Agencje pracy i praca za granicą

Zrekrutują dla ciebie pracownika. Jak działają agencje rekrutacyjne?

16 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

15 komentarzy
Zrekrutują dla ciebie pracownika. Jak działają agencje rekrutacyjne?
Na polskich rynku działa wiele firm, których działalność została ukierunkowana na pomoc podmiotom gospodarczym. Świetnym przykładem są agencje rekrutacyjne. Czym dokładnie się one zajmują?

Czym są agencje rekrutacyjne?

Agencje i firmy rekrutacyjne w Polsce dopiero od kilku lat zaczynają prężnie się rozwijać, podczas gdy na Zachodzie Europy mają już swoją tradycję. Według specjalistów taki stan rzeczy jest związany z tym, że polskie firmy wciąż nie widzą korzyści płynących ze współpracy z takimi podmiotami. Nie można też zapomnieć, że agencje rekrutacyjne swoje usługi kierują głównie do dużych, zatrudniających setki pracowników przedsiębiorstw. Nie oznacza to jednak, że nie przyjmą i nie zajmą się w profesjonalny sposób zleceniem od niewielkiej, rodzinnej firmy.

Jak działają agencje rekrutacyjne?

Agencje rekrutacyjne zajmują się kompleksowym przeprowadzaniem procesu rekrutacyjnego na zlecenie swojego klienta, czyli przedsiębiorstwa zainteresowanego zatrudnieniem pracowników. Przewagę w agencji nad firmami tworzącymi miejsca pracy w zakresie rekrutacji widać głównie wówczas, gdy spojrzy się na kwalifikacje specjalistów odpowiedzialnych za selekcję i nabór pracowników.

Agencje rekrutacyjne zatrudniają ekspertów, tzw. headhunterów, którzy doskonale wiedzą, jak przeprowadzić proces rekrutacji i jak wśród potencjalnych kandydatów znaleźć ludzi o właściwych predyspozycjach czy doświadczeniu. Specjalistom zatrudnionym w agencjach rekrutacyjnych można zlecić przeprowadzenie całego procesu rekrutacyjnego. W prawdzie takie usługi wiążą się z kosztami, ale może to być opłacalne dla tych firm, które prowadzą liczne rekrutacje, a nie mają działu w tym wyspecjalizowanego.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Po uzyskaniu informacji od klienta, eksperci są w stanie przygotować ogłoszenia, dokonać wstępnej selekcji dokumentów aplikacyjnych i przeprowadzić rozmowy z potencjalnymi pracownikami. Rekrutacja kończy się z chwilą znalezienia osób o konkretnych kwalifikacjach i umiejętnościach. Pracodawca otrzymuje też raport z przeprowadzonych działań.

Co możemy zyskać, wybierając agencję rekrutacyjną?

Pracodawcy zastanawiający się, czy warto korzystać z usług agencji rekrutacyjnych, powinni pamiętać, że dzięki nim możliwe jest zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Jeżeli firma decyduje się na samodzielne przeprowadzenie rekrutacji, to konieczne jest wyznaczenie pracowników, którzy przejrzą dokumenty aplikacyjne kandydatów i przeprowadzą z nimi rozmowy. W zależności od liczby zgłoszeń, nie zawsze te formalności można zamknąć w ciągu jednego czy dwóch dni. Zdarza się, że potrzebny jest na to tydzień, a to może skutecznie zdezorganizować pracę całej firmy.

Warto wiedzieć...
Poza kwestią czasu nie można zapomnieć o pieniądzach. Agencje rekrutacyjne udzielają na swoje usługi gwarancji, co oznacza, że na miejsce pracownika, który, np. zrezygnował po miesiącu, zostanie zrekrutowany kolejny i to bez konieczności uiszczania dodatkowej opłaty.

Agencja rekrutacyjna a agencja pracy

Agencje rekrutacyjne starają się zapewnić pracodawcy to, co chce on zbudować – zgrany i odpowiedzialny zespół. Czy  są tym samym, co agencje pracy? Niekoniecznie, mimo że te nazwy często stosuje się wymiennie. Agencja rekrutacyjna, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się znajdowaniem kandydatów i przeprowadzaniem rekrutacji dla firm. Agencja pracy wspiera z zasady dwie strony rynku: a więc pomaga także kandydatom, którzy poszukują zatrudnienia. 

Główna rola agencji pracy to pośrednictwo w nawiązywaniu kontaktów między pracodawcami a kandydatami i wstępna selekcji potencjalnych pracowników, ale także dopasowywanie ofert do potrzeb kandydató. Sami kandydaci korzystają pośrednio z usług agencji, a rzadko celowo, bo to wciąż w naszym kraju mało popularne rozwiązanie – 16% ankietowanych raportu Aplikuj.pl Jakość procesów rekrutacji 2018 deklaruje, że nie zna żadnej agencji pracy w swojej okolicy (poniżej dane z raportu).

Wykres - odpowiedzi ankietowanych o agencjach pracy z raportu Aplikuj.pl

Bez względu na to, czy agencja mianuje się rekrutacyjną czy pracy, część lub całość procesów zatrudniania oddaje się w ręce specjalistów. Skoro za rekrutację są odpowiedzialni eksperci, którzy doskonale wiedzą, na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z potencjalnymi kandydatami, to zachodzi mniejsze prawdopodobieństwo, że zatrudnieni pracownicy nie będą w stanie sprostać swoim obowiązkom. To szczególnie ważne, gdy od działań poszczególnych zatrudnionych zależy to, jak będzie funkcjonować cała firma.

Warto przy tym zauważyć, że gdy mowa o firmach zatrudniających setki pracowników, o zgrany zespół jest szczególnie trudno. Właśnie dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, na co zwracać uwagę, rozmawiając z poszczególnymi kandydatami.

Agencje rekrutacyjne w Polsce

Agencje rekrutacyjne w każdym państwie działają trochę inaczej, ponieważ każdy rynek pracy się od siebie różni. Innych pracowników będą szukali przedsiębiorcy zgłaszający się do Agencji w Polsce, a zupełnie innych za granicą.

Kogo rekrutują agencje?
Agencje rekrutacyjne w Polsce najczęściej rekrutują pracowników do prac tymczasowych lub na stałe na stanowiska nie wymagające większych kwalifikacji, na które można bardzo szybko przyuczyć prawie każdą osobę.

Drugą grupą najczęściej rekrutowanych osób są pracownicy wykwalifikowani, np. programiści, graficy itp., pracujący w zawodach deficytowych.

Firmy rekrutujące pracowników w Polsce jeszcze niezbyt często dostają zlecenia na znalezienie pracownika z średnimi kwalifikacjami do pracy na dość decyzyjnym i samodzielnym stanowisku w firmie dającej optymalne wynagrodzenie. Wciąż małe i średnie firmy myślą, że powierzenie zorganizowania rekrutacji zewnętrznej firmie jest niepotrzebnym dodatkowym wydatkiem. Trzeba jednak pamiętać, że firmy rekrutacyjne właśnie w poszukiwaniu tego typu pracowników przyniosą najlepsze efekty, ponieważ mają narzędzia, wiedzę, doświadczenie i umiejętności, dzięki którym z setek kandydatów są w stanie wyłonić „perełki”, które sprawdzą się na samodzielnym, dość wymagającym stanowisku.

Polecane agencje pracy działające w Polsce są w stanie znaleźć odpowiedniego pracownika nawet w kilka do kilkunastu dni. Pomagają także w kwestiach administracyjnych związanych z jego zatrudnieniem, często też przejmując pracownika całkowicie na siebie i jedynie „podnajmując” go zleceniodawcy. Wszystko oczywiście zależy od naszych ustaleń z wybraną agencją.

Firmy rekrutacyjne to dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na szybkim znalezieniu dobrego pracownika z odpowiednimi kompetencjami i zdolnościami, w możliwie jak najkrótszym czasie. Tego typu firmy dysponują wieloma CV, dzięki czemu tak szybko widać pierwsze efekty ich pracy.

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Najczęściej zadawane pytania

Jak działa agencja rekrutacyjna?

Agencja rekrutacyjna przeprowadza dla firm procesy rekrutacyjne i znajduje odpowiednich pracowników na dane stanowiska. Pracodawcy ustalają tylko, jakich osób i o jakich kwalifikacjach potrzebują, a pracownicy agencji wyszukują i weryfikują kandydatów.

Ile kosztuje korzystanie z agencji rekrutacyjnej?

Koszty przeprowadzenia rekrutacji na zlecenie firmy zależą od danej agencji i skali działań. Z usług agencji często korzystają duże firmy, zatrudniające wiele osób, które nie mają osobnych działów zajmujących się rekturacją.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

15 komentarzy

Delia1

Delia1

Moja firma coraz częściej korzysta z usług agencji rekrutacyjnych, ponieważ jest to dla nas bardzo korzystne rozwiązanie. Możemy zaoszczędzić czas i pieniądze, a jednocześnie zatrudnić odpowiednich pracowników. Polecam każdemu pracodawcy, który szuka najlepszych kandydatów.
Kala1

Kala1

Uważam, że agencja rekrutacyjna to dobre rozwiązanie dla osób, które jeszcze nie mają za dużo doświadczenia zawodowego, ale chcieliby szybciej znaleźć pracę. Dzięki specjalistom z agencji, kandydaci mogą znaleźć oferty pracy, które idealnie pasują do ich kwalifikacji i umiejętności.
Daniel

Daniel

Artukuł bardzo mnie zainteresował, ponieważ jestem w trakcie poszukiwania pracy. Może skorzystam z usług agencji rekrutacyjnej, żeby przyspieszyć cały proces. Mam nadzieję, że dzięki temu szybciej znajdę pracę, której szukam.
czesław

czesław

Korzystanie z usług agencji rekrutacyjnych pozwoliło mi na znalezienie pracy w branży, której szukałem od dłuższego czasu. Dzięki specjalistom z agencji miałem dostęp do ofert pracy, na które sam bym nigdy się nie natknął. Polecam!
polak

polak

Agencje zajmują się większością formalności, takich jak zarządzanie umowami kandydatów i ich rozwiązywanie w razie potrzeby.
emil

emil

Też byłem kiedyś na takim spotkaniu. I na wideo nagrywali całą wizytę. Ty masz 15 lat doświadczenia a przed tobą panna 20 lat siedzi.
C: slave master

C: slave master

Haha! Prawda jest taka, że jak nie umiesz niczego to najlepiej zarabiaj na nagrywaniu pracy tym co coś potrafią i czuj się jak ich Pan. A potem twoją zdolność do stanowiska ocenia jakaś młoda siksa, która nie dość, że zna ledwo teorie to jeszcze się mądrzy jakby była nie wiadomo kim. Takie firmy to handel niewolnikami. Ktoś inny zarabia sobie na sprzedawaniu twoich umiejętności. Pracodawca cię nie docenia bo w sumie nie jesteś jego pracownikiem tylko wymiennym trybikiem a ludzie z firmy, w której jesteś zatrudniony nawet nie mają o czym z tobą gadać bo generalnie się nie widzicie.
Rekrut HR

Rekrut HR

Witam nawiąże współpracę z firma, zajmujemy się rekrutacją pracowników Polskich jak i z krajów Azji. Pozdrawiam
Goliath

Goliath

Jeżeli takie działania są skuteczne to wiele firm może z tego skorzystać. Rózne są praktyki firm a niektóre przecież nie mają działów hr.
agent

agent

Znam język niemiecki i angielski i załatwiam ludzią prace na produkcji za prowizje. Kasa za frajer.
Piotr

Piotr

Zatrudnienie przez agencje pośrednictwa pracy to mniejsze wynagrodzenie. To opcja dla niezaradnych ludzi.
właściciel DA

właściciel DA

Warto skorzystać z porad, ofert agencji pracy - rekrutacyjnej. Pracodawcy korzystają z usług tego typu agencji, bo liczą na to, że agencja wybierze im najlepszych pracowników. Ja osobiście taką drogą posiadam wspaniałych pracowników i polecam pracodawcom, aby skorzystali z usług tego typu agencji...
pozana

pozana

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie opuszczają ojczyznę i szukają lepszego życia w innych krajach. Niektóre z nich opierają się na sytuacji ekonomicznej osób odchodzących, inne wynikają z chęci rozwoju zawodowego lub chęci zmiany obecnego życia.
Ismael

Ismael

Jeśli szukasz pracy za granicą z agencją i płacą koszty podróży do pracy, agencja musi również zapłacić za twoją taryfę powrotną. Trzeba wszystko dokladnie przestudiować.
pastro

pastro

Dobra opcja dla wielu firm, które nie mają rozwiniętego działu hr. Firma może wtedy sprawdzić pracownika na jakiś czas i podjąć decyzje o zatrudnieniu później.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.