Twoje wsparcie w rekrutacji

Leasing pracowników - co to takiego?

Leasing pracowników - co to takiego?
W wielu krajach rośnie popularność leasingu pracowniczego. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wynajem pracowników na podstawie współpracy z licznymi agencjami pracy tymczasowej lub układu z inną firmą. Czym dokładnie jest leasing pracowników i na jakich zasadach funkcjonuje?

 

 

Leasing pracowników – na czym polega?

Leasing pracowników jest formą wynajmowania pracownika, który pozostaje zatrudniony przez konkretną firmę lub agencję, ale podejmuje stosunek pracy na rzecz innego podmiotu gospodarczego. Z założenia leasing polega na określonym terminie rozpoczęcia i zakończenia świadczenia pracy, dlatego zatrudniony jest pracownikiem tymczasowym. Taka metoda pozyskiwania pracowników jest więc układem trójstronnym – pomiędzy firmą macierzystą lub agencją pracy tymczasowej, pracownikiem, a pracodawcą zgłaszającym zapotrzebowanie kadrowe.

W przypadku chęci wypożyczenia pracownika, firma macierzysta musi udzielić mu bezpłatnego urlopu, podczas którego będzie on pracował dla pracodawcy wypożyczającego. Porozumienie pomiędzy pracodawcami musi obejmować określenie czasu trwania urlopu, typ pracy, stanowisko oraz zakres obowiązków. Często ustala się także przewidywane wynagrodzenie. Oczywiście warunkiem koniecznym jest zgoda zatrudnionej osoby. Pracownik w czasie tej wymiany pozostaje w stosunku pracy opartym o dwie umowy.

Umowę z firmą macierzystą zawiesza się na czas urlopu bezpłatnego, natomiast umowę z nowym pracodawcą podpisuje się najczęściej na czas określony i to na jej podstawie pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Nawiązanie stosunku pracy leasingu jest także możliwe na podstawie rożnych form umów, zwłaszcza w przypadku innego źródła wypożyczenia pracowników czyli agencji pracy tymczasowej.


Umowa z agencją pracy tymczasowej

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wsparcie zasobów za sprawą agencji pracy tymczasowej. Mogą one pełnić rolę firmy wypożyczającej, ponieważ tworzą bazę dyspozycyjnych zatrudnionych, a następnie nawiązują z nimi stosunek pracy, polegający na delegowaniu do poszczególnych zleceń od przedsiębiorców. Tutaj warto pamiętać, ze agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług typowego leasingu pracowniczego, ponieważ to nie wypożyczający pracodawca opłaca pracownika. Kwestia wypłaty wynagrodzenia leży po stronie samej agencji. To jednak nie koniec korzyści, na jakie może liczyć pracodawca. Większość agencji oferuje kompleksową obsługę personelu, która obejmuje zarządzanie personaliami, naliczanie wynagrodzeń wraz z świadczeniami i podatkami, a także szkolenie i wstępne przygotowanie pracowników do wykonywania przyszłych obowiązków.

To Cię powinno też zainteresować: Outsourcing - czy rozwiąże problemy Twojej firmy?

Umowa pracodawcy z agencją pracy tymczasowej nie ma standardowego schematu, a jej zawartość zależy od ustaleń pomiędzy stronami. Ogólne zasady współpracy są regulowane zapisami ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, z dnia 09 lipca 2003 roku, która również zawiera zapisy dotyczące agencji pracy tymczasowej i przedstawia zasady zarządzania zatrudnionymi przez agencję. Przepisy nie są jednak kompletne, dlatego kwestie niejasne rozstrzyga się co do zasady obowiązującego prawa pracy, zarówno w stosunku do pracownika tymczasowego, agencji, jak i pracodawcy.


Outsourcing pracowniczy - kiedy jest przydatny?

Szeroko rozumiane pozyskiwanie pracownika z zewnątrz przedsiębiorstwa można ująć w terminie outsourcingu pracowniczego. Staje się on coraz powszechniejszą formą radzenia sobie z wyzwaniami procesów kadrowych firm na każdym szczeblu. Potrzeba nowych pracowników może objawiać się w wielu sytuacjach i dotyczy między innymi:

• konieczności wykonania jednostkowego, unikalnego zlecenia,
• wypełnienia tymczasowych braków kadrowych,
• wykonania zadań wymagających ściśle określonych, specjalistycznych kwalifikacji,
• sprostania wymaganiom wzmożonej ilości pracy

Outsourcing to skuteczna metoda rozwiązywania problemów obszaru personelu, która niesie za sobą szereg korzyści z punktu widzenia pracodawcy. Często zatrudnienie doświadczonej osoby z zewnątrz jest o wiele tańsze niż rekrutacja i przeszkolenie nowego pracownika na własną rękę.

 

Czy warto decydować się na leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy oraz outsourcing dają pracodawcom komfort najlepszego wyboru, gdyż obszerne bazy firm wypożyczających oraz agencji pracy tymczasowej oferują pracodawcom najlepszych specjalistów, z niemal każdej branży. Pomoc firm użyczających pracowników jest nieoceniona w przypadku skrócenia procesu rekrutacji i selekcji, a także oceny aktualnych trendów na rynku pracy.

Z drugiej strony, w zależności od profilu firmy, outsourcing i wzmożona rotacja pracowników mogą wpływać negatywnie na komunikację organizacyjną, kształtowanie jednolitego wizerunku przedsiębiorstwa, a także nieść za sobą ryzyko wypłynięcia poufnych informacji. Ze względu na fakt, że pracownik tymczasowy może przepracować dla wypożyczającego maksymalnie 18 miesięcy w okresie 3 lat, zatrudniony tymczasowo z reguły nie angażuje się w kulturę organizacyjną firmy, nie nawiązuję bliższych relacji oraz nie identyfikuje się w celami strategicznymi. Niemniej, mimo wszystko każdy pracownik tymczasowy, stanowi wsparcie dla procedur kadrowych i pozwala na osiągnięcie znaczących wyników z wykonywania zlecanych zadań. Decydując się więc na takie rozwiązanie, należy je przyjąć po rozważeniu wszystkich mocnych i słabych punktów.

Leasing pracowniczy to metoda pozyskiwania personelu, która zasługuje na uwagę wszystkich pracodawców. Mimo, że korzyści z outsourcingu oraz współpracy z agencjami są większe w przypadku dużych przedsiębiorstw, w każdej firmie potencjał zatrudnienia pracownika tymczasowego, rozwiązanie to stanowi alternatywę dla sprostania bieżącym wyzwaniom zarządzania zasobami ludzkimi.

Oceń ten wpis
Leasing pracowników - co to takiego?
Ocena: 4.1, liczba głosów: 9

Opinie

Atruszkowska1000@gmail.com
2020-02-18, 14:43
Ja chce wiedzieć coś innego jeśli pracuje dla agencji która ma leasing pracowników i to ja wysyłam oferty to ile ja zarabiam gdy umieszczę pracownika w firmie?
trojak
2019-12-11, 10:10
Leasing pracowników to pojęcie dla mnie znane. To forma wypożyczenia pracowników przez jednego pracodawcę innemu na określony czas.
Marcin
2019-11-21, 11:01
Leasing pracowniczy to jedna z wielu usług oferowanych przez firmę Eurokadra. To zdecydowanie jedna z coraz bardziej popularnych metod zatrudniania pracowników, z których skorzystała moja firma.
Bolesław
2019-05-20, 09:12
Leasing to jeden z umownych stosunków cywilnoprawnych. Osobiście uważam, że taki leasing pracowniczy stosowany przez firmy, to szukanie oszczędności (wynajmuje się pracowników)...
Jacek
2019-05-08, 11:49
Takie rozwiązania są logiczne i jeżeli służą firmie to warto korzystać tak samo z nich jak i całej gamy innych rozwiązań, które będą służyć pozytywnym działaniom.
CleoMN2
2019-04-03, 09:41
Mądrze napisane, nie wiedziałem wielu szczegółów jak to wygląda. U nas zatem też kilka osób jest co na takich zasadach pracuje w naszej firmie. Ciekawe pojęcie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.