaszcza, gdy poświęcaliśmy na to mnóstwo czasu, a nie wiązało się to z należytym wynagrodzeniem. Jeżeli współpraca przynosi korzyści tylko drugiej stronie, wtedy należy bardzo dokładnie zastanowić się nad jej przerwaniem.

Video

Zasada 80/20 - wnioski praktyczne

Zachęcamy, aby wprowadzić opisane powyżej zasady Pareto zarówno w pracy jak i w codziennym życiu. Dzięki niej można nauczyć się znacznie efektywniej gospodarować swoim własnym czasem. Badania dowiodły, że osoby, które stosują systematycznie zasadę Pareto, mają znacznie większe szanse na osiągnięcie sukcesu zawodowego i osobistego. Aby to osiągnąć, wystarczy obserwować to, co dzieje się dookoła oraz wyciągać z tego odpowiednie, trafne wnioski.

Podsumowanie:
  • Zasada Pareto mówi, że mała liczba nakładów pracy pozwala na osiągnięcie kilkukrotnie większych rezultatów.
  • Zasada ta została sformułowana przez włoskiego socjologa i ekonomistę Vilfrego Pareto.
  • Stosowanie zasady Pareto może przynieść pozytywne efekty zarówno dla pracowników etatowych, jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
  • Należy jednak pamiętać, że dokładne wytyczne zasady Pareto nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty przy konkretnych projektach.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest zasada Pareto?

Zasada Pareto, czyli reguła 80/20, to zasada sformułowana w latach 50-tych przez Josepha Jurana. Jej podstawowym założeniem jest twierdzenie mówiące, iż 80% dobrodziejstw na świecie należy do 20% ludzkości. Regułę tę można również przełożyć na życie osobiste oraz zawodowe. Mianowicie: 20% pracy może przynieść nam aż 80% rezultatów. Oczywiście, przedstawione liczby nie zawsze mają taki sam stosunek. Ich charakter jest bardziej poglądowy, obrazowy. Nie jest również możliwe zastosowanie zasady Pareto w każdej sytuacji.

Jak znaleźć te 20%?

Znalezienie tych 20% nie jest takie trudne. Należy po prostu dokładnie obserwować oraz analizować otaczającą nas rzeczywistość. Wprowadzenie niewielkich zmian może sprawić, że wykonywanie codziennych czynności - w pracy czy w domu - będzie znacznie prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Jakie są wady zasady Pareto?

Zasad Pareto nie zawsze można wprowadzić w życie. Proporcja 80/20 jest dla nas wyłącznie wskazówką, a nie schematem, którego koniecznie musimy się trzymać w każdych okolicznościach. Dokładne wytyczne zasady Pareto (80/20) nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty przy konkretnym projekcie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Jaki Maki

Jaki Maki

Zasada Pareto to narzędzie, którego warto używać w zarządzaniu swoją firmą. Umożliwia ona skupienie się na najważniejszych aspektach biznesu i osiągnięcie większej efektywności w pracy.
Ameno

Ameno

Przydatna wskazówka dla osób szukających pracy. Skupienie się na tych 20% kluczowych kwalifikacjach może pomóc w zwiększeniu swoich szans na rynku pracy i przyciągnięciu uwagi potencjalnych pracodawców.
Delicja

Delicja

Ciekawe podejście do zarządzania czasem i zasobami. Może właśnie dzięki zasadzie Pareto uda mi się znaleźć pracę, poświęcając czas i energię na te działania, które przyniosą najlepsze rezultaty.
Ewa

Ewa

Zasada Pareto to nie tylko narzędzie dla pracodawców czy przedsiębiorców, ale również dla pracowników. Uważam, że warto zastosować tę zasadę w swoim życiu, by skoncentrować się na kluczowych rzeczach i być bardziej efektywnym w pracy.
Seba1

Seba1

Zasada dobrze opisana. W końcu wiem jak to wszystko działa. Pewne zagadnienia się słyszy a potem to gdzieś umyka.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.