Pracodawca - prawa i obowiązki

Leasing pracowników - co to takiego?

19 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

11 komentarzy
Leasing pracowników - co to takiego?
W wielu krajach rośnie popularność leasingu pracowniczego. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wynajem pracowników również z zagranicy, na podstawie współpracy z licznymi agencjami pracy tymczasowej lub układu z inną firmą. Czym dokładnie jest leasing pracowników i na jakich zasadach funkcjonuje?

Leasing pracowników – na czym polega?

Leasing pracowników jest usankcjonowaną prawnie formą wynajmowania pracownika, który pozostaje zatrudniony przez konkretną firmę lub agencję, ale podejmuje stosunek pracy na rzecz innego podmiotu gospodarczego (art. 1741 § 1 k.p.). Obecnie coraz częściej polskie firmy decydują się na leasing pracowników z Ukrainy, ponieważ jest to łatwiejsze i w praktyce nieraz mniej kosztowne rozwiązanie, niż znalezienie odpowiedniej liczby kandydatów w kraju.

Warto wiedzieć!
W przypadku chęci wypożyczenia pracownika, firma macierzysta musi udzielić mu bezpłatnego urlopu, podczas którego będzie on pracował dla pracodawcy wypożyczającego. Porozumienie pomiędzy pracodawcami musi obejmować:
  • określenie czasu trwania urlopu,
  • typ pracy,
  • stanowisko, 
  • zakres obowiązków.

Często przy tego rodzaju wynajmie pracowników ustala się także przewidywane wynagrodzenie. Oczywiście warunkiem koniecznym jest zgoda zatrudnionej osoby. Pracownik w czasie tej wymiany pozostaje w stosunku pracy opartym o dwie umowy.

Z założenia leasing precowników podlega określonym terminom rozpoczęcia i zakończenia świadczenia pracy, dlatego zatrudniony jest pracownikiem tymczasowym. Taka metoda pozyskiwania kadry jest więc układem trójstronnym – pomiędzy firmą macierzystą lub agencją pracy tymczasowej, pracownikiem, a pracodawcą zgłaszającym zapotrzebowanie kadrowe.

Umowę z firmą macierzystą zawiesza się na czas urlopu bezpłatnego, natomiast umowę z nowym pracodawcą podpisuje się najczęściej na czas określony i to na jej podstawie pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Nawiązanie stosunku pracy leasingu jest także możliwe na podstawie rożnych form umów, zwłaszcza w przypadku innego źródła wypożyczenia pracowników czyli agencji pracy tymczasowej. Wzór umowy leasingu pracowników można pobrać ze źródeł internetowych i uzupełnić zgodnie z ustaleniami stron.

Schemat trójstronnej umowy leasingu pracowniczego

Schemat – trójstronna umowa leasingu pracowniczego. Źródło: https://rynekpracy.pl/artykuly/pracownik-do-wynajecia-czym-jest-leasing-pracowniczy

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Młodszy Specjalista ds. obsługi klienta

APILO Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana
Dodana

Umowa z agencją pracy tymczasowej

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wsparcie zasobów za sprawą agencji pracy tymczasowej. Mogą one pełnić rolę firmy wypożyczającej, ponieważ tworzą bazę dyspozycyjnych zatrudnionych, a następnie nawiązują z nimi stosunek pracy, polegający na delegowaniu do poszczególnych zleceń od przedsiębiorców. Tutaj warto pamiętać, ze agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług typowego leasingu pracowniczego, ponieważ to nie wypożyczający pracodawca opłaca pracownika. Kwestia wypłaty wynagrodzenia leży po stronie samej agencji.

To jednak nie koniec korzyści, na jakie może liczyć pracodawca. Większość agencji oferuje kompleksową obsługę personelu, która obejmuje zarządzanie personaliami, naliczanie wynagrodzeń wraz z świadczeniami i podatkami, a także szkolenie i wstępne przygotowanie wynajętych pracowników do wykonywania przyszłych obowiązków.

Umowa pracodawcy z agencją pracy tymczasowej nie ma standardowego schematu, a jej zawartość zależy od ustaleń pomiędzy stronami. Ogólne zasady współpracy są regulowane zapisami ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, z dnia 09 lipca 2003 roku, która również zawiera zapisy dotyczące agencji pracy tymczasowej i przedstawia zasady zarządzania zatrudnionymi przez agencję. Przepisy nie są jednak kompletne, dlatego kwestie niejasne rozstrzyga się co do zasady obowiązującego prawa pracy, zarówno w stosunku do pracownika tymczasowego, agencji, jak i pracodawcy.

Outsourcing pracowniczy – kiedy jest przydatny?

Szeroko rozumiane pozyskiwanie pracownika z zewnątrz przedsiębiorstwa można ująć w terminie outsourcingu pracowniczego. Staje się on coraz powszechniejszą formą radzenia sobie z wyzwaniami procesów kadrowych firm na każdym szczeblu. Potrzeba nowych pracowników może objawiać się w wielu sytuacjach i dotyczy między innymi:

  • konieczności wykonania jednostkowego, unikalnego zlecenia,
  • wypełnienia tymczasowych braków kadrowych,
  • wykonania zadań wymagających ściśle określonych, specjalistycznych kwalifikacji,
  • sprostania wymaganiom wzmożonej ilości pracy.

Outsourcing to skuteczna metoda rozwiązywania problemów obszaru personelu, która niesie za sobą szereg korzyści z punktu widzenia pracodawcy. Często zatrudnienie doświadczonej osoby z zewnątrz jest o wiele tańsze niż rekrutacja i przeszkolenie nowego pracownika na własną rękę. Podczas gdy leasing pracowników jest częsty głównie w branżach budowlanej, motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej czy logistycznej, metoda outsourcingu niektórych usług w ostatnich latach popularna jest niemal w każdej branży.

Outsourcing - najczęstsze usługi wykres

Dane z 2017 r. Źródło: https://outsourcing.jns.pl/outsourcing-it-w-cyfrach/

Czy warto decydować się na leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy oraz outsourcing dają pracodawcom komfort najlepszego wyboru, gdyż obszerne bazy firm wypożyczających oraz agencji pracy tymczasowej oferują pracodawcom najlepszych specjalistów, z niemal każdej branży. Przy dostatecznie szczegółowych ustaleniach wzór umowy leasingu pracowniczego nie jest skomplikowany i jasno określa najważniejsze kwestie. Pomoc firm użyczających pracowników jest nieoceniona w przypadku skrócenia procesu rekrutacji i selekcji, a także oceny aktualnych trendów na rynku pracy.

Z drugiej strony, w zależności od profilu firmy, outsourcing i wzmożona rotacja pracowników mogą wpływać negatywnie na komunikację organizacyjną, kształtowanie jednolitego wizerunku przedsiębiorstwa, a także nieść za sobą ryzyko wypłynięcia poufnych informacji.

Video

Ze względu na fakt, że pracownik tymczasowy może przepracować dla wypożyczającego maksymalnie 18 miesięcy w okresie 3 lat, zatrudniony tymczasowo z reguły nie angażuje się w kulturę organizacyjną firmy, nie nawiązuję bliższych relacji oraz nie identyfikuje się w celami strategicznymi. Niemniej, mimo wszystko każdy pracownik tymczasowy stanowi wsparcie dla procedur kadrowych i pozwala na osiągnięcie znaczących wyników z wykonywania zlecanych zadań. Decydując się więc na takie rozwiązanie, należy je przyjąć po rozważeniu wszystkich mocnych i słabych punktów.

Leasing pracowniczy to metoda pozyskiwania personelu, która zasługuje na uwagę wszystkich pracodawców. Mimo, że korzyści z outsourcingu oraz współpracy z agencjami są większe w przypadku dużych przedsiębiorstw, w każdej firmie potencjał zatrudnienia pracownika tymczasowego, rozwiązanie to stanowi alternatywę dla sprostania bieżącym wyzwaniom zarządzania zasobami ludzkimi.

To może Cię również zainteresować

Outsourcing - czy rozwiąże problemy Twojej firmy?

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest leasing pracowników?

Leasing pracowniczy jest to forma wynajmu pracownika. Osoba zatrudniona przez firmę lub agencję podejmuje pracę dla innego przedsiębiorcy i pracuje na stosunku pracy dla dwóch podmiotów (za zgodą wszystkich stron).

Czy leasing pracowników to inaczej outsourcing?

Niekoniecznie, choć często się ze sobą wiążą. Outsourcing polega zleceniu wykonania pewnych zadań zewnętrznej firmie za pomocą jej personelu. Opiera się na umowie cywilnoprawnej - w przeciwieństwie do leasingu pracowników nie ma tu stosunku pracy. Forma ta nie jest też dokładnie uregulowana prawem pracy.

Jak zatrudnić pracownika przez leasing?

Aby wynająć pracownika z innej firmy, należy ustalić to z jego pracodawcą i samym zatrudnionym. Za jego zgodą pracodawca musi udzielić mu bezpłatnego urlopu na określony czas, w którym na mocy umowy ze stosunkiem pracy świadczy on pracę dla innej firmy. Jest to tzw. umowa trójstronna.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

11 komentarzy

BB89

BB89

Coraz więcej firm stosuje outsourcing i leasing pracowniczy, co świadczy o tym, że rynek pracy się zmienia i firmy szukają bardziej elastycznych rozwiązań. Jest to dobry sygnał dla osób, które szukają zatrudnienia.
zainteresowana

zainteresowana

Agencje pracy tymczasowej to świetne rozwiązanie nie tylko w kwestii pozyskiwania pracowników, ale także w zarządzaniu personelem. Można przekazać całą tę kwestię w ręce profesjonalistów i skupić się na innych aspektach prowadzenia firmy.
Zorro

Zorro

Pracownicy czasowi często nie mają zbyt wielu gwarancji od pracodawcy, a przez to w ciągłym stresie, że kontrakt może nie być przedłużony. Jednak z drugiej strony, dzięki takiej umowie można zdobyć doświadczenie i wzbogacić swoje CV.
Ania

Ania

Cieszy mnie fakt, że coraz więcej firm decyduje się na outsourcing zadań. Dzięki temu jest większa szansa na zatrudnienie dla osób bezrobotnych, które posiadają określone kwalifikacje.
Remiza

Remiza

Leasing pracowniczy to jedna z najskuteczniejszych metod pozyskiwania nowych pracowników. Dzięki takiej umowie można zatrudnić osobę na określony czas, co obniża koszty zatrudnienia i pozwala na elastyczne dostosowanie kadry do potrzeb firmy.
Atruszkowska1000@gmail.com

Atruszkowska1000@gmail.com

Ja chce wiedzieć coś innego jeśli pracuje dla agencji która ma leasing pracowników i to ja wysyłam oferty to ile ja zarabiam gdy umieszczę pracownika w firmie?
trojak

trojak

Leasing pracowników to pojęcie dla mnie znane. To forma wypożyczenia pracowników przez jednego pracodawcę innemu na określony czas.
Marcin

Marcin

Leasing pracowniczy to jedna z wielu usług oferowanych przez firmę Eurokadra. To zdecydowanie jedna z coraz bardziej popularnych metod zatrudniania pracowników, z których skorzystała moja firma.
Bolesław

Bolesław

Leasing to jeden z umownych stosunków cywilnoprawnych. Osobiście uważam, że taki leasing pracowniczy stosowany przez firmy, to szukanie oszczędności (wynajmuje się pracowników)...
Jacek

Jacek

Takie rozwiązania są logiczne i jeżeli służą firmie to warto korzystać tak samo z nich jak i całej gamy innych rozwiązań, które będą służyć pozytywnym działaniom.
CleoMN2

CleoMN2

Mądrze napisane, nie wiedziałem wielu szczegółów jak to wygląda. U nas zatem też kilka osób jest co na takich zasadach pracuje w naszej firmie. Ciekawe pojęcie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.