Praca tymczasowa - więcej agencji, lepsze warunki

Praca tymczasowa - więcej agencji, lepsze warunki
Poszukiwanie pracy to żmudne zajęcie, które nie zawsze kończy się powodzeniem. Jeżeli nie możesz znaleźć pracy, to rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy agencji pracy. Ponieważ takich podmiotów na rynku działa coraz więcej, możesz liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia.

Agencje pracy tymczasowej to podmioty, których działalność została uregulowana przez polskiego ustawodawcę w kilku aktach prawnych, np. ustawie z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych czy Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 stycznia 2009 r. w sprawie agencji zatrudnienia. Na czym polega działalność tych podmiotów? Na co może liczyć osoba, która udaje się do agencji, bo chce podjąć pracę?


Gdy nie możesz znaleźć zatrudnienia…

…nawiązanie współpracy z agencją pracy tymczasowej może być dobrym rozwiązaniem. Pracownicy agencji nie tylko otrzymują codziennie oferty pracy od pracodawców, lecz także zatrudniają doradców zawodowych i tworzą profile zawodowe osobom zainteresowanym zatrudnieniem. Jeżeli aktualnie nie ma dla ciebie pracy, to telefon może zadzwonić po kilku tygodniach – wtedy, gdy pojawi się interesująca cię oferta pracy.

Bazy tworzone przez agencje pracy tymczasowej są o tyle dobrym rozwiązaniem, że pozwalają na szybkie znalezienie pracownika zainteresowanego podjęciem pracy na danym stanowisku. Ponieważ takich podmiotów na rynku przybywa, coraz częściej muszą one konkurować z pozostałymi agencjami. W praktyce korzysta osoba zainteresowana znalezieniem posady – może przebierać w ofertach i wybrać tę agencję, która proponuje lepsze warunki zatrudnienia czy płacy.


Rozwiązanie dla osób zainteresowanych pracą w niepełnym wymiarze

Nie każda osoba poszukująca zatrudnienia jest zainteresowana pracą w pełnym wymiarze godzin. Zdarza się, że pracownik szuka stanowisk, na których nie będzie pracował przez 40 godzin tygodniowo, ale o połowę mniej, czyli 20 godzin. Przykładem są choćby studenci, którzy muszą pogodzić pracę z nauką.

Agencje pracy tymczasowej często rekrutują dla dużych firm, w których wciąż są potrzebni pracownicy. Najczęściej mowa o przedsiębiorstwach oferujących pracę fizyczną, np. sklepach wielopowierzchniowych, magazynach czy halach produkcyjnych. Rotacja w takich miejscach jest spora, a to oznacza, że o pracę wcale nie jest trudno.
 

Czasem możliwe jest negocjowanie warunków

Pojawianie się konkurencyjnych agencji pracy tymczasowej na rynku sprawia, że podmioty już działające muszą oferować każdej ze stron – pracodawcom i pracownikom – atrakcyjne warunki. Osoby poszukujące zatrudnienia coraz częściej mają możliwość negocjowania wynagrodzenia za godzinę pracy. Rozwiązanie to nie dotyczy jednak wszystkich pracowników – głównie tych, którzy posiadają konkretny fach w ręku.

To Cię powinno też zainteresować: Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Negocjowanie warunków zatrudnienia przez agencję pracy tymczasowej jest możliwe nie tylko z uwagi na konkurencję na rynku. Coraz częściej agencje chcą się specjalizować i przeprowadzać rekrutację nie tylko z myślą o pracodawcach poszukujących pracowników fizycznych. Na rynku istnieją podmioty zajmujące się np. poszukiwaniem i zatrudnianiem inżynierów. W ich przypadku możliwość negocjowania warunków zatrudnienia czy wynagrodzenia przez pracowników jest wabikiem mającym przyciągnąć jak największą grupę zainteresowanych.

Oceń ten wpis
Praca tymczasowa - więcej agencji, lepsze warunki
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Norbert
2019-12-03, 12:29
Wydaje mi się, że konkurencja zawsze ma wpływ na jakość usług. To samo dotyczy usług realizowanych przez agencje pracy.
irek
2019-05-16, 15:25
Warto jeśli się pragnie popracować np. poza granicami naszego kraju - skorzystać z ofert agencji pracy tymczasowej. Wtedy zagwarantowana jest praca... Ile już osób się nabrało, jak z ogłoszeń skorzystało, aby zarobić....
Dominik
2019-05-08, 18:17
W przypadku wyjazdu za granicę, niezależnie lub za pośrednictwem Agencji, zawsze zbieraj niezbędne informacje o miejscu zatrudnienia, obowiązującym prawie, kulturze i wartościach.
Fasla
2019-05-02, 11:24
Wielu obiecano atrakcyjne miejsca pracy, ale po dotarciu do obcego kraju, zmuszeni do pracy fizycznej, prac domowych / rolnych, konfiskaty paszportów, niskich wynagrodzeń wypłacanych i traktowanych jako nieludzcy niewolnicy.
piramida
2019-04-01, 12:53
Wiele firm szuka ludzi do pracy sezonowej, tymczasowej, na pół etatu itp. W tutejszych agencjach działających u nas w Koszalinie jest możliwość wybierania i aplikowania na taki oferty.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.