Agencje pracy tymczasowej to podmioty, których działalność została uregulowana przez polskiego ustawodawcę w kilku aktach prawnych, np. ustawie z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych czy Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 stycznia 2009 r. w sprawie agencji zatrudnienia. Na czym polega działalność tych podmiotów? Na co może liczyć osoba, która udaje się do agencji, bo chce podjąć pracę?
Gdy nie możesz znaleźć zatrudnienia…
…nawiązanie współpracy z agencją pracy tymczasowej może być dobrym rozwiązaniem. Pracownicy agencji nie tylko otrzymują codziennie oferty pracy od pracodawców, lecz także zatrudniają doradców zawodowych i tworzą profile zawodowe osobom zainteresowanym zatrudnieniem. Jeżeli aktualnie nie ma dla ciebie pracy, to telefon może zadzwonić po kilku tygodniach – wtedy, gdy pojawi się interesująca cię oferta pracy.
Bazy tworzone przez agencje pracy tymczasowej są o tyle dobrym rozwiązaniem, że pozwalają na szybkie znalezienie pracownika zainteresowanego podjęciem pracy na danym stanowisku. Ponieważ takich podmiotów na rynku przybywa, coraz częściej muszą one konkurować z pozostałymi agencjami. W praktyce korzysta osoba zainteresowana znalezieniem posady – może przebierać w ofertach i wybrać tę agencję, która proponuje lepsze warunki zatrudnienia czy płacy.
Rozwiązanie dla osób zainteresowanych pracą w niepełnym wymiarze
Nie każda osoba poszukująca zatrudnienia jest zainteresowana pracą w pełnym wymiarze godzin. Zdarza się, że pracownik szuka stanowisk, na których nie będzie pracował przez 40 godzin tygodniowo, ale o połowę mniej, czyli 20 godzin. Przykładem są choćby studenci, którzy muszą pogodzić pracę z nauką.
Agencje pracy tymczasowej często rekrutują dla dużych firm, w których wciąż są potrzebni pracownicy. Najczęściej mowa o przedsiębiorstwach oferujących pracę fizyczną, np. sklepach wielopowierzchniowych, magazynach czy halach produkcyjnych. Rotacja w takich miejscach jest spora, a to oznacza, że o pracę wcale nie jest trudno.
Czasem możliwe jest negocjowanie warunków
Pojawianie się konkurencyjnych agencji pracy tymczasowej na rynku sprawia, że podmioty już działające muszą oferować każdej ze stron – pracodawcom i pracownikom – atrakcyjne warunki. Osoby poszukujące zatrudnienia coraz częściej mają możliwość negocjowania wynagrodzenia za godzinę pracy. Rozwiązanie to nie dotyczy jednak wszystkich pracowników – głównie tych, którzy posiadają konkretny fach w ręku.
Negocjowanie warunków zatrudnienia przez agencję pracy tymczasowej jest możliwe nie tylko z uwagi na konkurencję na rynku. Coraz częściej agencje chcą się specjalizować i przeprowadzać rekrutację nie tylko z myślą o pracodawcach poszukujących pracowników fizycznych. Na rynku istnieją podmioty zajmujące się np. poszukiwaniem i zatrudnianiem inżynierów. W ich przypadku możliwość negocjowania warunków zatrudnienia czy wynagrodzenia przez pracowników jest wabikiem mającym przyciągnąć jak największą grupę zainteresowanych.
To może Cię również zainteresować