List motywacyjny do urzędu – co powinno się w nim znaleźć?

List motywacyjny zdarza nam się składać w różnych sytuacjach i w ramach różnych postępowań aplikacyjnych. Niekiedy jednak przybiera on nieco bardziej oficjalną formę. Na przykład wtedy, gdy składamy go do organu administracji publicznej. Jak wygląda list motywacyjny na stanowisko urzędnicze? Jak go poprawnie napisać?

List motywacyjny urzędnika

Urzędy to bardzo specyficzne miejsca pracy, a jednak wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Kandydatów kusi stabilny charakter takiej pracy, a także duża liczba dodatkowych przywilejów i świadczeń (w tym trzynasta pensja). Warto jednak wiedzieć, że rekrutacja do urzędu wymaga spełnienia specjalnych wymogów. O czym należy pamiętać? W ramach dokumentacji aplikacyjnej należy złożyć między innymi specjalny list motywacyjny. Jak napisać list motywacyjny na stanowisko urzędnicze?

Kiedy pisze się list motywacyjny do urzędu?

Przede wszystkim list motywacyjny do urzędu skarbowego, urzędu miasta, starostwa powiatowego albo innego organu administracji publicznej powinien zachować odpowiednią formę. Ma on nieco bardziej oficjalny charakter, niż w odniesieniu do listów, kierowanych do prywatnych firm. Nie zawsze istnieje obowiązek składania listu motywacyjnego. Taki wymóg formułowany jest najczęściej w ogłoszeniu o pracę. Warto jednak się nieco wysilić. To zaangażowanie zostanie z pewnością docenione w procesie rekrutacji. List motywacyjny do urzędu, nawet jeżeli nie ma takiego, wyraźnego wymogu, zawsze jest mile widziany. Świadczy on o tym, że kandydatowi rzeczywiście zależy na danym stanowisku i nie wybrał tej oferty przypadkowo.

List motywacyjny na stanowisko urzędnicze – elementy

List motywacyjny urzędnika powinien tradycyjnie w swoim prawym górnym rogu zawierać miejsce i datę jego sporządzenia. Z kolei w lewym górnym rogu dane nadawcy pisma (imię, nazwisko, adres, numer telefonu i adres mailowy). Nie ma potrzeby formułowania tytułu „list motywacyjny”, bo intencja nadawcy wynika z treści samego pisma. Napisanie nagłówka/nazwy dokumentu nie jest jednak błędem. Właściwa część listu motywacyjnego powinna zostać natomiast podzielona na trzy akapity. W pierwszym wskażemy, jaki jest cel naszego listu i do jakiej oferty pracy się odnosimy. W drugiej części opiszemy posiadane zalety i kompetencje do wykonywania konkretnych czynności. Z kolei w trzeciej części zawrzemy podsumowanie, dlaczego jesteśmy idealnymi kandydatami i że liczymy na możliwość spotkania w ramach rozmowy kwalifikacyjnej, na której będziemy mogli się szerzej zaprezentować.

List motywacyjny urzędnika – o czym warto pamiętać?

Sporządzając list motywacyjny na stanowisko urzędnicze, powinno się uwzględnić treść ogłoszenia o pracę. Z reguły oferty, formułowane przez urzędy, są dość szczegółowe. Wynikają z nich precyzyjne wytyczne, co do kolejnych etapów rekrutacji, a także dokładnie wskazują, jaką funkcję będzie pełniła osoba, która zostanie zatrudniona i jaki będzie zakres jej obowiązków. Wobec tego warto dopasować treść listu motywacyjnego do oczekiwań pracodawcy. Formułując list motywacyjny do urzędu skarbowego lub innej instytucji, warto również unikać ogólników i często używanych sformułowań, jak „jestem ambitny”, „jestem pracowity”. To nie wnosi zbyt wiele. Zamiast tego, ambicje i pracowitość należy wykazać w oparciu o konkretne, wykonane zadania lub osiągnięcia. Nie należy również powtarzać zapisów, które znalazły się już w CV. Można jedynie uwypuklić pewne, zawarte tam stwierdzenia.

List motywacyjny do urzędu skarbowego – więcej informacji

W urzędach, jak w żadnym innym miejscu, kluczowe znaczenie ma ład i systematyka. Właśnie dlatego list motywacyjny na stanowisko urzędnicze powinien być przejrzysty. Poszczególne fragmenty listu powinny zostać odpowiednio wyodrębnione w formie akapitów. Warto też zrobić 1,5 wierszową interlinię. Z kolei czcionkę trzeba dobrać w taki sposób, aby nie męczyła oczu rekrutera. List motywacyjny urzędnika powinien być krótki i zwięzły. Nie należy pisać elaboratów, a raczej skupić się na rzeczach najważniejszych. Regułą jest pisanie listu motywacyjnego o maksymalnej objętości jednej strony A4.

List motywacyjny urzędnika – przykład

Jak zatem może wyglądać treść listu motywacyjnego urzędnika? To całkiem proste. Możemy zacząć od „w nawiązaniu do ogłoszenia o pracę z dnia X, ogłoszonego w Z, zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko referenta prawnego”. Dalej: „Spełniam wszystkie, wskazane przez ogłoszeniodawcę wymogi, w tym …” Potem można przedstawić swoje doświadczenie zawodowe oraz posiadane kwalifikacje. Na końcu natomiast wypada dodać coś w stylu: „Mam nadzieję, że moja kandydatura spotka się z państwa zainteresowaniem. Będę zaszczycony, jeżeli będę mógł opowiedzieć o sobie więcej na rozmowie kwalifikacyjnej.”

Należy pamiętać, że przechodząc przez proces rekrutacji, konkurujemy z co najmniej kilkunastoma kontrkandydatami. Odpowiednio sformułowany list motywacyjny urzędnika może nam pozwolić na wyróżnienie się na tle innych. Istotne jest bowiem to, aby zwrócić uwagę rekrutera. Stąd już prosta droga do rozmowy kwalifikacyjnej i zdobycia wymarzonej pracy.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 2,83 Liczba głosów: 6
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań