Wykształcenie w CV. O czym koniecznie poinformować pracodawcę?

W CV koniecznie należy podać podstawowe informacje o sobie. Osoby przygotowujące CV po raz pierwszy lub powracające na rynek pracy po dłuższej przerwie mogą zastanawiać się, które dane są wymagane, a podanie których jest opcjonalne.

Jak wpisać wykształcenie w CV?

CV to jeden z dokumentów składanych przez kandydatów zainteresowanych podjęciem zatrudnienia. Osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie rekrutacji najczęściej traktuje ten dokument jako wizytówkę potencjalnego pracownika, z której może dowiedzieć się o wykształceniu czy doświadczeniu kandydata.

Jeżeli intensywnie poszukujesz zatrudnienia, to z pewnością rozpocząłeś przygotowywać CV. W tym dokumencie powinieneś zawrzeć informacje m.in. o swoim wykształceniu i doświadczeniu zawodowym. Wiele osób zastanawia się przy tym, który punkt jest ważniejszy. Specjaliści podkreślają, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli jednak możesz pochwalić się wykształceniem, to z pewnością warto to zrobić.

Które szkoły warto uwzględnić i wpisać w CV

Nie musisz pisać o ukończeniu szkoły podstawowej, nie musisz również pisać o szkole średniej. O ile pierwsza sytuacja jest uzasadniona – szkołę podstawową kończą wszyscy, o tyle w przypadku szkoły średniej istnieją wyjątki.

Jeśli zakończyłeś swoją edukację na szkole średniej, to powinieneś ją wymienić. W sytuacji, gdy studiowałeś (lub nadal studiujesz), informację o szkole średniej możesz pominąć. Zasadniczo w CV należy poinformować potencjalnego pracodawcę o ostatniej ukończonej szkole.

Osoby ambitne, które poza ukończenie studiów magisterskich zdecydowały się również na doktorat, mogą zastanawiać się, czy uwzględnić tę informację w przygotowywanych dokumentach. Z roku na rok wzrasta liczba absolwentów szkół wyższych decydujących się na dalsze kształcenie, bo dziś magisterka nie zawsze wystarcza, by zdobyć dobrą pracę. To, czy uwzględnisz taką informację w CV zależy wyłącznie od ciebie – powinieneś się kierować stanowiskiem, na które aplikujesz.

 Kursy i szkolenia – które z nich warto umieścić w CV?

Na wykształcenie składa się nie tylko ukończenie szkół, lecz także odbyte kursy i szkolenia. Ale uwaga – nie powinieneś informować o wszystkich szkoleniach, w których wziąłeś udział. Załóżmy, że starasz się o posadę w biurze. W takim przypadku nie musisz informować, że odbyłeś np. kurs masażu. Powinieneś za to pochwalić się ukończeniem kursu obsługi fiskalnej, księgowości czy bezwzrokowego pisania na klawiaturze.

O ile w CV wystarczy, że poinformujesz potencjalnego pracodawcę o ukończonych kursach, o tyle powinieneś pamiętać, żeby przynieść stosowne zaświadczenia lub dyplomy na rozmowę kwalifikacyjną. Rekruter może bowiem upewnić się, że informacje, które podałeś w przesłanym dokumencie są prawdziwe.

 Jak informować o wykształceniu w CV?

Standardowo w CV wskazuje się miejsce, w którym pobierane były nauki i lata trwania nauki. W przypadku ukończenia studiów wyższych istotne jest też wskazanie daty zdobycia dyplomu (obrony pracy magisterskiej). Prawidłowo podana informacja dotycząca wykształcenia powinna wyglądać następująco: „1995–2000 Uniwersytet Warszawski,  kierunek: Zarządzanie i Marketing”.

O części umiejętności związanych z wykształceniem warto wspomnieć również na końcu CV. Mowa o sekcji np. „Inne”. W takiej można zamieścić zarówno informacje o znajomości języków obcych, jak i posiadaniu prawa jazdy.

Wykształcenie w CV – najczęstsze problemy

Pisanie własnego CV to najważniejszy etap przygotowań do szukania nowej pracy. To od tego jednego dokumentu zależy, czy nasi potencjalni pracodawcy w ogóle zwrócą uwagę na naszą osobę i będą chcieli dać nam szansę, zapraszając nas na pierwszy etap rekrutacji, którym zazwyczaj jest rozmowa rekrutacyjna.

Każda osoba poszukująca nowej pracy musi zastanowić się nad każdym elementem swojego CV. Dopracować każdy szczegół, aby mieć jak największą szansę na otrzymanie zatrudnienia.

Jak wpisać w CV studia bez obrony? Jak pisać daty w CV i czy w ogóle trzeba podawać wszystkie ukończone szkoły? To najczęstsze wątpliwości osób tworzących nowe dokumenty aplikacyjne.

Jakie szkoły podać w CV?

Wbrew pozorom, w CV nie podajemy wszystkich ukończonych szkół. Najważniejsza jest ta ostania, jak np. liceum czy studia wyższe. Jeśli równocześnie robiliśmy kilka kierunków lub jeden po drugim i mogą być one ważne w oczach potencjalnego pracodawcy, to warto je wpisać. Można też w swoim życiorysie zawodowym zamieścić kilka szkół, np. liceum i studia wyższe, jeśli np. profil naszego liceum może odpowiadać danemu stanowisku pracy. Przykładowo dobrze jest wpisać liceum ogólnokształcące i klasę o profilu humanistycznym, jeśli ubiegamy się o posadę w redakcji gazety czy w biurze.

CV – wykształcenie w trakcie

Wiele osób zastanawia się, czy jeśli są aktualnie w trakcie studiów, to powinni tę wiadomość umieścić w CV. Odpowiedź na to pytanie będzie twierdzącą. Jak to zapisać? Wystarczy podać rok rozpoczęcia nauki na uczelni a po pauzie nie podawać przewidywanej daty obrony, tylko wpisać „obecnie”. Wtedy pracodawca lub rekruter będzie od razu widział, że nadal się kształcimy. A ta informacja może być przydatna chociażby z tego względu, że nie każdą pracę da się pogodzić ze studiami, albo z tego względu, że nasz kierunek może być wielkim plusem w rekrutacji, bo na przykład jest związany z obowiązkami jakie będą na nas czekać w nowej pracy.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 2,48 Liczba głosów: 25
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań