Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1049        SUBSKRYBUJE: 7269
Tematy, które interesują czytelników:  List motywacyjny, Umowa na czas nieokreślony, Cel zawodowy, L4 na dziecko

Praca tymczasowa - więcej agencji, lepsze warunki

Praca tymczasowa - więcej agencji, lepsze warunki

Poszukiwanie pracy to żmudne zajęcie, które nie zawsze kończy się powodzeniem. Jeżeli nie możesz znaleźć pracy, to rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy agencji pracy. Ponieważ takich podmiotów na rynku działa coraz więcej, możesz liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia.

Agencje pracy tymczasowej to podmioty, których działalność została uregulowana przez polskiego ustawodawcę w kilku aktach prawnych, np. ustawie z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych czy Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 stycznia 2009 r. w sprawie agencji zatrudnienia. Na czym polega działalność tych podmiotów? Na co może liczyć osoba, która udaje się do agencji, bo chce podjąć pracę?


Gdy nie możesz znaleźć zatrudnienia…

…nawiązanie współpracy z agencją pracy tymczasowej może być dobrym rozwiązaniem. Pracownicy agencji nie tylko otrzymują codziennie oferty pracy od pracodawców, lecz także zatrudniają doradców zawodowych i tworzą profile zawodowe osobom zainteresowanym zatrudnieniem. Jeżeli aktualnie nie ma dla ciebie pracy, to telefon może zadzwonić po kilku tygodniach – wtedy, gdy pojawi się interesująca cię oferta pracy.

Bazy tworzone przez agencje pracy tymczasowej są o tyle dobrym rozwiązaniem, że pozwalają na szybkie znalezienie pracownika zainteresowanego podjęciem pracy na danym stanowisku. Ponieważ takich podmiotów na rynku przybywa, coraz częściej muszą one konkurować z pozostałymi agencjami. W praktyce korzysta osoba zainteresowana znalezieniem posady – może przebierać w ofertach i wybrać tę agencję, która proponuje lepsze warunki zatrudnienia czy płacy.


Rozwiązanie dla osób zainteresowanych pracą w niepełnym wymiarze

Nie każda osoba poszukująca zatrudnienia jest zainteresowana pracą w pełnym wymiarze godzin. Zdarza się, że pracownik szuka stanowisk, na których nie będzie pracował przez 40 godzin tygodniowo, ale o połowę mniej, czyli 20 godzin. Przykładem są choćby studenci, którzy muszą pogodzić pracę z nauką.

Agencje pracy tymczasowej często rekrutują dla dużych firm, w których wciąż są potrzebni pracownicy. Najczęściej mowa o przedsiębiorstwach oferujących pracę fizyczną, np. sklepach wielopowierzchniowych, magazynach czy halach produkcyjnych. Rotacja w takich miejscach jest spora, a to oznacza, że o pracę wcale nie jest trudno.
 

Czasem możliwe jest negocjowanie warunków

Pojawianie się konkurencyjnych agencji pracy tymczasowej na rynku sprawia, że podmioty już działające muszą oferować każdej ze stron – pracodawcom i pracownikom – atrakcyjne warunki. Osoby poszukujące zatrudnienia coraz częściej mają możliwość negocjowania wynagrodzenia za godzinę pracy. Rozwiązanie to nie dotyczy jednak wszystkich pracowników – głównie tych, którzy posiadają konkretny fach w ręku.

To Cię powinno też zainteresować: Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Negocjowanie warunków zatrudnienia przez agencję pracy tymczasowej jest możliwe nie tylko z uwagi na konkurencję na rynku. Coraz częściej agencje chcą się specjalizować i przeprowadzać rekrutację nie tylko z myślą o pracodawcach poszukujących pracowników fizycznych. Na rynku istnieją podmioty zajmujące się np. poszukiwaniem i zatrudnianiem inżynierów. W ich przypadku możliwość negocjowania warunków zatrudnienia czy wynagrodzenia przez pracowników jest wabikiem mającym przyciągnąć jak największą grupę zainteresowanych.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.