Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4072        SUBSKRYBUJE: 7499
Tematy, które interesują czytelników:  Porzucenie pracy, Urząd pracy, Franczyza w Polsce, Umowa o dzieło, Medycyna pracy

Zrekrutują dla ciebie pracownika. Jak działają agencje rekrutacyjne?

Zrekrutują dla ciebie pracownika. Jak działają agencje rekrutacyjne?
Na polskich rynku działa wiele firm, których działalność została ukierunkowana na pomoc podmiotom gospodarczym. Świetnym przykładem są agencje rekrutacyjne. Czym dokładnie się one zajmują?

Agencje rekrutacyjne w Polsce dopiero raczkują, podczas gdy na Zachodzie Europy mają już swoją tradycję. Specjaliści uważają, że taki stan rzeczy jest związany z tym, że polskie firmy wciąż nie widzą korzyści płynących ze współpracy z takimi podmiotami. Nie można też zapomnieć, że agencje rekrutacyjne swoje usługi kierują głównie do dużych, zatrudniających setki pracowników przedsiębiorstw. Nie oznacza to jednak, że nie przyjmą i nie zajmą się w profesjonalny sposób zleceniem od niewielkiej, rodzinnej firmy.


Jak działają agencje rekrutacyjne?

Agencje rekrutacyjne zajmują się kompleksowym przeprowadzaniem procesu rekrutacyjnego na zlecenie swojego klienta, czyli przedsiębiorstwa zainteresowanego zatrudnieniem pracowników. Przewagę w agencji nad firmami tworzącymi miejsca pracy w zakresie rekrutacji, widać głównie wówczas, gdy spojrzy się na kwalifikacje specjalistów odpowiedzialnych za selekcję i nabór pracowników. Agencje rekrutacyjne zatrudniają ekspertów, którzy doskonale wiedzą, jak przeprowadzić proces rekrutacji i jak wśród potencjalnych kandydatów znaleźć ludzi o właściwych predyspozycjach czy doświadczeniu.

Specjalistom zatrudnionym w agencjach rekrutacyjnych można zlecić przeprowadzenie całego procesu rekrutacyjnego. Po uzyskaniu informacji od klienta, eksperci są w stanie przygotować ogłoszenia, dokonać wstępnej selekcji dokumentów aplikacyjnych i przeprowadzić rozmowy z potencjalnymi pracownikami. Rekrutacja kończy się z chwilą znalezienia osób o konkretnych kwalifikacjach i umiejętnościach. Pracodawca otrzymuje też raport z przeprowadzonych działań.


Co można zyskać?

Pracodawcy zastanawiający się, czy warto korzystać z usług agencji rekrutacyjnych, powinni pamiętać, że dzięki nim możliwe jest zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Jeżeli firma decyduje się na samodzielne przeprowadzenie rekrutacji, to konieczne jest wyznaczenie pracowników, którzy przejrzą dokumenty aplikacyjne kandydatów i przeprowadzą z nimi rozmowy. W zależności od ilości zgłoszeń, nie zawsze te formalności można zamknąć w ciągu jednego czy dwóch dni. Zdarza się, że potrzebny jest na to tydzień, a to może skutecznie zdezorganizować pracę całej firmy.

Poza kwestią czasu, nie można zapomnieć o pieniądzach. Agencje rekrutacyjne udzielają na swoje usługi gwarancji, co oznacza, że na miejsce pracownika, który, np. zrezygnował po miesiącu, zostanie zrekrutowany kolejny i to bez konieczności uiszczania dodatkowej opłaty.


By zespół był zgrany

Agencje rekrutacyjne starają się zapewnić pracodawcy to, co chce on zbudować – zgrany i odpowiedzialny zespół. Skoro za rekrutację są odpowiedzialni eksperci, którzy doskonale wiedzą, na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z potencjalnymi kandydatami, to zachodzi mniejsze prawdopodobieństwo, że zatrudnieni pracownicy nie będą w stanie sprostać swoim obowiązkom. To szczególnie ważne, gdy od działań poszczególnych zatrudnionych zależy to, jak będzie funkcjonować cała firma.

Warto przy tym zauważyć, że gdy mowa o firmach zatrudniających setki pracowników, o zgrany zespół jest szczególnie trudno. Właśnie dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, na co zwracać uwagę, rozmawiając z poszczególnymi kandydatami.

Oceń ten wpis
Zrekrutują dla ciebie pracownika. Jak działają agencje rekrutacyjne?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 10

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.