Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 34498        SUBSKRYBUJE: 7792
Tematy, które interesują czytelników:  Kara porządkowa, Zwolnienie z pracy

Wykształcenie w CV - jak je opisać?

Wykształcenie w CV - jak je opisać?
Utarło się twierdzić, że idealny pracownik to ten, który posiada zarówno bogate doświadczenie zawodowe jak i gruntowne wykształcenie. Takie przeświadczenie jest krzywdzące dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w budowaniu kariery zawodowej. W ich przypadku pracodawca powinien skupić się na potencjale kandydata i ocenić pracownika na podstawie posiadanych kompetencji. Jak opisać swoje wykształcenie, aby zwrócić uwagę rekrutera i dowieść, że zasługuje się na szansę?

Nie każda osoba poszukująca pracy może pochwalić się doświadczeniem zawodowym. W związku z tym stworzenie dobrego CV nie należy do zadań łatwych i większość osób poszukujących pracy ma problem z tym, by przedstawić się w takim dokumencie w korzystny sposób. Przed wyzwaniem stoją przede wszystkim ci, którzy powracają pod dłuższej przerwie na rynek pracy. Takie osoby, jeżeli zostaną zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną, mogą spodziewać się pytań o luki w CV. Oznacza to, że muszą wytłumaczyć się z nieobecności na rynku pracy. Podobne trudności przypadną w udziale młodym pracownikom. Mimo wszystko kluczem do sukcesu jest nasza postawa i pomysł na prezentację swojej osoby. Jak najkorzystniej zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy za pomocą dostępnych zasobów?
 

Edukacja w CV
 

Podstawowym krokiem w procesie poszukiwania pracy jest stworzenie profesjonalnego CV. Jak wiadomo Curriculum Vitae to jeden z dokumentów aplikacyjnych, którego głównych zadaniem jest określenie faktycznego stanu wykształcenia kandydata oraz podanie ogólnego zarysu doświadczenia zawodowego. Oczywiście pozostają także inne sekcje takie jak poziom znajomości języka obcego czy dodatkowe kwalifikacje i umiejętności, jednak one również sprowadzają się do ogólnej wiedzy, czyli edukacji kandydata.

Nie da się jednoznacznie określić co jest ważniejsze w CV- doświadczenie czy wykształcenie. Obie kwestie powinny się uzupełniać, jednak rekruterzy są zgodni co do tego, że wszystko zależy od profilu branży i samego stanowiska. Mimo to, można zauważyć, że istnieją pracownicy o zerowym doświadczeniu zawodowym, o tyle ciężko znaleźć osobę beż jakiejkolwiek edukacji. Wynika z tego prosty wniosek, że nawet jeśli kandydat nie jest w stanie pochwalić się znaczących doświadczeniem zawodowym, zawsze może skupić się w CV właśnie na edukacji i zdobytych kwalifikacjach. 

Warto pamiętać, że istnieją rekrutacje, które poszukują wykształconego pracownika i są w stanie dać szansę nawet niedoświadczonym absolwentom szkół.  Edukacja w CV nie powinna jednak przyjmować formy przerysowanej. Profesjonalne CV zawiera jedynie wskazanie placówki edukacyjnej wraz z datami ukończenia i ogólnym zarysem tematyki i stopni naukowych. Im więcej pozycji ścieżki edukacyjnej wskażemy, tym lepiej. Zasadniczo więc, to właśnie edukacja w CV może być gwarancją sukcesu, zwłaszcza jeśli uda się ją efektywnie wyeksponować i zaimponować rekruterowi rozległą wiedzą oraz gruntownym przygotowaniem teoretycznym.
 

 Kursy i szkolenia
 

Nie można zapomnieć, że ukończenie szkoły średniej lub otrzymanie dyplomu uczelni wyższej to nie wszystko. Edukacja w CV to wszystkie wyznaczniki zdobywanej przez lata wiedzy za pomocą różnych praktyk i narzędzi. W przypadku branż ceniących sobie wykształcenie kierunkowe i specjalistyczne prym wiodą odbyte kursy oraz certyfikaty szkoleniowe. Przykładowo przy aplikacji na stanowisko specjalisty ds. administracji, dużym atutem będzie ukończenie kursu obsługi pakietu komputerowych programów biurowych lub szkolenie w zakresu efektywnej współpracy pracowników urzędowych. Z tego względu oferta dostępnych szkoleń i kursów stale się rozwija. Specjaliści zachęcają do korzystania z oferowanej usługi, gdyż jak sami potwierdzają szkolenia i kursy stanowią interesującą sekcję w każdym CV, na którą zawsze zwraca się uwagę. Kursy i szkolenia nie świadczą jedynie o możliwościach oraz umiejętnościach kandydata, ale przede wszystkim o pracowitości, wytrwałości, zaangażowaniu i ambicji, które to cechy automatycznie stawiają pracownika w dobrym świetle w oczach pracodawcy.
 

 Działalność studencka
 

Zdarza się, że największym atutem pracownika jest jego wykształcenie wyższe i wszelka działalność w okresie studiów. Dotyczy to przede wszystkim absolwentów szkół średnich i wyższych, którzy nie mogą pochwalić się rozległą wiedzą teoretyczną. Ich doświadczenie zawodowe najczęściej sprowadza się do odbycia praktyk zawodowych lub stażów w firmach z branży w ramach programu zajęć. Wbrew pozorom praktyki studenckie stanowią bardzo ciekawą sekcję w CV, która zazwyczaj przyciąga uwagę rekrutera.

Dlaczego działalność studencka to tak intrygująca kwestia w kontekście życiorysu? Przede wszystkim jest bardzo różnorodna. Zazwyczaj duże miasta studenckie i większe uczelnie w kraju zapewniają swoim studentom możliwość poznania trudnodostępnym stanowisk w ciekawych branżach. Każdy kierunek studiów posiada partnerskie firmy, które chętnie pokazują studentom realia pracy w zawodzie. Tym samym w CV osób z wykształceniem wyższym, łatwiej znaleźć intrygujące miejsca odbywania praktyk takie jak instytucje publiczne i samorządowe na przykład więzienie, szpital, sejm, urząd statystyczny lub policja.

Oprócz tego istnieje szereg firm, które cyklicznie zapraszają do siebie młodych pracowników. Warto też dodać, że działalność studencka to zazwyczaj także wolontariaty i praca w instytucjach pożytku publicznego. O wszystkim warto wspomnieć w CV, gdyż nawet najmniejsza aktywność zawodowa i para zawodowa, wpływają na rozwój jednostki i podnoszą jej kompetencje na wielu płaszczyznach. Co najważniejsze działalność studencka jest zazwyczaj różnorodna i bardzo intrygująca – to także może pomóc w przekonaniu do siebie pracodawcy i zaimponowaniu mu swoją wszechstronnością.
 

Przygotuj swoje CV pod konkretne stanowisko pracy
 

Gdy mowa o tym, jakie informacje są najważniejsze w CV, nie można zapomnieć o dwóch kwestiach: przełamaniu szablonu i treści ogłoszenia o pracę. Nie zawsze doświadczenie musi być najważniejsze, bo trzeba pamiętać, że nie każdy pracodawca poszukuje pracownika z doświadczeniem. Wczytanie się w treść opublikowanego ogłoszenia jest najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu kandydat zyskuje możliwość analizy swojego wykształcenia i posiadanych umiejętności pod kątem konkretnych wymagań danego stanowiska i zatuszowania tym samym braków w doświadczeniu. W wielu przypadkach, to właśnie przy gruntownej ocenie ogłoszenia zdajemy sobie sprawę czego oczekuje pracodawca i jaką strategię aplikacji powinniśmy wybrać. Znając wymagania i zakres obowiązków, możemy skupić się na optymalnej prezentacji swojej edukacji w CV.

Wbrew pozorom chęć zatrudnienia niedoświadczonych, aczkolwiek wyedukowanych pracowników przejawia wielu świadomych pracodawców. Oczywiście wszystko zależy od profilu firmy i przekonań przełożonych, jednak z punktu widzenia kandydatów kluczowa jest wiara we własne umiejętności poparta zdobytym wykształceniem, Wbrew pozorom edukacja w CV otwiera przed kandydatem wiele możliwości, o czym warto pamiętać przy aplikacji na daną ofertę pracy.
 

Wykształcenie w CV - wybierz odpowiednie miejsce
 

Wykształcenie w CV jest niezwykle istotne – warto więc podkreślić je odpowiednią kompozycją swojego dokumentu aplikacyjnego. W większości szablonów dostępnych w sieci jako pierwsze zostaje wymienione wykształcenie osoby ubiegającej się o zatrudnienie. Warto jednak zrezygnować z szablonu i wykorzystać własna inwencję twórczą - wówczas można mieć pewność, że w przygotowanym dokumencie zostaną wyeksponowane tylko atuty. Podstawową zasadą jest sprawdzenie, kogo faktycznie poszukuje pracodawca. Może okazać się, że szuka on osoby ze specjalistycznym wykształceniem, ale bez doświadczenia.

Z drugiej strony, w ogłoszeniu może znaleźć się informacja o tym, że idealny kandydat posiada np. minimum 3 letnie doświadczenie, zaś kierunkowe wykształcenie jest mile widziane. Od tego, jak zostało skonstruowane ogłoszenie o pracę zależy to, jakie informacje i w jakiej kolejności powinien przedstawić zainteresowany pracownik. Wyeksponowanie wykształcenia jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, że kandydat może podkreślić w ten sposób swoje przygotowanie do wykonywania zawodu. Jeżeli jest to nasz największy atut, to warto umieścić wykształcenie na pierwszym miejscu, a dopiero później podać informacje na temat odbytych praktyk studenckich czy szkolnych.

Zasadniczo edukacja to pierwszy faza w życiu każdego człowieka – spójne CV powinno więc rozpoczynać się opisem kolejnych etapów edukacji, a następnie podjętymi formami pracy.

Nie można również zapomnieć o osobach, które posiadają zarówno pewne doświadczenie jak i wykształcenie. Bez względu na poziom obu kwestii w dalszym ciągu to właśnie wykształcenie w CV powinno zostać umieszczone na pierwszym miejscu. Wykształcenie w CV, zwłaszcza wykształcenie kierunkowe to uzupełnienie doświadczenia zawodowego, które przedstawione w drugiej kolejności pokazuje kompleksowy związek pomiędzy teorią i praktyką. Takie połącznie jest szczególnie cenne i większość pracodawców zwraca na nie uwagę.
Oceń ten wpis
Wykształcenie w CV - jak je opisać?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 23

Zobacz inne porady

Opinie

CV-ka
2019-04-17, 13:49
Pierwsza znajomość potencjalnego pracodawcy zagranicznej firmy z tobą odbywa się za pomocą CV. Nie jest łatwo, ale możliwe, napisanie idealnego CV, aby zainteresować pracodawcę w mgnieniu oka i uzyskać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Wykształćenie jest bardzo ważne.
Sunder
2019-04-16, 17:33
Dobrze zostało to opisane. W ten sposób lepiej od razu poprawić błędy w swoim CV i nie tworzyć schematycznych dokumentów. Lepiej zrobić raz a dobrze. Tak jest najlepiej.
Ewelina
2019-04-05, 10:30
Niektórzy piszą podstawówkę w swoim CV t chyba jest już przesada :) Może młodociani pracownicy nie posiadający doświadczenia mogą tak wpisywać ale potem to chyba jest nieistotne.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.